THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

PC'nizi kaptırmamak için bu 5 Facebook tehdidine dikkat!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3587
Ticaret:
(0) %
13-09-2014 12:23
#1
PC'nizi kaptırmamak için bu 5 Facebook tehdidine dikkat!

turkhackteam.net
Hayatımızın dış dünyaya açılan önemli kapılarından biri haline gelen Facebook, dev kullanıcı kitlesi dolayısıyla her zaman saldırganların ilgisini en çok çeken yerler arasındadır. Dikkatli olmamanız halinde, Facebook'ta gezdiğinizi düşünürken PC'nizi zararlıların eline teslim edebilir veya DDOS saldırılarının düzenlendiği bir zombiye dönüşmesini sağlayabilirsiniz. İşte Facebook'ta dikkat etmeniz gereken 5 tehdit ve alabileceğiniz önlemler.
turkhackteam.net
Clickjacking tehditleri
turkhackteam.net
İnternette sahtekârlar tarafından kullanılan en eski yöntemlerden biri olan clickjacking'de kullanıcı, ilgi çekici bir içeriğe yönlendirdiğini iddia eden bir bağlantıya tıklamaya ikna edilir. Ancak hedefteki sitede bahsedilen içerik değil, bir zararlı bulunmaktadır. Saldırganlar bunun için Facebook'un sayfa görünümünü içeren bir ekran görüntüsü kullanabilir.
turkhackteam.net
Önlemler: Facebook, clickjacking'i engelleyecek güncellemeler yapsa da, onu aktif olarak önlemenin bazı yolları var. Örneğin size inanması güç şeyler vadeden bağlantılara tıklamayın. Benzer biçimde, "İŞTE KESİNTİSİZ VİDEO" gibi ilgi çekici görünen başlıklara kanmayın. Kaynaklarını tanımadığınız haber sitelerinin bağlantılarına tıklamayın, haberleri tanıdığınız sitelerden okuyun.
turkhackteam.net
Şüpheli siteleri her zaman Facebook'a rapor ederek internet topluluğuna katkıda bulunabilirsiniz.
turkhackteam.net
Olta saldırısı açıkları
turkhackteam.net
Olta saldırıları, gerçekte kılık değiştirmenin çevrimiçi versiyonudur. Saldırgan, size bir web sayfasını orijinal sayfa gibi göndererek örneğin Facebook oturum açma detaylarınızı sayfaya girmenizi sağlayabilir. Kullanıcı adı ve parolanızı bu sayfaya girmeniz, oturum açma detaylarınızı hacker'ın eline teslim ettiğiniz anlamına gelmektedir.
turkhackteam.net
Önlemler: Olta saldırılarından korunmak için ilk önce adres çubuğundaki URL'yi kontrol edin. Oturum açma bilgilerinizi girdiğiniz sitenin gerçekten o site olup olmadığına bakın. Bunun yanında oturum bilgilerinizi girerken https ile bağlandığınızdan emin olun. Bu durumda adres çubuğunda bir kilit simgesi göreceksiniz.
turkhackteam.net
Bunun yanında "profilinize kimler baktı" gibi alışılmadık işlevler sunduğunu iddia eden Facebook bağlantılarına tıklamayın.
turkhackteam.net
Chrome, Firefox, IE ve Opera'nın son sürümleri, zararlılara karşı koruma işlevlerine sahipler. Bu nedenle güvende kalmak için modern bir tarayıcı kullanmanızda büyük fayda var.
turkhackteam.net
"Facebook takımı"
turkhackteam.net
Bu saldırıda saldırgan, size Facebook'tan gelmiş gibi görünen bir e-posta veya mesaj gönderiyor ve sizden ek dosyayı açmanızı veya bağlantıya tıklayıp hesabınızı güncellemenizi istiyor. Ancak bu bağlantı, sizi zararlı sitelere ***ürürken ek dosyalar, PC'nize bulaşacak ve başınızı ağrıtacak virüsler içeriyor.
turkhackteam.net
Önlemler: Burada iş aslında size düşüyor. Facebook'un kullanıcılarına istenmeyen e-posta göndermemeye yönelik katı kuralları var. Bu tür sahte e-postalarda genellikle dilbilgisinin kötü olduğuna ve hatalara rastlamanız mümkün. "Facebook takımı"ndan geldiğini iddia eden bir mesaj alırsanız, içerisindeki bağlantılara tıklamamanızı ve onu hemen silmenizi tavsiye ediyorum.
turkhackteam.net
Sahte Facebook uygulamaları
turkhackteam.net
Uygulamalar, clickjacking, zararlı ve olta saldırıları için kullanılmakta olan önemli hedeflerden. Sahte uygulamalar, aynı gerçek uygulamalar gibi görünebilir ve kullanıcının hiç düşünmeden "izin vermesini" sağlayabilir.
turkhackteam.net
Önlemler: Sahte uygulamaları fark etmek, gerçek uygulamalara çok benzer biçimde geliştirildiklerinden zor olabilir. Bu tür sahte uygulamalardan korunmanın en iyi yolu, üçüncü parti uygulamalardan tamamen uzak durmaktır. Uygulamaları kullanmanız şart ise, onları seçerken çok dikkatli olun ve hakkında biraz araştırma yapmaktan çekinmeyin.
turkhackteam.net
Buna ek olarak Facebook'ta şimdiye kadar izin verdiğiniz uygulamaların listesini kontrol etmenizi öneriyoruz. Bunun için Facebook sayfasının sağ üstündeki ok simgesine tıklayın, Ayarlar > Uygulamalar yolunu izleyin.
turkhackteam.net
Zararlı saldırıları
turkhackteam.net
Zararlılar ve virüsler, Facebook yoluyla, şimdiye kadar saydığımız yöntemlerin herhangi birini kullanarak bilgisayarınıza girebilir. Facebook'ta ortaya çıkan en son zararlı saldırıları arasında Zeus, Koobface ve "LOL" virüsü var.
turkhackteam.net
Önlemler: Her gün yeni tehditler ortaya çıksa da, zararlılardan korunmanın en iyi yollarından biri, arkadaşınız olmayan kişilerden gelen bağlantılara tıklamamaktır. Gizlilik ayarlarınızı arkadaşınız olmayan kişilerin gönderdiği mesajları almayacak biçimde değiştirmenizi öneriyoruz. Arkadaşınızdan gelen bir mesaj size şüpheli göründüyse, onu telefonla arayıp mesajın gerçekten kendisi tarafından gönderilip gönderilmediğini sormanızda fayda var.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler