THT DUYURU

chat
Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

takipci
chat
Seçenekler

Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa dikkat!

STR-Key - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2012
Nereden:
BÖRTEÇİNE
Mesajlar:
3.186
Konular:
699
Teşekkür (Etti):
262
Teşekkür (Aldı):
969
Ticaret:
(0) %
2
658
02-10-2014 20:13
#1
Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa dikkat!


Özellikle yaz aylarında artan sıcaklar, bilgisayarların aşırı ısınmasında önemli bir neden olarak görülmekte. Bu sebeple uzmanlar, bilgisayarların aşırı ısınması halinde geri dönüşü olmayan hasarlarla karşılaşmamak için önlemler alınmasını tavsiye ediyor.

Bilgisayarın aşırı ısınmasının yazılımsal veya donanımsal kaynaklı olabileceğine işaret eden uzmanlar, bilgisayarın ömrünü uzatmak ve yüksek performans sağlamak için ısısının düşük tutulması gerektiğini belirtiyor.

Bursa'da kişisel bilgisayar kullanıcılarına hizmet veren Pratik Servis uzmanları, ısınma sorunu yaşayanların ne gibi durumlarla karşılaşabileceklerini ve almaları gereken önlemleri hatırlatıyor.


AŞIRI ISINMANIN SONUÇLARI
Uzmanlar, bilgisayarın aşırı ısınması halinde şu sorunlarla karşılaşabileceğini belirtiyor: "Bilgisayarınız aşırı ısınıyorsa öncelikle performansı düşer. Bilgisayar, kendi kendini kapatır. Aşırı ısınmadan anakart yanabilir. Bataryanın ömrü kısalır ve çabuk bozulur."


ISINMAYI ÖNLEME YOLLARI
Pratik Servis uzmanları, buna karşın bilgisayarların aşırı ısınmasının nasıl önlebileceğini ise şöyle sıraladı:

- Yazılımdan kaynaklı ısınma sorunu yaşıyorsanız, ısınmaya sebep olan hatalı yazılımı tespit ederek gerekli güncellemeleri yapın ya da sisteminizden kaldırın.

- Bilgisayar fanının tozlanması, donanımsal bir sorundur. Tozlanmış işlemci fanını saç kurutma makinası ile temizleyebilirsiniz. Bilgisayarınız garanti kapsamında ise bu işlemi yapmayın, yetkili servise başvurun.

- İşlemci yüzeyinde oluşan ısının soğutucu tabanına sağlıklı bir şekilde transfer edilmesini sağlayan termal macununun temizlenip yerine yenisinin sürülmesi, aşırı ısınmanın önüne geçilebilecek diğer bir uygulamadır.

- Yaz aylarında artan sıcaklar da aşırı ısınmaya neden olabilir. Fanın bulunduğu kısım ile bilgisayarın konulduğu zemin arasında boşluk bırakın. Bu gibi durumlarda harici soğutucu kullanabilirsiniz.
--------------------- Bir Sistemin Nasıl Çalıstıgını Bilmiyorsan o Sisteme giremezsin yada koruyamazsın..
Türk Irkı Sağ Olsun
Tanrı Türkü Korusun
Pirschu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2014
Mesajlar:
59
Konular:
10
Teşekkür (Etti):
13
Teşekkür (Aldı):
3
Ticaret:
(0) %
25-10-2014 18:08
#2
Benim arkadaşın bilgisayarı aniden kapanıyordu kaç defa söyledim soğutucu tak diye "ya of salla bişey olmaz" diyip geçiyordu anakartı yandı, şuanda bilgisayarı kullanılamaz halde
---------------------
Bükemediğin bileği öpeceksin.
Önüne çıkana engel dersen, takılıp düşersin; basamak dersen, bir basamak yükselirsin.
DeSTRoYeRS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2014
Mesajlar:
238
Konular:
25
Teşekkür (Etti):
72
Teşekkür (Aldı):
17
Ticaret:
(0) %
29-10-2014 00:20
#3
of kardeşim yazın bir oyun oynayım dedim ısınma sorunundan laptop eridi resmen ya 5 dk oynuyom kapanıyo hangi oyun olursa olsun neyseki sonrada laptopu tamire gönderdikte biraz düzelttiler
--------------------- Sonsuza dek öğrenecekmişsin gibi öğren , Her an ölecekmişsin gibi yaşa .

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler