THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

/ bilgisayar güvenliği ve virüsler /

SeSa1453 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
Nahçıvan
Mesajlar:
10.121
Konular:
1527
Teşekkür (Etti):
6440
Teşekkür (Aldı):
4556
Ticaret:
(0) %
12-10-2014 10:46
#1
/ bilgisayar güvenliği ve virüsler /
Bilgisayar kullanan her kişinin en büyük sorunu virüslerdir. Hemen hemen her kullanıcının sürekli olarak virüslerden yakındığını görürsünüz. Birçok kullanıcı önemli bilgilerini ve zamanını virüsler yüzünden kaybeder. Ancak tüm bunlara rağmen hala virüslerin tam olarak ne olduğunu ve bunlardan nasıl korunacağı yönünde yeterince bilgi sahibi değildir. Virüsü kısaca şu şekilde tanımlayabiliriz:

Virüs, bilgisayar programlarına istem dışı olarak eklenen ve programların yapması gereken asıl fonksiyonlarını yaptırmayan, kısıtlayan veya yanlış işlemler yaptıran yazılımlardır. Özellikle internet kullanımının yaygınlaşması ve bilgisayarlar arasında sürekli bir bağın olması (ağ) virüslerin yayılmasını da hızlandırmıştır. Her gün yeni bir takım virüs ortaya çıkmakta ve hızla yayılmaktadır.

Virüslerden korunmak amacıyla firmalar tarafından anti-virüs yazılımları geliştirilmiştir. Bu yazılımları kolaylıkla temin etmek mümkündür. Ancak anti-virüs programlarına da virüslere karşı tamamen güvenmek de bir yanılgı olacaktır. Çünkü anti-virüs programları ancak o zamana kadar olan virüsler hakkında bilgi içereceklerdir. Yani sizin anti-virüs programını makinenize yüklediğinizden sadece 5 dakika sonra yazılan ve makinenize girebilecek olan bir virüse karşı bu program hiç bir koruyucu rol oynamayacaktır. Bilgisayarınızı virüslerden korumanın ve bilgi ve zaman kaybını azaltmanın en iyi yolu, kullanacağınız anti-virüs programlarının yanı sıra öncelikle virüslerin hangi yollarla bilgisayarınıza girdiğini öğrenmek ve ona göre genel bazı korunma tedbirleri almak olacaktır.

Malware (virusler, solucanlar, truva atları, casus yazılımlar…) gibi bilgisayara ve kullanıcıya (kullanıcı verileri, dosyalarına…) ciddi zararlar verebilecek olan yazılımları saptama, silme ve bilgisayarı koruma en temel görevleri olup, aynı zamanda sürekli aktif halde çalışabilen ve güncellenmesi gereken yazılımlardır.

Bilgisayar güvenliğini arttırmak için yapılması gereken temel uygulamalar ve dikkat edilmesi gerekenler aşağıda kısaca anlatılmaktadır.
Antivirüs programları neden güncellenmelidir?

İnternet'te çok ciddi sayıda casus yazılımlar, solucanlar, keyloggerlar vs. bulunmakta ve daha bilmediğimiz pek çok çeşit de ortaya çıkmaya devam edecek gibi görünüyor. Nasıl bilgisayarımız (işletim sistemimiz) sürekli güncellenmek durumundaysa aynı şekilde antivirüs programımızı da güncellemek durumundayız. Bunun nedeni zararlı yazılımların da günden güne gelişmesi ve antivirüs programlarını rahatlıkla aşabilecek duruma gelmesidir. Bu açıdan antivirüs programımızın güncellenme özelliği her zaman açık olmalı ve belirli aralıklarla, olaylara bağlı olarak bilgisayarımızı taratmalıyız.Yerel Güvenlik

Bu kısımda anlatacaklarım ise daha çok cd, usb veya diğer depolama aygıtları ile bulaşabilecek virüsler ve korunma yollarına ilişkin olacaktır.

USB ve Diğer Depolama Aygıtları: Günümüzde en popüler olarak aktarılan virüsler usb veya taşınabilir harddsiklerle bulaşanlardır. Sürücülerin, mbr, boot sektör veya diğer sektörelerine bulaşan virüsler, depolama aygıtının takıldığı bilgisayarda sürücünün aktif hale gelmesinden sonra bulaşacak ve kendini yeni bilgisayara kopyalayacaktır. Özellikle Autorun kısmında gerekli komutları çalıştırdığı için çift tıklama ile yapılacak olan açmalarda direk olarak bulaşacaktır. Bu virüslerin güvenliği için:


- Taşıma sürücülerimizde virüs olup olmadığını antivirüs programları ile kontrol edin. Virüsü varsa bu virüsü kaldırmak için gerekli olan adımları uygulayın.

- Taşıma sürücüsünde virüs olup olmadığını anlayamıyorsak yapmanız gereken sürücüyü taktıktan sonra ikona iki kez tıklayarak değilde, sağ tıkla --> Aç seçeneği ile açmanızdır. Çünkü bu yol ile autorun dosyası çalışmamış olacak ve birçok virüs bilgisayarınıza geçemeyecektir.

- Ayrıca en uygun çözüm usb disk security gibi programları kullanmanızı tavsiye etmek olacaktır.


CD-DVD: Veri taşımada kullanılan bu araçlar ile bulaşan virüslerde küçümsenmeyecek kadar çoktur. CD-DVD ile taşınan bilgilerde aynıdır fakat bu yolla daha az sıklıkta virüs bulaştığı tespit edilmiştir. CD-DVD içindeki dosyalara dikkat edin ve programları kurmadan önce virüs taramasından geçirin.İnternet Güvenliği:

Aslında bilgisayarınıza bulaşabilecek her türlü virüs veya istenmeyen dosyanın giriş kapısı olarak adlandırabileceğimiz internet güvenliği, bilgisayar güvenliğinizin en temel taşıdır. Bu temel taşların başında ise internet güvenliği için ebeveyn iseniz çocuklarınız için filter programları olacaktır. Bunun haricinde antivirüs programınız ne kadar güçlü olursa olsun malware yazılımları tehlike saçmaktadır. Bunun içinde spyware / malware gibi yazılımları da kullanmak olacaktır. Bunun haricinde ise internette güvenli bir şekilde gezinmek ve pc mizi tehlikelerden korumak için yapmamız gereken temel işlemler:

1.) İnternet Siteleri: Her şeyden önce gezdiğimiz internet sitelerine dikkat etmeliyiz. Özellikle virüs barındıran sitelere girmemeye dikkat etmeliyiz. Günümüzde tarayıcılarımız (iexplorer, Mozilla firefox, chrome vb. programlar) ne kadar güvenlik eklerlerse eklesinler girdiğimiz sitede herhangi bir işlem yapmadan bile bilgisayarımıza virüs bulaştırabiliriz. Bunu engellemek için gezdiğimiz sitelere dikkat edelim. Özellikle warez, serial, crack, adult içerikli sitelerden virüsler bilgisayarımıza rahatlıkla geçmektedir.

Bunların dışında gezmiş olduğumuz sitelerde eğer bilmediğimiz bir yazılım yüklemek istiyor veya şunu yapmak için buraya tıklayın gibisinden şüpheli ifadeler bulunduruluyorsa bunlara tıklamamaya ve yüklememeye veya bu işlemleri yaparken dikkatli olmaya, online virüs taraması yapabilen antivirüs programları eşliğinde uygulamaya dikkat edin. Bu anlattıklarımızın dışında eğer girmiş olduğunuz internet sitesinde popup veya popunder açılıyorsa bunları olabildiğince hızlı kapatın. Şayet bu reklam çeşitleri ile bilgisayarınıza virüs bulaştırılmak isteniyor ise, yazılım tam olarak bilgisayarınıza yüklenmeden bunu engelleyebilirsiniz.


2.) E-Postalar: Yeni nesil virüslerin en çok bulaştığı ortamlardan bir tanesi de maillerdir. Özellikle kimliği belirsiz ve şüphe uyandırıcı maillere spam filtresi tarafından filtrelenmemiş bile olsa açtığınızda. Aşağıdaki linkle tıklarsanız şu kadar para kazanırsınız, şunu yaparsanız bunu kazanırsınız gibisinde ödül veya sizin lehinizdeymiş gibi gözüken mailler ile virüslü linke tıklamanız teşvik ediliyor. Özellikle bu işlemlerden sakınınız. Arkadaşlarınız veya güvenli yerlerden gelen, maildeki dosyanın içeriğini az çok bildiğiniz mailleri almaya çalışın. Aksi durumlardaki mailleri silmeyi veya açmamayı tercih ediniz.

3.) Sohbet Programları (msn, yahoo, icq vb.): Birçok virüsün, msn programı vasıtasıyla bulaştığına tanık olduk ve günümüzde hala birçok virüs bu yolla bulaşmaktadır. Bu virüslerin en çabuk yayılma özelliği ise listenizdeki arkadaşınızdan gelen dosyalara tereddütsüz açıyor ve bakıyorsunuz işte tüm yanılgı burada oluşuyor çünkü akıllı virüs kendini size arkadaşınız gönderiyormuş gibi gönderiyor ve tıkladığınız zaman anında sizin bilgisayarınıza da bulaşarak, sizin listenizde olan kullanıcılara da aynı şekilde yayılmaya çalışıyor. Bu gibi uygulamalardan kaçınmak için arkadaşınızdan gelen herhangi bir dosya olduğu zaman önce onla konuşarak bunun kendisi tarafından gönderilip gönderilmediğine dair onay almaya çalışın ve içeriği hakkında az çok fikir sahibi olduğunuz zaman dosyayı açın.

4.) Paylaşım Programları: Bu programlar ile internet ortamındaki bir havuzda bulunan dosyaları bilgisayarımıza yükleyerek kurabiliyor veya film, müzik, dizi gibi şeyleri indirerek izlemeye çalışıyoruz. İşte virüsün bulaşma kısmı da buradan geliyor. Bilgisayara müzik olarak indirdiğiniz bir dosyayı açtığınız zaman siz farkında bile olmadan virüs bilgisayarınıza bulaşabiliyor. Bu kısımda size vereceğimiz tek öneri bilgisayarınıza indirdiğiniz dosyaları virüs taramasından geçirmeden açmamanızdır. Limewire, ares, emula gibi paylaşım programlarından indirdiğimiz dökümanları mutlaka sağlıklı güncel bir antivirüs programı tarafından tarattırınız.

Yukarıdaki anlattıklarım yapmamız gereken başlıca işlemlerdir. Eğer program yükleme, silme yada temizleme hakkında yeterli bilginiz yoksa teknik bilgisi olan kişilerden yardım almanız gerekir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler