THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

PC'nizde kişisel dosyalarınızı gizlemenin yolları!

Quinones - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
13.640
Konular:
5648
Teşekkür (Etti):
1337
Teşekkür (Aldı):
3587
Ticaret:
(0) %
13-10-2014 00:27
#1
PC'nizde kişisel dosyalarınızı gizlemenin yolları!

turkhackteam.net
Fotoğraflarınızın, çalışmalarınızın ve kişisel dosyalarınızın PC'nizde kolayca erişilebilir halde olması canınızı sıkıyorsa, çözüm basit: onları saklamanız gerekiyor. Bunu yapmak için takip edebileceğiniz birkaç yol var arkadaşlar.
turkhackteam.net
1. Gizli klasörler
turkhackteam.net
Bu yöntem, dosyalarınızı bulmayı kafasına koyan birine muhtemelen işlemeyecektir ancak en azından onların yanlışlıkla görünmesine engel olabilirsiniz. Yapmanız gerekenler çok basit.
turkhackteam.net
Windows'ta gizlemek istediğiniz dosya ve klasörleri seçtikten sonra seçim üzerine sağ tıklayıp Özellikler'e tıklayın. Genel sekmesine tıklayın ve Öznitelikler bölümünde Gizli'yi seçili hale getirin. Son olarak Uygula'ya tıklayın.
turkhackteam.net
2. Arama ve geçmişten saklayın
turkhackteam.net

turkhackteam.net
Gizli klasörler kafanızı karıştırıyorsa, benzer işi üçüncü parti uygulamaları kullanarak yapabilirsiniz. Bu yöntemde de verilerinizin yabancılar tarafından erişilmez halde olmayacağına dikkat edin.
turkhackteam.net
My Lockbox adındaki uygulama, kişisel dosyalarınızı uygulama içinde saklıyor ve açmak için bir parola girmeniz gerekiyor. Araç, şifreleme kullanmıyor ancak kullanımı çok kolay ve hızlı.
turkhackteam.net
3. Şifreleyin ve kilitleyin
turkhackteam.net

turkhackteam.net
Saklamak istediğiniz dosya ve klasörleri gerçekten güvence altına almak isterseniz, onları şifrelemeniz gerekli. Böylece parolayı bilmeyen kimse verilerinize erişemeyecektir.
turkhackteam.net
Dosya şifrelemek için çok sayıda seçeneğiniz var ancak en kolay yollardan biri, şifreli ZIP dosyası oluşturmak. Windows için sunulan 7-Zip'in şifreleme özelliği de bulunuyor. Takip etmeniz gereken adımlar ise çok basit.
turkhackteam.net
Önce şifrelemek istediğiniz dosyaları seçip sağ tıklayın. 7-Zip > Arşive ekle... komutunu seçin. Arşiv biçimini ZIP olarak değiştirin, sıkıştırma yöntemi için AES-256'yı seçin. Bir parola girin ve Tamam'a tıklayın.
turkhackteam.net
ZIP dosyası aramalarda görünse de, içeriği görünmeyecektir ve parolayı bilmeyenler onu açamayacaklardır.
turkhackteam.net
7-Zip kusursuz bir şifreleme yöntemi olmadığı için alternatif olarak bir şifreleme programı kullanabilirsiniz. Örneğin TrueCrypt'in kullanımı oldukça kolay; ancak artık geliştirilmediği için bazı kişilere göre yeterli güvenlik sunmuyor. Windows 7 Ultimate, Enterprise ve Windows 8 Pro'da bulunan BitLocker da iyi bir seçim olacaktır.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler