THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Açık Kaynak - Kapalı Kaynak Nedir? Ne İşe Yarar?

MaskHacker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2013
Nereden:
C:/
Mesajlar:
1.539
Konular:
333
Teşekkür (Etti):
146
Teşekkür (Aldı):
751
Ticaret:
(0) %
21-11-2014 22:20
#1
Post
Açık Kaynak - Kapalı Kaynak Nedir? Ne İşe Yarar?
Merhaba TurkHackTeam Üyeleri Açık ve Kapalı Kaynaklar Hakkında Detaylı Bir Konu Sunmaya Çalıştım Umarım Beğenirsiniz.

Açık Kaynak


Üretim ve geliştirmede açık kaynak (İngilizce open source), son ürünün tasarımı ve uygulama detayları için erişimi ve ücretsiz yeniden dağıtımı teşvik eden bir felsefe ya da pragmatik yöntem bilimidir. Açık kaynak deyiminin yaygın olarak kabul edilmesinden önce, geliştiriciler ve üreticiler bu kavram için bir takım terimler kullandılar. İnternet'in yükselişi ve görevlilerin bilgisayar kaynak kodunda büyük bir reforma ihtiyaç duymaları sonucuyla açık kaynak kabul gördü. Bu sayede, üretim modellerinin kendinden arttırıcı çeşitliliğine, iletişim yollarına ve interaktif toplulukların oluşmasına olanak sağlandı. Açık kaynak yazılım hareketi yeni telif hakları, lisans verme, alan adı ve oluşan tüketici sorunlarına netlik kazandırmak için ortaya çıktı.

Açık kaynak kodlu program, kullanımı ücretsizdir ve düzenlenmesini herkes için açık tutar. Açık kaynaklı yazılımlar içinde özgür bir yazılım lisansı ile lisanslanmış olan yazılımlar, Özgür yazılım(Free software) sınıfına girerler. Tüm özgür yazılımlar, aynı zamanda açık kaynaklı yazılımlardır. Ancak her açık kaynak yazılım bir özgür yazılım olmayabilir.
Açık kaynak kod, genellikle programcının kodu geliştirerek ve değişiklikleri topluma paylaşarak ortak çabayla oluşturulur. Açık kaynak teknolojik toplum içinde şirketlerin sahipli yazılımlarına karşı oluşturulmuştur.


Açık kaynak modeli


Açık kaynak modeli, geliştirmenin daha merkezli olan modellerine karşın üretimde eş zamanlı, farklı gündemleri ve yaklaşımları içerir. Geliştirmenin daha merkezli olan modelleri, öncelikle kâr amacı güden yazılım şirketleri tarafından kullanılır. Açık kaynak kodlu yazılımların gelişim yöntemi ve aynı zamanda ana ilkesi eş uygulamalardan takasın ve son ürün, ana malzeme, projeler ve dokümanlarının işbirliğinin herkese açık ve ücretsiz olmasıdır. Ayrıca bu model açık kaynağa uygun projelerin geliştirilmesi, Güneş Fotovoltaik Teknolojisi ve açık kaynak ilaç keşfinde de kullanılmaktadır.


Kapalı kaynak


Kapalı kaynak, kaynak kodu açıklanmamış bilgisayar programları için kullanılan genel bir tabirdir.
Bilgisayar yazılımlarını oluştururken kullanılan kod bütününe kaynak kodu denir. Genellikle bu kod programın içinde gizlenmiş durumdadır. Programcılar eğer bu kodu paylaşmak istemezler ise bu tür programlara kapalı kaynak kodlu denir. Kapalı kaynak kodlu yazılımlar çoğunlukla paylaşma, değiştirme ve tersine mühendislik gibi işlemlere izin vermeyen lisanslara sahiptir.Özgür ve açık kaynak kodlu yazılım paketlerinin listesi


Linux
Eclipse_(yazılım)
Mozilla Firefox
Mozilla Thunderbird
Gaim (Pidgin)
Gimp
Audacity
OpenOffice.org
Scribus
eMule
Azureus
Ares Galaxy
Shareaza
Notepad++
Krusader
Vlc Player
Processing
'iMuh@fiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
08/2012
Nereden:
Bakü
Yaş:
27
Mesajlar:
11.075
Konular:
4080
Teşekkür (Etti):
1199
Teşekkür (Aldı):
1253
Ticaret:
(0) %
22-11-2014 16:02
#2
tasinmistir
--------------------- Kimler geldi kimler gecti don bak arkana elbet ki zaman bizi sizide silip supurecektir peki bizden geriye ne kalicak ? keske hic bir sey kalmasa...

Youtube kanalim ► https://goo.gl/eM6wz2

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler