THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Ses Dalgaları İle Bilgisayara Bulaşan Virüs Tehlikesi

kenzai - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
V.I.P Üyelik Sorumlusu
Üyelik tarihi:
12/2010
Mesajlar:
8.543
Konular:
1453
Teşekkür (Etti):
3868
Teşekkür (Aldı):
2766
Ticaret:
(0) %
16-01-2016 21:13
#1
Thumbs down
Ses Dalgaları İle Bilgisayara Bulaşan Virüs Tehlikesi


Bilim adamları kötücül yazılımların kullandıkları envai çeşit saldırı vektörü ve yayılım şekli yetmiyor olacak ki şimdi de duyulamayan sesleri kullanarak havadan 20m ötedeki bilgisayara gizlice atlayabilen yeni bir malware türü icat ettiler. Bu kötücül yazılımlar yayılmak için sadece bilgisayardaki dahili mikrofon ve hoparlöre ihtiyaç duyuyor.


Geliştirilen bu malware tipi, ağ bağlantısı olmayan bilgisayarlara duyulamayan ses sinyalleri yoluyla yayılarak onlardan kullanıcıların tuş vuruşlarını ve diğer hassas verilerini kolaylaca çalabiliyor.


Bilim adamları yaptıkları çalışmayı bir adım daha öteye götürerek birden çok bilgisayara bulaşıp, enfekte olmuş bilgisayarlardan oluşan bir akustik düğüm network’ü oluşturarak çok daha uzun mesafelerden veri çalmayı da başarmış (normalde bir bilgisayara en fazla 20m uzaklıktan).

Sualtında akustik olarak veri iletimine olanak sağlayan bir yazılıma dayaranak geliştirilen bu yeni konseptte, yüksek frekansta ses dalgalarıyla yayılan ve haberleşen bir akustik malware ağı oluşturularak uzak mesafelere veri transferi hemen yanındaki enfekte bilgisayar üzerinden atlatılarak iletilmesi başarılmış.

Geliştirilen bu yeni yöntemde veri iletim oranı sadece saniyede 20 bit olduğu için büyük boyutlarda veri iletimi mümkün olamazken, özellikle klavye tuşlamaları, kullanıcı giriş bilgileri ve diğer hassas verilerin kolayca taşınması için yeterli olduğu düşünülüyor.

Ses dalgalarıyla yayılan bu yeni malware’in özellikle Stuxnet, Flame, Duqu gibi devlet sponsorlu kötücül yazılım yayılmasını daha da kolaylaştıracağı ve kablolu/kablosuz internet erişiminin olmadığı yerlere sızmayı çok kolaylaştıracağı düşünülüyor.
---------------------

vip@turkhackteam.org
Wep
Wep - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2015
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
4.430
Konular:
272
Teşekkür (Etti):
1746
Teşekkür (Aldı):
1364
Ticaret:
(0) %
16-01-2016 21:14
#2
---------------------
Racon kesmiyorum, kafa kesiyorum!
burut fors = %100
siqual = %70
C# = %10
xss= %20
visual bayzik = %90
cava = %10
eyçtiemel = %15
botnet = %100
didos = %100
.bat virüsleri = %100
dark comment = %100
keylogger = %100

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler