Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Turkhackteam Under Ground
> Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Verilerinizi Tamamen Silme Yolları

Bilgisayar Güvenliği

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt bir Hafta önce   #1
  • Offline
  • Yüzbaşı
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Feb 2012
Nereden
İzmir
Mesajlar
Konular


  
Verilerinizi Tamamen Silme YollarıBilgisayara format attığınızda içindeki bilgileri sonsuza dek silmediği malum. Formattan sonra bilgiler çeşitli programlar sayesinde geri getirilebiliyor.

Bir diske format attığınızda kullandığınız araç eski bölümü siler ve bir yenisini oluşturur. İşletim sistemi eski verileri okuyamaz ama o veriler hala durur.

Kullanmadığınız bir bilgisayarı, harddiski satarken veya imha ederken içindeki bilgilerin tamamen ve güvenli bir şekilde silindiğinden emin olmak oldukça önemlidir. Peki ama bu nasıl olacak?

1. Yazılım (DBAN)

Darik’s Boot And Nuke, veya bilinen adıyla DBAN ücretsiz kullanılabilen bir yazılım. DBAN sayesinde hard diskinizdeki tüm verileri güvenli bir şekilde yok edebilirsiniz.DBAN komut sisteminde çalışsa da kullanımı çok kolay. Program, hard diskinizdeki verilerin sistematik olarak rastgele değiştirilmesi şeklinde çalışıyor. Böylece diskinizdeki eski veriler tamamen parçalanmış oluyor ve geri getirilmesi imkansız bir hal alıyor.

Üç aşama sona erince verileriniz tamamen siliniyor ve kurtarılamaz hale geliyor. Bundan sonra isterseniz işletim sistemini tekrar kurabilirsiniz.

2. Donanım

Programla uğraşmak istemiyorum, bu işlem tamamen otomatik olsun derseniz hard disk silici donanım kullanabilirsiniz. Yalnız ucuz değil; 200 dolar civarındalar. Eğer birden çok hard diskiniz varsa ya da bir şirkete ait eski bilgisayarlar söz konusuysa oldukça kullanışlı olabilir.Bu gibi aletlerle verileri silmek oldukça basit; hard diski takın ve düğmeye basın gerisini kendi halleder.

Hardi disk silici cihazların bir çoğu işlem sonunda bir bilgi fişi verir. Eski bilgisayarınızı satıyorsanız alacak olan kişiye hard diskin güvenle temizlendiğine dair bilgiyi verebilirsiniz.

3. Parçalamak

Eski bilgisayarınızı elden çıkarıp bir yenisini alıyorsanız eski hard diskinizi parçalayabilirsiniz. Hardi diskin belirli bölgelerine birkaç geniş çivi çakmak, diskinizin tamamen kullanışsız hale geldiğinden ve verilerinize artık erişilemeyeceğinden emin olmanızı sağlar. Bunun için ihtiyaç duyacağınız şeyler şunlar:
Çekiç
Birkaç geniş çivi
Tahta parçası
Koruyucu gözlükYere kütüğü, onun üzerine de hard diski koyun (hard diski yere çakmamak için tahta parçası istenmiş). İlk çiviyi resimde kırmızı ile işaretlenmiş noktaya çakın. BU kısım hard diskin içerisinde bilgileri okuyan/yazan başlığın bulunduğu kısım olduğu için oraya vurmak gerekiyor. Diğer çivileri de sarı kısımlara çakmak için kullanabilirsiniz. Bu yöntemle verileriniz güvenle yok olur.

4. Şifrelemek

Disk şifrelemek verileri hard diskten silmez ancak verilerinizin okunamacağından emin olmanızı sağlar. Format atsanız da veriler geri gelmez.Şifrelemenin mantığı; hard diskinizdeki verilerin çok yoğun bir matematikle karıştırılmasına dayanır. Şifrelenmiş bir hard diske

Şifrelenmiş bir hard diski olan bilgisayarınızı yanlışlıkla bir hackera satsanız bile verileriniz güvende olacaktır.
    


__________________

EĞER BU MESAJIMLA SANA YARDIM EDEBİLDİYSEM TEŞEKKÜR BUTONUNA BASMAYI UNUTMA.!!!İlk HACK Başarım Elbet Devamı Gelicek...

Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt bir Hafta önce   #2
  • Offline
  • Teğmen
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Aug 2017
Nereden
Losencılıs
Mesajlar
Konular


  


Eline sağlık
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 5 Gün önce   #3
  • Offline
  • Asteğmen
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Jul 2012
Nereden
Turkiye
Mesajlar
Konular
4


  


Eline sağlık.
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.