Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Bilgisayar Güvenliği

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.
MAC Address Nedir?

Bilgisayar Güvenliği

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 01-08-2018 18:10   #1
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
06/2016
Nereden
Eskişehir
Mesajlar
Konular
8

Teşekkür (Etti): 13
Teşekkür (Aldı): 24


MAC Address Nedir?MAC Address (Media Access Control)


Bugün Yerel Ağlarımızda kullanılan ve aslında önemli bir yere sahip olan MAC Address (Fiziksel Adres)'lerin temel olarak ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını kısaca anlatmaya çalışacağım

İnternete bağlanabilen her cihazın (Akıllı Telefonlarımız dahil) içinde NIC (Network Interface Card) denilen bir kart vardır. MAC Adresimiz bu karta aittir ve içinde gömülüdür. MAC Adresini Türkçe’ye Fiziksel Adres olarak çevirebiliriz. Bu adresi, cihazımızın adresi olarak düşünebiliriz. İnternete bağlandığımızda Router bize IP adresimizi bu MAC Adresi üzerinden verir ve hafızasında (Routing Table) MAC Adresimizle IP adresimizi eşleştirir. İnternete bağlanırken Public IP adresimizi kullanırız ve internettekiler bizim MAC adresimizle değil, IP adresimizle bağlantı kurar. MAC Adresimiz sadece Local Network (Yerel Ağ) içindeki cihazlar arasında kullanılır –gerektiği durumlarda-. Bu adres iletişim kurarken kullanılan OSI Modelinin 2. Katmanı olan (aşağıdan yukarı doğru) Data Link tarafından kullanılır. MAC Adresi, “Hexadecimal” temel 16 Numaralandırma Sistemini kullanır. Bu sistemin 10 hanesi rakam (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9), 6 tanesi ise harf (A, B, C, D, E, F)’tir. MAC Adresimiz toplam 48 bit, 6 grup/oktet, 12 haneden oluşur. Her 4 bit bir hane, her 8 bit’i ise 1 grup oluşturur. Grupların arasında “:” işareti vardır. Adresimizin ilk 3 grubu (yani ilk yarısı) kartın Üretici Firmasını, son 3 grubu (son yarısı) ise donanımın kendisini işaret eder. Örnek bir MAC Adresi: "1A:B2:CC:3D:E4:FF". Eğer aynı ağ’da bulunan 2 farklı cihaz -bazı yollarla- aynı MAC adresine sahip olursa Router her iki cihazı da ağ’dan atar. Tüm bitleri “F”den oluşan, yani hepsi “1” olan MAC adresi broadcast adresidir ve bir mesajı aynı anda tüm cihazlara ulaştırmak için kullanılır. Router cihazın MAC Adresi yoluyla IP adresini bulması “ARP” protokolü ile gerçekleşir. Cihazınızın MAC Adresini cmd Komut İsteminde “getmac” komutu ile görüntüleyebilirsiniz.


 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Sessizer Teşekkür etti.
Alt 01-08-2018 22:50   #2
  • Web & Donanım Ekibi
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
12/2017
Nereden
-
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 255
Teşekkür (Aldı): 334
Ellerine sağlık.___________________________________________

İletişim: Telegram
Takipte Kalın: Twitter
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau