İPUCU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

MAC Address Nedir?

01-08-2018 18:10
#1
protutip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Nereden:
Eskişehir
Mesajlar:
28
Teşekkür (Etti):
13
Teşekkür (Aldı):
24
Konular:
8
Ticaret:
(0) %
MAC Address (Media Access Control)


Bugün Yerel Ağlarımızda kullanılan ve aslında önemli bir yere sahip olan MAC Address (Fiziksel Adres)'lerin temel olarak ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını kısaca anlatmaya çalışacağım

İnternete bağlanabilen her cihazın (Akıllı Telefonlarımız dahil) içinde NIC (Network Interface Card) denilen bir kart vardır. MAC Adresimiz bu karta aittir ve içinde gömülüdür. MAC Adresini Türkçe’ye Fiziksel Adres olarak çevirebiliriz. Bu adresi, cihazımızın adresi olarak düşünebiliriz. İnternete bağlandığımızda Router bize IP adresimizi bu MAC Adresi üzerinden verir ve hafızasında (Routing Table) MAC Adresimizle IP adresimizi eşleştirir. İnternete bağlanırken Public IP adresimizi kullanırız ve internettekiler bizim MAC adresimizle değil, IP adresimizle bağlantı kurar. MAC Adresimiz sadece Local Network (Yerel Ağ) içindeki cihazlar arasında kullanılır –gerektiği durumlarda-. Bu adres iletişim kurarken kullanılan OSI Modelinin 2. Katmanı olan (aşağıdan yukarı doğru) Data Link tarafından kullanılır. MAC Adresi, “Hexadecimal” temel 16 Numaralandırma Sistemini kullanır. Bu sistemin 10 hanesi rakam (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9), 6 tanesi ise harf (A, B, C, D, E, F)’tir. MAC Adresimiz toplam 48 bit, 6 grup/oktet, 12 haneden oluşur. Her 4 bit bir hane, her 8 bit’i ise 1 grup oluşturur. Grupların arasında “:” işareti vardır. Adresimizin ilk 3 grubu (yani ilk yarısı) kartın Üretici Firmasını, son 3 grubu (son yarısı) ise donanımın kendisini işaret eder. Örnek bir MAC Adresi: "1A:B2:CC:3D:E4:FF". Eğer aynı ağ’da bulunan 2 farklı cihaz -bazı yollarla- aynı MAC adresine sahip olursa Router her iki cihazı da ağ’dan atar. Tüm bitleri “F”den oluşan, yani hepsi “1” olan MAC adresi broadcast adresidir ve bir mesajı aynı anda tüm cihazlara ulaştırmak için kullanılır. Router cihazın MAC Adresi yoluyla IP adresini bulması “ARP” protokolü ile gerçekleşir. Cihazınızın MAC Adresini cmd Komut İsteminde “getmac” komutu ile görüntüleyebilirsiniz.


Sessizer Teşekkür etti.

01-08-2018 22:50
#2
atmaca7887 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2017
Nereden:
-
Mesajlar:
2.293
Teşekkür (Etti):
288
Teşekkür (Aldı):
354
Konular:
128
Ticaret:
(0) %
Ellerine sağlık.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı