THT DUYURU

chat
Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

MAC Address Nedir?

protutip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
06/2016
Nereden:
Eskişehir
Mesajlar:
28
Konular:
8
Teşekkür (Etti):
13
Teşekkür (Aldı):
24
Ticaret:
(0) %
1
5505
01-08-2018 18:10
#1
MAC Address (Media Access Control)


Bugün Yerel Ağlarımızda kullanılan ve aslında önemli bir yere sahip olan MAC Address (Fiziksel Adres)'lerin temel olarak ne olduklarını ve ne işe yaradıklarını kısaca anlatmaya çalışacağım

İnternete bağlanabilen her cihazın (Akıllı Telefonlarımız dahil) içinde NIC (Network Interface Card) denilen bir kart vardır. MAC Adresimiz bu karta aittir ve içinde gömülüdür. MAC Adresini Türkçe’ye Fiziksel Adres olarak çevirebiliriz. Bu adresi, cihazımızın adresi olarak düşünebiliriz. İnternete bağlandığımızda Router bize IP adresimizi bu MAC Adresi üzerinden verir ve hafızasında (Routing Table) MAC Adresimizle IP adresimizi eşleştirir. İnternete bağlanırken Public IP adresimizi kullanırız ve internettekiler bizim MAC adresimizle değil, IP adresimizle bağlantı kurar. MAC Adresimiz sadece Local Network (Yerel Ağ) içindeki cihazlar arasında kullanılır –gerektiği durumlarda-. Bu adres iletişim kurarken kullanılan OSI Modelinin 2. Katmanı olan (aşağıdan yukarı doğru) Data Link tarafından kullanılır. MAC Adresi, “Hexadecimal” temel 16 Numaralandırma Sistemini kullanır. Bu sistemin 10 hanesi rakam (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9), 6 tanesi ise harf (A, B, C, D, E, F)’tir. MAC Adresimiz toplam 48 bit, 6 grup/oktet, 12 haneden oluşur. Her 4 bit bir hane, her 8 bit’i ise 1 grup oluşturur. Grupların arasında “:” işareti vardır. Adresimizin ilk 3 grubu (yani ilk yarısı) kartın Üretici Firmasını, son 3 grubu (son yarısı) ise donanımın kendisini işaret eder. Örnek bir MAC Adresi: "1A:B2:CC:3D:E4:FF". Eğer aynı ağ’da bulunan 2 farklı cihaz -bazı yollarla- aynı MAC adresine sahip olursa Router her iki cihazı da ağ’dan atar. Tüm bitleri “F”den oluşan, yani hepsi “1” olan MAC adresi broadcast adresidir ve bir mesajı aynı anda tüm cihazlara ulaştırmak için kullanılır. Router cihazın MAC Adresi yoluyla IP adresini bulması “ARP” protokolü ile gerçekleşir. Cihazınızın MAC Adresini cmd Komut İsteminde “getmac” komutu ile görüntüleyebilirsiniz.


Sessizer Teşekkür etti.
ZuL-RaA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Kulüpler Genel Sorumlusu
Üyelik tarihi:
12/2017
Nereden:
Seul
Mesajlar:
3.741
Konular:
275
Teşekkür (Etti):
613
Teşekkür (Aldı):
818
Ticaret:
(0) %
01-08-2018 22:50
#2
Ellerine sağlık.
---------------------

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler