THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

HDD Sabit Disk Bakımı

Te@M_LiDeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2009
Nereden:
RiZe
Mesajlar:
501
Konular:
243
Teşekkür (Etti):
129
Teşekkür (Aldı):
247
Ticaret:
(0) %
12-08-2009 11:00
#1
Lightbulb
HDD Sabit Disk Bakımı
Sabit Disk Bakımı:

HDD Sabit Disk Bakımı Nasıl Yapılır :

Satın aldıgınız sabit diske ilk geldigi günden beri bakım yaptırmamak, yeni bir otomobile ömür boyu bakım yaptırmamak gibidir. Belli bir çok ipucunu kullanarak sabit diskinizi koruma altına alıp her zaman için hızın keyfini çıkarabilirsiniz.

1- Virüsleri Kontrol Edin

Sabit disklerin yavaslamasinin nedenleri arasında ilk sırayı virüsler almaktadır. Virüslerden korunmak için bir antivirüs yazılımı bulundurmalısınız. Sadece antivirüs yazilımı kullanmak ise tam çözüm degildir. Yeni virüs güncellemelerini sıkı sıkıya takip etmeli, hatta bu uygulamayı otomatikleştirip düzenli hale getirmelisiniz.

2- Çöplüklere Son Verin

Zamanla sabit diskinizde asla kullanmayacagınız bir çok dosya birikir. Programların kullanımından ve internetten ve kurulumlardan kaynaklanan bu çöplükleri düzenli olarak temizlemeyi unutmayın.

3- Casuslari İmha Edin

Bilgisayarinizda bulunan ve gereksiz gördügünüz dosyaları kaldırsanız bile sabit diskinizin gizli bölmelerinde saklanmış olan dosyalar da vardır. Bu dosyaları temizlemek için özel bir yazilim kullanmak sart. Ad-Aware, Spybot Search and Destroy gibi casus dosya avcısı yazılımları kullanarak temizlik yapmayi ihmal etmeyin.

4- Hata Denetimi

Diskinizde olusan hatalı yüzeyler, okunmaz hale gelebilir. Windows isletim sistemiyle birlikte gelen Hata Denetimi (Scandisk) aracı ile bu sorunları en aza indirebilirsiniz. Söz konusu araç, Bad Sector olarak adlandirılan hatalı yüzeyleri de onarabilme imkanına sahiptir. Hatalı yüzeyleri düzeltme seçenegini seçtikten sonra bilgisayarınız yeniden başladigında bu araç çalışacak ve sabit diskinizin performansina katkıda bulunacaktır.

5- Disk Birleştirici

Disk birleştiricisi kısaca, verileri ulaşmak istediginizde size en kısa zamanda bu hizmeti saglayabilmek için sabit diski yeniden organize eder. Böylece işletim sisteminizin çalışma hizında ciddi anlamda artış hissedersiniz. Unutmayın, bu aşamada verileriniz taşımamaktadır.

6- Düzenlenmiş Veriler

Diskinizde bulundurdugunuz verileri gruplandırma ve organize etmek de sabit diskinizde hız artışını saglayabilir. Bu işlem bir çok kişi için sıkıcı olabilir. Ancak verileri düzenli tutmak ve dagınık bulundurmamak, gruplandırmak gibi uygulamaları alışkanlık haline getirmek en iyi çözüm olacaktır.

7- Yedek Almayı Unutmayın

Hiçbir sabit disk sonsuza kadar hayatta kalamaz. Eninde sonunda hata verecektir. Fakat bu, verilerinize mutlaka veda edeceginiz anlamiıa gelmemeli. Eger verilerinizi disket, CD veya DVD’lere düzenli olarak yedeklerseniz, çok önemli olan verileriniz için gerekli olan önlemi de almış olacaksınız. Eger bu işlem sizin için sıkıcı ise o zaman USB bellek kullanmalısınız. Bu araçlar hem hızlı, verimli ve güvenilirdir.

8- Verileri Kalıcı Olarak Silin

Silmek istediginiz dosyaları Delete fonksiyonunu kullanarak sildiginizde, aslında tam olarak sabit diskinizden silme işlemi gerçeklesmez. Sabit diskten tamamen silmek istediginiz dosyalar için özel bir yazilim kullanabilirsiniz. Bunun için Norton Cleansweep ve benzeri yazılımları tavsiye ediyoruz.

9- Sabit Diski Bölümlendirin

Genellikle sabit diskler tek bir bölüm (partition) ile kullanılmaktadır. Örnegin 60 GB’lik bir sabit diskin bütün kapasitesi sadece C: sürücüsünde oldugunu varsayalım. Bunun yerine 30 GB’lik bir C: ve 30 GB’lik bir D: sürücüsü olusturulmuş ikinci bir sistem varsayalım. (ikinci sistemde isletim sisteminin verilere erişim süresi daha da kısalacaktır.) İkinci partition ise arşiv dosyalarınızı ( Doc, Resim, Mp3 gibi) koyarak sistemin daha verimli çalışmasını sağlanabilir.

10- Donanımsal Hızlandırma

Yukarda, sabit diskinizin hızını arttırmak için bazı ipuçlarini sıraladık. Sabit diskinizi her ne kadar hızlandirmaya çalışsanız da donanımsal özelliklerinden dolayı hızı sınırlıdır. Örnegin; 5200 RPM veya 7200 RPM (Rotatinse Per Minute – Dakikadaki Dönüş Sayısı). Bu hız, e-posta göndermek, ofiste çalışmak için yeterli gibi görünse de daha agır işlemler için yetersiz kalmaktadır. Bunun için 10 000 RPM veya 15 000 RPM hızındakı sabit diskleri kullanabilirsiniz. Bu tür sabit diskler, video işleme gibi daha çok performans gerektiren işlemler için birebirdir. Ancak fiyatları da bir o kadar pahalıdır.

HDD Bakımı Zamanlayın

Bakım için her zaman uygun olmayabilirsiniz veya bu gibi önemli işleri unutma ihtimaliniz oldugunu da bilmelisiniz. Windows XP veya 3. parti yazılımlar bu işlemi otomatik hale getirerek size büyük kolaylık saglayabilir. Söz konusu araçlar, zamanı geldiginde çalışacak ve bakımı otomatik olarak çalısacaktır. Böylece sıkıcı işlemleri yapmaktan da kurtulmuş olacaksınız.
SquaR Teşekkür etti.
xromeo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2009
Mesajlar:
112
Konular:
4
Teşekkür (Etti):
5
Teşekkür (Aldı):
6
Ticaret:
(0) %
23-11-2009 11:44
#2
saol kardesimm ama bir program versen daha iyi olurdu
--------------------- herşeyin yalan oldugu dünyada ben gerçegim !!!!!! ya sen ????

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler