THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

OpenOffice Veritabanı Dökümanlarında Java Uygulaması Güvenlik Açığı

Te@M_LiDeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2009
Nereden:
RiZe
Mesajlar:
501
Konular:
243
Teşekkür (Etti):
129
Teşekkür (Aldı):
247
Ticaret:
(0) %
12-08-2009 21:06
#1
OpenOffice Veritabanı Dökümanlarında Java Uygulaması Güvenlik Açığı
Internet dünyasında gün geçmiyor ki güvenlik açıkları çıkmasın. En iyi yazılımlar dahi güvenlik açıkları barındırıyor ve bu açıklar Hacker dediğimiz kişilerde kullanılarak saldırı olarak masum kullanıcılara geri dönüyor. Hacker'lar güvenlik açıklarını sürekli takip eden kişiler. Henüz bir açık yamalanmadan saldırı araçlarını hazırlıyor ve hedefe yani masum kullanıcılara güvenlik açığını kullanarak saldırılarını gerçekleştiriyorlar. İşte bu tarz saldırılara mahruz kalmamak için Güvenlik açıklarını iyi takip etmek gerekiyor.

İsim: OpenOffice Veritabanı Dökümanlarında Java Uygulaması Güvenlik Açığı

Risk: Yüksek - Kritik

Etki: Sistem etkileme, sisteme uzaktan ataklarda bulunabilme

Etkilenenler: OpenOffice.org 2.x

Bilgi: Ünlü Özgür yazılım Open Office'in 2.x sürümünde meydana gelen güvenlik açığı son derece tehlikeli. Piyasada yer edinen ve binlerce kullanıcısı olan yazılımın veritabanında java uygulaması çalıştırma güvenlik açığı söz konusu. Saldırgan kişiler ya-da bilinen tabir-i ile hacker'lar; ilgili programa elle yaptıkları "SQL" Sorgulamalar ile hata verdirerek üzerinde Java kodları çalıştırıyor ve çalıştırdıkları kodlar ile programı kullanan kişilere kodlar ile saldırıda bulunabiliyorlar. Düzenli ve başarılı bir şekilde yazılmış olan java kodları SQL hatalara neden oluyor ve programa hata verdirebiliyor.

Çözüm/Yama: Open Office'in 2.3.1 sürümüne https://tik.lat/jyP4Z verdiğim adresten yükseltme yapmanızı tavsiye ederim.
SquaR Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler