THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

PC bazlı güvenlik sistemi kurabilirsiniz

Te@M_LiDeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
06/2009
Nereden:
RiZe
Mesajlar:
501
Konular:
243
Teşekkür (Etti):
129
Teşekkür (Aldı):
247
Ticaret:
(0) %
12-08-2009 21:08
#1
PC bazlı güvenlik sistemi kurabilirsiniz
Ciddi ev güvenliği illaki bir sığınak odası, makineli tüfekler taşıyan kaslı kollara sahip korumalar gibi üst düzey güvenlik önlemlerine muhtaç değil.

Kafanızın rahat olması sizin için yeterliyse, bunu kendi eforunuzla da gerçekleştirebilirsiniz.
Bunun için gerçekten de birkaç kamera ve bir bilgisayardan daha fazlasına ihtiyacınız yok. Birini kimin kapıyı çaldığını görmek için giriş kapısına koyabilir, bebek bakıcısının siz evde yokken ne yaptığını görmek için de evin muhtelif yerlerine gizlenmiş kameralar yerleştirebilirsiniz.
Evinizde en azından bir bilgisayar bulunduğunu tahmin ediyoruz, hatta belki de evin dışındayken kullanmak amacıyla bir de dizüstü bilgisayarınız bulunuyordun Bu kendi işini kendin yap projesinde sizlere nasıl kendi ev güvenliği sisteminizi kurabileceğinizi ve çevrimiçi olarak nasıl takip edebileceğinizi anlatmaya çalışacağız. Eh, ne de olsa dışarıdan takip edemedikten sonra evdeki güvenlik pek bir işe yaramıyor.
1) Kablolamayı planlayın
Güvenlik sistemi için yerleştireceğiniz kameralar muhtemelen bilgisayarınızdan uzak kalacak. Bunun için kablosuz bir kamera veya kablolarla boğuşmayı seçebilirsiniz. Kablosuz modeller her zaman için en iyi seçim olmayabilir. Kablosuz kameralar, 2.5 GHz bant aralığında çalışır, bu aralık oldukça meşgul bir hat ve güvenirliği sorgulanabilir. Kablosuz bilgisayar ağları, mikrodalga fırınlar, telefonlar, garaj kapılarının kablosuz düzenekleri ve bir dolu kablosuz cihaz bu bantta çalıştığı için, akışkan video için pek de doğru bir tercih olduğu söylenemez. Alternatif olarak, elektrik hatları üzerinden bağlantı kuran kameraları tercih edebilirsiniz. Bu kameralar elektrik prizine yerleştirilen bir alıcının USB portundan bilgisayarınıza bağlanmasıyla oldukça güzel bir çözüm sunuyor. Kamerada elektrik tesisatına bağlandığı için bu seçenek hem size ek kablo maliyeti yaratmıyor, hem de kaliteli bir görüntü aktarımı imkanı sunuyor. Bunların dışındaki seçenek ise kablolarla boğuşmak ki, döşediğiniz kablolar illaki bir yerlerde sırıtacaktır.
2) Kamerayı dikkatli seçin
Burada göz önünde bulundurulması gereken birçok husus var. Kullanmak istediğiniz kamera iç mekanda mı duracak dış mekanda mı, belki de farklı görünüme sahip bir model istiyorsunuz. Bunların dışında bir diğer kriter de alacağınız kameranın tazeleme oranının ne olacağı, aynı zamanda ses kaydı da yapıp yapmayacağı gibi sorular ortaya çıkıyor. Bu projeyi hazırlarkenLogitech ve Axis Communications`tan kamera sistemlerine baktık. Logitech`in WiLife güvenlik kameraları elektrik kablosundan bağlantı kuruyor, ses kaydetmiyor ve en fazla 15 fps çekim yapabiliyor. Axis Communications`tan baktığımız modellerse doğrudan ağ dağıtıcınıza bağlanabiliyor, dilerseniz Wi-Fi bağlantısıyla kablosuz yetenekleri de sunabiliyor. Bu model 30 fps çekim yapabiliyor.
Bu özelliklerde, kablosuz Axis 207w (iç mekan) ve 211w (dış mekan) kameraları 275 dolar fiyatla çevrimiçi olarak satın alınabiliyor. İç mekan için kullanılacak 207w modeli Logitech`ten 15 dolar pahalı. 207w mode¬linin kurulumu pek kolay değil, bu yüzden Logitech`in 299 dolarlık WiLife Video Security Master başlangıç paketini aldık. Bu paket de bir adet kamerayla geliyor, fiyata elektrik kablosundan bağlanan alıcı modül de dahil. Ekstra kameralar 229.99 dolar fiyatla satılıyor. Dilerseniz `gizli kamera` da satın alabiliyor. WiLife kameralar gömülü donanıma sahip. Bu sayede hareket ölçen yetenekleri daha güçlü ve görüntü kalitesi daha yüksek.
3) En uygun kamera yerleşimini yapın
WiLife kamera kiti her ne kadar evinizin etrafında kablo dolaştırmaya gerek bırakmasa da, nereye monte ettiğiniz yine de oldukça önemli bir konu. Alıcı tarafındaysa sadece alıcıyı yerleştireceğiniz bir prize ve bilgisayarınıza uzanacak uzunlukta USB kablosuna ihtiyacınız var. Alıcı elektrik tesisatı üzerinden aldığı görüntüyü bilgisayara USB üzerinden aktarıyor. USB kablonuz çok uzun değilse daha uzun bir elektrik kablosu alabilirsiniz. Kamera tarafındaysa hem elektrik çekebileceğiniz bir yere, hem de en iyi görüntü alabilecek bir lokasyona ihtiyacınız var. WiLife ka¬mera ve onun vericisi yaklaşık 2 metrelik bir CAT-3 kabloyla birbirine bağlanıyor. Dilerseniz daha uzun bir CAT-3 kablo edinebilir veya CAT-5 kablo kullanabilirsiniz. Ayrıca belirtmekte fayda var, kameranızın vericisini illaki elektrik prizinden bağlamak zorunda değilsiniz, dilerseniz elektrik tesisatınızdan bir hat çekerek de bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz, ancak elektrikle çalıştığınızı ve bu işin tehlikeli olduğunu hatırlatmamız gerekiyor. Dilerseniz uzatma prizi de kullanabilirsiniz, ancak voltaj ayarlayan bir kablo kullanmamaya dikkat edin, çünkü bu sistem kameranın vericisinde zaten bulunuyor; ekstra voltaj regülatörü görüntü sinyalinin kalitesini düşürecektir. Dış mekan için aldığınız kablonun dış mekana uygun olması gerektiğini unutmayın.
İPUCU: Kameranızı yerleştirirken doğrudan ışığa bakan bir yerlere yerleştirmemeye dikkat edin. Bunca uğraştan sonra kameranız çalıştığında koca bir ışık huzmesi görmek canınızı sıkabilir.
4) Donanımı kurun
Neredeyse tüm USB cihazları gibi, WiLife`ın kurulum diskini bilgisayarınıza takın ve Windows sürücüleri kendiliğinden yüklesin. WiLife CD`sinde bulunan yazılım sayesinde işlem bittiğinde bağlı donanım kendiliğinden bulunuyor. Fiziksel bağlantılar oldukça kolay. Kurulum sırasında size söylendiği sırada alıcıyı elektrik prizine bağlayın, ardından USB kablosuyla bilgisayarınızla bağlantısını yapın. Bundan sonraki adımda kameranızı prize takın veya elektrik sistemine dahil edin. İki ünite bu andan itibaren birbirleriyle evinizin elektrik sistemi üzerinden konuşmaya başlayacak. Bütün el sıkışmalar ve kucaklaşmaların ardından kameranın gördüğü tüm görüntü alternatif akım üzerinden alıcıya, ardından USB üzerinden bilgisayarınıza iletilecek.
5) Son ayarlamaları yapın
Bu ana kadar her şey yolunda gittiyse, WiLife`ın varsayılan ayarlarını birazcık kurcalayıp daha iyiye yol almaya hazırsınız demektir. Eğer WiLife kontrol panelinde bulunan `Setup` düğmesine tıklarsanız, burada Camera, Recording, Alerts, Online ve Advanced seçeneklerini göreceksiniz. Bunların büyük kısmı çalışır vaziyette dururken, hareket algılandığında e-posta uyarısı göndermek gibi seçenekler için yıllık 80 dolarlık bir ödeme yapmanız gerekiyor. Bu seçenekler arasında kaydedilmiş videoyu yazılım dışında bir ortamda saklama ve erişme gibi sahip olmak isteyeceğiniz birçok özellik bulunuyor. En önemli olan seçeneklerden ikisi Camera (Kamera) ve Recording (Kayıt) seçenekleri. Kamera seçeneği kameralara isim vermenizi sağlıyor. Bu şekilde hangi birine baktığınızı biliyorsunuz, ayrıca bu seçenek kameranın isminin görüntülenme ekranında nerede yer alacağını da seçmenizi sağlıyor. Buna ek olarak, kameranın konumuna bağlı olarak ihtiyaç duyabileceğiniz parlaklık ve kontrast ayarlarını da bu ekrandan yapabiliyorsunuz. Recording seçeneğiyse kayıtlarınızın nerede tutulacağını seçmenize olanak tanıyor. Seçenekler arasında video mu, anlık görüntü mü yoksa her ikisini de mi kaydetmek istediğinizi seçebiliyorsunuz. Güvenlik kameralarının en önemli kullanım amacı, siz evde yokken neler olup bittiğini görüntüleyebilmektir. Bunu WiLife`m web sitesi üzerinden gerçekleştirebilirsiniz, ancak her seferinde en fazla 3 dakikalık bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Güvenlik kamera setinizi kurduktan sonra çevrimiçi olarak ücretsiz bir hesap açabilirsiniz. Bunun için online.wilife.com adresine girmeniz yeterli. Kayıtlarla internet üzerinde gördüğünüz görüntü arasında 15 saniyelik bir gecikme olsa da, yine de kullanışlı. Eğer yazılımı 80 dolar karşılığında `Premium` sürüme yükseltirseniz, kameranın algıladığı aktiviteyi e-posta adresinize bildirmesine izin verebilirsiniz.
Eğer daha yüksek seviyede güvenlik isteseydik, muhtemelen bundan daha fazla güvenlik sağlayan bir sistem kurulumu gerçekleştirirdik. Bununla birlikte en azından bir tane daha dış mekan kamerasıyla birlikte, bir de gizli kameradan oluşan bir sistem kurardık. Görüntüyü bilgisayarınızdan veya çevrimiçi olarak WiLife sitesinden görüntülerken belirli aralıklarla her seferinde farklı bir kamerayı gösteren bir seçeneğiniz bulunuyor. Tabii aynı anda tüm kameraları da görüntüleyebiliyorsunuz.
İPUCU: Genelde kameranız en üst odak noktasına kurulu olarak gelir. Görüntü eğer net değilse, kameranın odak ayarını bilgisayarınızın yanına getirerek, ekrana bakarken odak merceğini çevirerek yapabilirsiniz
SquaR Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler