İPUCU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

bilgisayarınızı hızlandırmak için ip uçları.....

12-03-2010 15:24
#1
Se-ZeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
07/2008
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
10.915
Teşekkür (Etti):
1198
Teşekkür (Aldı):
7723
Konular:
2878
Ticaret:
(0) %

bilgisayarınız için ip uçları.....

DİZİN OLUŞTURMA HİZMETİNİ KAPATIN
Windows XP, harddisk içindeki tüm dosyaları, daha sonra yapılacak aramaları hızlandırmak için dizinler halinde hafızaya alır. Bu dizinleme işlemi dosya ile yapılan işlemleri yavaşlatır. Bunu kapattığınızda bilgisayarınız daha hızlı çalışacaktır. Bilgisayarım simgesine girip C: ve/veya D: sürücü simgesine (yani harddisklerinize) sağ tıklayın ve özelliklere girin. Açılan pencerede en altta "Hızlı arama için Dizin Oluşturma Hizmeti bu diski dizinlesin" seçeneğinin işaretini kaldırın ve uygulayın...

PREFETCH KLASÖRÜNÜ TEMZİLEYİN
Aynen geçici Temp dosyaları gibi XP içinde prefetch dosyaları tutulur. Bilgisayarınız harddisk üzerindeki adresleri bu dosyalara kaydeder. Bunların sayısının artması bilgisayarı yavaşlatır. Bunları düzenli olarak silmek gerekir. Bunu yapmak için c:\windows\prefetch klasörünü temizlemeniz ve bilgisayarınızı yeniden başlatmanız yeterli olacaktır...

EFEKTLERİ AZALTIN
Bilgisayarım simgesine sağ tıklayın ve özelliklere girin. Gelişmiş sekmesinde Performans butonuna tıklayın. Ve bu seçenekleri iptal edin:
-Açılan kutu slaytla açılsın
-Araç ipuçları görüntüye azaltarak ya da slaytla gelsin
-Görev çubuğu düğmelerini kaydır
-Menü altında gölge göster
-Pencereler animasyonla küçültülüp büyütülsün
-Sürüklerken pencere içeriğini göster
Bu ayarları kapadığınızda bilgisayarda gözle görülür bir performans artışı sağlanacaktır...

IDE AYGITLARDA DMA MODU
Windows XP genelde IDE aygıtlar için (harddisk ya da cd-rom gibi) DMA modunu açmayı akıl edemez. Bunu açmak için aygıt yöneticisine girin ve IDE ATA/ATAPI Denetleyiciler'i açıp Birincil IDE Kanalına çift tıklayın. Gelişmiş ayarlarda Aygıt1 için aktarım modunu DMA Kullanılabiliyorsa olarak ayarlayın. Aynı şeyi İkincil IDE için de yapın ve bilgisayarınızı yeniden başlatın...


EXPLORER HIZLI AÇILSIN
İnternet Explorer programı XP üzerinde gayet yavaş açılır. Bu programı mümkün olan en hızlı şekilde açabilmek için masaüstündeki ya da başka bir yerdeki kısayoluna sağ tıkalyıp özelliklere girin ve Hedef kısmında yazılı "C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" sonuna -nohome ekleyin. Yani şu şekilde görünmelidir:
"C:\Program Files\Internet Explorer\IEXPLORE.EXE" -nohome
Artık Explorer başlangıç sayfası açmaya çalışmayacak ve hızlı açılacaktır...


XP HIZLI KAPANSIN
XP işletim sistemi kapanırken ve açılırken standart olarak bazı ses efektleri çalar. Kapanırken ki ses efekti uzun olduğundan bu bitmeden kapama işlemine geçmez. Denetim masasına girip ses efektlerinden tüm sesleri ya da kapanış sesini YOK olarak ayarlarsanız kapanış hızlanacaktır...


CD TAKTIĞINIZDA OTOMATİK ÇALIŞMASIN
XP üzerinde bu ayarın kapatılması bazı kullanıcılar için sorun oluşturabilir. Kesin çözüm için Başlat / çalıştır ile komut satırını açın ve GPEDIT.MSC yazıp enter tuşuna basın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar yapılandırması, Yönetim şablonları, sistem alt menülerine girin. Sağ tarafta otomtaik çalıştır özelliğini kapat seçeneğini bulup aktif hale getirin. Artık sürücüye CD taktığınızda otomatik olarak çalıştırılmayacaktır...

HATA BİLDİRİMİNİ KAPATIN
Denetim Masasına girin ve Performans ve bakım seçeneğini tıklayın. Ardından sistem simgesini tıklayın ve gelişmiş sekmesinden hata bildirimi butonuna basın. Hata bildirimini devre dışı bırak olarak ayarlayın...

GEZGİN PENCERESİNİN SABİTLENMESİ Windows, oturumu her kapattığınızda görev çubuğunun ve tabii ki gezgin penceresinin büyüklüğünü ve konumunu kaydeder. Söz konusu değerlerin değişmemesini, pencerenin konumunun ve büyüklüğünün sabit kalmasını istiyorsanız, Kayıt Defterine bir ek yapabilirsiniz. Bunun için ilk olarak söz konusu pencere ve görev çubuğunu istediğiniz gibi yerleştirin.Daha sonra HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer adresine ulaşın ve burada yeni bir DWORD değeri oluşturup bu değere NoSaveSetting ismini verin. Ve Değer Verisini 1 yapın.

KONUŞMA BALONLARINDAN KURTULUN Simgelerin üzerinde bilgi kutucuklarının açılması ve konuşma balonlarının Windows turu hakkında açıklama yapması, haklı olarak birçok kullanıcıyı rahatsız eder.

BU YARDIM METİNLERİNİ DEVRE DIŞI BIRAKMAK İÇİN HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerAdvance anahtarına ulaşın ve bu anahtar altındaki ShowInfoTip kaydını bulun ve değerini 0 yapın. Ardından EnableBallonTips adında yeni bir DWORD değeri oluşturun ve değer verisini 0 yapın.

YETERSİZ DİSK ALANI UYARISININ KAPATILMASI Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer anahtarı altında yeni bir DWORD değeri oluşturup NoLowDiskSpaceCheck adını veri ve değer olarak 1 girin.

KISAYOL MENÜSÜ ÜZERİNDEN ŞİFRELEME NTFS bölümleri, bilgilerin şifrelenmelerine imkan tanırlar. Ancak bunun için menüler arasında uzun bir gezinti yapmanız gerekebilir. Ancak bunun yerine dosya ve klasörlere ait nesne menüsüne yeni bir komut eklemek çok daha kolay olacaktır. Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun. Burada yeni bir DWORD değeri oluşturup EncryptionContextMenu adını verin ardından değerini 1 yapın.

CD LERİ OTOMATİK AÇILMASI Sürücüye yerleştirdiğiniz her CD-ROM, üzerinde kurulum programını otomatik olarak çalıştırır. Eğer CD üzerinde sadece bir kısım veriye ulaşmak istiyorsanız otomatik başlat fonksiyonu oldukça rahatsız edici bir hal alabilir. Bu özelliği geçici olarak kapatmak için küçük bir hileye başvurabilirsiniz. CD-ROM u sürücüye yerleştirdikten sonra [SHIFT] tuşuna basılı tutun. Bu sayede otomatik başlat fonksiyonu bir defaya mahsus olmak üzere çalışmayacaktır. Eğer bu işlevi tamamen kapatmak istiyorsanız aşağıdaki işlemleri yerine getirmeliniz. XP Home için: HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServic esCdrom anahtarına ulaşın Autorun kaydının değerini 0 yapın. XP Pro İçin: Başlat/Çalıştır komutu ile ekrana gelen pencereyi kullanarak gpedit.msc konsolunu çalıştırın. Bilgisayar Yapılandırması başlığı altındaki Yönetim Şablonları / Sistem dizinine geçin. Ardından sağ taraftaki Otomatik çalıştır özelliğini devre dışı bırak öğesine çift tıklayın ve takip eden penceredeki Etkin seçeneğini işaretleyin.

XP PRO DA GELİŞMİŞ DOSYA PAYLAŞIMI Dosyalar ve yazıcıların ağ paylaşımına açılmasının olumsuz bir tarafı mevcut: bu kaynaklara herkes ulaşabilir. Windows XP Professional sürümünü kullanıyorsanız okuma ve yazma hakları atayarak kaynakların kullanımını denetim altında tutabilirsiniz. Ancak bunun için bir ağ etki alanına bağlı olunması gerekiyor. Buna rağmen küçük bir hile yardımıyla herhangi bir firma ağına bağlı olmadan da erişim haklarını kontrol altında tutabilirsiniz. Başlat menüsündeki Bilgisayarım komutunu kullanarak aynı isimli pencereyi açın. Ardından Araçlar menüsündeki Klasör Seçenekleri komutunu çalıştırın. Görünüm kartındaki Basit dosya paylaşımı kullan (Önerilen) seçeneğindeki işareti kaldırın.


WİNDOWS U ESKİ AYARLARIYLA YENİDEN KURUN Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır ‘a şunu yazın. :i386winnt32.exe /unattend . bundan sonra kurulum işlemi başlaycaktır.

INTERNET EXPLORER İN YENİDEN KURULUMU Web sayfaları artık doğru görüntülenmiyor ve yüklemeler aniden kesiliyorsa, artık IE yi yeniden kurmanın zamanı gelmiştir. Bunun için XP CD sini sürücüye yerleştirin ve Başlat/Çalıştır a şunu yazın. rundll32.exe.setupapi,InstallHinfSection.DefaultIn stall.132.%windir%infie.inf

WİNDOWS XP ALTINDA GOOGLE HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerMain anahtarında iki yeni dize değeri oluşturun (eğer varsa değer değişilecek). İlkine Search Page adını verin ve değer olarakhttp://www.google.com.tr girin. İkincisine ise Search Bar ismini verin ve değer olarakhttp://www.google.com/ie girin. Ardından HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftInternet ExplorerSearchUrl anahtarına ulaşın ve Varsayılan değerinihttp://www.google.com/keyword/%s şeklinde girin. Bunu da yaptıktan sonra HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftInternet ExplorerSearch anahtarına ulaşın. Burada bulunan SearchAssistant değerini açıphttp://www.google.com/ie olarak değiştirin.

XP HOME ALTINDA KULLANICI PAYLAŞIMLARI Windows XP işletim sisteminin ev kullanımına özel versiyonunu kullananlar dosyalarını paylaşıma açabiliyor ancak bunları parola ile koruyamıyor veya kişiye özel atamalar yapamıyor. Ancak küçük bir hile ile bu durumu değiştirebiliriz. Başlat/Çalıştır ‘ a shrpubw yazın. Karşınıza gelen programla paylaşım hakları üzerinde değişiklik yapabilirsiniz.

GÜNCEL KULLANICININ MASAÜSTÜNDE GÖRÜNTÜLENMESİ XP sistemindeki kullanıcı sayısı ne kadar artarsa o anda hangi kullanıcının sisteme kayırlı olduğunu tespit etmek o kadar zorlaşır. Ancak bir Kayıt Defteri öğesi yardımıyla o an kullanılan hesabın ismini Bilgisayarım simgesi altında görüntülenmesini sağlayabilirsiniz. Bunun için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurrentVe rsionExplorerCLSID{20D04FE0-3AEA-1069-A2D8-08002B30309D} anahtarı altında yeni bir dize değeri oluşturun ve Bilgisayarım %USERNAME% olarak isim verin. Ancak bu kayıt sadece etkin kullanıcı içindir aynı işlemi diğer kullanıcılar altında da tekrarlamak gerekir.

REZERVE BANT GENİŞLİĞİNİN SERBEST BIRAKILMASI Windows XP, ağ aktarım hızının standart olarak yüzde onunu özel işlemler için rezerve eder. Söz konusu sınırlandırmayı kaldırmak için Başlat/Çalıştır ‘a gpedit.msc yazın. Karşınıza gelen ekranda Bilgisayar Yapılandırması altında bulunan Yönetim Şablonları / Ağ / QoS Paket Zamanlayıcı dizinini etkinleştirin. Buradaki Ayrılabilir bant genişliğini sınırla kaydına çift tıklayın ve ayarını Devre Dışı olarak değiştirin.

OTOMATİK KULLANICI KAYDI Eğer bilgisayarınızda birden fazla kullanıcı hesabına sahipseniz, ancak çoğunlukla sadece bir tanesini kullanıyorsanız otomatik kayıt fonksiyonundan faydalanmanız tavsiye edilir. Bu fonksiyonu aşağıdaki gibi etkinleştirebilirsiniz. Bunun için HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogon kaydına ulaşın ve buradaki AltDefaultUserName kaydına etkin olmasını istediğiniz hesabın adını girin. Daha sona AutoAdminLogon adında bir dize değeri oluşturun ve değerini 1 yapın. Daha sonra DefaultPassword adında bir dize değeri oluşturun ve buna da kullandığınız hesabın şifresini girin. Windows bir sonraki açılışında otomatik olarak yazılan kullanıcıyı açacaktır. Şayet açılış sırasında farklı kullanıcı ile açılış yapmak isterseniz Space tuşuna basmanız yeterli.

DİALER PROGRAMLARINA KARŞI KORUMA Çevirmeli Ağ Bağlantısında, bilginiz haricinde bir değişiklik yapılmasını, çevirmeli ağ telefon defterini yazmaya karşı koruyarak rahatlıkla engelleyebilirsiniz. Bunun için Windows gezgini penceresini açın ve Cocuments and SettingsAll UsersApplication DataMicrosoftNetworkConnectionsPbk klasörüne gidin. buradaki RASPHONE.PBK özelliklerine girin ve bunu Salt Okunur hale getirin.

MASAÜSTÜNÜ GÖSTER SİMGESİNİN OLUŞTURULMASI Öncelikle Not Defterinden yeni bir metin belgesi açın ve içine şunları ekleyin.

[Shell]

Command=2

IconFile=Explorer.exe,3

[Taskbar]

Command=ToggleDesktop

Daha sonra bunu Masaüstünü Göster.SCF adıyla kaydedin. Daha sonra bunu hızlı başlat üzerine sürükleyin.

SAAT DİLİMİ PENCERESİNE ŞEHRİNİZİ EKLEYİN Regedit Düzen-Bul deyip İstanbul kelimesini aratın. (GMT +02:00) Atina, İstanbul, Minsk yazan değeri buluğunuzda Display yazan değere çift tıklayarak içinde yazılanları değiştirin.

XP NİN KONUŞMA BALONLARINI KAPATMAK Eğer çalışmanız sırasında sürekli ekranın sağ alt tarafında çıkan d: sürücüsünde az yer türevi konuşma balonları sizi rahatız ediyorsa HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerAdvanced altında EnableBallonTips DWORD değerini 1 den 0 a çevirmeniz onu kapatacatır.

DOSYALARIN TAKAS DOSYASINA ATILMASINI ENGELLEMEK Windows XP bilgisayarınızdaki anabellek miktarı yüksek olsa bile bir çok dosyayı sabit diskinizin üzerindeki takas dosyasına yazacaktır. Sabit diskler bellek modüllerinden daha yavaş oldukları için bilgisayarınızın performansı düşecektir. Eğer bilgisayarınızda 256Mb dan fazla bellek varsa takas dosyanızı kapatmanız olumlu olabilir. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management klasörü altındaki DisablePagingExecutive değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

SİSTEMLE İLGİLİ OLAN DOSYA YOLLARINI DEĞİŞTİRMEK Windows XP ile çalışırken, tüm ayarların ilk kurulduğu zaman belirlenmiş olan klasörlere göre yapılması hoşunuza gitmiyorsa, bu dosya yollarını değiştirebilirsiniz. HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurre ntVersionExplorerShell Folders altında sistem klasörleriyle ilgili yollar tanımlıdır. Burada istediğiniz değişikliği uygulayabilirsiniz.

BÜYÜK ARABELLEK AYARIYLA PERFORMANSI ARTTIRMAK Windows XP bir performans canavarıdır. Windows unuzu hızlandırmanın yollarından biri sistem arabelleğiyle ilgili değerleri değiştirmektir. Windows sistem ve dosya arabelleğini dinamik olarak değiştirir. Bu şu anlama geliyor: dosya işlemleri ile ilgili çok bellek gerektiğinde, Windows tüm sistem arabelleğini bu işlem için kullanır, bu da sistem takas dosyasının şişmesine yol açar. 256 MB üzeri ana belleğe sahip bilgisayarlar için yapacağınız bir değişiklik sisteminizin performansını arttıracaktır. HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management altında LargeSystemCache değerini 1 yapmanız yeterli olacaktır.

TAKILAN CD LERİN OTOMATİK ÇALIŞMASINI ENGELLEMEK Bilgisayarınıza yeni bir CD taktığınızda onun otomatik çalışması sizi rahatsız ediyorsa HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetServi cesCdrom altındaki AutoRun değerini 0 yaparak bunu kaldırabilirsiniz.

WİNDOWS XP NİN CD YAZMA PROGRAMINI KALDIRMAK Regedit HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer anahtarı altında yeni/DWORD Değeri deyin ve adını NoCDBurning verin. Ve değerini 1 yapın.

KİŞİSEL SİSTEM ÖĞESİNİ BAŞLAT MENÜSÜNE EKLEMEK Başlat menüsün de en önemli bağlantılar bulunur. Ancak çalıştır komutu altında boş bir alan mevcuttur ve isterseniz buraya kendi öğelerinizi de ekleyebilirsiniz. Bunun için olarak Regedit ‘e gidiyoruz. HKEY_CLASSES_ROOTCLSID{2559a1f6-21d7-11d4-bdaf-00c04f60b9f0} anahtarını bulun, sağdaki Varsayılan değerini açın ve Başlat menüsün de Görünmesini istediğiniz ismi girin. Daha sonra boş bir alana tıklayın ve Yeni/Anahtar diyerek bu anahtara DefaultIcon adını verin. Bu anahtara ait Varsayılan değerine koymak istediğiniz iconun adresini yazın. Sol taraf da ki listede bulunan Instance/InitPropertyBag al anahtarına geçin. Sağdaki method öğesine değer olarak ShellExecute girin. Şimdi aynı yerde Command adında yeni bir dize değeri oluşturun ve buraya öğenin sahip olacağı açıklama bilgisini girin. Daha sonra bu anahtar altında Param1 adında yeni bir dize değeri oluşturun ve değer olarak buna girmek istediğiniz program, link veya klasör yolunu yazın. Bu yaptığınız işlem Windows reboot olduktan sonra aktif hale gelecektir.

KULLANICILARI KAYIT PENCERESİNDEN ÇIKARMAK Bilgisayarınızda çalışabilecek tüm kişiler Login penceresinde isimleri ile listelenir. Şayet bu durumdan rahatsız oluyorsanız, isimlerin ekrana gelmesini engelleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak Regedit i açın ve HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindows NTCurrentVersionWinlogonSpecialAccountsUserLis t anahtarını bulun. Daha sonra burada yeni bir DWORD değeri oluşturun ve isim olarak kaldırmak istediğiniz kullanıcının adını girin.

CEVAP VERMEYEN UYGULAMAYI DAHA HIZLI KAPATMAK bunu için Regedit de HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşıyoruz. Bu anahtar altındaki HungAppTimeout değerini 500 yapın.

AÇILIŞ EKRANINDA CLEARTYPE Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın. Burada FontSmoothing ve FontSmoothing değerlerini 2 yapın.


SCHEDULE TASK KAPANSIN I.E 6 sunucuya her bağlandığında Schedule Task çalıştırmak ister. Bu da kullanıcıya yavaş surf olarak geri dönmektedir. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerRemoteComputerNameSpace{D62 77990-4C6A-11CF-8D87-00AA0060F5BF} bu anahtarı bulun ve silin.

BSDOS ÇIKTIĞINDA YENİDEN BAŞLASIN BSDOS yani bildiğimiz ismiyle ünlü MaviEkran Çıktığında bilgisayarınızın otomatik yeninden başlaması için Regedit de HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olCrashControl anahtarında AutoReboot değerini bulun ve 1 yapın.


AÇILIŞ DİSKİNİN OTOMATİK OPTİMİZE EDİLMESİ Bunun için Regedit de HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarında Enable değerini bulun ve Y yapın.

BAŞLANGIÇ MENÜSÜNÜ DEĞİŞTİREMESİNLER Sistemdeki diğer kullanıcıların Start Menu de değişiklik yapmalarını istemiyorsanız. Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionPolicie***plorer anahtarına ulaşın. Burada yeni bir DWORD anahtarı oluşturun ve isim olarak NoChangeStartMenu yazın ve değerini 1 yapın.

SİSTEM BİP LERİ KAPANSIN Arada çık bip seslerinden sıkıldıysanız Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelSound anahtarına ulaşın. Beep değerini no olarak değiştirin.

EKRAN KORUYUCULARDAN KURTULUN Eğer XP ekran koruyucularını kullanmıyor ve bunlardan kurtulmak istiyorsanız Çalıştıra C:WINDOWSsystem32dllcache (eğer sistem D ye kurulu ise D yapın) yazın ve klasörü açın.. buradaki bütün Ekran koruyucuları silin.daha sonra C:windowssystem32 içindeki ekran koruyucuları silin ve kurtulun.

SHARED ******** İ KALDIRIN Bilgisayarımdan Shared ******** i kaldırmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionExplorerMyComputerNameSpaceDelegate Folders anahtarına ulaşın ve buradaki {59031a47-3f72-44a7-89c5-5595fe6b30ee} alt anahtarını kaldırın.

AÇILIŞ DİSKETİ OLUŞTURMAK Disketi disket sürücünüze takın.. formatlayın.daha sonra Create MS-DOS Startup Disk i çalıştırın.

XP NİN FİREWALL ÖZELLİĞİNİ KAPATMAK Bu özellik o kadar büyük bir koruma sağlamamakla internet bağlantısının hızınıda büyük oranda düşürür. Bunu kapatmak için: Start-Connect to-Show All Connection (Başlat-Bağlan- Bütün Bağlantıları Göster) bölümüne girin. Firewall koruması olan bağlantılar üzerinde bir kilit işareti görürsünüz. Bu bağlantıya sağ tıklayın ve Properties (özellikler) sekmesine girin. Daha sonra Advanced (Gelişmiş) sekmesine girin. Daha sonra Internet Connection Firewall aktif halden çıkarın.


WİNDOWS XP Yİ HIZLI KAPATMA Regedit HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına gidin ve AutoEndTask DWORD değerini 1 yapın.

WİNDOWS DAHA DA HIZLANSIN Windows XP de NTFS dosya sistemi her dosya ve klasör için son erişim ve son güncelleme bilgilerini tutar. Bu özellik kullanışlı olsa da normal bir kullanıcı için pek bir anlma ifade etmez. Bunu kapatmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetCo ntrolFileSystem anahtarına ulaşın ve NtfsDisableLastAccessUpdate değerini bulun ve 1 yapın.

AÇIKLAMA YAPMASIN Windows XP Mouse okuyla bir dosyanın yada klasörün üzerine gittiğinizi zaman o dosya/klasör bilgilerini verir. Bu özelliği kapatmak için HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorerAdvanced anahtarını bulun ve ShowInfoTip DWORD değerini bulup değerini 0 yapın.

BİLGİSAYAR OTOMATİK KAPANMIYOR Windows XP den çıkarken bazen bilgisayarın otomatik kapanmadığı olur. Bu sorunu halletmek için Regedit den HKEY_CURRENT_USERControl PanelDesktop anahtarına ulaşın ve PowerOffActive DWORD değerini bulup değerini 1 olarak değiştirin.

AÇILIŞ SÜRESİNİ KISALTIN NTFS dosya sistemli işletim sisteminizde NTFS Check e yapacağınız ufak ayarla bilgisayarınızın açılış süresini kısaltabilirisiniz. CHKNTFS komutu AUTOCHK başlangıç sayım zamanının kullanım komutudur. Normalde 9 saniye olan bu zamanı daha aşağıya çekmeniz mümkün. Bunun için komut satırına CHKNTFS/T (4 yerine herhangi bir sayıda olabilir) yazmanız yeterli olacak.Ve Bunun için regeditden HKLMSYSTEMCurrentControlSetControlSessionManag erMemoryManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini 5 yapın.

BOOT DOSYALARI İLE AÇILIŞI HIZLANDIRIN Regedit e giirp HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftDfrgBootOp timizeFunction anahtarına gidin, burada Enable adındaki string anahtarını bulun ve değerini Y yapın.

WİNDOWS XP Yİ HIZDAN UÇURUN Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olPriorityControl anahtarına ulaşın. Boş bi yere sağ tıklayıp yeniden DOWRD değeri deyin ve isim olarak IRQ8Priority verin.. oluşturduğunuz bu DOWRD değerinin değerini 1 yapın.

SİSTEMİN KLAVYE YARDIMIYLA YENİDEN BAŞLATILMASI Genellikle yeni sistem kurulduğunda veya bazı boot gerektiren programlar kurulduğunda bilgisayarınızı yeniden başlatmanız gerekir. Buna bi klavye kısayolu atamak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREMicrosoftWindowsCur rentVersionWinlogon anahtarına ulaşın. Yeni bir Dize Değeri oluşturun ve isim olarak EnableQuickReboot yazın ve dize değerini açın değer olarak 1 verin. Bundan sonra bilgisayarınızı Ctrl+Shift+Alt+Del tuş kombinasyonu ile kapatabilirsiniz.

BİR EXPLORER HATASINDA TÜM EXPLORER LARI KAYBETMEYİN Bunu yapmak için herhangi bir Windows penceresinde üsteki menüden Araçlar-Klasör Seçenekleri-Görünüm sekmesi içinde Gelişmiş Ayarlar ‘da Klasör Pencerelerini Ayrı Bir İşlemde Başlat seçeneğini aktif hale getirin.

SİSTEMİNİZİ SUNUCUYA ÇEVİRİN Bunu yaparak sisteminizin bir sunucu performansında ve bir sunucu olarak çalışmasını sağlayabilirsiniz. Fakat bunun için 512 MB ve üstü bellek tavsiye ediliyor. Bunu yapmak için Regedit den HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContr olSession ManagerMemory Management anahtarına ulaşın ve LargeSystemCache DWORD değerinin değerini 1 yapın.

EXPLORER GİBİ MASAÜSTÜNÜZDE AYRI ÇALIŞTIRIN Bunu yapmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsCurr entVersionExplorer anahtarına ulaşın ve bu anahtar altında yeni bir DWORD değeri oluşturun. İsim olarak DesktopProcess yazın ve değerini 1 yapın.

GEREKSİZ SERVİSLERDEN KURTULARAK PERFORMANSI ARTTIRIN Bunu yapmak için Başlat-Çalıştır ‘a services.msc yazın. Daha sonra Burada işinize yarmayan servisleri kapatarak hızınızı arttırın. Servisleri yukarıdaki Durum çubuğu ile çalışma durumuna göre sıralayabiliriz. Servisleri kapatmak için ise çift tıklayıp Başlangıç Türünüde Devre Dışı Veya Elle olarak Seçebilirsiniz. Şimdi Bazı servislere ve görevlerine bakalım.

a-DHPC İstemcisi : Eğer Bilgisayarınız otomatik olarak IP almıyorsa, bunu kapatabilirsiniz.

b-DNS İstemcisi : Yerel ağınızda DNS sunucusu yoksa bu servisi kapatabilirsiniz.

c- Nvidia Driver Help Service : Nvidia ‘nın yardım Servisi eğer gerek duymuyorsanız ki pek gerekli bir şey değil hemen kapatın.

d- Internet Bağlantı Güvenlik Duvarı (ICS) : Eğer firewall kullanmıyorsanız ve Internet paylaşımı yapmıyorsanız bunu iptal edebilirsiniz.

e-Görev Zamanlayıcı : Görev zamanlayıcı kullanmıyorsanız kapatabilirsiniz.

f- Kablosuz Sıfır Yapılandırma: Kablosuz ağlarla herhangi bir ilginiz yoksa kapatın gitsin.

g-Taşınabilir Ortam Seri No : Bu servis portatif müzik çalarınızın seri numarasını alıyor. Sık kullanmıyorsanız durdurun. (Ne olduğunu bilmiyorsanız hemen durdurun)

h-Terminal Hizmetleri : Bilgisayarınıza uzaktan erişim yapan kimse yoksa ve siz de bunu kullanmıyorsanız kapatın.

j-Hata Bildirim Hizmeti : Bir çok kullanıcı gibi hoşunuza gitmiyorsa durdurun.

k-Otomatik Güncelleştirme : Windows un otomatik güncelleştirilmesini istemiyorsanız durdurun.

l-Messenger: Eğer bir Windows2000 domain e bağlı değilseniz durdurun.

SİSTEMİ HIZLI KAPATIN

HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMControlSet001ControlWa itToKillServiceTimeout anahtarındaki değeri düşürün.

BOOT PERFORMANSINI YÜKSELTİN HKEY_LOCAL_MACHINESYSTEMCurrentControlSetContro lSession ManagerMemory ManagementPrefetchParameters anahtarına ulaşın ve buradaki EnablePrefetcher değerini 5 yapın.

NUMLOCK AÇILSIN Her açılışta NumLockun açılması için HKEY_CURRENT_USERControl PanelKeyboard anahtarına ulaşın ve buradaki InitialKeyboardIndicators değerini 2 yapın. Eğer değer yoksa Yeni/Dize Değeri diyerek yeni bir dize değeri oluşturun.

SAĞ MENÜYE KLASÖRE KOPYALA , KLASÖRE TAŞI ÖĞELERİNİ EKLEMEK Bunun için öncelikle HKEY_CLASSES_ROOTAllFilesystemObjectsshellexCon textMenuHandlers anahtarına ulaşın ve burada iki tane yeni anahtar oluşturup bunlara Copy To ve Move To adlarını verin. Ardından soldaki menülerde Varsayılan değerlere şunları girin. Move To için : {C2FBB631-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13} Copy To için : {C2FBB630-2971-11D1-A18C-00C04FD75D13}

PENCERELER BIRAKTIĞINIZ GİBİ KALSIN Herhalde birçok kullanıcı bundan rahatsızlık duyuyor hatta sinir bozucu bir hale geliyordur. Bundan kurtulmak için Regedit den HKEY_CURRENT_USERSoftwareMicrosoftWindowsShell NoRoam anahtarı altındaki BagMRU anahtarını silin.

İSTENMEYEN XP BİLEŞENLERİNİ KALDIRIN C:WindowsInf klasörünü açın. Araçlar/Klasör Seçenekleri nden gizli klasörleri açın. Klasör içinde bulunan SYSOC.INF dosyasını metin editörü ile açın her satırdaki hide sözcüğünü kaldırın ve dosyayı tekrar kaydedin. Daha sonra Başlat/Denetim Masası/Ekle-Kaldır/Windows bileşenlerini ekle-kaldır düğmesine tıklayarak istemediğiniz bileşenleri kaldırın.

SİSTEMDEKİ GİZLİ PROGRAMLAR. Sesli okuyucu system32 nin içinde : narrator.exe
Windows kısa kapan aç : logon.exe
Yazı karakteri oluşturucusu : eudcedit.exe
Gerçek bağlantı kurduğunuz yerin IP adresini bulun : nslookup.exe
Paylaşılan klasör oluşturmak için : shrpubw.exe
Windows şifreleme : syskey.exe (not şifreyi bir kez girerseniz bir daha devre dışı bırakamazsınız)
Sistemi 60 saniyede kapatır : C:WINDOWSsystem32tsshutdn.exe

Sistemdeki diyalogları siler kurar : C:WINDOWSsystem32webfldrs
Sistemdeki .dll .exe .inf vs.. uzantılı dosyaları listeler : C:WINDOWSsystem32attrib.exe
Windows Tanıtım Animasyonu : C:WINDOWSHelpToursmmTourtour.exe

DENEME SÜRÜMLERİ
Bilgisayarınıza kurduğunuz bazı programların süreli çalıştıklarını görmüşsünüzdür (Deneme Sürümü). Yani gün saymalarını. Bu programlar Windows' un kayıt defterine kendilerini yazarlar ve süre bittiğinde de çalışmazlar. Bu tarz bir programı bilgisayarınıza kurduysanız ve programın da çalışma süresi bitmişse ve tekrar kullanmak istiyorsanız Windows' un kayıt defterine ulaşın ve bu programı ordan silin. Bunun için Başlat\Çalıştır\regedit yazın ve Enter' a basın. Bilgisayarım' ı bir kere tıklayın. Düzen' den Bul' u seçin ve bu programın ismini yazın. Sonrakini Bul' u tıklayın. Bulduğu bütün dosyaları silin. Artık bilgisayarınıza bu programı tekrar kurabiliriniz. Tabi süresi dolduğunda aynı işlemleri bir kez daha gerçekleştirmeniz gerekir.

KLASÖRE TAŞI VE KLASÖRE KOPYALA
Herhangi bir klasöre sağ tıkladığınızda açılan menüde “Klasöre Taşı” ve “Klasöre Kopyala” gibi iki yeni seçeneğin olmasını isterseniz yapmanız gereken şu : Başlat\Çalıştır\regedit yazın.
HKEY_CLASSES_ROOT\AllFilesystemObjects\shellex\Con textMenuHandlers bölümüne gelin.
Klasöre Taşı için :
ContextMenuHandlers anahtarında sağ tıklayın ve açılan menüden Yeni/Anahtar komutuna tıklayın. Bu yeni anahtara “Move To” adını verin. Bu anahtarı bir kez tıklayın ve sağ taraftaki “Varsayılan” değerine çift tıklayarak şunları yazın.
{C2FBB631-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13}
Klasöre Kopyala için :
Yine ContextMenuHandlers anahtarında sağ tıklayın ve açılan menüden tekrar Yeni/Anahtar komutuna tıklayın. Bu yeni anahtara da “Copy To” adını verin. Bu anahtarı bir kez tıklayın ve sağ taraftaki “Varsayılan” değerine çift tıklayarak şunları yazın.
{C2FBB630-2971-11d1-A18C-00C04FD75D13}

PENCERELERİ FARKLI BİR YERDEN KAPATMA
Açtığınız herhangi bir pencereyi sağ üst tarafta bulunan çarpı işareti dışında farklı bir yerden de kapatabilirsiniz. Sol üst tarafta açmış olduğunuz pencerenin ismi yazar. O' nun hemen önünde de bir simge vardır. O simgeye çift tıklayarak ta pencereyi kapatabilirsiniz.

RUNDLL HATA MESAJI
Bilgisayarınız açılırken RUNDLL hata mesajı veriyorsa, ama sistem huzur içerisinde çalışıyorsa yapacağınız şey şu : Başlat\Çalıştır\regedit yazın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MICROSOFT\WINDOWS\CURR ENT VERSION\RUN
bölümüne gelin ve hata iletisinde verilen adres satırını silin.

RUNTIME HATA MESAJI
Bilgisayarınız açılırken RUNTIME hata mesajı veriyorsa, ama sistem huzur içerisinde çalışıyorsa yapacağınız şey şu : Başlat\Çalıştır\regedit yazın.
HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\MICROSOFT\WINDOWS\CURR ENT VERSION\RUNSERVICES
bölümüne gelin ve hata iletisinde verilen adres satırını silin.

KAYIT DEFTERİNİ GERİ YÜKLEME
1-Bilgisayarı MS-DOS Kipinde başlatın.
2-MS-DOS komut isteminde, scanreg \restore yazın.
3-Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
Bu işlemler sonucunda bilgisayarınız, başarılı bir biçimde başlattığı son duruma geri alınacaktır.

DAHA HIZLI AÇILIŞ
Windows dosyaları açarken küçük bir animasyon gösterir. Bunu engelleyerek bilgisayarın performansını arttırın. Bunun için Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop\WindowMetrics
anahtarında MinAnimate adında DWORD değeri oluşturun. Bunun değerini 0 yaptığınızda animasyon artık gösterilmez. 1 yaparsanız tekrar etkinleşir.

TÜM DOSYALAR İÇİN HIZLI BAKIŞ
Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CLASSES_ROOT
anahtarı altında * karekteri taşıyan ilk anahtarı seçin. Quickview adında yeni tuş oluşturun.Varsayılan kaydına * verisini girin.

KISAYOL OKLARINDAN KURTULMAK
Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CLASSES_ROOT\lnkfile
anahtarını arayın ve IsShort veya IsShortcut kaydını silin.

"KISAYOL" YAZISINI SİLMEK
Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Explorer
anahtarında link kaydını bulun ve değerini 00 00 00 00 olarak değiştirin.

BELGELER MENÜSÜNÜ GİZLEMEK
Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer
anahtarına gelin NorecentDocsMenu adında DWORD değeri oluşturun ve değerini 1 yapın.

WINDOWS LOGOLARININ İPTAL EDİLMESİ
Sistem açılışındaki Windows logosu işletim sisteminin açılışını geciktirir. Bunları iptal etmek için C dizinindeki MSDOS.SYS dosyasına sağ tuşla tıklayın ve Özellikler komutunu çalıştırın. Bu dosya gizli özelliğine sahiptir, bu yüzden gerekirse Araçlar\Klasör Seçenekleri\Görünüm altındaki Tüm Dosyaları Göster seçeneğini işaretleyin. Daha sonra dosyanın Salt Okunur olma özelliğini kaldırın ve Tamam düğmesine tıklayın. Dosyaya çift tıklayıp bir editörde (Örn. Not Defteri) açılmasını sağlayın. Options bölümünde Logo=0 satırını girin. Windows 95 ile çalışıyorsanız Logo=Off girin. Dosyayı kaydedin ve yazma korumasını (salt okunur) tekrar etkinleştirin. Bir sonraki Windows açılışında artık logolar görünmeyecektir.

DİSKET SÜRÜCÜLERİNİN ARANMASININ İPTAL EDİLMESİ
Windows standart ayar olarak her açılışta varolan disket sürücülerini arar. Ancak disket sürücülerde çok nadiren bir değişiklik olacağı için, bu seçeneği iptal edebilir ve böylece açılışı biraz daha hızlandırabilirsiniz. Bilgisayarım' a sağ tuşla tıklayıp Özellikler' ine girin. Başarım\Dosya Sistemi' ne girin ve Disket sekmesine geçin. Buradaki "Bilgisayarımı her başlattığımda yeni disket sürücüleri ara" seçeneğini iptal edin ve yeni ayarı Tamam ile onaylayın.

OTOMATİK SCANDISK ÇALIŞMASININ İPTAL EDİLMESİ
Windows' u öngörüldüğü gibi Başlat menüsü üzerinden kapatmazsanız bir sonraki sistem açılışında otomatik olarak Scandisk devreye girer ve sabitdiskteki hataları aramaya başlar. Bu işlemin gereksiz olduğunu ve çok uzun sürdüğünü düşünüyorsanız bu fonksiyonu tamamen iptal edebilirsiniz. Bunun için Başlat\Çalıştır\msconfig komutunu girin ve Tamam tuşuna basarak Sistem Yapılandırma Hizmet Programı' nı çalıştırın. Genel sekmesinde Gelişmiş düğmesini tıklayın ve "Hatalı kapatmadan sonra scandisk devre dışı kalsın" seçeneğini işaretleyin. Daha sonra tüm pencereleri Tamam ile kapatın ve Windows' un yeniden başlatılmasına izin verin.

AÇILIŞTAKİ GEREKSİZ ARAMAYI ENGELLEMEK
Windows açılışta WINSTART.BAT dosyasını arar ve bunun komutlarını otomatik olarak çalıştırır. İşletim sistemi burada varolan tüm sabitdisklerde bu dosyayı arar ve bu da açılış işlemini geciktirir. Bu yüzden Not Defteri editörü ile C:\WINDOWS dizininde boş bir WINSTART.BAT dosyası oluşturun. Windows açılışı böylece sabitdisk hızına göre birkaç saniye daha hızlı gerçekleşir.

CAHCE İÇİN DOSYA VE YOL ADINI ARTTIRMAK
Windows son olarak açılan dosya adlarını ve yollarını (Path) özel cache belleğinde (önbellek) tutar. Bir dosyayı ikinci defa açmak istediğinizde, bu dosyanın sabitdiskteki yerini, dosya sisteminin FAT' i üzerinden tespit etmesine gerek yoktur, bunun yerine hızlı cache' den alabilir. Bu belleği de artırmanız mümkün. Bilgisayarım simgesine sağ tuşla tıklayarak Özellikler' ini açın. Başarım sekmesine geçin ve Dosya Sistemi' ne tıklayın. Açılan pencerede "Bu makinenin belirgin rolü" alanında Ağ sunucusu' nu seçin ve açık tüm pencereleri Tamam ile kapatın.

AĞ PAYLAŞIMLARININ ARANMASININ İPTAL EDİLMESİ
Windows Me, açılışta otomatik olarak ağdaki paylaştırılan dizinleri ve yazıcıları arar ve bunları Ağ Bağlantılarım' da gösterir. Ancak bu işlem doğal olarak çok uzun sürebilir. Bu fonksiyonu iptal etmek için, Ağ Bağlantılarım' da Araçlar\Klasör Seçenekleri\Görünüm ile "Ağ klasörlerini ve yazıcıları otomatik olarak ara" seçeneğini iptal edin.

WINDOWS' U DAHA HIZLI KAPATMAK
Windows' u kapatırken bir iletişim penceresi çıkar ve işletim sistemini kapatmak mı yoksa enerji tasarruf moduna geçmek mi istediğiniz sorulur. Bu sorguyu iptal etmek elinizde. Bunun için masaüstüne sağ fare tuşu ile tıklayın ve Yeni\Kısayol simgelerine tıklayın. Windows 95, 98 veya Me altında şu komut satırlarını girin.
rundll32.exe user,ExitWindows
Kısayola bir isim verin ve Son düğmesine tıklayın. Bu simgeye çift tıkladığınızda Windows hemen kapanacaktır.

FAT32 DOSYA SİSTEMİNİN KURULMASI
Windows 95' den bu yana Windows işletim sistemleri FAT16 dosya sisteminin yanında gelişmiş FAT32' yi de destekliyorlar. Bununla sadece daha büyük partisyonların kurulumu sağlanmıyor, aynı zamanda partition üzerinde serbestçe taşınabilir FAT tablolarıyla veri kayıplarına karşı daha fazla güvenlik sağlıyor. Bu dosya sistemini en iyisi sabitdiski bölümlerken oluşturun, bunun için FDISK' te açılıştaki büyük disk desteğini etkinleştirme seçeneğini kullanmalısınız. Windows 98 ve Me altında varolan FAT16 sürücülerini FAT32' ye dönüştürebilirsiniz. Windows 98, Donatılar grubundaki Sistem Araçları' nda bununla ilgili bir araçla beraber gelir. Windows Me' de bilgisayarı önce bir boot disketi ile açmanız ve C:\WINDOWS\COMMAND dizinindeki CVT.EXE programını çalıştırmanız gerekir. İşlem bittiğinde defrag etmeniz gerekir. Bilgisayar ve sabitdik' e bağlı olarak bu işlem birkaç saat bile sürebilir. Bu yüzden PC' nin bu işi gece yapmasını sağlayın.

SİSTEM GERİ YÜKLEMEYİ KULLANARAK SİSTEMİ TAMİR ETMEK
Çoğu uninstall rutini çok güvenli değildir. Hatalı sürücüler ve düzgün yazılmamış programlar Windows' un kalıcı olarak güvensiz çalışmasına neden olabilirler, zira artık sistemden silinemezler. Windows Me ile çalışıyorsanız bu yüzden yeni bir yazılım kurmadan önce her defasında Sistem Geri Yükleme ile işletim sisteminin bir geri yükleme noktasını oluşturmalısınız. Program hatalı çalışıyorsa kolayca geride iz bırakmadan Windows' tan silebilirsiniz, gerekirse güvenli kipte yapabilirsiniz bunu. Sistem Geri Yükleme' yi Donatılar grubundaki sistem araçlarında bulabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme, programların ve sürücülerin kurulum rutinlerini takip ediyor ve istenildiğinde eski durumu geri yükleyebiliyor.

DOSYALARI OTOMATİK OLARAK ŞİFRELEMEK
Windows 2000 NTFS sürücüleri için bir veri şifrelemesi sunuyor ve böylece veriler 128 bitlik şifreleme gücünde şifreleniyorlar ve ancak çok yüksek hesaplama zahmeti ve çok uzun sürecek bir zamanla çözülebiliyorlar. Bir dizin veya dosyanın şifrelenmesini sağlamak için Explorer' da ek bir özelliğin seçilmesi yeterli. İlgili dizine sağ fare tuşu ile tıklayın Properties' i açın ve Advanced' a tıklayın. Encrypt contest to secure data seçeneğini işaretleyin. İki defa OK düğmesine tıkladığınızda Windows, sadece dizini mi yoksa bunun içinde kayıtlı olan dosyaları da mı şifreleyeceğini size sorar. İlgili seçeneği seçin ve OK ile onaylayın. Windows artık bu dizine kopyalayacağınız her dosyayı da şifreleyecektir. Dosyalarla alışık olduğunuz gibi çalışmaya devam edebilirsiniz, şifrelenmiş olmaları bir şeyi değiştirmiyor. Bu dosyaların içeriğine sizden başka hiçbir kullanıcı ulaşamaz. Sadece Administrator (sistem yöneticisi) ikinci bir yedek anahtara sahiptir.

STANDBY MODU İÇİN ŞİFRE TANIMLAMAK
Windows yeni sürümlerinde PC' yi enerji tasarrufu sağlayan standby moduna veya hazırda bekletme konumuna geçebilir ACPI-BIOS' u olan bir bilgisayarda bu işlem güç düğmesine basılarak manuel olarak da gerçekleşebilir. Ayrıca güvenlik için bir şifre de tanımlanabilir. Bu durumda bilgisayar fare hareketleri veya tuşlara basılıp uyandırıldıktan sonra kullanıcı şifresini sorar. Mutlaka bir şifrenin sorulmasını istiyorsanız Denetim Masası' nda Güç Seçenekleri' ne girin ve Gelişmiş sekmesine tıklayın. Burada açma kapama düğmesine basıldığında bilgisayarın stanby (bekleme konumu) moduna veya hazırda bekletme konumunu etkinleştirmesini sağlayın. Daha sonra "Bilgisayar beklemeden çıkıp hazır olduğunda parola sor" seçeneğini de işaretleyin ve pencereyi Tamam ile kapatın. PC' yi daha sonra açma kapama düğmesiyle tamamen kapatabilmek için, bu düğmeye dört saniyeden daha uzun bir süre basılı tutun.

ZORUNLU AĞ BAĞLANTISINI ETKİNLEŞTİRMEK
Bir NT veya 2000 ağında, Windows 9x' te sunucu bağlantısı mesajını Esc tuşuna basarak kolayca geçmek mümkün. Böylece yetkisi olmayan bir kullanıcı ağa erişim sağlayamaz, ancak yine de bilgisayarınızın verilerine serbestçe ulaşabilir. Registry' deki bir değişiklikle verilerinizi koruyabilir ve mutlaka bir kullanıcı adı ve şifre ile sisteme girilmesini sağlayabilirsiniz. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Network\Logon
dizinine geçin. Sağ fare tuşu ile pencerenin sağ yarısına tıklayın ve kısayol menüsünden Yeni\Dize Değeri simgelerine tıklayın. Yeni değere MustBeValited adını verin ve büyük küçük harflerle yazıma mutlaka dikkat edin. Kayda çift tıklayın. 1 değerini girin, Tamam ile onaylayın ve Windows' un yeniden başlatılmasını sağlayın. Login' de Esc tuşuna basınca artık bir hata mesajı çıkacaktır ve bilgisayarınıza istenmeyen kişiler giremeyecektir.

DOSYA VE YAZICI PAYLAŞIMININ İPTAL EDİLMESİ
Windows birbirine bağlı bilgisayarlar arasında veri alışverişi için bir peer to peer ağın oluşturulmasına imkan tanıyor. Ancak bununla istenmeyen bir kişinin verilerinize ulaşabilme gibi tehlikesi söz konusu. Bu yüzden ağda veri transferleri için sadece bir bilgisayarı hazır tutmak daha iyidir. Verilerini başkalarının kullanımına sunmak isteyen biri bu durumda bunları bu bilgisayarın paylaştırılan dizinlerine kopyalar. Bilgisayarınızda buna karşın paylaşımları iptal etmelisiniz. Bunun için Ağ Komşuları' nın Ağ Bağlantılarım Özellikler' ine girin ve Dosya ve Yazıcı Paylaşımı düğmesine tıklayın. Açılan iletişim penceresinde her iki onay kutusunun önündeki işareti kaldırıp paylaşımları iptal edin.


ÇEVİRMELİ AĞ BAĞLANTISI İÇİN PAYLAŞIMLARIN İPTAL EDİLMESİ
Dosya ve yazıcı paylaşımını kurduysanız, bu paylaşım sadece yerel ağda değil, internet için çevirmeli ağ bağlantısında da etkin olur. Bu durumda internet üzerinden paylaşılan dizinlere erişmek çok daha kolaydır. Bunu değiştirmek için Ağ Komşuları' nın özelliklerinden TCP\IP - Çevirmeli Bağdaştırıcı kaydına çift tıklayın. Bağlantılar sekmesine geçin ve "Microsoft Ağları için dosya ve yazıcı paylaşımı" seçeneğinin önündeki işareti kaldırın.

NETWORK' ÜNÜZÜ GÖZETLEYEN AĞ İZLEYİCİSİNİN KURULMASI
Windows, bilgisayarınızın paylaştırılan kaynaklarına, erişimleri gözetleyen bir araç da sunuyor. Bu aracı Denetim Masası' ndaki Program Ekle\Kaldır seçeneği ile kurabilirsiniz. Burada Windows Kur sekmesine geçin ve Sistem Araçları kaydına çift tıklayarak girin. Buradaki bileşenlerden Ağ İzleyicisi' ni işaretleyin ve Tamam düğmesine tıklayarak bu programın kurulmasını sağlayın. Kurulumdan sonra Başlat menüsünde Donatılar grubundaki Sistem Araçları' nda bu programı bulabilirsiniz. Programı en iyisi sürekli olarak artalanda çalıştırın. Bu program kimin, paylaştırılan hangi dizinlerde ve ne kadar süre ne karıştırdığını size gösterecektir.

INTERNET EXPLORER' IN ÖN BELLEĞİNİN İPTAL EDİLMESİ
Internet Explorer bir cache belleği oluşturur ve burada gezindiğiniz web sayfalarındaki veriler kaydedilir. Böylece bilgisayarınızı kullanan herkes sizin hangi sitelere girdiğinizi kolayca görebilir. Bu önbelleği iptal etmek için Registry' deki bir kaydı iptal etmeniz gerekiyor. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\CurrentVersi on\Internet Settings\Cache\Content
yolunda Cachelimit kaydını göreceksiniz. Böyle bir kayıt yoksa sağ tuşla tıklayıp Yeni\DWORD Değeri ile oluşturun. Bu kayda çift tıklayıp değerini 0 olarak ayarlayın. Daha sonra Windows' u yeniden başlatın. Bu ayar Internet Explorer' in 4 sürümünden itibaren çalışıyor.

ZİYARET EDİLEN WEB SAYFALARININ GİZLENMESİ
Internet Explorer ziyaret edilen web sayfalarının adreslerini kaydediyor, böylece adres tekrar girildiğinde kullanıcının işini kolaylaştırıyor. Web sitesine ikinci defa girmek istediğinizde, otomatik olarak adresi tamamlayabiliyor. Böylece bilgisayarınızı kullanan bir kişi sizin hangi sitelere bağlandığınızı yine kolayca görebilecektir. Bu fonksiyonu iptal etmek için Denetim Masası' ndaki veya Internet Explorer' in Araçlar menüsündeki Internet Seçenekleri' ne girin. Genel kartında en altta Geçmiş bölümünü göreceksiniz. Burada girilen adreslerdeki sayfaların tutulacağı gün sayısını 0 olarak ayarlayın. Bu ayarla Browser sadece o gün ziyaret edilen adresleri kaydedecektir, bu da aslında yeterince kötü bir durum olabilir. Bu yüzden internetteki sörf deneyimlerinizden sonra her zaman buradaki Geçmişi Sil düğmesine tıklayın, böylece bu adresler silinecektir. Gerçi bu durumda da adresleri her seferinde yeniden girmeniz gerekecektir. Sık Kullanılanlar listesinden sayfaları çağırabilirsiniz ancak bu zahmetli iş, sörf davranışlarınızın başkaları tarafından öğrenilmemesini de sağlayacaktır.

GÖNDER MENÜSÜNE YENİ KAYITLARIN EKLENMESİ
Explorer' da bir dosyaya sağ tuşla tıklayın. Şimdi bu dosyayı kısayol menüsündeki Gönder komutuyla birlikte diskete, Belgelerim dizinine veya masaüstüne kopyalayabilir veya E-mail ile gönderebilirsiniz. Bu Gönder menüsünü yeni kayıtlarla genişletmeniz mümkün, mesela bir text dosyasını Wordpad ile açabilirsiniz. Wordpad.exe, Program Files\Donatılar grubunda bulunuyor. Wordpad' e bir kısayol oluşturun ve C:\Windows\SendTo dizinine kopyalayın. Kısayol artık sağ tuşla tıklayınca açılan kısayol menüsünde otomatik olarak görünecektir.

KISAYOL MENÜSÜ İLE DAHA KOLAY ŞİFRELEME
Dosya ve dizinlerin şifrelenmesi için Windows 2000' de normalde bunlarla ilgili kısayol menüleri açmanız ve Advanced altında ilgili özelliği işaretlemeniz gerekir. Registry veritabanındaki bir değişiklikle şifreleme komutunu doğrudan kısayol menüsünün ilk seviyesine taşıyabilirsiniz. Bu fonksiyonu sıkça kullanıyorsanız bu sayede bir yığın tıklamadan ve zamandan tasarruf etmiş olursunuz. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAK_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Explorer\Advanced
dizinine geçin. Sağ fare tuşu ile sağ pencere alanına tıklayın ve New\DWORD Value' ya tıklayın. Değere EncryptionContexMenu adını verin ve üzerine çift tıklayın. Değeri 1 olarak ayarlayın, editörü kapatın ve Windows' u yeniden başlatın. Şimdi dosya ve dizinlerin kısayol menüsünde Encrypt ve Decrypt adlarında yeni kayıtlar bulacaksınız.

KISAYOL MENÜSÜ ÜZERİNDEN SIKIŞTIRMA YAPILMASI
Windows Me, dosyaları veya dizinleri Zip arşivlerine kaydeden bir sıkıştırma fonksiyonu sunuyor. Ancak bunun için önce kurulması gerekiyor. Denetim Masası' nda Program Ekle\Kaldır ile Windows Kur sekmesine girin. Sistem araçlarını işaretleyin ve Ayrıntılar düğmesine tıklayın. Sıkıştırılmış Klasörler kaydının önündeki kutuyu işaretleyin ve açık tüm pencereleri Tamam ile kapatın ve Windows' u yeniden başlatın. Şimdi seçili bir veya daha çok dosyaya sağ tuşla tıklayınca Gönder\Sıkıştırılmış Klasör komutunu kısayol menüsünde bulacaksınız. Bu komut dosyaları Zip formatında sıkıştırılmış bir dosyada birleştiriliyor. Bu dosyaya sağ tuşla tıklarsanız, Şifrele komutuyla aynı zamanda birde şifre verebilirsiniz. Windows Me' nin Zip formatı ayrıca WinZip ve WinRAR gibi sıkıştırma programlarının formatlarıyla uyumlu.

SİMGELERİN GRAFİKLERİNİ KENDİNİZ DÜZENLEYİN
Windows' un standart düğmeleri hoşunuza gitmiyorsa, masaüstündeki veya Başlat menüsündeki kısayollar için kendi motiflerinizi ekleyebilirsiniz. Bunun için bir BMP dosyasına ihtiyacınız var. Kısayola sağ tuşla tıklayın ve Özellikler' ini açın. Simge Değiştir düğmesine ve son olarak da Gözat' a tıklayın. Açılan pencerede Dosya türü alanında Tüm Dosyalar' ı seçin ve BMP dosyanıza giden yolu girin. Daha sonra tüm pencereleri Tamam ile kapatın.

BAŞLAT DÜĞMESİNİN KISAYOL MENÜSÜNÜ GENİŞLETMEK
Başlat menüsüne sağ tuşla tıkladığınızda Aç, Ara, Araştır gibi kayıtları olan bir menü açılır. Bu menüyü genişletmeniz ve böylece sık kullandığınız uygulamalara daha çabuk ulaşmanız mümkün. Bunun için de Registry' de bir değişiklik yapmanız gerekiyor. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CLASSES_ROOT\Directory\Shell
dalını arayın. Sağ fare tuşu ile sağ pencere yarısına tıklayın ve Yeni\Tuş' u seçin. Tuşa istediğiniz herhangi bir isim verin ve üzerine tıklayın. Sağ pencere yarısında şimdi Varsayılan kaydını bulacaksınız. Bu kaydın üzerine çift tıklayın ve değer verisi olarak menüye dahil etmek istediğiniz programın adını girin, mesela Notepad. Daha sonra bu tuş içinde command adında başka bir tuş daha oluşturun. Burada yine sağ pencere menüsündeki Varsayılan kaydına çift tıklayarak programın komut satırını girin. Örneğin C:\Windows\notepad.exe. Oluşturduğunuz yeni kayıt artık hemen kısayol menüsünde görünecektir.

DÜZENLEMEK İÇİN BAŞKA BİR PROGRAM SEÇİLMESİ
Bir dosyayı düzenlemek için başka bir program ile açabilirsiniz. Shift tuşuna basılı tutarak dosyaya sağ fare tuşu ile tıklayın. Kısayol menüsünde Birlikte Aç adında bir kayıt görünecektir. Burada kurulu uygulamaların bir listesi görünecektir. Dosyanın açılmasını istediğiniz programı seçin ve Tamam düğmesine tıklayın. Seçimin ilerisi için de kalıcı olmasını istiyorsanız "Bu dosyaları açmak için her zaman bu programı kullan" seçeneğini işaretleyin.


WINDOWS ME' DE GERİ YÜKLEME NOKTASI OLUŞTURMAK
Sistem Geri Yükleme' yi (System Restore) Başlat menüsünde Programlar\Donatılar\Sistem Araçları altında bulunur. Başlangıç ekranında "Geri yüklemi noktası oluşturun" seçeneğini işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayın. Açılan pencerede neden bir geri yükleme noktası oluşturduğunuzu en iyi şekilde açıklayan bir tanımlama girin, yani mesela "Ekran kartı sürücüsü kurulumu". İleri düğmesine tıkladıktan sonra Windows sitem durumunu kaydedecektir. Şimdi Sistem Geri Yükleme' den çıkın ve yeni ekran kartı sürücüsünü kurun. Sürücüyü birkaç gün boyunca değişik uygulamalarla test edin. Problem yaşarsanız eski duruma kolayca geri dönebilirsiniz. Bunun için, Sistem Geri Yükleme' yi çalıştırın ve bu sefer "Bilgisayarımı önceki bir zamandan geri yükle" seçeneğini işaretleyin. İleri düğmesine tıkladıktan sonra güncel ayın takvim görünümü önünüzde göreceksiniz. Geri yükleme noktaları olan günler burada kalın olarak işaretlenmiş olacaktır. Üst kenardaki ok tuşlarıyla bir ay geri veya ileri gidebilirsiniz. Geri yükleme noktanızın tarihini seçin. Takvimin yanındaki ikinci bir pencerede o gün için var olan yedeklemeleri birlikte görebilirsiniz. Noktalardan birini seçip İleri düğmesine tıklayın. Güvenlik sorgusunu Tamam ile geçin ve tekrar İleri düğmesine tıklayın. Windows şimdi eski durumu geri yükleyecek ve bilgisayarı daha sonra otomatik olarak tekrar başlatacaktır. Son olarak birde onaylama çıkacaktır. Ancak daha sonra yanlışlıkla yanlış geri yükleme noktasını geri yüklediğinizi farkettiyseniz, bu da problem değil. Bu durumda yapmanız gereken tek şey Sistem Geri Yükleme' yi yeniden çalıştırmak ve "Son geri yüklemeyi geri al" seçeneğini tıklamak. Alternatif olarak hemen başka bir geri yükleme noktası da seçip yükletebilirsiniz.

WINDOWS' U YEDEKLEMEK
Backup programını kurmak için Windows 98' de şunları yapmalısınız. Denetim Masası' nda Program Ekle\Kaldır bölümüne girin. Windows Kur sekmesine geçin ve Sistem Araçları' nı işaretleyin. Ayrıntılar düğmesine tıklayıp listeden Yedekleme bileşenini seçin ve Tamam ile onaylayın. Windows şimdi sizden Windows kurulum CD' sini isteyecektir ve program için gerekli dosyaları kopyalayacaktır. Windows Me' de ise biraz farklı bir yol izlemeniz gerekiyor. Burada Backup programını Denetim Masası' ndan değil, CD üzerinde bir EXE dosyasından kuruyorsunuz. Windows Me CD' sini sürücüye yerleştirin ve (CDROM Sürücüsü):\ADDONS\MSBACKUP dizinine geçin. Burada MSPEXP.EXE dosyasını bulacaksınız. Dosyaya çift tıkladığınızda kurulum başlayacaktır. Daha sonra Windows' u tekrar başlatmanız gerekecektir. Programı Başlat\Programlar\Donatılar\Sistem Araçları altında bulabilirsiniz. Programı ilk defa çalıştırdığınızda yedekleme programının bir yedekleme cihazı bulunmadığına dair bir hata mesajıyla karşılaşabilirsiniz. Burada bant veya MO sürücüler gibi donanımlar kastediliyor. Bu bizi ilgilendirmiyor, o yüzden Hayır düğmesine tıklayın. QIC dosyasını istediğiniz gibi taşıyabilir ve mesela bir CD' ye yazabilirsiniz.

4 ADIMDA WINDOWS YEDEKLEMESİ
1- Yedekleme sihirbazı sizi karşılayacaktır. İlk pencerede "Yeni bir yedekleme işi oluştur" seçeneğini seçin ve Tamam düğmesine tıklayın. "Seçili sürücü, klasör ve dosyaların yedeğini al" seçeneğini işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayın. Sürücü görünümünde C:\Program Files ve C:\Windows dizinlerini işaretleyin ve İleri düğmesine tıklayın. Tüm seçili dosyalar seçeneğini olduğu gibi bırakın ve İleri düğmesine tıklayın.
2- Sisteminize bir yedekleme sürücüsü bağlı değilse, Yedeklenecek yer' de Dosya seçili olacaktır. Bunun altındaki giriş alanında backup dosyasının adını ve konumunu girin. Açıklama için istediğiniz bir şey girebilirsiniz. Önemli olan QIC dosya uzantısı. İleri düğmesine tıklayın. Takip eden iki ayarı aynen bırakabilirsiniz.
3- İleri düğmesine tıkladıktan sonra yedekleme görevine bir isim vermelisiniz. Bunun yedeğin dosya adıyla bir ilgisi yok, zira sadece bir açıklamayı ifade ediyor. "30.08.01 tarihli Windows konfigürasyonu" gibi bir açıklama mantıklı olacaktır.
4- Başlat' a tıkladığınızda yedekleme başlayacaktır. Yedekleme işlemi sona erdiğinde Rapor düğmesiyle bu işlem sırasında hataları görebilirsiniz. Endişelenmenize hiç gerek yok; programın yedeklemediği dosyalar her zaman olacaktır. Bunlar mesela Windows' un o an açtığı ve kullandığı Log veya indeks dosyaları olabilir. Yani bu hata mesajlarını dikkate almanıza gerek yok.

WINDOWS' U BACKUP' TAN GERİ YÜKLEMEK
MS-Backup ile Windows' u yedeklediniz. Şimdi ise aldığınız yedeği geri yüklemek istiyorsunuz. Yedekleme programını çalıştırın ve "Yedeklenmiş dosyaları geri yükle" seçeneğini seçin. Tamam düğmesine tıklayın ve çıkan pencerede aldığınız backup dosyasının yolunu belirtin. Daha sonra İleri düğmesine tıklayın. Şimdi yedeğin açıklamasını, oluşturulma tarihiyle birlikte göreceksiniz. Tamam düğmesine tıkladığınızda program yedeklenmiş dizinleri gösterecektir. Şimdi tekrar C:\Program Files ve C:\Windows dizinlerini işaretleyin. İleri düğmesine tıkladıktan sonra yedekleme aracı yedeğin nereye kopyalanacağını soracaktır. Özgün Konum' u seçin ve İleri düğmesine tıklayın. Son pencerede "Her zaman bilgisayarımdaki dosyayı değiştir" seçeneğini işaretleyin, Windows böylece varolan konfigürasyonun üzerine komple yazabilecektir. Başlat düğmesine tıkladıktan sonra program Registry' nin de geri yüklenip yüklenmeyeceğini soracaktır. Bu soruya, donanım ve sistem ayarlarının geri yüklenmesiyle ilgili bir sonraki soruya da olduğu gibi olumlu cevap verin. Verilerin geri yazılması sırasında yedeklenemeyen dosyalarla ilgili mesajlar alacaksınız. Bunları Tamam ile onaylayın. Ayrıca System File Recovery' nin C:\WINDOWS\PCHEALTH\HELPCTR altındaki dosyalarının üzerine yazılamaz. Bununla ilgili mesajlar es geçebilirsiniz. Geri yüklemeler tamamlandığında Windows, bilgisayarınızı yeniden başlatmayı önerecektir. Bu durumda bazen Registry veri tabanında hatalar olduğuna dair bir mesaj alabilirsiniz. Endişelenmenize hiç gerek yok, Windows' un otomatik Registry kontrolü, problemin giderilmesini sağlayacak ve bilgisayarın yeniden başlatılmasını isteyecektir. Daha sonra eski sistem tamamen yeniden yüklenmiş olacaktır.


YEDEĞİ OTOMATİK OLARAK GERİ YÜKLEMEK
Windows' un yedekleme programının bir dezavantajı var. Eski bir Windows sürümünü geri yüklemek için, Windows' u mutlaka kurmanız gerekir. Ancak yedeklenmiş verileri DOS altında geri yüklemek maalesef mümkün değil. Windows CD' sinde \TOOLS\SYSREC dizininde PCRESTOR.BAT dosyasını bulacaksınız. Bu batch programını DOS altında çalıştırdığınızda Windows' un temel sürümünü yedekleme araçlarıyla birlikte kuracaktır. Daha sonra kullanıcının müdahalesi gerekmeksizin yedekleme programı açılacak ve alınan yedek dosyanın konumu sorulacaktır. Yazılım böylece eski bir Windows konfigürasyonunu geri yükleyebilir. Bu işlemle ilgili daha ayrıntılı açıklamaları batvh dosyası ile aynı dizindeki RECOVER.TXT dosyasında bulabilirsiniz. Ancak Windows Me' de maalesef otomatik geri yükleme mümkün değil.

SİSTEM AÇILMIYOR REAL MODE KERNEL
BIOS mesajlarından sonra sistem açılmıyor ve sistem bulunamadı gibi bir mesajla karşılaşılıyor. Bu hatanın nedeni boot sektöründen kaynaklanıyor ve burada kayıtlı olan real mode kernel' in (DOS\Windows 9x için IO.SYS veya Windows NT\2000 için NTLDR) artık mevcut olmadığını ifade ediyor. Dosyayı geri yüklemek oldukça kolay. Doğru işletim sistemiyle oluşturulmuş bir boot disketiyle bozuk bilgisayarı açın ve komut isteminden şu komutu girin.
sys a: c:
SYS.COM boot sektörünü ve kernel' i sabitdiske yazacaktır. Daha sonra yine normal bir şekilde diskten sistemi açabilirsiniz. Bir boot manager' dan (mesela Windows NT) Windows 9x' in açılması başarısızlıkla sonuçlandıysa durum daha karışık birhal alıyor. Burada bir Windows 9x boot disketinden sistemi açıp SYS komutunu girmek vahim sonuçlara yol açacaktır. Bu durumda boot manager da silinecek ve sistem hiç açılmayacaktır. Böyle bir durumda boot disketinden SYS komutu yerine şunu girin. copy a:\io.sys c:\ Böylece Windows 9x' in DOS kernel' ini, boot sektörüne dokunmadan kopyalamış olursunuz.

BOOT DİSKETİ HAZIRLAMAK
Acil durumlarda kullanmak üzere içinde en gerekli programların olduğu bir boot disketine ihtiyacınız var. Windows sizi yarı yolda bıraktıysa ve güvenli kipte bile açılmıyorsa bir boot disketine sarılmaktan başka çareniz yoktur. Böyle bir durumda da çoğunlukla bu disketi bulamazsınız. İşte bu yüzden hemen şimdi temiz bir disket hazırlayın ve mükemmel boot disketinizi oluşturun. Denetim Masası\Program Ekle\Kaldır\Başlangıç Disketi ile bu disketi oluşturabilirsiniz. Sistem Windows' tan açılmıyorsa, ancak MS-DOS kipinde boot ediliyorsa bir şansınız daha var.
C:\Windws\Command
dizinindeki Bootdisk.bat dosyası da bu işi yapabiliyor. Bu programı çalıştırın, bunun bir avantajı da disketi hazırlamak için sürücüde Windows CD' sini istememesi. Bu açılış disketi önemli programlarının yanında CD-ROM sürücünüzün de sisteme tanıtılmasını sağlayacaktır.

SİSTEM DOSYASI DENETLEYİCİSİ İLE RESTORE
Virüsler ve hatalı programlar yüzünden sistem dosyaları hasar görmüş olabilir. Windows' un Sistem Dosyası Denetleyicisi programı bozulan sistem dosyalarını orijinali ile değiştirebiliyor. Başlat\Çalıştır komutlarıyla msinfo32 girin ve Tamam ile onaylayın. Daha sonra açılan programdan Araçlar\Sistem Dosyası Denetleyicisi ve Başlat seçenekleriyle programı çalıştırın. Sistem Dosyası Denetleyicisi şimdi kayıtlı tüm sistem dosyalarını denetleyecektir. Hatalı olanları varsa bunları sabitdiskteki yedeklerle veya orijinal Windows CD' sindeki dosyalarla değiştirecektir.

SİSTEMİN YÜKLÜ OLUP OLMADIĞINI KONTROL ETMEK
Açık olan tüm programlar sisteminizin anabelleğinde bulunur. Bunlar o anda çalıştığınız Word, Excel veya Internet Explorer gibi uygulamalar olduğu gibi, ekran kartı sürücüleri, Microsoft Office' in hızlı yükleme gibi artalan görevleri veya sağ altta görev çubuğundaki küçük simgeleriyle gösterilen küçük programlarda olabilir. Tüm bu görevler sistem kaynaklarınızı tüketir, yani anabellek ve işlem gücünden çalarlar. Şansınız varsa Windows sistem kaynaklarının tehlike derecede düşük olmasını bir uyarı penceresiyle size bildirir. Şansınız yoksa da baş belası mavi ekranla sisteminiz kilitlenir. Bu gibi durumlarda açık olan tüm programları kapatıp sistemi yeniden başlatmak en iyi yol olacaktır, zira veri kaybı tehlikesini ancak bu şekilde önleyebilirsiniz. Alternatif olarak artık cevap vermeyen programları anabelleğiniz' den şu şekilde temizleyebilirsiniz.
1- Task Manager' i (Görev Yöneticisi) açmak için Ctrl-Alt-Del tuş kombinasyonuna basin.
2- Task Manager açilacaktir. Listeden artik cevap vermeyen ve kapatmak istediginiz uygulamalarinin kaydini seçip Görevi Sonlandir dügmesine basın. Bazen bu işlemi birkaç defa tekrarlamaniz gerekebilir.
3- Seçili görevin gerçekten de sonlandirilmak istenip istenmedigine dair güvenlik sorgusunu Evet ile onaylayin. Bu arada sadece bildiğiniz görevleri bu şekilde kapatın. Explorer veya Systray gibi görevler işletim sisteminin bir parçasıdır ve kapatılmamaları gerekir.

DR. WATSON ILE KİLİTLENMELERE SON
Sisteminiz durup dururken kilitleniyor ve siz bunun neden kaynaklandığını bilmek istiyorsunuz. Microsoft Sistem Bilgisi altındaki (Başlat\Programlar\Donatılar\Sistem Araçları\Sistem Bilgisi) altında birçok faydalı aracın arasında özellikle bir tanesi göze çarpıyor. Dr.Watson. Maalesef çoğu kullanıcının varlığından haberdar olmadığı Dr.Watson nedenini bilmediğiniz Windows kilitlenmelerinin tam olarak neden kaynaklandığını bulmada size oldukça yardımcı olabiliyor. Ayrı bir protokol dosyasında tam bir kesinlikte hatalı programları ve sürücüleri not ediyor. Bir kilitlenmeden sonra bunları tespit edebiliyorsunuz.
1- Program maalesef otomatik olarak çalıştırılamıyor. Bunu siz yapmalısınız. En hızlı şekilde Başlat menüsünden Çalıştır komutu ile drwatson girip Tamam düğmesine tıklayarak çalıştırabilirsiniz.
2- Dr.Watson sistemin kısa bir duru kaydını (Snapshot, bellek kopyası) alıyor ve sonra artalanda gizleniyor. Görev çubuğunun sağında küçük bir simge halinde görebilirsiniz. Program bir hata tespit ettiğinde otomatik olarak devreye giriyor.
3- Simgesine çift tıklayarak Dr.Watson' u açabilirsiniz. Görünüm\Gelişmiş Görüntü' ye tıklayarak sisteminiz ve etkin görevler hakkında ayrıntılı bilgiler alabilirsiniz.
4- Dr.Watson' un protokolünü Dosya menüsündeki Kaydet komutuyla kaydedebilir ve istediğiniz zaman çağırabilirsiniz. Bunun faydası iki sistem durumunu birbiriyle kolayca karşılaştırabilmektir.

CD' LERİN AUTORUN SORUNLARINI ÇÖZÜMLEMEK
Bilgisayarınıza taktığınız CD' leriniz artık otomatik başlama özelliğine cevap vermiyorsa ve gereken tüm ayarları değiştirmenize rağmen bir fayda sağlamadıysanız çözümü registry' de bulabilirsiniz. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CURRENT_USERS\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Policies\Explorer
anahtarına ulaşın ve buradaki NoDriveTypeAutoRun' ın değerinin 95 00 00 00 olduğundan emin olun değilse değiştirin. Sorun düzelecektir.

PROGRAM EKLE\KALDIR LİSTESİNİ TEMİZLEMEK
Program Ekle\Kaldır özelliğini kullanarak kurulu bir programı kaldırmanıza rağmen bazen sadece ismi listede kalabilir ve programı yeniden kurmanızı engelleyebilir. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\Uninstall
anahtarına başvurmanız gerekir. Burada yer alan programlardan istediğinizi silebilirsiniz. Ancak bu işlem sadece listedeki ismi silecek ve asıl programlara dokunmayacaktır.


ÇALIŞTIR MENÜSÜNDE İSTENMEYEN PROGRAMLAR
Kurduğunuz çoğu program işletim sisteminin her başlatıldığında hafızaya yüklenmek isteyebilir. Bu yüzden de kendini Run menüsüne yazar. Ancak bu sayı artıkça açılışta gecikecektir. Açılışta istemediğiniz programları silmek için önce Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion
altındaki Run ve RunServices anahtarları altında bulabilirsiniz. Daha sonra bulunan bu anahtar altındaki istenmeyen programları kaldırın. Artık Windows' u baştan başlatabilirsiniz.

MASAÜSTÜ AYARLARIN KAYDEDİLMESİ
Denetim Masası, Başlat menüsü programları yada sıradan diğer masaüstü pencerelerin boyut, pozisyon ve simge düzeni gibi ayarları ayarladığınız gibi kalmıyorsa Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre ntVersion\Policies\Explorer
anahtarı altında bulabilirsiniz. Burada bir NoSaveSettings anahtarı yer almaktadır. Bunu silerek soruna çözüm üretebilirsiniz.

WINDOWS AÇILIŞINDA UYARI YAZISI EKLEMEK
Bu ilginç ipucu ile bilgisayarınızı ilk başlattığınız zaman daha oturum açmadan bir uyarı banneri görüntülemesini sağlayabilirsiniz. Bunun için Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion\WinLogon
anahtarı altına gelin. Şimdi burada LegalNoticeCaption adı altında yeni bir dize oluşturmanız gerekecek. Bu dizeye vereceğiniz diğer menü çubuğunda görüntülenecektir. Daha sonra başka bir dize daha oluşturup adını da LegalNoticeText olarak belirleyin ve ekrandaki diyalog kutusunda ne görüntülenmesini istiyorsanız yazın. Artık bilgisayarınızda kim oturum açmak isterse istesin hazırladığınız bu banner ekrana gelecektir. Bu özelliği kullanarak bilgisayarınızı izinsiz kullanmak isteyen kişilere karşı yasal uyarılar hazırlayabilirsiniz.

HIZLI SÖRF REKLAMSIZ İNTERNET
Windows klasöründeki Temporary Internet Files klasörüne kısa bir bakış, zamanla giderek büyüyen dosya artığı yığınının gerçek boyutunu açığa çıkaracaktır. Internet Exploler 6 kullanıcısıysanız, cookie' leri browser aracılığıyla yönetebilirsiniz. Ancak IE6 bu siber çerezleri adı hiç de akılda kalmayacak bir klasöre yerleştiriyor. Registry' e bir müdahaleyle klasör adını değiştirebilirsiniz. Bunun için Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CURRENT_USER\Software\Microsoft\Windows\Curre nt Version\Explorer\Shell Folders
anahtarında Cookies değerini değiştirin. Burada ilk değer yerine herhangi bir klasörün adını verin. Geçici internet dosyalarını silmek istediğiniz klasör adı önem kazanacaktır. IE6, cookie' leri bu klasöre yükler. Cookie klasörünün adını değiştirerek; hata yapmanız halinde cookie' leri de diğer dosyalarla birlikte silinmesini engelleyebilirsiniz. Bu, IE6' nın Cookie yönetimini kullanan tüm kullanıcılar için büyük bir kolaylık. Sonuçta, bazı internet sayfaları bilgileri cookieler üzerinde kişiselleştirme imkanı tanıyor.

KİSİSEL BİLGİLER TEHLİKEDE
Yeni Internet Explorer 6.0, cookie işlemlerini açıklığa kavuşturuyor. Bundan böyle hangi online sunucuların bilgisayarınızla cookie alışverişi yapmak isteyip istemediğini rahatlıkla öğrenebileceksiniz. Bunun için gerekli temel ayarları aşağıdaki şekilde değiştirebilirsiniz.
1- Internet Explorer 6.0 penceresinde Araçlar\Internet Seçenekleri komutunu çalıştırın ve ekrana gelen penceredeki Gizlilik kartını aktif hale getirin.
2- Artık Internet Explorer' in bundan sonra cookie' lere karşı nasıl davranacağını belirleyebilirsiniz. Eğer internette sıkça alışveriş turlarına çıkıyorsanız kesinlikle cookie' lere ihtiyacınız olacaktır. Bu nedenle kaydırma çubuğunu Orta derecesinde bırakmalısınız.
3- Şayet bu küçük casuslara güvenmiyorsanız en yüksek güvenlik derecesini kullanmalısınız. Bu, tüm cookie' lerin kesinlikle dışarıda kalacakları anlamına geliyor. Örneğin, sadece online kitapevi ideefixe tarafından gönderilen cookie' lerin kabul edilmesi için aşağıdaki işlemleri yerine getirmelisiniz.
a- Araçlar\Internet Seçenekleri komutunu çalıştırın ve ekrana gelen pencere üzerindeki Gizlilik kartını aktif hale getirin. Web Siteleri başlığı altında Düzenle düğmesine tıklayarak veri güvenliği penceresine ulaşabilirsiniz.
b- İletişim penceresindeki web sitesi adresi kutucuğuna www.ideefixe.com adresini girin. Daha sonra izin ver düğmesine tıklayın ve Tamam düğmesine tıklayarak da iletişim penceresini kapatın.
Bu işlem sonucunda ideefixe için özel bir izin verilmiş oldu. Tabi ki bunun tam tersi de mümkün. Önle düğmesine tıklayarak da tek bir web sayfası tarafından gönderilen cookie' leri engellemek mümkündür. Bu sayede Internet Explorer, o anki aktif cookie' lerin durumunu veri güvenliği penceresinde ekrana getirecektir.

IP ADRESİNİZİ BULMAK
Internet' e bağlandıktan sonra Başlat menüsünden Çalıştır komutunu çalıştırın. Burada WINIPCFG yazıp Enter tuşuna basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunda bilgisayarınızın Internet adresi, kullanmakta olduğunuz DNS, ağ geçidiniz vs. gibi faydalı bilgileri bulacaksınız.

YAZICINIZIN PERFORMANSINI ARTTIRIN
Bilgisayarım içindeki Yazıcılar klasörüne girin. Bu klasöre ulaşmanın bir başka yolu da, Başlat menüsünden Ayarlar' a girmek. Yazıcılar klasörüne Denetim Masası' ndan da ulaşabilirsiniz. Yazıcılar penceresine ulaştıktan sonra, kullandığınız yazıcının simgesine sağ tıklayıp karşınıza çıkan menüden Özellikler' i seçmeniz gerek. Yazıcının özellikler penceresine ulaşmış oldunuz. Bu pencerede de Ayrıntılar diye bir sekme göreceksiniz. Ayrıntılar sekmesinde de, üzerinde Spool Settings yazan bir düğme karşınıza çıkacak. Spool dosyasının ayarlarını değiştirebilmek için bu düğmeye tıklamanız gerek. Spool dosyasının ayarlarında, bu dosyanın nasıl iş göreceğini belirleyen birçok seçenek vardır. Windows' un varsayılan ayarlarında, programın işini daha hızlı bitirebilmesi için yazdırma işlerini beklet anlamına gelen, Spool Print Jobs so Program Finishes Faster seçeneği işaretlidir. Bu ayar, Windows 95\98' in, yazdırma işini başlatıp art alanda sürdürürken, kontrolü uygulamaya devretmesini sağlar. Yine varsayılan ayarlar arasındaki "Start Printing After First Page Is Spooled" seçeneği de, Windows 95\98' in, bir yandan spool dosyasını oluşturmaya devam ederken öte yandan ilk sayfayı yazıcıya göndermesine olanak tanır. Eğer kontrolün uygulamanıza mümkün olduğunca çabuk geri gelmesini istiyorsanız, Start Printing After Last Page Is Spooled seçeneği işaretleyin. Bu seçenek, Windows 95\98' in, spool dosyasının oluşturulma sürecini, yazdırma işine başlamadan önce bitirmesini sağlar. Böylece, Windows' un kontrolü uygulamaya devretmesi, varsayılan ayarlarla olabileceğinden çok daha kısa sürede gerçekleşir. Fakat bu arada, Start Printing After Last Page Is Spooled seçeneğinin, normaldekinden daha fazla disk alanına ihtiyaç duyacağını bilmelisiniz. Bu yer ihtiyacı, Windows' un bütün bir yazdırma işini spool dosyasına bir kerede islemesinden kaynaklanıyor. Ayrıca, belgenin yazdırılması, Windows spool dosyasını oluşturmayı bitirmeden yazıcıya bir şey göndermeyeceği için, daha uzun sürer. Gördüğünüz gibi, Windows' un varsayılan ayarları, bir an önce uygulamaya geri dönmek isteyenler için uygun. Ama ya öncelikli olan iş yazdırma işinin kendisiyse? O zaman da, bir başka seçeneği, Doğrudan yazıcıya gönder seçeneğini işaretlemelisiniz. Bu seçenek, yazıcıdan çıkışa öncelik verecektir. Fakat bu arada, uygulamanızın bütün yazdırma işlemi boyunca meşgul olacağını unutmayın. Daha önce de söylediğimiz gibi, Windows 95\98, belgeleri spool dosyasına kopyalarken, gelişmiş ****file formatını (EMF) kullanır. Windows, varsayılan ayarlarında, Spool Data Format seçeneğini EMF olarak işaretler. Bu format, olasılıklar arasında en etkin formattır ; çünkü bütün yazıcılarla uyumlu, görece küçük boyutlu bir dosya oluşturur. Diğer olasılıksa, RAW format seçeneğini işaretlemek. Bu seçenek, yazıcılar için küçük farklar içerir. Dolayısıyla, Windows 95\98 yazdırma bilgisini seçili yazıcıya uyarlamak zorunda olduğundan, yazdırma işi daha uzun sürer.

WINDOWS' U TEK TIKLAMA İLE YENİDEN BAŞLATMAK
Bunun için kısayol masaüstünde sağ tıklayıp Yeni\Kısayol tıklayın. Komut satırı bölümüne
C:\Windows\rundll.exe user.exe,exitwindow***ec yazın.

GERİ DÖNÜŞÜM KUTUSU' NUN İSMİNİ DEĞİŞTİRİN
Geri Dönüşüm Kutusu' nun adından hoşlanmıyorsanız onun adını değiştirebilirsiniz. Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY _CLASSES_ROOT\CLSID\{645FF040 - 5081 - 101B - 9F08 - 00AA002F954E }
anahtarına girip bir kere tıklayın. Sağ panelde varsayılan satırının karşısında Geri dönüşüm kutusunun yazılı olduğunu göreceksiniz.Varsayılan alanı çift tıklayın ve oraya istediğiniz yeni adı yazın ve Tamam' ı tıklayın.Kayıt düzenleyicisini kapatıp Windows' unun yeniden açtığınızda geri dönüşüm kutusu yeni ismiyle karşınızda olucaktır.

MASAÜSTÜNE E-MAİL KISAYOLU KOYABİLİRSİNİZ
Masaüstünde mouseun sağ tuşuna tıklayın ve Yeni\Kısayol seçin. Komut satırı kutusuna mailto:isim@isim.com?subject= merhaba yazın ve ileriyi tıklayın. Bu kısayola anlamlı bir isim verin ve son u tıklayın. Böylece bu kısa yola tıkladığınızda posta programı açılacak ve yazmış olduğunuz adrese yani alıcı satırı otomatik olarak dolacaktır.

WINDOWS' UN KAPANIŞ YAZISINI DEĞİŞTİRİN
Bilgisayarınızı her kapatışınızda karşınıza çıkan Şimdi Bilgisayarınızı Kapatabilirsiniz yazısını değiştirebilirsiniz. Bilgisayarınızı her kapatışınızda karşınıza çıkan bu dosya logos.sys dosyasıdır. Bu bitmap türü bir grafik dosyasıdır ve 320x400 piksel boyutlarındadır.Eğer sizde bu görüntüyü değiştirmek isterseniz yapmanız gerekenler şunlardır. İlk önce Paint de logos.sys dosyasını açın.Sonra o yazıyı silin veya istediğin bir resmi koyun.Ayrıca yazmak istediğiniz şeyleri de resme ekleyebilirsiniz. Ama resimleri veya başka bir yazı koyarken 320x400 ölçülerinde olmasına dikkat edin ve bu yaptığınızı logos.sys dosyası olarak tekrar kaydedin ve Windows klasörünün altında olmasına dikkat edin.

KLASÖRLERİ DAHA SIK GÜNCELLEYİN
Bir klasörün içeriği değiştiğinde Windows 98 bunu hemen anlayamıyor ve klasör penceresini F5 ile tazelemek gerekiyor. Bu tazeleme işini Windows 98' e daha sık ve daha hızlı yaptırabilirsiniz. Bunu için Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_LOCAL_MACHINE\System\CurrentControlSet\contro l\Update
bölümüne gelin. Sağ taraftaki pencere içerisinde UpdateMode anahtarına gelin, sağ fare düğmesine basın ve açılacak olan menüden Değiştir komutunu çalıştırın. Açılacak olan pencerede 01 değerini 00 olacak şekilde değiştirin. Regedit uygulamasını kapatın, Windows 98' i kapatıp açın. Artık klasör pencereleriniz daha hızlı güncellenecektir.

SAĞ FARE MENÜSÜNÜ TEMİZLEMEK
Programları silerken Program\EkleKaldır seçeneğini kullanın. Ama böyle yapmayıp program files klasöründen bu programı silmişseniz, program büyük ihtimalle silinip gitmiştir, bunun için arkasında bıraktığı bu menü izini temizleme işlemini Registry editörünü kullanarak yapacaksınız. Aşağıdaki adımları takip edin.
1. Silmek istediğiniz komutu harfiyen not alın.
2. Registry editörünü çalıştırın.
3. CTRL + F tuşlarına basın. Ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisine not almış olduğunuz komutu yazın ve FIND NEXT düğmesine basın.
4. Registry kayıtları aranacak ve komutu içeren Registry anahtarı bulunacaktır. Bu anahtarı silin.
5. REGISTRY editörünü kapatın.
Bundan böyle o komut sağ fare düğmesinde görüntülenmeyecektir

C SÜRÜCÜSÜNÜN SİMGESİNİ DEĞİŞTİRMEK
Bilgisayarım penceresini açıp da gördüğünüz C sürücünüzün standart simgesinden artık bıktıysanız simgesini değiştirmenin çok kolay bir yolu var. Hatta bilgisayarınızı yeniden başlatmaya bile gerek kalmıyor. Bunun için ilk önce C sürücüsünün içinde bir AUTORUN.INF dosyası oluşturun. Bu dosyayı NOTEPAD ile oluşturabilirsiniz. Daha sonra Windows’ un PAINT uygulamasında ki başka bir resim işleme programı da olabilir 32*32 bir dosya oluşturup bir şeyler yazıyoruz. Dosyayı farklı kaydet diyerek C sürücüsünün içine c.ico adıyla kaydederek bir icon yapmış oluyoruz. Şimdi, daha önceden oluşturmuş olduğumuz AUTORUN.INF dosyasını açıp şunları yazıyoruz.
[autorun]
icon=c.ico
Dosyayı kaydederek kapatıyoruz. Burada ki c.ico yerine yeni bir dosya oluşturup onun da ismini verebiliriz. Bilgisayarım penceresinin içindeyken mouseun sağ tuşuyla Yenile diyoruz veya F5 tuşuna basıyoruz ve oldu.
İsterseniz AUTORUN.INF dosyasını gizli yaparak görünmez duruma da getirebilirsiniz.

WINDOWS’ TA KAPANMA PROBLEMLERİNİZE ÇARELER
1. Bazı donanımlar Windows’ un hızlı oturum kapatma seçeneği ile uyum sağlamaz. Buda Windows’ ta kapatma problemlerine neden olabiliyor. Hızlı oturum kapatma özelliğini kapatmak için şu yolu izleyin. Başlat\Çalıştır\msconfig yazıp enter’ a basın. Sistem Yapılandırma Hizmet Programı açılacaktır. Genel basamağındaki Gelişmiş tuşuna basın. Ekranda belirecek diyalog kutusundaki “Hızlı oturum kapatma özelliğini devre dışı bırak” seçeneğini işaretleyin ve enter’ a basın.
2. Eğer Windows’ un kapanış sesi bozuk veya kayıp ise Windows düzgün biçimde kapanmayabilir. Kapanış sesini kapatmak için Başlat\Ayarlar\Denetim Masası yolunu izleyin. Denetim Masasından Ses simgesine tıklayın. Windows’ tan çık olayını seçin. Ad bölümündeki açılır menüden “Yok” seçeneğini seçin.

WINDOWS’ A İSİM DEĞİŞİKLİĞİ
İşletim sistemi kurulurken her makineye bir isim verilir ve siz yeni aldığınız bilgisayarınızın ismini değiştirmek isterseniz Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
1. Sol taraftaki ağaç yapısını kullanarak
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Microsoft\Windows\Curr entVersion
anahtarına gelin.
2. Sağ taraftaki listede REGISTERED OWNER bölümünü kullanarak kullanıcı adını, REGİSTERED ORGANİZATİON bölümünü kullanarak da firma adını değiştirebilirsiniz. Eğer makinenin ağ adını değiştirmek istiyorsanız, bu durumda da aşağıdaki adımları takip etmelisiniz. a. Masaüstündeki Ağ Komşuları simgesinin üzerine gidin ve sağ fare düğmesine basın.
b. Açılacak olan menüden Özellikler komutunu çalıştırın.
c. Ekrana gelecek olan diyalog kutusunun Tanım (Identification) bölümüne gelin.
d. Buradaki metin kutularını kullanarak bilgisayarı adını ve çalışma grubunu değiştirebilirsiniz.
e. Tamam düğmesine basın ve bilgisayarınızı kapatıp açın. Artık bilgisayarınızın ağ adı da değiştirilmiştir.

BİLGİSAYARI İSTEĞE BAĞLI BELLİ BİR ZAMANDA KAPATMAK
Bu iş için Windows 98 ile birlikte gelen Görev Zamanlayıcısı programını kullanacaksınız. Eğer bu program aktifse, görev çubuğunun sağ alt tarafında küçük bir saat simgesi görüntülenir. Üzerine sağ fare düğmesi ile tıklayıp Aç komutunu çalıştırıp ekrana getirebilirsiniz. Eğer çalışmıyorsa Başlat menüsünden PROGRAMS\ACCESSORIES\SYSTEM TOOLS menüsünden SCHEDULED TASKS komutunu çalıştırın ve bu programın penceresini ekrana getirin. Daha sonra, programın penceresinin içerisinde ADD SCHEDULED TASK simgesinin üzerine çift tıklayın. Birinci adımda NEXT düğmesine basın. İkinci adımda ekrana gelecek olan diyalog kutusu içerisinde BROWSE düğmesine basın ve açılacak olan dosya arama diyalog kutusunu kullanarak C:\WINDOWS\RUNDLL.EXE dosyasını bulun ve OPEN düğmesine basın. Şimdi ekrana yeni bir diyalog kutusu gelecek. Burada işleme bir isim verin (Örneğin Windows’ u kapat gibi). Diyalog kutusunun alt tarafındaki DAILY seçeneğini aktif hale getirin. Bu işlemi yaptıktan sonra NEXT düğmesine basın ve bir sonraki adıma geçin. Bundan sonraki adımda bilgisayarınızın her gün kapatılmasını istediğiniz saati START TIME bölümünde saat ve dakika cinsinden ayarlayın. NEXT düğmesine basın ve bir sonraki adıma geçin. Bu adımda OPEN ADVANCED seçeneğini aktif hale getirin ve FINISH düğmesine basın. Şimdi ekrana oluşturmuş olduğunuz yeni günlük işlemin ileri seviye özelliklerini ayarlayabileceğiniz bir diyalog kutusu gelecek. Burada RUN bölümünde C:\WINDOWS\Rundll.exe satırını aşağıdaki gibi değiştirin.
C:\WINDOWS\Rundll.exe USER,EXITWINDOWS
Gerekli değişikliği yaptıktan sonra OK düğmesine basın ve diyalog kutusunu kapatın. Görev Zamanlayıcısına yeni bir işlem eklemiş durumdasınız. Görev zamanlayıcısı penceresini kapatın ve bekleyin. Ayarlamış olduğunuz zaman geldiğinde bilgisayarınız kapatılacaktır.

MODEMİ HIZLANDIRMAK
1) Başlat\Çalıştır komutunu açın ve buraya sysedit yazarak enter tuşuna basın. Gelen menüde win.ini dosyasını açın. Modeminiz hangi port’ a bağlıysa, win.ini içinde o portu bulun (Genellikle Com2’ dir). O portun hizasındaki 9600 rakamını 921600, sondaki x’ i de p yapın. Satır şöyle olacaktır. Com2:=921600,n,8,1,p Kaydet deyin ve kapatın.
2)Modeminizi Kurarken
Modeminizi kurduktan sonra yapacak bir işiniz daha var. Denetim Masası’ nda sistem simgesini tıklatın ve bağlantı noktaları bölümünü bulun. Bu bölümü tıklattığınızda Com1, Com2, Com3 ve LPT1 yazılarını göreceksiniz. Modeminiz hangi porta bağlıysa onu seçin ve özellikler seçeneğini açtıktan sonra Baud Rate değerini 115200 olarak değiştirin.
3) Modeminizin Telefonu Daha Hızlı Çevirmesi için
Modeminizin numaraları daha hızlı çevirmesini sağlayabilirsiniz. Denetim masasından modem e girin ve bağlı olan modemin özelliklerine tıklayın. Çıkan kutuda bağlantı sekmenine gidin ve altta gelişmiş e girin. Diğer ayarlar bölümüne S11=40 yazın. Bu modeminiz bir numara ararken 2 numara arasındaki süreyi 40 milisaniye indirmesini sağlar.

BAŞLAT MENÜSÜNDE SİSTEM UNSURLARI
Bilgisayarınızın Denetim Masası ve Masaüstü unsurlarından çoğunu, Başlat menüsüne koyabilirsiniz. Bunun için, Başlat düğmesini sağ tıklayın, açılan menüden Aç’ ı seçin. Açılacak olan pencerede boş bir yeri sağ tıklayın. Yeni\Klasör maddelerini seçin. Yeni klasöre istediğiniz ismi verebilirsiniz Fakat isimden sonra nokta koyup aşağıdaki kodlardan istediğiniz bir tanesini yazın.
Çevirmeli Ağ : {992CFFA0-F557-101A-88EC-00DD010CCC48}
Denetim Masası : {21EC2020-3AEA-1069-A2DD-08002B30309D}
Geri Dönüşüm Kutusu : {645FF040-5081-101B-9F08-00AA002F954E}
Yazıcılar : {2227A280-3AEA-1069-A2DE-08002B30309D}

KISAYOLLAR İÇİN ALTERNATİF SİMGELER
Herhangi bir kısayolun simgesini değiştirmek için üzerine farenin sağ düğmesi ile tıklayın ve açılan nesne menüsü üzerindeki Özellikler penceresi üzerindeki Kısayol kartında bulunan Simge Değiştir düğmesine tıklayın ve Dosya Adı kutusuna moricons.dll yazın. Enter tuşuna basıldıktan sonra Geçerli Simge kutusu içinde istediğiniz kısayol için kullanabileceğiniz aşağı yukarı 110 farklı simge ekrana gelecektir.

AYGIT YÖNETİCİSİ İLE IRQ KULLANIMINI DÜZENLEMEK
En sık karşılaşılan problemlerden biri iki farklı aygıtın aynı kesme isteğini yani IRQ’ yu kullanmak istemesidir. Mesela IRQ Holder For PCI Steering’ in başka bir aygıt ile aynı IRQ‘ yu kullanması sonucunda, çalışmıyor olarak görülecektir. Çünkü IRQ Holder For PCI Steering ile aynı IRQ’ nun kullanması sorunlara yol açar. Bu sorunu Düzeltmek için Host Controller’ a Aygıt Yöneticisi üzerinden manuel olarak, henüz kullanımda olmayan bir IRQ atamaktadır. Aygıtların IRQ’ larını değiştirmek için ilk olarak Bilgisayarım simgesine farenin sağ tuşunu kullanarak tıklayın ve nesne menüsü içindeki Özellikler komutunu çalıştırın. Sistem Özellikleri penceresindeki Aygıt Yöneticisi kartını aktif hale getirin ve liste içindeki Bilgisayar’ ı seçin ve Özellikler düğmesine tıklayın. Bilgisayar Özellikleri penceresindeki Kaynak Ayır kartını aktif hale getirin ve üzerindeki Ekle düğmesine tıklayın. Açılan pencereye diğer aygıtla beraber kullanılan sorunlu IRQ-Holder’ a ait kesme isteği değerini girin ve üç kere Tamam düğmesine tıklayarak değişikliği onaylayın. Tekrar Aygıt Yöneticisi ana penceresine dönün ve diğer aygıtları seçtikten sonra Del tuşuna basarak bu aygıtları kaldırın. Daha sonra bilgisayarı tekrar başlatın. Windows diğer aygıtları şimdi tanıyacak ve onlara otomatik olarak başka aygıtlar tarafından kullanılmayan, boş IRQ’ lar atanacaktır. Yeni Donanım Ekle Sihirbazı kesildiği ve diğer aygıtlar için dosya bulunamadığını bildirirse, dosyaların bulunduğu yer olarak C:\WINDOWS\ SYSTEM veya C:\WINDOWS\ klasörünü gösterin. Sihirbaz bundan sonra normal olarak çalışmaya devam edecektir. Diğer aygıtlara farklı IRQ’ lar atandıktan sonra Aygıt Yöneticisi’ ni daha önce anlatıldığı şekilde çalıştırın ve ayrılmış olan kesme isteğini tekrar serbest bırakın. Bu sayede diğer aygıtlarla ortak olarak kullanılan kesme isteği serbest kalacak ve aygıtlar sorunsuz olarak çalışmaya devam edecektir.

AĞ KAYNAKLARINDA GİZLEME YAPMAK
Ağ komşuları simgesine tıklayıp istediğiniz bilgisayarı seçerek içinde paylaşılan kaynakların listesini alabilirsiniz. Peki bilgisayarınızda paylaşılan kaynakların sadece belli kişiler tarafından görülmesini, ağa bağli olan diğerlerinin görmemesini istiyorsanız ne yapacaksınız? Ağ kaynaklarınızı Ağ Komşuları penceresinde göstermemenin en kolay yolu adının sonuna bir dolar ($) işareti koymaktır. Paylaşılan kaynağın üzerine gidin, sağ fare düğmesine basın. Paylaşım komutunu çalıştırın. Paylaşım adının en sonuna $ işaretini ekleyin. Artık bu kaynağı ağ komşuları penceresinde kimse göremeyecek. Ancak adını direkt olarak verip erişebilecekler. Diyelim ki bilgisayarınızın ağ üzerindeki adı MUHASEBE, paylaştırılan kaynağın adı da DENEME$. Bu klasöre erişmek isteyen kimse Başlat menüsünde Çalıştır komutunu çalıştıracak, \\MUHASEBE\DENEME$ yazıp Enter tuşuna basacak ve kaynağı görecek.

KISAYOLLARIN İSİMLERİNİ YOK ETMEK
Masaüstünüzdeki kısayol simgelerinin isimlerini yok etmek istediğinizde isim için sadece boşluk koymanın yeterli olmayacağını göreceksiniz. Bunun nedeni eninde sonunda kısayol simgelerinin de lnk uzantılı dosyalar olmaları ve isimsiz olmalarının mümkün olmamasıdır. Ancak isimsiz simge oluşturmak imkansız değildir elbette. Bütün yapacağınız ismini yoketmek istediğiniz simgenin üzerine gitmek, seçili duruma getirmek ve F2 tusuna basmaktır. Bunu yaptığınızda simgenin ismi seçili duruma gelecektir. Alt+0160 tuşlarına basın, simgeye boşluk isim olarak verilecektir. Aynı klasördeki başka simgelere de boş isim vermek istediğinizde aklınızda olsun. Alt+0160 tuşlarına bastıktan sonra bir kere boşluk tuşuna basın. Diğer simgeler için de boşluk sayısını artırın. Böylece bir sürü isimsiz simgeniz olacak.

AÇILIŞ HIZI ARTIRIN
Windows 9x’ in açılma hızını arttırmak için elinizde iyi bir seçenek var. Bu püf noktamızı uygulayarak Windows 9x başlıyor mesajından sonra gelen iki saniye arayı kaldırabilirsiniz. Öncelikle C dizinini açın ve MSDOS.SYS dosyasını bulup Salt Okunur özelliğini kaldırın. Dosyayı Not Defteri ile açın [Options] bölümünde gidin ve BootDelay=0 satırını ekleyin. Bilgisayarınızı kapatıp açtığınızda Windows’ a iki saniye erken gireceksiniz.

GEREKSİZ DOSYALARI SİLİN
Windows klasöründe .___, .old, .bak, .prv, tmp, .000, .001, .002 (ve devamı) dosyaları gereksizdir. Windows\Help klasörünüzde 7MB kadar gereksiz AVI dosyası olabilir. Bunları da rahatça silebilirsiniz.

CACHE’ İ BOŞALTIN
Diskinizde en çok yeri, Web tarayıcınızın cache (önbellek) klasörü tutar. Ziyaret ettiğiniz sitelerdeki resimler, bazı html dosyaları ikinci ziyaretlerde daha hızlı gelmesi için bu klasörlerde tutulur. Internet Explorer 4.0 kullanıyorsanız Windows\Temporary Internet Files, Netscape Navigator4.0 kullanıyorsanız C:\Program Files\Netscape\Users\(kullanıcı ismi)\Cache klasöründeki dosyaları temizleyip yer açabilirsiniz.

BMP’ LERİ AÇMADAN GÖRÜN
BMP dosyalarının içeriğini kolayca görmek istiyorsanız, Registry editörünü çalıştırın (Başlat\Çalıştır\regedit).
HKEY_CLASSES_ROOT\Paint.Picture\DefaultIcon
klasörünü seçin. Sağ pencerede Varsayılan üzerine çift tıklayıp değerini %1 olarak değiştirin. Böylece BMP dosyalarının simgesi resmin içeriğini gösterecek.

WINDOWS XP’ Yİ RAHATLATIN
Windows XP, 98’ e gore daha gelişmiş özellikleriyle makinenizi yavaşlatır. Bunun nedeni Luna adı verilen grafik arabirimidir. Bu yavaşlamayı önlemek için yapmanız gereken şu. Başlat\Çalıştır’ ı açın.
Rundll32.exe advapi32.dll,ProcessIdleTasks
yazın ve enter’ a basın. Karşınıza çıkan menüden istemediğiniz efektleri kaldırın.

WORD VE EXCEL’ DE OTOMATİK DÜZELTME YEDEKLEMESİ
Otomatik Düzeltme ayarları sabit diskinizde C:\WINDOWS klasöründe yer alırlar. Uzantıları “ .acl ” olan dosyalardır. Bu dosyaların yedeğini bir diskete veya varsa ikinci bir sabit diske almanızı öneririm. Böylece Office' i tekrar kurduktan sonra bu dosyalari tekrar WINDOWS klasörüne kopyalayarak eski ayarlarınıza tekrar kavuşabilirsiniz.


Www.SystemTurk.Org
NOT: Lütfen bütün bunları yaparken dikkatli olun. Yapmak istediklerinizi yapmadan önce eski hallerini bir yere not edin eğer sonradan değiştirmek istediğinizde buradan yararlanarak eski haline getirebilirsiniz. Bütün bu ipuçlarını sizlere yardımcı olsun diye hazırladık. Bütün bunların yapılmasından, eksik veya yanlış yapılmasından kaynaklanacak bütün sorumluluklar kullanıcılara aittir.

Kullanıcı İmzası
Düşman edinmek istiyorsan bir şeyi değiştirmeyi dene.


Sıkça Sorulan Sorular (Lütfen Pm Atmadan Önce Bir Bakın)


~Twitter~
~Feysbuk~

03-04-2010 20:20
#2
ßLAD£Li - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2008
Mesajlar:
197
Teşekkür (Etti):
24
Teşekkür (Aldı):
8
Konular:
23
Ticaret:
(0) %
Cok uzun hazırlamıssın abım ya kım bunları okuyup da uygulayacak
03-04-2010 20:32
#3
dexmod1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
08/2009
Nereden:
yasadıgım her yer
Mesajlar:
1.188
Teşekkür (Etti):
12
Teşekkür (Aldı):
102
Konular:
69
Ticaret:
(0) %
tskler elıne saglık arkadasım okumayı sevmıosan kopyala bu yazıları bı gun lazım olabılır degılmı
Kullanıcı İmzası
[YOUTUBE]YA2StRCKwjw[/YOUTUBE]

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı