İPUCU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

Windows Xp hakkında Hersey..

15-04-2010 19:40
#1
haven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
нєяуєя∂єη!
Yaş:
26
Mesajlar:
2.836
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
393
Konular:
235
Ticaret:
(0) %
HKEY_LOCAL_MACHINE\Software\Mi crosoft\CurrentVersi on\Explorer\RemoteComputer\Nam eSpace içinde bulunan [ D6277990-4C6A-11CF-8D87-00A-A0060F5BF ] satirini korkmadan silin hade kolay kelsin


ACTIVATE.EXE Windows�n aktive olmasi için gerekli anahtar.
APMSTAT.EXE Güç yönetimi hata tespit araci
BINDIFF.EXE iki tane binary dosyanin içerigini karsilastirir.
BROWSTAT.EXE Ag tarayicisinin geçerli konumunu bildirir.
CABARC.EXE Yeni bir CAB arsivi olusturur ve dosyalarina buna ekler.
CMD.EXE Bildigimiz MS-DOS iste anlayin
DDESHARE.EXE DDE paylasimini kontrol eder.
DRWATSN.EXE Bizim ise yaramayan doktoru çalistirir. Yahu Allah askina ben bunu hiç denemedim siz kullandiniz mi hiç ? J
DRWTSN32.EXE Eger doktor hastalanirsa birde siz ona ayar çekin J
DSASTAT.EXE Iki domain içerisindeki klasörleri karsilastirir.
DUPFINDER.EXE Bir sürücüde ayni dosyada 2 tane olanlari bulur.
DXDIAG.EXE Bu arkadasta DirectX� tanir.
EXTRACT.EXE CAB arsivinden bir veya daha fazla dosya çikartir.
IPSECCMD.EXE IP güvenlik sinirlarini belirler.
KILL.EXE Adindan da anlasilacagi gibi tüm programlari kontrol ederek kapatabiliyor. Ama harici geliyor.
KSETUP.EXE Windows�n keyberos güvenlik sunucusunu ayarlar.
KTPASS.EXE Kerberos anahtar dosyalarini olusturur.
NTFRSUTIL.EXE Active Directory de bulunan File Replication� kontrol eder.
PERFMON.EXE sistemin performansini ölçer.
PROGMAN.EXE Windows�n program yöneticinin temelidir kendileri.
PVIEWER.EXE Bilgisayarin çalisan sistemlerini görüntüler.
REMOTE.EXE Baska PC�erin komut satirlarini kullanarak uzaktan çalistirabilir.
RSDIAG.EXE Remote Storage veri tabanlarini kontrol eder.
SETSPN.EXE Service Principal Names� kontrol eder.
SHRPUBW.EXE Bu arkadas paylasilacak dosya için kolayliklar sunuyor bize.
SYSEDIT.EXE Sistem konfigürasyon editörü görevini alir. ( WIN.INI, SYSTEM.INI, CONFIG.SYS, AUTOEXEC.BAT ) gibi dedeleri düzenleyebilir.
TIMEONE.EXE Hani yaz saati uygulamasi var ya onu belirler J
TRACELOG.EXE Bir trace oturumunun logunu tutar.
TRACEFMT.EXE Trace oturumunun kayit defterini okunabilir hale getirir.
TRACEPDB.EXE Bir trace format message file hazirlar.
VERIFIER.EXE Sürücü dogrulamaya imkan saglar.
VFI.EXE Dosyalarin bilgilerini görsel bir biçimde ekrana getirir.
WHOAMI.EXE Kayitli kullanicinin ismini ve bilgilerini verir.
WINVER.EXE Sistem versiyonlarini ve build bilgilerini gösterir.
WSREMOTE.EXE Winsock üzerindeki uzak baglanti baslatir. Remote benzeridir.
WINCHAT.EXE Windows baska araç duymadan kendi arasinda Chat ortami kurabilir


Ekran Koruyucunun Sifresinin Silinmesi
HKEY_USERS\.Default\Control Panel\Desktop'da sagda Screensave_Data'ye sag tiklayin ve Sil'i seçin.WinAmp'de MP3'leri WAV Yapin
WinAmp Programi'nda CTRL+P'ye basin. Preferences'de AudioI/O(Output) bölümüne gelin. Output Plug-Ins(Output Device) seçenegini Nullsoft Disk Writer Plug-In v1.0(Wav File Output) olarak degistirin. Tamam'a basin. L2ye basin. WAV yapmak istediginiz MP3 dosyasini yükleyin. Configure tusuna basinca veya daha basmadan bir diyalog kutusu açilacak. Burada istediginiz klasör ve dosya ismini belirleyin. Save'e tiklayin. Islem bitince CTRL+P'ye basin. Preferences'de AudioI/O(Output) bölümüne gelin. Output Plug-Ins(Output Device)'i eski durumuna(Wave Mapper) getirin. Yoksa MP3'ler hep WAV'a dönüstürülür


Bat Dosyasi ile Daha Hizli Bir Sekilde Windows'u Açip Kapatma
Not Defteri'ne @EXIT yazin, dosyayi kaydetma kutusunda Dosya Türü:Tüm Dosyalar(*.*) iken Dosya Adi:reboot.bat olsun. Dosyayi C:\Windows\Command altina kopyaladiktan sonra sag fare dügmesiyle Masaüstü'ne sürükleyip kisayol yaratin. Kisayola sag tiklayin Özellikler'i seçip Çalistir Kutusu'ndan Normal Pencere ve Çikista Kapat'i seçin. Gelismis dügmesine tiklayip "MS-Dos Kipini Gerekli Gerkli Olarak Öner" seçenegindeki isareti kaldirip, "Ms-Dos Kipi" seçenegini isaretleyin ve Tamam'a basin.
İnternet Nedir?

İnternet, birçok bilgisayar sistemini TCP/IP protokolü ile birbirine bağlayan dünya çapında yaygın olan ve sürekli büyüyen bir iletişim ağıdır. İnternet, bilgiye kolay, ucuz, hızlı ve güvenli ulaşmanın ve onu paylaşmanın günümüzdeki en geçerli yoludur.

Internet Nasıl Ortaya Çıktı?

A.B.D. Savunma Departmanı bünyesindeki İleri Araştırmalar Projeleri Ajansı (ARPA)'nın 1969 yılında kurduğu ARPAnet ağı, bugünkü Internet'in ilk çekirdeği olmuştur.

İlk başlarda, ARPA'dan destek alan bilim adamlarının birbirleriyle bilgi iletişiminde bulunmasını amaçlayan ARPAnet, elektronik haberleşmenin çok geniş bir kullanıcı talebiyle karşılaşmasının ardından değişik bilgisayarların birbirleri ile bağlanabilmesini sağlayan iletişim protokollerinin geliştirilmesine neden olmuştur.

ARPAnet'in sağladığı avantajları gören diğer ülke bilim adamları da kendi üniversitelerini bu ağa katılmaya zorlamışlardır. Elektronik bilgi iletişiminin önemini anlayan ticari kuruluşların da ağa katılımlarıyla, internet günümüzdeki büyüklüğüne ulaşmıştır.

Internet Provider (İnternet Servis Sağlayıcı) Nedir?

İnternet servis sağlayıcısı, kişilere, kurumlara internet servislerini tamamen ya da kısmen belirli bir ücret karşılığında sunan kuruluşlara verilen addır.


TCP/IP Nedir?

İnternetin bu kadar yaygınlaşması TCP/IP (Transmission Control Protokol/Internet Protokol) adı verilen ve çeşitli protokollerden oluşan protokol sayesinde olmuştur. Bu protokolün en büyük özelliği, birbirlerine uyumsuz olan bilgisayarların dahi sorunsuz bir şekilde bilgi iletişiminde bulunmalarına izin vermesiydi. Bu protokolü kullananların çeşitli programlarla istenilen bilgiye, dünyanın neresinde olursa olsun ulaşmaları çok kolaydır.


IP Nedir?

İnternete bağlı her bilgisayarın 32 bitten oluşan ve w.x.y.z formatında bir adresi vardır (Mesela 195.174.90.8 gibi). Buna IP adresi denir.

Bilgiler, gönderilecekleri yere "Packet Switched" denilen bir metodla ufak paketlere ayrılmış bir halde gönderilirler. Paketler gidecekleri yere Router denilen ve "yol gösterici" bir göreve sahip makinelerden geçerek ulaşır. Bu paketler, iki bölümden oluşurlar. İlk bölümde gidecekleri yerin IP adresi, ikinci bölümde de içerdikleri bilgi bulunur. Router'lar kendilerine gelen paketi, ilk bölümde yazan IP adrese en yakın Router'a gönderir. Bu sayede birbirinden bağımsız bu paketler, genellikle aynı Router'ları takip ederek gidecekleri yere ulaşır ve birleşirler.SLIP ve PPP Nedir?

Seri iletişim (Serial Communication), verilerin tek bir kanal veya hat üzerinden iletilmesini sağlar. Özellikle ardışık verileri (data bitiş) bir bilgisayar ve bir modem arasında transfer etmekte kullanılır.

SLIP (Serial Line Internet Protocol) ise, internet protokol verilerinin (IP) seri iletişim teknikleri ile iletimini olanaklı kılan bir kurallar topluluğuna verilen genel addır. SLIP protokolu, dial-up ya da kiralık hat bağlantılarında kullanılır.

PPP (Point-to-Point Protocol) de, bir tür seri iletişim protokolüdür. Genelde ISP'ler bu protokol üzerinden dial-up İnternet hizmeti sunmaktadır.DNS Nedir?

IP adresi (IP numarası), akılda zor tutulur rakamlardan oluştuğu için, sembolik adres (Domain name) geliştirilmiştir. Hatırlanması zor IP numaraları yerine, adresledikleri yeri anlatan sözcük ve kısaltmalardan oluşan sembolik adresler ile istenilen yere ulaşmak çok daha kolaydır.

İşte bu sembolik adresler ile IP adresleri bir tabloda tutup, ikisini birbirine eşleyen program veya bilgisayarlara DNS (Domain Name Server) adı verilir.

DNS'lerde her adres çeşitli kategoriler altında toplanır. Bunların en yaygınları,

com (Commercial): Ticari kuruluş

edu (Education): Eğitim kuruluşları (Üniversiteler vb)

gov (Government): Hükümet kuruluşları

org (Organization): Ticari kaygı taşımayan kuruluşlar.

Bu kısaltmalar bazı ülkelerde ufak değişikliklere uğrasa da dünya standardı olarak yukarıdaki şekildedirler.Freeware, Shareware, Public Domain Gibi Kavramlar Ne Anlama Gelir?

İnternette herkese açık bazı arşivler mevcuttur. Buralarda çok çeşitli bilgiler, çok çeşitli programlar bulunur (yazılım, software). Bu programları yazan kişiler, kendi programlarını herkesin alıp bedava kullanmasına izin verirler. Bu tip yazılımlara 'Public Domain" yazılımlar denir. Ancak, bazı durumlarda bu bedava kullanım kısıtlandırılır.

Freeware yazılımlar limitsiz bir şekilde herkes tarafından kullanılabilir. Bu yazılımlar, parayla üçüncü kişilere satılmamalıdır. Shareware yazılımlarda ise "dene, beğenirsen al" felsefesi geçerlidir. Programı alan kişi, belirli bir süre (1 ay gibi) kullanır, eğer kullanmaya devam ederse bir miktar para gönderir. Ancak, burada zorlayıcı bir etken yoktur.URL Nedir?

URL (Unform Resource Locators), Web Browser'lar içinden bir www servisine ya da diğer bazı internet servislerine yönlendirme yapan komut formatıdır. Web Browser içinden 'Open URL' ya da 'Open ********' şeklinde bir seçenek üzerinden uygun URL satırları girilerek;

WWW
FTP
news
gopher
wais
telnet erişimi yapılır.WWW Nedir?

WWW, Web, ya da W3 (World Wide Web), yazı, grafik, ses, film gibi pek çok farklı yapıdaki verilere kompakt ve etkileşimli bir şekilde ulaşmamızı sağlayan bir çoklu hiper ortam sistemidir.

Hiper ortam, bir dokümandan başka bir dokümanın çağırılmasına (navigate) olanak sağlar. Bütün bu farklı yapıdaki veriler uygun bir standart ile bir arada kullanılıp bir WWW Listeleyicisi'nde (WWW Browser) görüntülenebilir. WWW' in diğer bir işlevi de,öteki bazı internet servislerini kendi içerisinde barındırmasıdır (ftp, gopher, news, wais gibi).HTML Nedir?

WWW servis sunucuları bu hiper ortamda bilgi iletimini, gösterimini HTML (Hyper Text Markup Language) denen bir programlama dili yorumlayıcısı kullanarak yaparlar. Bu dil, daha çok yazılı bir dokümanı formatlamak ile ilgili komutlar içerir.FTP Nedir?

FTP (File Transfer Protocol) internete bağlı iki bilgisayar arasında karşılıklı dosya aktarımı yapmak için geliştirilen bir internet protokoldür. Aynı zamanda bu protokolü kullanan programlara da bu ad verilir. FTP protokolü ile dosya aktarımı yapılırken, iki bilgisayar arasında on-line bağlantı kurulur ve FTP protokolü ile sağlanan bir dizi komutlar yardımıyla iki bilgisayar arasında dosya alma/gönderme işlemleri yapılır.

FTP yapmak için, bağlanacağımız bilgisayarın internet adresini (numerik ya da sembolik formatta) bağlanacağımız bilgisayarda ilgili kullanıcı numarası ve şifreyi bilmek yanında bir FTP istemci (client) programı gerekmektedir.


E-Mail Nedir, Nasıl Faydalanabilirim?

Bilgisayar ağlarının üzerinden sanal posta kutuları sayesinde mektuplaşmak mümkündür. İşte e-mail (electronic mail), bu amaçla kullanılan servislere verilen genel addır. Birisine bir mektup gönderdiğinize göre bu mektubun gideceği bir geçerli adres olmalıdır. Bu adres,"e-mail adresi" olarak adlandırılır. e-mail adresi, kullanıcı ismi@DomainAdresi şeklindedir


Telnet Nedir?

Telnet, İnternet üzerinden başka bir makineye uzaktan bağlanmak için geliştirilen bir TCP/IP protokolü ve bu programlara verilen genel addır. Bağlanılan makineye girebilmek (login) için orada bir kullanıcı isminizin (user name) olması gerekir. Telnet yapmak diye bilinen deyim, telnet protokolü kullanan bir program ile internet üzerindeki bir makineye (host) bağlanmayı ifade eder.IRC Nedir?

IRC (Internet Relay Chat), bir çok kişinin aynı anda klavye ile karşılıklı yazışarak haberleşebildiği bir platformdur. Bir diğer adı Chat' dir. IRC'de, belirli bir konuda konuşmak, tartışmak isteyen insanlar 'kanal 'olarak adlandırılan ve genellikle bir konusu olan alanlarda toplanırlar. Dünyada bir çok IRC servisi vardır, kullanıcılar bu servisler üzerinden, IRC için gereken özel bir protokolü kullanan bir program vasıtasıyla Chat yaparlar.

Bilgisayarın Bulunduğu Ortam Nasıl Olmalıdır?

Bilgisayarların bulunduğu ortam; nemden uzak, tozsuz, anti-static ve oda sıcaklığında olmalıdır. Yukarda sıralanan ortamlar sağlanmazsa bilgisayarların ekonomik ömürleri çok daha kısa olur.


Bilgisayarın Temizliği Nasıl Yapılır?

Bilgisayarın iç temizliği en az altı ayda bir yetkili teknik servisler tarafından yapılmalıdır. Bulunduğunuz bölgede teknik servis yoksa bu işlemi kendiniz de yapabilirsiniz. Bunun için önce tüm fiş ve kablolar kasadan sökülür, bilgisayar kasası açılır, açık bir yerde, hiç bir parçasına dokunulmadan hava üfleyen bir kompresör ile içindeki toz temizlenir.

Dış temizlik ise tüm fiş ve kablolar çekildikten sonra bilgisayar temizleme köpükleri veya temizlik deterjanları ile silerek yapılmalıdır. Bilgisayar içerisine sıvı kaçmamasına dikkat edilmeli ve temizlik bittikten ancak yarım saat kadar sonra bilgisayar çalıştırılmalıdır.Bilgisayar Arkasındaki Kablolar Ne İşe Yarar?

Bilgisayar arkasındaki kablolar, bilgisayar kasası ile diğer çevre birimleri (monitör, klavye, mouse, yazıcı gibi) arasındaki bağlantıyı sağlayan kablolardır. Bu kablolar mümkün olduğu kadar ayak altında bırakılmamalı ve saklanmalıdır.Yedekleme Nedir? Nasıl Yapılır?

Yedekleme bilgisayarınızdaki bilgilerin periyodik zamanlarda birer kopyasının alınmasıdır. Bu işlem için günümüzde en çok CD ve disketler kullanılmaktadır.

Periyodik zamanlarda (genelde haftada bir) bilgilerin disketlere yedek alınması gerekmektedir. Daha sonra ayda bir bu yedek alınan disketler, disketlerdeki bozulmaları önlemek için formatlanmalı (sıfırlanmalı) ve daha sonra yeniden yedekleme işlemi yapılmalıdır. Disketler kesinlikle manyetik ortamlarda ve güneşte bırakılmamalıdır.Bilgisayar Virüsü Nedir?

Bilgisayar virüsleri, bilgisayarların işletim sistemlerinden kullandıkları ticari yazılımlara, donanım ayar yazılımından kişisel belgelere kadar her türlü yazılıma bulaşabilen ve yazılımları, dataları bozabilen, donanımlara kalıcı zarar verebilen yazılımlardır.Virüsler Nasıl Bulaşır?

Bu tür yazılımlar bilgisayarlara genellikle disket alış verişi ve internet üzerinden bulaşır.Virüsten Korunmak İçin Ne Yapılmalıdır?

Virüslerden korunmak için mutlaka bilgisayara bir anti-virüs programı kurulmalı, disket alış verişi gibi bilgi transferlerinde virüs kontrolü yapılmalıdır.Bilgisayar ve Yan Donanımlarını İlk Kez Kullanmaya Başlamadan Önce Neler Yapılmalıdır?

Bu tür donanımları kullanmadan önce mutlaka prizlerin topraklı olup olmadığı kontrol edilmeli, toprak hattı olmayan prizler kesinlikle kullanılmamalıdır.17 nisan 2001 den sonra kurulan win me lerin yardım sistemi çalışmıyor.bunu genel olarak tüm me kullanıcıları olarak yaşamışızdır.
şimdi;

Bilgisayarımızın tarihini 03.04.2000-17.04.2001 arasında değiştiriyoruz.(03.04.2000 tarihinden önceye alırsakta çalışmaz.) Başlat'ı açıp çalıştıra giriyoruz.Metin kutusuna aşağıdakileri aynen yazıyoruz ve tamamı tıklıyoruz.rundll.exe setupx.dll,InstallHinfSection PCHealth.Install 132 C:\WINDOWS\INF\PCHealth.inf Burda bir yükleme programı çalışacak yükleme sırasında windows Cd si istenebilir.,
ama yol olarak \Windows\options\install klasörünü seçseniz de olur.
yükleme tam olarak gerçekleşmek zorunda.
yükleme tamamandıktan sonra Başlat'ı sonrada Yardım'ı tıklıyoruz(veya hiç bir uygulama açık değilken "F1" tuşuna basıyoruz.)Artık yardım ve destek çalışıyor.Artık Yardım ve Destek'i kapatıp tarihi bugüne getirebilirsiniz.Şuna dikkat etmelisiniz Yardım ve Destek'i tam açmadan tarihi eski haline alırsak Yardım ve Destek çalışmaz.


Söz konusu olay aslında OpenSky abonesi birine uydudan göndertilen yayınları araya girip çalmaktan ibaret(MAC adresi korsanlığı). Gerçekten, kartın yapısı buna uygun, gerekli korsan yazılımlar hazır. Abone birine gönderilen Webcam görüntüleri, JPEG'ler, MP3'ler, programlar kolayca indirilebilir. Ama bu olay "uydudan bedava internet" değil. Çünkü abone olmadığınız sürece talep ettiğiniz size özel birşeyin size uydu üzerinden gönderilmesi söz konusu değil.

SS2 kartı ile şunlar yapılabilir;
1) Tüm türk ve yabancı, şifreli ve şifresiz digital tv ve radyo yayınlarını bilgisayarınızdan izleyebilirsiniz (digital uydu alıcısı görevi).
2) MPEG-4 gibi normal digital DVB uydu alıcılarının alamadığı "streaming media" yayınlarını alabilirsiniz.
3) yayınları hard diskinize(HDD)kaydedebilirsini z. (40GB HDD'de 24 saatlik TV yayını saklanabilir) SkyStar2 kartına DiSEqC sviç kullanarak 4 taneye kadar çanak bağlanabilir.
4) Uydudan internet hizmeti alabilirsiniz.(tek yönlüdür. sadece internetten büyük dosyaları bilgisayarınıza hızlı indirmek(download) için yararlıdır. Normal internet bağlantınıza ilave olarak bir de uydudan bir servis sağlayıcıya abonelik gerektirir.)Çift yönlü için çanak ve gerekli sistem daha değişik. Şu anda sadece tek yönlü uydu internet abonesi olabilirsiniz(sizden gidecek dosya v.s. için yerel abonelik ve internet(modem bağlantısı) gereklidir. Uydudan SS2 kartınızdan yararlanarak hızlı download yapabilmeniz için ayrıca ilave olarak uydudan servis sağlayıcı aboneliği gerekiyor. Bunun için çanağınızın baktığı uyduda bulunan bir internet servis sağlayıcının programını indirip makinenize yüklemeniz ve servis sağlayıcıya kredi kartınızla abone olmanız gerekmektedir. (Tek yönlü için gidiş yönü mevcut internet aboneliğinizle olacağından bu abonelik mevcut aboneliğinize ek olacağından masrafınız artacak, ancak her türlü "download" hızınız çok yükselecektir.) 7derece doğu W3 uydusundaki http://www.opensky.eutelsat.net/(openSky) için en küçük bir çanak yeterlidir.
5) Eğer ekran kartınız "TVout" özelliğine sahipse uydu yayın görüntülerini bilgisayarınızdan TV'nize de aktarabilirsiniz. Yine de eğer amacınız TV'den izlemek ise görüntü kalitesi bakımından normal bir uydu alıcısı almanızı tavsiye ederiz. Bilgisayardan izlenen görüntü kalitesi mükemmeldir. TV'ye aktarılan kalite ise ekran kartınıza bağlı.
6) Kart ile birlikte verilen CD'lerde her türlü bilgi mevcut. Kartın bilgisayara takılışı çok kolaydır, ancak kısa devre, statik elektrik gibi nedenlerle kartı veya bilgisayarınızı kolayca bozabilrsiniz. Kartın tüm fonksiyonlarından yararlanabilmeniz için gerekli kurulumlar(programlar)ileri derecede bilgisayar bilgisi gerektirir.
Bilgisayarınızda boş bir PCI slotu varsa SS2 kartı sizin bilgisayarınızda da çalışabilir5-)

Bilgisayar Arızalarında her sesin ayrı bir anlamı vardır. Bence en kolay tarafı bios sitesine git oradan bak veya elindeki anakartın kullanım kılavuzuna bak...

Kısaca şunları söyleyebilirim;

Bios açılış sesleri:

ton yok = guc yok
devamli ton = guc kaynagi arızalı
devamli kısa ton = arızalı ana-kart
1 uzun = Ram yenileme
1 uzun, 1 kısa = arızalı ana-kart veya ROM-Basic
1 uzun, 2 kısa = video kart hatası veya dip switch (XT icin )
1 uzun, 3 kısa = Ekran kartında hata
1 kısa = Normal Açılış
2 uzun, 1 kısa = monitör adaptör senkro hatası
2 kısa = parity hatası (hafiza-ram toplam)
3 kısa = ilk 64 K RAM hatası
4 kısa = zaman sayacı arızalı
5 kısa = işlemci arızası (prosessor arızalı ) veya vidoe Ram **
6 kısa = klavye işlemcisi hatası
7 kısa = Sanal işlemci mode ayar (AT icin)
8 kısa = Video Ram yanlis yazma
9 kısa = ROM bios toplam hatası

Gerçekten de bugüne kadar,ses ve görüntü formatları hakkında oldukça fazla sayıda sorun yaşayan kullanıcı oldu..kimisi kullandığı player dan (oynatıcı) memnun değil, kimisi indirmiş olduğu görüntü veya ses formatından... kimisi de tüm formatları tek bir player da çalıştıramamaktan şikayetçi..

İşte tüm bu anlatacaklarım sayesinde,aklınıza gelebilecek bütün video ve audio formatlarını,istediğiniz player ile (!) sorunsuzca çalıştırabileceksiniz..
(bu anlattıklarımı forumda daha önceden de yayınlamıştım..daha düzenli olması amacıyla yeniden düzenledim..)

öncelikle şunu aklınızdan çıkarmayın;
sisteminizde uygun codec (kodlayıcı) olduktan sonra istediğiniz player (oynatıcı) ile,istediğiniz formatı çalıştırabilirsiniz..bunu forumda defalarca tekrarlıyorum ztn..

bu işler program ile sınırlı değil..yani her uzantıya değişik program kullanmanız gerekmiyor.. mesela wmv (windows media video) formatını çalıştırmak için,windows media player 9 u yükleyebilirsiniz..ama bu demek değildir ki,bu format sadece,bu player da çalışıyor.. windows media player 9 yüklendiği zaman,sisteminize otomatik olarak wmv codec i de yükleniyor ve böylece wmp9 ile bu formatı çalıştırabiliyorsunuz.. bundan emin olmak için,isterseniz media player ın yüklediği wmv formatına ait dosyaları bulup,silerseniz ; bu formatın,wmp9 ile çalıştırılamayacağını görebilirsiniz..
bir diğer yanlış anlaşılma da winamp konusunda..çoğu kişi ,winamp ın her şekilde mp3 formatını çalıştırabileceğini sanıyor..halbuki siz sisteminizden mp3 kodlayıcısını kaldırırsanız,winamp veya bundan daha iyi bir oynatıcı bile gelse bu formatı çalıştıramaz..eee hani winamp herşeyi açıyordu?
yani olay player ile alakalı değil, codeclerle alakalı..

quick time veya real media player ın da desteklediği formatları da,istediğiniz player ile çalıştırabiliyorsunuz..bunu fazla kişi bilmez..ilk defa burada açıklıyorum bu 2 player ın tek yaptığı şey,sizin sisteminize uygun codec i yüklemek..böylece .mov uzantılı dosyaları,vs. bu playerlar ile açabiliyorsunuz..ama dediğim gibi,bu player ların kullandığı codecleri bulabilirseniz veya quick time player ı sildiğinizde,önceden yüklenen codeclerin silinmemesini sağlarsanız (!),bi şekilde bu player ın desteklediği formatları,diğer oynatıcılarla çalıştırabilirsiniz..
quick time ı sildiğiniz zaman,bu program ile bereber yüklenen codec ler de silindiği için,mov uzantılı dosyaların sadece quick time player ile açılabileceğini çoğumuz düşünmüşüzdür..normaldir..olab ilir.

şimdi anlatacağım adımları sırasıyla uygularsanız,tüm ama tüm formatları sorunsuzca çalıştırabilirsiniz..


hedefimiz şu;
k-lite codec pack
quick time alternative
real alternative
ve mplayer2 (veya istediğiniz herhangi bir player)

download k-lite codec pack;
http://ftp.isu.edu.tw/pub/Windows/E...klcodec227f.exe

quick time alternativ;
ftp://www.slunecnice.cz/slunecnice/...ktimealt133.exe

real alternative;
ftp://www.slunecnice.cz/slunecnice/win/r/realalt123.exe

bunların dışında,bazı xvid ile sıkıştırılmış video larda,takılma veya donma gibi sorunlar yaşıyorsanız, ffdshow programını yükleyerek,bu sorunu halledebilirsiniz.

ffdshow mpeg-4 video decoder;
http://www.codecsdownload.com/cgi-b...ad.pl?file=0010

eveet,tüm bunları indirip yükledikten sonra istediğiniz formatı,istediğiniz player ile çalıştırabileceksiniz..
(tavsiyem,her zaman olduğu gibi windows media player (eski versiyonu) ..başlat\çalıştır = mplayer2 )

eğer forumda yeniden, görüntü ve ses formatlarını çalıştıramama,vb. türünde sorular sorulursa,lütfen o kişileri bu başlığa yönlendirin..böylece tüm video ve audio formatlarını çalıştıramama sorunları kökünden çözülmüş olur
Son zamanlarda Serial ataya büyük talep ve yeni olduğu için ne olduğunu açıklayan bir yazı olmasının bütün herkese yardımcı olacağını umuyorum.SERİAL ATA

Serial Ata'nın ne olduğunu anlamadan önce, nasıl bir ihtiyaç sonucu geliştirildiği ve şimdi ne durumda olduğundan biraz bahsedelim.

Sabit diskler veya optik cihazlar, diğer bilgisayar donanımları ile iletişim kurmak için arabirimleri kullanırlar. Günümüzde IDE arabirimi anakartın üzerinde geliyor. Hepimizin bildiği master/slave olarak adlandırılan arabirime, iki adet cihaz bağlanabiliyor. Yalnız 40 pinlik bir kablo ile bağlanan bu cihazlara jumper ayarı yapmak gerekiyor. IDE cephesinde gelinen sonraki nokta ise Ultra Ata arabirimi. ATA-2 ile uyumlu olan bu arabirim, saniyede 33 MB'lık bir hıza sahipti. Bu arabirim ile birlikte Cyclical Redundancy Check Error kontrolü getirildi. CRC, yazılması gereken verinin yazmadan önce kontrol edilmesi ve hata bulunursa yazma işleminin tekrardan başlatılması işlemine denir. Bu sayede hız ve güvenirlilik artırıldı. Zamanla bu arabirim de geliştirildi ve sırayla ATA-66 ve ATA-100 arabirimleri geldi. Adlarından da anlaşıldığı gibi bu arabirimlerin hızları 66 MBps ve 100 MBps. Günümüzde yaygın olarak Ultra ATA-100 kullanılıyor. Hatta bazı anakart üreticilerinin Ultra ATA-133'ü desteklemeye başladıklarını görebiliyoruz. Ama IDE arabirimi yerini daha geniş bir desteğe sahip olan Serial ATA'ya bırakıyor.


Serial ATA Nedir?

Serial ATA, masaüstü bilgisayarlardaki, bazı sunuculardaki ve ağa bağlı depolama cihazlarındaki paralel ATA fiziksel depolama arabiriminin evrimleşmiş hali olarak düşünülebilir.

Spesifikasyon daha ince, daha esnek kabloların ve daha az iğne sayılarının kullanılmasına olanak veriyor. Bu da bilgisayar üreticilerinin sistemlerini yönlendirmesi ve kurulması kolay kablolarla tasarlamalarını sağlıyor. Bununla birlikte şu an kullanılan Paralel ATA teknolojisinden daha kolay, daha esnek anakart yönlendirmesini de olası kılıyor.

Serial ATA II ile daha da geliştirilecek olan teknoloji önümüzdeki yılların bilgisayarlarının ihtiyaç duyduğu depolama arabirimlerini sağlamaya aday.Serial ATA Çalışma Grubu şu anda silikon tasarımı, kablo/konektör, depolama gibi konularda dünya lideri olan 80'den fazla üye ile oldukça güçlü bir konumda bulunuyor.ATA'nın Gelişimi:

SATA/1500 kullanıma hazır İlk zamanlarda bir ATA standardından söz edilmezdi. Çeşitli firmaların tavsiyeleri ve tecrübeleri sonucunda zamanla anakart üreticileri de destek vererek ATA özellikleri geliştirildi. Ardından, ANSI (American National Standarts Institude) tarafından bir standart haline getirildi. Bu gelişmeden sonra Small Form Factor komitesi ATAPI arabiriminde standartlaşmaya gitti. Böylece CD-ROM ve sabitdiskler için ATA kabloları geliştirildi. Bu arabirim sürekli geliştirilerek standartlaştırıldı. Yani amatörce bir yol izlendi. Örneğin çok önemli olan BUS terminasyonu bu standarda sonradan eklendi. En son değişiklik ise, hepimizin bildiği 40 damarlı kablodan 80 damarlı kabloya geçiş ile yapıldı. Bu ekstra damar sayısı yüksek veri transfer hızlarının güvenli yapılabilmesi için geçerli. Çünkü gerilim iletimi ile veri aktarımda sorunlar yaşanabilir. ATA 100 arabiriminin teknolojik gelişmenin sonuna yaklaşması sonucu yeni bir arabirim için kollar sıvandı. Ve sonunda Serial ATA standardı geliştirildi. Bugünlerde birçok veri transfer uygulaması seri bağlantıyı tercih ediyor. Bu da en çok paralel ATA arabirimini etkiliyor. Çünkü saniyede 100 Mbyte'lık bir hız ile veri transferi gerçekleştirebilen bu arabirim teknolojisinin sınırına dayandı. Bu yeni arabirim Ultra Serial ATA 1500 ya da SATA/1500 olarak adlandırılıyor.

Serial ATA'ya Geçiş:

Paralel ATA gelişimini tamamladı Serial ATA, IDE ATA'nın bir sonraki adımı olarak görülüyor.Yeni arabirimi geliştiren grup geçtiğimiz aylarda bu yeni endüstri standardının son rötuşlarını tamamladı. ATA 1.0 olarak adlandırılan bu yeni standart, Intel Developer Forum'da ilgili kişilere tanıtıldı. Yeni standart sayesinde yeni nesil sabitdiskler daha yüksek bir performansla çalıştırılabilecek. Intel ve AMD işlemcileri de bu hız artışından faydalanabilecekler. Kablonun ince olması sayesindeyse, kasa içindeki hava sirkülasyonu daha etkili hale gelebilecek ve kasa içi ısı değeri düşebilecek. Bu da sistem kasalarını daha küçük boyutlara indirebilecek. Yeni seri I/O mimarisi, günümüzde kullanılan paralel I/O yapısının yerini aldıktan sonra, optik sürücü/yazıcı ve sabitdisk gibi cihazlara yüksek bir bant genişliği sunacak. Yeni arabirimin bir çok üretici tarafından desteklenmesi de önemli bir avantaj... Örneğin, APT, Dell, Intel, IBM ve Maxtor'un yanı sıra Seagate de bu yeni arabirimi ürünlerine entegre etmeye başladı bile.

Serial ATA'nın teknik özellikleri: SCSI arabirimine rakip

Bu teknolojinin performans değerlerinin ne olduğu hakkında çok net bilgi yok. Serial ATA'nın teorik olarak saniyede 600 Mbyte'lık bir veri transfer oranına ulaşılması gerekiyor. Buna karşın, arabirimi geliştiren grup, veri transfer hızının en az saniyede 150 Mbyte olacağını garanti ediyor.
Serial ATA, piyasada bulunan işletim sistemleriyle ve yazılımlarla uyumlu olmakla kalmıyor, master/slave konseptini de destekliyor. Bunu Paralel ATA'nın BUS topolojisi ile karıştırmamak gerek. Bu arabirim, daha çok yıldız topolojisine benziyor. Çünkü yıldız topolojisinde de olduğu gibi sistemler bire bir bağlanıyorlar. Ayrıca veri iletimi ve gönderimi, farklı veri yollarından yapılıyor. Nedeni ise, LVDS'nin, yani simetrik veri iletim tekniğinin kullanılması.
Kablo bağlantılardaki değişiklik: Kablo karmaşasına son

Paralel veri iletiminde hız sadece kısa mesafeli uzaklıklarda etkiliydi.Uzun mesafelerle veri iletimi gerçekleştiriliyor, ama hız önemli derecede düşüyordu. Bunun nedeni ise, bit sayılarının uzun mesafede rasgele hızlarda gitmesi ve bundan dolayı bir karmaşanın meydana gelmesiydi. Ayrıca, 40 veya 80 iğneli paralel kablolar kalın olduklarından dolayı, yeterince esnek bir yapıda değillerdi. Bu nedenle de, kasanın içindeki hava sirkülasyonunu da etkiliyorlardı. Yeni bağlantının bir diğer özelliği de, paralel bağlantıdan alıştığımız kalın kablo yerine çok daha ince bir kablo kullanılması.
Dolayısıyla yeni bağlantının pin sayısı da diğer bağlantıya göre daha düşük. Serial ATA için 6 ya da 8 damarlı bir kablo yeterli. Paralel kablolarda bu damar sayısı 40 idi, hatta Ultra ATA 66 ve 100'lerin çıkması ile birlikte damar sayısı da 80'e çıktı. Seri bağlantıda zaman gecikmesinin yaşanması mümkün değil. Çünkü seri bağlantıda, paralel bağlantının aksine sinyal iletimi tek bir kanaldan yapılıyor. İğne sayısının düşük olduğu bu bağlantıda, ses kartı ile CD-ROM arasında bağlanan kablo gibi incecik bir kablo kullandığından dolayı, hava sirkülasyonu da olumsuz yönde etkilemiyor.
Bir karşılaştırma yapmak gerekirse, aşağıdaki resimde sol tarafta klasik 80pin ATA133 kablosu, sağ tarafda ise 7pin Serial-ATA kablosunu görebilirseniz. İncelen bu kablolar sayesinde kasa içinde daha iyi hava sirkülasyonu ile daha sağlıklı bir soğutma ve daha derli toplu sistem dizaynları yapmak mümkün. Şuan ki ATA133'ün 133MB/s'sine karşılık Serial-ATA'nın 150MB/s'si arasında bant genişliği olarak önemsenebilecek bir fark yok. Ancak Serial-ATA teknolojik olarak çok daha fazla avantaja sahip.
Yeni arabirimin bir diğer önemli avantajı ise, yazılım kurulum sürecinin azalması ve kablo maliyetlerinin düşürülmesi. Master/Slave sorununu ile çoğumuz karşılaşmışızdır. Sisteme entegre ettiğiniz bir IDE cihazı, bu yüzden kullanıcıya dertli anlar yaşatabilir. Paralel ATA iki adet master mimarisine sahipti. Bu master mimarisine iki adet de slave dahil ediliyordu.

Bu nedenle günümüzün anakartlarında toplam dört adet IDE cihaz sisteme bağlanabiliyor. SATA bu soruna teke tek bir çözüm getiriyor. SATA Host Adaptörü, shadow register setine sahip. Bu register seti, günümüzün sabitdisklerinde bulunan register setlerini emule ediyor. Bu özellik sayesinde ATAPI ve ATA komutları, SATA protokollüne dönüşebiliyorlar. Master/Slave desteği de bu tür bir emulasyon ile yapılıyor. Eski bir diske sahip olan kullanıcılar, özel geliştirilmiş bir adaptör sayesinde SATA controller üzerinden çalıştırılabilirler. Kısaca burada master/slave ilişkisi yok. Yine dört adet cihaz destekleyen bu bağlantı, paralel arabirimden farklı olarak peer to peer tekniği ile çalışıyor. Yani, her bir cihaz kendi kablosu üzerinden ve tek bir port üzerinden bağlanıyor. Böylece host adaptörüne cihaz başına bağlantı yapılıyor. Bu sayede jumper ayarlaması ve Bus terminolojisi tarihe karışıyor. Yani, her bir cihaz, diğer cihazdan bağımsız bir şekilde çalıştırılıyor. Bu standardı destekleyen cihazları konfigüre etmek gerekmiyor. Jumper ayarı yok. Ayrıca işletim sistemleriyle uyumsuzluk da söz konusu değil. Buna ek olarak özel sürücüler kurmak da gerekmiyor. Bu protokolün bir diğer önemli yanı ise, sadece dahili veri transferler için düşünülmüş olması. Yani USB/USB2 ve Firewire arabirimleri, harici bağlantılar için yerlerini SATA'ya bırakmıyorlar

Serial ATA II: Ağ uygulamalarına ekstra güç

Henüz Serial ATA 1.0 arabirimi ile doğru düzgün tanışılmadan, Serial ATA II arabiriminden söz edilmeye başlandı. Geçen aylarda katıldığımız IDF'de bu konseptin ilk ürünlerini görme fırsatımız oldu. Bu arabirim çok daha hızlı olduğundan dolayı, ağ donanımları ve sunucular için düşünülmüş bir teknoloji. Serial ATA 1.0 gibi Serial ATA II de yüksek bir bant genişliğe sahip. Dolayısıyla bu arabirimin de optik cihazlar ve veri depolama ürünlerinde kullanılması düşünülüyor. Serial ATA 1.0'da olduğu gibi Serial ATA II de, incecik bir kablo ile veri aktarımı yapıyor. Ayrıca jumper ya da değişik ayarlamalara da gerek kalmıyor. Bu sayede, entegre ettiğiniz her bir cihaz, sistem tarafından otomatik olarak tanınıyor ve çalıştırılması sağlanıyor. Serial ATA II, iki dönemde gelişimini tamamlayacak. İlk dönemden, sunucu ve ağ donanımlar etkilenecek. Arabirimin iyice oturması sonucundan da, ikinci dönem devreye girecek. İkinci dönemde, daha yüksek bir transfer oranı, yani bant genişliği, üst mertebelere taşınacak. Serial ATA II, Serial ATA 1.0 arabirimine de uyumlu olacak. Serial ATA II arabiriminin 2003 yılının 2. yarısında tamamlanması hedefleniyor. Bu arabiriminin gelişmesini sağlamakla görevli olan Serial ATA II Working Group, Serial ATA 1.0'ı geliştiren grubun aynısı.

IDF fuarında, Serial ATA 1.0 arabirimi için üretilmiş çeşitli ürünler tanıtılmıştı. Örneğin Adaptec, Serial ATA Controller ve PCI RAID kartlarını tanıtmıştı. Seagate ise Serial ATA sabitdisklerini tanıtmıştı. Geçtiğimiz ayda gezdiğimiz CeBIT fuarında Maxtor'un da Serial ATA diskleri ürettiğini görme fırsatını bulduk.

Sonuç: Serial ATA'ya geçiş hazırlıkları

Yeni arabirime geçiş için bu arabirimi destekleyen ürünlerin fazlaca piyasada bulunması gerekir. Bu yüzden olsa gerek, SATA adaptörleri geliştirildi. Bu adaptörler sayesinde, Paralel ATA arabirimli bir disk, Serial ATA arabirimine göre çalıştırılabilir. Çalışabilmesinin nedeniyse, paralel sinyal iletiminin bu adaptörler sayesinde seri sinyal iletimine dönüştürülmesi...

Bu adaptörlerin, seriye geçiş için maliyeti artırması, bir dezavantaj gibi gözükebilir. Ama paralel kullanımda çok önemli bir yer tutan bellek ihtiyacının minimuma indirilmesi çok büyük bir avantaj. Bu da doğal olarak geçiş süresini kısaltır. Bu tür bir gelişme çok güçlü bir arabirim olan Firewire cephesinde yaşanmıştı ve halen yaşanmaya devam ediyor. Bildiğimiz gibi Firewire ya da IEEE1394 diye adlandırılan arabirim, senelerdir piyasada olmasına ve çok hızlı bir arabirim olmasına rağmen, geniş bir ürün seçeneğine sahip değil.Oysa, sabitdiskler veya optik sürücüler, Firewire arabirimi tarafından rahatlıkla desteklenebilir.Serial-ATA harddiskler çıkana kadar ise ABIT'in SERILLEL ismini verdiği bir çevirici ile bu soruna çözüm getirilebiliyor. Yukardaki resimde gördüğünüz çevirici ile standart ATA33/66/100/133 harddisklerinizi Serial-ATA konnektörü üzerinden kullanabilirsiniz. WinXP altında ATA100 Matrox hardisklerimi bu çevirici vasıtası ile sorunsuz olarak Serial-ATA üzerinden kullanabildim. İsterseniz sisteminizi bu Serial-ATA bağlantısı üstünden de boot ettirebilirsiz. Bunun için BIOS'da bir ayar yok ancak Serial-ATA ile ATA133 RAID aynı fazı kullandığı için boot aygıtı olarak ATA133 RAID seçtiğinizde Serial-ATA'daki hdd'nizden de boot edebilirsiniz. Tabii ki ABIT bir adet SERILLEL'ide IT7-MAX2'nin kutusuna dahil etmeyi unutmamış. En azından Serial-ATA aygıtlar çıkana kadar bence bu çok iyi bir çözüm. Teknik açıdan ekstra bir avantajı pek olmasada en azından bizi kablo demetlerinden şimdilik kurtarabilir.

SATA Diske Windows 2000 ve XP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Pc yi CD den BOOT etmek için ayarlayın. CD den boot etmeye başladıktan sonra,ekranın altında �ress F6 if you need to install a third party SCSI or RAID driver�yazısını görünce F6 tuşuna birkaç defa basınız . Her zaman 1 kere basmak yemeyebilir.

Daha sonra çıkacak olan ekranda "S" seçeneği ile yeni bir aygıt yükleyeceğinizi belirtin. Sizden A sürücüsüne (Floppy) gerekli sürücülerin olduğu disketi yerleştirmenizi ve "Enter" tuşuna basmanızı isteyecektir. Bazen size bir sürücü,bazen de birden fazla sürücü listesi çıkabilir. (... drivers for W2K,...drivers for Win XP ) uygun olanını seçip devam edin. Eğer bağlantılar doğru ve aygıtlarınız sağlamsa diskinizi görecektir. Kurulumun diğer işlemleri normal IDE Diske kurulum ile aynıdır.

İhtiyacınız olan dosyalar: Anakart Destek CD içindeki SATA sürücülerini bir diskete koymanız gerekmektedir. CD içinde "Drivers " bölümü içindedir. Mesela, ASUS P4PE de "Drivers->Promise" klasörü. Klasör içinde "txtsetup.oem" isminde bir dosyanın olması gerekmektedir. İşletim sistemi kurulumu sırasında bu dosyaya bakıyor.

NOT: Her anakart için aynı yerde olmayabilir bu dosyalar. Gigabite anakartın ga-8ıpe1000mk modelinde other/siI/si3112/si3112 içerisinde yer alıyor bu dosyalar. Muhakkak txtsetup.oem dosyasının olması gerekli.

Tavsiyem format sırasında Quick (Hızlı) format yapmanızdır. Aksi takdirde format işlemi birkaç saat sürebilir. Ya da 4-5 GB lık bir bölüm açıp işletim sistemini kurduktan sonra Disk Managment (Disk yönetimi) bölümünden kalan kısımları düzenleyebilirsiniz.

Umarım yararlı bir yazı olmuştur.

8-)yurdışı bağlantıları için sizi kurtaracak proxyler

Arkadaşlar başka bir forumda bu yazıyı buldum ve sizlerle paylaşmak istedim............. kendim de denedim sonuç mükemmel.......
bu yazıyı aynen aktarıyorum..............

195.175.37.10:8080
195.175.37.11:8080
195.175.37.25:8080
195.175.37.26:8080
195.175.37.27:8080
195.175.37.38:8080
195.175.37.39:8080
195.175.37.70:8080
195.175.37.7:8080
195.175.37.8:8080
195.175.37.9:8080

ben bunların bir kısmını denedim denediklerimde yurtdışındaki bir speed testte sorunla karşılaşmadım hatta normal zamandan bile daha iyi bir yurtdışı çıkışım oldu.256 adsl im var ve normalde bu test bana 18k civarı verirdi şu anda 25k veriyor bu proxylerle

bu proxyler kimin mi telekomun ama publish değil ve ne tarz bir bağlantıya sahipler bilmiyorum belki telekomun uydu interneti vardır özel kullanım için Neyse üzümünü yiyip bağını sormamak lazım

Hız testi için yurtdışındaki bir site: http://us.mcafee.com/root/speedometer/default.asp

Server_Error testi
proxysiz : 9k civarı
proxy ile : 14k civarı


9-)Mix Tekniği - I ?

Hadi Başlayalım......

ihtiyacımınz olanlar 1 adet pc
Full sürüm Atomix Mp3 adlı program (basit olduğu için bunu seçtim)ve üzerine benim tavsiyem pioneer cdj-1000 skin'i (sitesinde var) www.atomixmp3.com
iki adet ses kartı (sb live tarzı kullanacaksanız 1 tane de olur)
bir kulaklık
sağlam bi ses sistemi... (masa üstü zalak hoparlörle olmaz )
bir dj adayı..

olay şudur kulaklığı bi çıkışa ses sistemini diğer çıkışa bağlıyoruz.. biz kulaklıktan öteki şarkıyı dinlerken ses sisteminde crowd'un (dansedip kopanlar topluluğu) duyacağı şarkı olacak....

bu ayarları programın içindeki settings bölümünde bulabilirsiniz 1 kulaklık bir sistem seçeneği var onu seçices (kulaklık ve hoparlör resmi var) ses kartımız seçiyoruz gerrekli ayarları yapıyoz falan...

atomix mp3 programının full sürümünde yapabilirsiniz sadece kulaklık olayını deneme sürümünde çalışmıyor zaten o olmazsa da işe yaramıyor.. ) full sürüm ile ilgili sorular için PM atın burada sormayın lütfen...

Beat Mix olayında kulak çok önemli.. ritimleri hissetmeli ve çok dikkatli bi şekilde takip etmelisiniz... BPM kavramı çok sık karşılasacağınız bi kavram.. BPM Beat Per Minute (Dakikadaki vuruş sayısı) anlamına geliyor.. ve beat mixing için önemli bir kısım... Tabii ki diğer teknikleri de açıklamak gerekecek ama temelde bunu çözmeye çalışalım bi çünkü işin en temel ve önemli kısmı beat mixing bence.... zaten teknikleri insanlar üretir.. bakarsın kendi bulduğun bi teknikle çalarsın neyse...

Şu CUE'de ne oluyor Yaws???

CUE yeni şarkımızın ilk gelen vuruştur.. (ara bilgi)

Şimdi beat mixing de temel çalan iki şarkının da bpm lerini aynı seviyeye getirmekten geçiyor... (basit bi anlatımla tabii ileride 8,16,32,64 olayı var onlar sonraki adımda anlatmaya çalışacağım şeyler)çoğu dj yazılımında bpm counter var fakat ne kadar güvenilir bilinmez çünkü bilgisayar veya cihaz kendi hisssettiği bpm i size yansıtır... kulak her zaman daha iyi fakat kolay da diil.. başlangıç için size tavsiyem arkadaşlar.. aynı şarkıyı (ki bildiğiniz bir şarkı olursa bu işinizi kolaylaştıracaktır) her iki deck'e de aynı şarkıları atın... ve bi tanesini döndürmeye başlayın bpm leri zaten aynı olduğuna göre işimiz şimdilik kolay... fader'ı (dj yazılımında ortada potans vardır bi tane sesi hangi deckten alacağınızı belirler.. onu çalan deck'e doğru yaslayın gitsin... ve kulaklıktan diğer müziği CUE noktasına getirip başlatın.. ritimler büyük olasılıkla birbirine girecektir... şimdi Önceki şarkı A yeni şarkımız B olsun... A şarkısını ses sisteminden dinlerken kulaklıktan (kulağınıza kulaklığın tekini takın şimdilik) B şarkısını dinleyin hissetmeye çalışın ve B tarafındaki pitch ayarı (ki şarkının hızını ayarlıyor) ile oynamaya başlayın biraz ve yukarı aşağı yukarı aşağı yavaş yavaş oturtun oturttuğunuza inanıyorsanız bpm counter a bakın bakalım bpm ler eşit mi??? eşit değilse zamanla kayacaktır yine ritim.. hemen eşitleyin... zaten grafik ekranda dalga formları nı ve vuruşları görürsünüz ama oraya bakmayı alışkanlık haline getirmeyin) bunu oturtmayı başarırsanız olmaya başlıyor demektir... fakat arkadaşlar yeni başlarken olabilir belki ama ileride auto BPM butonundan uzak durun yoksa 1 adım ileri gidemezsiniz... şimdilik bu kadar anlatacaklarım.... sakın ha acele etmeyin herşey adım adım... sıkılmak yok çalışma zamanı... tabii bu iş pc de yapılırsa tat vermez ama plak ve turn table'a vereceğimiz parayı yine pc bileşenlerine yatıracağımız iin şimdilik PC-DJ'lik yapıcas...

arkadaşlarımdan tek ricam konuyu farklı boyutlara atlatmayarak belli bi çizgi üstünde ilerlememiz çünkü konu dallandıkça dipsiz kuyu halini alacak.. sıfırdan başlayan arkadaşlarımızı da dikkate alarak sabırlı olalım derim ben.. şimdilik bu kadar BPM mixing konusundaki sorulara ve yazdıklarımın üstüne tecrübe ve deneyimleri olan arkadaşlar hadi
10-)WİNDOWS'A OTOMATİK TEMİZLİK YAPTIRMA

Windows XP'de sisteminizin şişmesine neden olabilecek .tmp uzantılı dosyaların sistemin her açılışında kendiliğinden temizlenmesini istiyorsanız şu yolu izlemeniz gerekecektir.Masaüstünde notepad'i açın.Dosyanın adını temizlik.txt olarak kaydedin.Eğer File\Wiev menüsünden Dosya Uzantılarını Gizle seçeneğini kaldırmamışsanız kaydedeceğiniz dosyanın uzantısına txt eklemenize gerek yoktur.Fakat bu özelliği kaldırmışsanız dosya uzantısını mutlaka txt olarak girmeniz gerekecektir.Aksi takdirde dosyayı açamazsınız.Bu püf noktasını da verdikten sonra yolumuza devam edelim.Masaüstünde oluşturmuş olduğumuz temizle.txt dosyasını açalım ve sırasıyla şu komutları girelim.

DELTREE /Y C:\WINDOWS\FF*.TMP> NUL
C:\WINDOWS\COMMAND\deltree /y C:\Windows\tempor~1\*.*
C:\WINDOWS\COMMAND\deltree /y c:\windows\temp\*.*

Eğer internet cookie'lerinin otomatik olarak silinmesini de istiyorsanız yukarıdaki komutların arasına

C:\WINDOWS\COMMAND\deltree /y C:\Windows\cookies\*.*

komutunu ilave edebilirsiniz.Cookie'lerin tamamıyla silinmesi hem web sayfalarının açılmasını ağırlaştıracaktır hem de gerçek anlamda işinize yarayacak zararsız sitelerle olan bağlantınızı sekteye uğratacaktır.Bu nedenle cookie'lerle ilgili komutu ayrıca verdim.Komutların yazılımı sırasında herhangi bir hataya yer vermemeniz için tüm komutları bu sayfadan; kopyala, temizle.txt dosyasına; yapıştır,yöntemini kullanarak taşımanızda yarar vardır.Tüm bu işlemleri tamamladıktan sonra dosyanızı kaydederek kapatın ve dosya uzantısını temizle.bat olarak değiştirin.Değiştirdiğiniz dosyanın üzerine fare ile klikleyin.Kısa bir yükleme peryodu oluşacaktır.Ve en son olarak ta hazırlamış olduğunuz bat uzantılı bu dosyayı kes/yapıştır seçeneğini kullanarak Windows dizini içerisinde yer alan system32 klasörünün içerisine taşıyın.Bundan sonra sisteminizin şişmesine neden olacak bu tür gereksiz dosyalar sisteminizin her açılış kapanışında kendiliğinden temizlenecektir.


11-)Windows Formatlamaya son!!

Windows kurmaktan bıktıysanız cok güzel bir alternatif sıfır km bir windows tüm programlar ve sürücüler kurulduktan sonra aşgıda yazılanları yapın ve aldıgınız image dosyasını nero aracılıgı ile bootlu olarak bir cd ye kaydedin tabiki cdnin içine ghostu da atmayı unutmayın we windowsunuzda en ufak bir kıllanma oldugunda format atmadan cdyi takıp 5 dakikada windowsunuzun sıfır kilometre olmasını seyredin

İmage (yedek) nasıl alınır?

Bilgisayarı baslangıc disketiyle acıyoruz. Dos modunda programın oldugu surucuye ve bulundugu klasore giriyoruz. Sonra ghost yazıp enterleyice program calısır. Program windows ortamında da calısır, fakat windowsta o sırada aktif olarak calısan programlar oldugundan image geri yuklemesi sırasında hata verecektir. O yuzden mutlaka bilgisayarı baslangıc disketiyle acıyoruz. Sol Alttaki menüden Local-Partition-To Image seçin.

Buradan hangi HDD sürücüden image alacaksanız onu seçin. Eğer tek HDD niz varsa burada sadece onu görürüsünüz.Tab tusuna basın ve OK butonunu aktif yapıp entere basın

Gelen ekranda kac tane ayrı partisyon varsa gorulecektir.İmage alacağımız yani C sürücüsü olarak görülen partititonu Enterle secip, yine Tab tusuyla OK butonunu aktif yapıp entere basıp Okeyliyoruz

Şimdi image dosyamızı nereye kaydedeceğinizi belirleyecegiz. Bu mutlaka image alınan partisyondan ayrı bir partisyon olmalıdır.
Örnek D sürücüsünü seçip bir isim verin

Bize sıkıştırmanın nasıl olacağını soracaktır.Eğer yuksek sıkstırma istiyorsanız ve de zaman sorun olmayacaksa High seçerek yer kazanabilirsiniz. Çok fazla programı kurulu değilse Fast seçeneği de idealdir. (yaklaşık 100 Mb/dk hız ile açabilir.) Tam yüklü sistemin imajını alacaksanız high seçeneğini seçin.

En son olarakta bizden emin olup olmadığımız hakkında bilgi ister. Yes tuşuna basıp işlemi başlatın. Bitince haber verecektir.

Image alma işlemi bu kadar basit. Peki bu imaj dosyasını nasıl açacağız?

Geri kurulum

Şimdi bilgisayarı baslangıc disketiyle acın. Programı calıstırın.(Bu arada surucuyu formatlamaya hic gerek yok). Local-Partititon-From Image seçin. Sizden image dosyanızın yerini isteyecek. .gho uzantılı dosyanızı gösterin.Sonra C sürücünüzün bulunduğu HDD'nizi secin. Daha sonra kurulum yapılacak partisyonu seciyoruz. Burada "geri yuklenecek yerdeki tum bilgiler silinecek?" gibi bir soru sorulabilir. Yes deyip kurulumu baslatın. Kurulum bitince reset butonuna tıklayıp bilgisayarı yeniden başlatıyoruz. Artık windows hazır. Hayırlı olsun.


Güzel bir nimet faydalanmak lazım herkese kolay gelsin takıldıgınız anda yardıma hazırım

12-) Microsoft Word

bu ipucundan çok bi bug ama olsun. Word de =rand(200,99) yazdığınızda ekrana 219 sayfalık bir yazı çıkıyo. bunu Bill Gates bile açıklayamamış diyolar

13-) MSN messenger ile ilgili bilmek istedikleriniz,sorunlarınız

Messenger'da oturum açılamıyor - Güvenlik Sürüm Yükseltmesi GerekliMicrosoft Güvenilir Bilgi İşlem girişiminin bir parçası olarak, Microsoft bazı MSN Messenger veya Windows Messenger kullanıcıları için .NET Messenger Service ile ilgili bir güvenlik güncelleştirmesi sağlamaktadır.

Güncelleştirmeyi tamamlamadıysanız oturum açamazsınız. Güncelleştirmenizi tamamlamak için lütfen burayı tıklatın.

Diğer Eklenti UygulamalarMSN, bazı üçüncü taraf eklenti uygulamalarının MSN Messenger uygulamasında performans düşüşüne ve çeşitli düzeylerde kararsız işlemlere neden olduğu konusundaki raporları incelemiştir. MSN Messenger'la en yüksek performansı elde etmek için, kararlılık sorunlarına neden olabilecek üçüncü taraf MSN Messenger eklenti uygulamalarınızı kaldırmalı ve söz konusu sorunları üçüncü taraf uygulamanın sağlayıcılarına bildirmelisiniz.

Messenger Service'den gelen açılır iletişim kutularındaki istenmeyen iletilerMicrosoft, bazı kişilerin açılır iletişim kutularında istenmeyen iletiler göndermek için Windows'da Messenger Service'i kullandıklarına ilişkin raporları incelemiştir. İletiler sinir bozucu olmasına karşılık güvenlik riski oluşturmamaktadır. Bu iletileri göndermek için kullanılan Messenger hizmeti, ağ yöneticilerinin kullanıcılara hizmet kesintilerini, sunucu bakımlarını vb. bildirmek için kullandığı metin tabanlı basit bir çok noktaya yayın hizmetidir. Messenger Service, MSN Messenger veya Windows Messenger gibi bir anlık ileti hizmeti değildir.

Tamam düğmesini veya iletişim kutusunun sağ üst köşesindeki Kapat düğmesini tıklatarak iletişim kutusunu kapatabilirsiniz. Temelde, tüm ev Internet güvenlik duvarı ürünleri bu iletileri engeller. Windows XP müşterileri bunları engellemek için Internet Bağlantısı Güvenlik Duvarı'nı etkinleştirebilir.
Messenger açılan iletişim kutularında istenmeyen ileti alma hakkında daha fazla bilgi için burayı tıklatın.

VirüslerBilgisayar virüsleri çeşitli yollarla yayılabilir: e-posta iletileriyle, disketlerle ve giderek artan oranda MSN Messenger gibi ileti gönderme uygulamalarıyla.

Hello.exe Worm virüsü, MSN Messenger ile gönderilebilen virüslere bir örnektir:

"I have a file for u. its real funny" gibi bir anlık ileti alırsınız ve Hello.exe adlı dosyayı açmanız istenir.
Kendinizi Hello.exe ve buna benzer diğer virüs türlerinden nasıl korumalısınız:

Dosya almayı kabul etmeden önce kimin gönderdiğini ve ne tür bir dosya olduğunu bilmeniz gerekir.
Bilgisayarınızda virüsten koruma yazılımı yüklüyse, MSN Messenger'ı alacağınız tüm dosyaları tarayacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Daha fazla bilgi için, MSN Messenger'da Yardım'a bakın.
Anti-virüs yazılımınızın güncel olduğundan emin olun. Anti-virüs yazılımınızın üreticisinin Web sitesini ziyaret edin veya telefonla arayarak ek bilgi alın.
Sabit sürücülerinizdeki verileri düzenli olarak yedekleyin.
Virüsler hakkında daha fazla bilgi için, McAfee veya Norton Web sitesine bakın.

Ekran OkuyucularEkran okuyucu kullanıyorsanız, MSN Messenger 6.2'yi yüklemeden önce ekran okuyucu yazılımınızın MSN Messenger'ın bu sürümüyle uyumlu olduğundan emin olmak için ekran okuyucu satıcınızla bağlantı kurun.

Hareketli İfadelerMSN Messenger'ın en yeni sürümü kendi ifadelerinizi oluşturmanıza olanak tanımaktadır. Ancak, hareketli ifade oluşturamaz veya diğer programlardan hareketli ifade ekleyemezsiniz.

Web kamerası ve Video KonferansMSN Messenger ses ve görüntü özellikleri 256 renk modunu desteklemezler. MSN Messenger ses ve görüntü özelliklerini kullanmak için, renk kalitesini 16 bit olarak ayarlamanız gereklidir. Bunu yapmak için:

Masaüstünüzdeki herhangi bir yeri sağ tıklatıp, Özellikler'i seçin.
Ayarlar sekmesini tıklatın.
Renk kalitesi altından, Orta (16 bit) seçeneğini seçin.
Tamam'ı tıklatın.
Otomatik Başlatma ve Oturum AçmaWindows'da oturum açtığınızda MSN Messenger'ın otomatik olarak başlamasını engelleyebilirsiniz. Ayrıca, Internet'e bağlandığınızda Messenger'ın otomatik olarak oturum açmasını da önleyebilirsiniz.
MSN Messenger'ın otomatik olarak başlamasını durdurun

MSN Messenger'ın bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda veya oturum açtığınızda başlatılmasını engelleyebilirsiniz. Bunu yapmak için:
Ana MSN Messenger penceresinde, Araçlar menüsünü ve sonra Seçenekler'i tıklatın.
Genel sekmesini tıklatın.
Windows�a oturum açtığımda Messenger'ı otomatik olarak çalıştır onay kutusundaki işareti kaldırın.
Bu ayarı değiştirmek ve MSN Messenger'ın otomatik olarak başlatılmasına izin vermek için onay kutusunu yeniden seçin.
MSN Messenger'ın otomatik olarak oturumunuzu açmasını durdurun

Windows XP kullanıyorsanız:
Ana MSN Messenger penceresinde, Araçlar menüsünü ve sonra Seçenekler'i tıklatın.
Genel sekmesini tıklatın ve sonra Internet'e bağlanıldığında otomatik oturum açmaya izin ver onay kutusunu temizleyin.
Windows'un önceki sürümlerini kullanıyorsanız:
Ana MSN Messenger penceresinde, Araçlar menüsünü ve sonra Seçenekler'i tıklatın.
Genel sekmesini tıklatın ve sonra Internet'e bağlanıldığında otomatik oturum açmaya izin ver onay kutusunu temizleyin.
-veya-

Hesaplar sekmesini tıklatın ve Parola kutusundaki yıldızları silin.
MSN Messenger'da oturum açmak için Otomatik olarak oturum aç onay kutusunu tıklattığınızda, bilgisayarınızda Microsoft .NET Passport adınız ve parolanız saklanır. Bu işlem MSN Messenger'ın otomatik olarak oturumunuzu açmasına izin verir.

Windows XP'de, Messenger'da tersini seçmiş olsanız bile otomatik olarak oturum açmamanızı sağlayacak şekilde bu bilgiyi silebilirsiniz. Bunu yapmak için:

Windows'ta, Başlat düğmesini, Denetim Masası'nı ve sonra Kullanıcı Hesapları'nı tıklatın.
Gelişmiş sekmesini ve sonra Parolaları Yönet'i tıklatın.
Depolanan Kullanıcı Adları ve Parolalar'da, Passport.NET'i ve sonra Kaldır'ı tıklatın.
Bu işlem Passport hesabınızı silmez; yalnızca bu bilgisayardan Passport adınızı ve parolanızı kaldırır.

Kapat'ı ve sonra Tamam'ı tıklatın.
BağlanmaHem AOL hem de başka bir çevirmeli ağ bağlantısı kurduysanız, AOL'ye bağlı olsanız bile MSN Messenger AOL olmayan çevirmeli ağ bağlantınızı kullanmaya çalışabilir. Bu durumda, ikinci çevirmeli ağ bağlantısı iletişim kutusunu iptal ettiğinizde, MSN Messenger AOL çevirmeli ağ bağlantınızı kullanarak Internet'e bağlanır.

Güvenlik DuvarlarıGüvenlik duvarı arkasındaki bir yerel ağda (örneğin, şirket ağında) çalışıyorsanız, bilgisayarınızdan telefon görüşmesi yapamayabilir ya da güvenlik duvarının dışındaki bir kimseye dosya gönderemeyebilirsiniz.

MobileWindows Mobile tabanlı Pocket PC ve Smartphone aygıtları için MSN Messenger Güvenlik Güncelleştirmesi

Microsoft Güvenilir Bilgi İşlem inisiyatifinin bir parçası olarak, Microsoft, tüm .NET Messenger Service istemcilerinin gelişmiş güvenlik ve daha yüksek gizlilik sağlanmasına katkıda bulunmak üzere Messenger hizmeti istemci yazılımının uygun sürümlerine yükseltilmesini gerekli kılmıştır. Windows Mobile tabanlı Pocket PC ve Smartphone aygıtlarına yönelik güncelleştirmeler hakkında bilgi için burayı tıklatın.
MSN Mobile Kullanıcı ve Aygıt Bilgileri sayfasındaki Hesabı devre dışı bırak onay kutusunu tıklatarak MSN Mobile hesabınızı devre dışı bırakıp sonra da MSN Messenger'a geri dönerseniz, MSN Mobile hesabınız yine etkin görünecektir. MSN Messenger oturumunu kapatıp yeniden açarsanız, MSN Mobile hesabınız devre dışı olarak görünür.

Bazı taşınabilir aygıtlar uluslararası karakterler içeren iletileri görüntüleyemeyebilir. Daha fazla bilgi için taşınabilir aygıtınızın servis sağlayıcısına başvurun.

SesMSN Messenger ile bilgisayardan bilgisayara ve bilgisayardan telefona iletişimde en iyi ses teknolojisini size sunmak için bazı teknik geliştirmeler yaptık. Dolayısıyla, bu özellikleri içeren Messenger 4.5 veya sonraki sürümünü kullanabilmeniz için aşağıdaki koşulların sağlanması gerekir:
Güvenlik duvarının ardında değilsiniz veya
Evrensel Tak ve Kullan (UPnP) güvenlik duvarının ardındasınız veya
Bir UPnP etkin Ağ Adresi Çeviri (NAT) aygıtı kullanıyor olmalısınız
Güvenlik duvarı ardında olup olmadığınız veya güvenlik duvarınızın türü hakkında sorularınız varsa, lütfen Internet Servis Sağlayıcınıza veya şirket Yardım Masası'na başvurun.

Ses Ayarlama Sihirbazı'nda, "Aranacak aygıtları seçin" ekranında "Oyuna Uyumlu Aygıt"ı seçer ve İleri'yi tıklatırsanız, kullanmaya çalıştığınız ses aygıtının yarı çift yönlü olduğunu belirten bir hata iletisi alırsınız. Büyük olasılıkla sorun bu değildir; bunun yerine başka bir aygıt seçin.
MSN Messenger 6.0 veya daha eski bir sürümü kullanıyorsanız ve bilgisayarınızda bir ağ kartı yüklü değilse, MSN Messenger'da ses ve video konferansla ilgili sorunlar yaşıyor olabilirsiniz. Bu sorunları gidermek için, lütfen MSN Messenger 6.2 sürümüne yükseltin.
Windows XP kullanıyorsanız ve bir Intel ağ kartınız varsa, MSN Messenger ses özelliğini kullanırken bazı sorunlar yaşayabilirsiniz. Bazı Intel ağ kartları varsayılan olarak 802.1p kablosuz bağlantı desteğini etkinleştirebilir, ancak bu desteği devre dışı bırakma yolu vermemektedir.
QoS Paket Zamanlayıcısı'nı devreden çıkarma bu sorunu giderebilir. Bunu yapmak için:

Windows'ta, Başlat'ı ve sonra Denetim Masası'nı tıklatın.
Ağ ve Internet Bağlantıları'nı ve sonra Ağ Bağlantıları'nı tıklatın.
Etkin durumdaki ağ veya Internet bağlantısını sağ tıklatın ve sonra Özellikler'i tıklatın.
QoS Paket Zamanlayıcısı onay kutusunu temizleyin.
Bilgisayarınızı yeniden başlatın.
MSN Messenger oturumunu açın ve ses özelliğini kullanmayı yeniden deneyin.
Dosya AktarımıInternet bağlantısını paylaşımlı kullanıyorsanız, MSN Messenger'ı kullanarak dosya gönderemezsiniz. Dosya alabilir ancak gönderemezsiniz.

Kişi eklemeHotmail MSN Messenger hesabına son zamanlarda kaydolan kişiler, hesapları oluşturulduktan sonra birkaç gün süresince ad ve soyadları ile arandıklarında bulunamayabilirler.

Kişi ÖzellikleriMSN Messenger'daki telefon numarası girişlerinizde yaptığınız ek ve güncelleştirmeler Kişi Özellikleri sayfanızı görüntüleyen kişiler tarafından görülemez. Bir kişinin Kişi Özellikleri sayfasında yanlış veya eski telefon numaraları bulursanız, bilgileri doğrudan bu kişiden isteyebilirsiniz.

Anlık ileti gönderme, alma ve bildirimlerBazı URL'ler siz yazarken etkin köprü olarak görünmesine karşın gönderdiğinizde etkin kalmazlar. Etkin bir URL göndermek için, adresi "http" bölümüyle birlikte eksiksiz olarak yazın; örneğin, "http://www.msn.com/". "File://" ile başlayan URL'ler anlık ileti penceresinde köprü olarak kabul edilmez.

Tarayıcılar ve işletim sistemleriBilgisayarınızda Microsoft® Windows® 95 ve Netscape Navigator 4.0 varsa ve Internet Explorer'ın hiçbir sürümü yüklü değilse, davetlerdeki köprüler metin olarak görünür ve tıklatılamaz. Bu koşullarda davetleri kabul veya reddetmek için, davette belirtilen klavye kısayollarını kullanın.
Microsoft® Windows® 2000 işletim sisteminiz ve yapılandırılmış ancak etkin olmayan bir Çevirmeli Ağ bağlantınız varsa, MSN Messenger oturum açtığınızda Internet'e çevirmeli bağlantınızı başlatmaz.
MSN Hotmail® e-postanıza erişmek için, tarayıcınızda komut dosyası desteğini etkinleştirmelisiniz. Bu işlem Microsoft® Internet Explorer'da Internet Seçenekleri iletişim kutusunun Güvenlik sekmesinde yapılabilir; Netscape Navigator'da ise komut dosyası desteğini sürüm 4.0'ın Preferences iletişim kutusunda etkinleştirebilirsiniz.
MSN Messenger'ın, Sekmeler, Sohbet ve Telefon Görüşmeleri gibi çeşitli özellikleri Microsoft® Internet Explorer'ı kullanır. Internet Explorer'ın Dosya menüsünde Çevrimdışı Çalış'ı seçtiyseniz, bu özellikler düzgün çalışmaz.
Windows 2000 veya Windows XP çalıştıran bilgisayarlara MSN Messenger'ın en yeni sürümünü yüklemek için gerekli izinlerinizin olması gerekir. NT tabanlı işletim sistemlerinde bilgisayarda Administrator yetkiniz olmalıdır. Bilgisayarınız üzerindeki yetkilerinizi bilmiyorsanız, lütfen sistem yöneticinize başvurun.
DiğerWindows 2000 işletim sisteminde çalışan ve MSN Messenger'ın en yeni sürümüne yükseltme yapması istenen kullanıcılar, bir Kimlik Doğrulama hatası iletisi alabilirler. Bu sorundan haberimiz var ve düzeltmek için üzerinde çalışıyoruz. Bu hata iletisini görürseniz lütfen İptal'i tıklatın ve Web sitesinden MSN Messenger'ın en yeni sürümünü yüklemek için burayı tıklatın.
NetMeeting® ile telekonferans başlatmak için Microsoft NetMeeting 2.1 veya daha sonrası gereklidir; programı buradan edinebilirsiniz.
Birisini çevrimiçi bir toplantıya veya oyun oynamaya davet ettiğinizde hem sizin hem de karşınızdaki kişinin bilgisayarlarında aynı toplantı ve oyun yazılımı sürümünün yüklü olması gerekir. Örneğin, sizde NetMeeting sürüm 3.01 yüklüyse ve bir kişiyi çevrimiçi toplantıya çağırıyorsanız, en iyi sonuçları alabilmeniz için davet ettiğiniz kişide de NetMeeting'in 3.01 sürümü yüklü olmalıdır.
MSN Messenger'ı Windows XP bilgisayarında çalıştıran bir kişi sizi Uzaktan Yardım hizmetini başlatmaya davet ettiğinde, o kişinin adı davet veya iletişim kutusu pencerelerinde görünmeyebilir.
Windows 2000'den Windows XP'ye yükselttikten sonra Uzaktan Yardım hizmetini kullanırken sorun çıkıyorsa, Windows Messenger'ın en son sürümünü yüklemeniz gerekir. Windows Messenger'ı karşıdan yüklemek için burayı tıklatın.
MSN Messenger 5.0 veya daha ilerisi, Game Voice Server da içinde olmak üzere Game Voice 1.0 veya 1.5'i desteklemez. Game Voice kullanmak için lütfen Windows Messenger yükleme sayfasından Windows Messenger 4.7 veya daha ilerisini yükleyin.
ICS/NAT kullanarak Internet Bağlantısı PaylaşımıMSN Messenger'ın sesli görüşme veya dosya aktarımı gibi bazı genişletilmiş özellikleri, Internet Bağlantısı Paylaşımı yazılımı ve donanımının (genellikle NAT olarak adlandırılır) arkasında çalışmayabilir. Oturum açma, anlık ileti gönderip alma ve e-posta denetleme gibi temel işlevselliklerin ise etkilenmemesi gerekir.
Hem sizin hem de görüştüğünüz kişinin bilgisayarında Windows XP ICS NAT yüklüyse, dosya aktarımı ve sesli veya görüntülü görüşmeler yapamazsınız. MSN Messenger, bu NAT türünü Evrensel Tak ve Kullan (UPnP) NAT olarak algılayamaz.
Internet'e doğrudan bağlı bir XP ICS makinesinde lütfen aşağıdakileri uygulayın:

Başlat -> Ayarlar -> Denetim Masası'nı tıklatın
Ağ Bağlantıları'nı çift tıklatın
Paylaşılan ağ bağlantısını sağ tıklatıp Özellikler'i seçin
Gelişmiş sekmesini tıklatın
Diğer ağ kullanıcılarının paylaşılan Internet bağlantısını denetlemesine veya devre dışı bırakmasına izin ver onay kutusunu işaretleyin
Ayarları kaydetmek için Tamam'ı tıklatın
Çok Dilde Kullanıcı Arabirimi (MUI) DesteğiWindows 2000 Çok Dilde Kullanıcı Arabirimi kullanıcıları için: MSN Messenger 6.2'nin Çok Dilde Kullanıcı Arabirimi Paketi kullanıma hazırdır.
Lütfen yüklemek için burayı tıklatın.
Windows XP Çok Dilde Kullanıcı Arabirimi kullanıcıları için: MSN Messenger 6.2'nin Çok Dilde Kullanıcı Arabirimi Paketi kullanıma hazırdır.
Lütfen yüklemek için burayı tıklatın.
Bu paket, yalnızca MSN Messenger'ın en son sürümüyle çalışır. Lütfen bu Çok Dilde Kullanıcı Arabirimi (MUI) paketini kurmadan önce bu siteden MSN Messenger'ın en son sürümünü yükleyin.


Alıntı : http://messenger.msn.com/Help/Issues.aspx?mkt=tr-tr

Kolay gelsin.
14-) Windows XP Hataları ve Çözümleri

Windows XP Hataları ve Çözümleri

Bazen karşımıza oyle hatalar cikar ki sistemi acamayız,cinde onemli bilgilerimiz bulunur formatlamaktan baska care de gorunmez.İşte o tarz acilis hatalarinin en cok gorunenlerine kolay careler.


NTOSKRNL yok veya hatalı

Eger bu mesajla karşılaşırsanız:
1. Windows Xp cdsi ile bilgisayarınızı baslatın.
2. Recovery Consol a gecin (R Tusuyla)
3. Oturum açmak istediginiz windows yuklemesini seçin (genelde 1 nolu yukleme olacaktır)
4. Cd rom surucunuzune gecin.
5. i386 dizinine gecin
6. Tırnak içindeki komutu yazın "expand ntkrnlmp.ex_ C:\Windows\System32\ntoskrnl.e xe"
7. Eger Windows'unuz bir baska dizine kurulduysa dogru dizini yazmayı unutmayın C:\Windows
8. Cd romu cikarin sisteminizi yeniden başlatın

HAL.DLL yok veya Hatalı

Eger bu mesajla karşılaşırsanız
1. Windows Xp cdsi ile bilgisayarınızı baslatın
2. Recovery Consol a gecin
3. Oturum açmak istediginiz windows yuklemesini seçin (genelde 1 nolu yukleme olacaktır)
4. bootcfg /list komutunu girip boot listesini inceleyin
5. bootcfg /rebuild komutuyla duzeltmeyi yapın
6. Cd romu cikarin sisteminizi yeniden başlatın

c:\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG Hatalı veya Bozuk

Eger bu mesajla karşılaşırsanız
Windows baslatılamıyor cunku asagidaki dosya bozuk veya yok
\WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SYSTE M veya \WINDOWS\SYSTEM32\CONFIG\SOFTW ARE

1. Windows Xp cdsi ile bilgisayarınızı baslatın.
2. Recovery Consol a gecin (R Tusuyla)
3. Oturum açmak istediginiz windows yuklemesini seçin (genelde 1 nolu yukleme olacaktır)
4. cd \windows\system32\config komutuyla gereken klasore gecis yapın
5. Aşağıdaki komutlardan size uygun olanını(system de hata verdiyse system olanı/software de hata verdiyse software olanını)girip klasorun adini degistirin
ren software software.bad or ren system system.bad
6. Asagidaki komutlardan hatanıza uygun olanı girip sistemi tamir edin
copy \windows\repair\system
copy \windows\repair\software
7. Cd romu cikarin sisteminizi yeniden başlatın

NTLDR or NTDETECT.COM Bulunamadı Bu hatayı alıyorsanız disk formatiniza gore iki farklı cozumu vardır

Diskiniz Fat32 ise:
1.Windows 98 sistem disketiyle acip cd rom destegi ile sistemi baslatin.Xp cdsini yerlestirip i386 dizininden adı gecen iki dosyayı c:\ ye kopyalayın

Diskiniz NTFS ise:
1. Windows Xp cdsi ile bilgisayarınızı baslatın.
2. Recovery Consol a gecin (R Tusuyla)
3. Oturum açmak istediginiz windows yuklemesini seçin (genelde 1 nolu yukleme olacaktır)
4. Aşağıdaki komutları girin (X: yerine cd rom surucu harfini koyun)
COPY X:\i386\NTLDR C\:
COPY X:\i386\NTDETECT.COM C:\
5. Cd romu cikarin sisteminizi yeniden başlatın
15-)MİCROSOFT'UN YENİ İŞLETİM SİSTEMİ (LONGHORN)..

microsoft türkiye temsilcisi Mehmet Nuri Çankaya; geçen ay erciyes üniversitesinde yaptığı seminerde microsoft'un windows serilerinden
sruniam Teşekkür etti.

15-04-2010 20:48
#2
sruniam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
01/2010
Nereden:
gallifrey
Mesajlar:
971
Teşekkür (Etti):
49
Teşekkür (Aldı):
93
Konular:
71
Ticaret:
(0) %
emeğe saygı... çok güzel olmuş eline sağlık
Kullanıcı İmzası
Okyanuslar mürekkebim ağaçlarsa kalemim benim.
Bitmek bilmeyen şarkılarla ruhun şad olsun alemim.
Yüzde ellin meleklerin,geride kalanın ifritin.
biolojikal gazlardan hasarlı beynim sen biliiiin.

emeğe saygın varsa o butona basarsın

15-04-2010 20:59
#3
haven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
нєяуєя∂єη!
Yaş:
26
Mesajlar:
2.836
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
393
Konular:
235
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
sruniam´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
emeğe saygı... çok güzel olmuş eline sağlık
saol kardesim yardımcı olduysam ne mutlu bana..
15-04-2010 21:21
#4
AKėLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
10/2009
Nereden:
Mersin
Mesajlar:
4.854
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
597
Konular:
3657
Ticaret:
(0) %
Güzel döküman teşekkürler haven....
Kullanıcı İmzası
Siyahın kaderi suçlanmak, beyazın kaderi kirlenmek.
Konu AKėLa tarafından (15-04-2010 21:37 Saat 21:37 ) değiştirilmiştir.
15-04-2010 21:24
#5
haven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
07/2009
Nereden:
нєяуєя∂єη!
Yaş:
26
Mesajlar:
2.836
Teşekkür (Etti):
0
Teşekkür (Aldı):
393
Konular:
235
Ticaret:
(0) %
rica ederim sido kardesim..

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı