THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Casus koruma

bios! - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
05/2010
Nereden:
b[aSk]enT . .
Mesajlar:
297
Konular:
32
Teşekkür (Etti):
22
Teşekkür (Aldı):
15
Ticaret:
(0) %
28-05-2010 17:32
#1
Casus koruma
Bilgisayarınızı casus yazılımlara ve diğer istenmeyen yazılımlara karşı korumanıza yardımcı olabilecek birkaç yöntem:

1. Adım: Yazılımınızı güncelleştirin
Windows XP kullanıyorsanız, casus yazılımları ve diğer istenmeyen yazılımları engelleme yöntemlerinden biri tüm yazılımlarınızın güncelleştirilmiş olmasıdır. Öncelikle, Otomatik Güncelleştirmeler'in açık olduğunu ve en yeni kritik güncelleştirmeler ile güvenlik güncelleştirmelerinin tümünü yüklemiş olduğunuzu doğrulamak üzere Windows Update'i ziyaret edin.

2. Adım: Internet Explorer Web tarayıcınızın güvenlik ayarlarını düzenleyin
Bir Web sitesindeki bilgilerin ne kadarını kabul etmek istediğinize göre Web tarayıcınızın güvenlik ayarlarını yapın.

Windows XP SP2 çalıştırıyorsanız ve Web taraması için Internet Explorer kullanıyorsanız, tarayıcınız casus yazılımlara ve diğer çeşitli aldatıcı veya istenmeyen yazılımlara karşı korunmanıza yardımcı olmak üzere önceden ayarlanmıştır.

Geçerli Internet Explorer güvenlik ayarlarını görüntülemek için:

1. Internet Explorer'da Araçlar'ı ve sonra da Internet Seçenekleri'ni tıklatın.

2. Güvenlik sekmesini seçin.

3. Adım: Güvenlik duvarı kullanma
Pek çok casus yazılım ve diğer istenmeyen yazılımlar diğer programlarla birlikte paketlenmiş olarak gelir veya kaynakları sahtekar Web siteleridir; yalnızca az miktardaki casus yazılım gerçekten bilgisayar korsanları tarafından bilgisayarınıza uzaktan yerleştirilebilir. Güvenlik duvarı yüklemek veya Windows XP'deki yerleşik güvenlik duvarını kullanmak, bu bilgisayar korsanlarına karşı iyi bir savunma sağlar. Daha fazla bilgi için, bkz: Neden bilgisayar güvenlik duvarı kullanmalısınız.

4. Adım: Gezinti ve karşıdan yüklemeleri çok daha güvenli bir şekilde yapın
Casus yazılımlara ve diğer istenmeyen yazılımlara karşı en iyi savunma öncelikle bunları karşıdan yüklememektir. Adware ve spyware yazılımlarını bilgisayarınıza kurmak isteyen firmalar sizin ücretsiz yazılım kurmadaki istekliliğinize ve saflığınıza güvenirler. Bu nedenle;
Burada, istemediğiniz yazılımları karşıdan yüklemenizi engelleyebilecek birkaç yararlı ipucu verilmiştir:

• Yalnızca güvendiğiniz Web sitelerinden program yükleyin.

• Karşıdan yüklediğiniz yazılımla ilgili tüm güvenlik uyarılarını, lisans anlaşmalarını ve gizlilik bildirimlerini okuyun.

• Pencereyi kapatmak için hiçbir zaman "kabul ediyorum" veya "Tamam" düğmesini tıklatmayın. Her zaman köşedeki kırmızı "x" simgesini kullanın.

• Çok kullanılan "ücretsiz" müzik ve film dosyası paylaşımı programları konusunda dikkatli olun ve bu programlarla birlikte hangi yazılımların paketlendiğini tam olarak anladığınızdan emin olun.

5.Adım: Adware ve spyware pop-up (aniden ekranda beliren) pencerelerinden korunmak için sisteminize bir pop-up bloklayıcı program kurun: Çoğu spyware’lar pop-up bir pencerede bulunan ve sizi aldatan bir linke tıkladıktan sonra kurulurlar. Bir pop-up bloklayıcı program kurun ve siz bu tür linklere tıklamak için artık kandırılmayacaksınız.

6.Adım: Bir anti virüs programı kullanın ve kesinlikle güncelleyin

7.Adım: Acil durumlar için bir anti-hijack (browser çalınmalarına karşı) yazılımı bulundurun

8.Adım: Alternatif bir browser kullanmayı deneyin.

Casus yazılımlardan kurtulmak

Bilgisayarınızda casus yazılım istemiyorsanız bunu elle temizlemeye bulduğunuz dosyaları silmeye kalkışabilirsiniz ancak casus yazılımlardan kurtulmak zor ve karmaşık bir iştir hatta bazen imkansız hale gelebilir. Tamamıyla temizlediğinizi düşündüğünüz bir anda küçücük bir kalıntı bile, bilgisayarınızı bir sonraki açışınızda, kendisini tekrar yüklemesine yeterli ortamı oluşturur. Bu yazılımların taktiği tam olarak budur ve içinden çıkılamaz bir durum meydana getirir.
Yardım almaksızın bunlarla başa çıkamazsınız. Hatta eski antivirüs programları adware’ları virüs veya worm (solucan) gibi düşünmediği için onlardan sizi koruyamaz. Öncelikle spyware ve adware’lar aldatıcı oldukları için istemeden siz kurulması için onlara izin verirsiniz. Onlar bir virüs gibi hareket etmezler, performansı düşürmekten başka bilgisayara zarar vermezler ve adres defterinizdeki adresleri alarak bir worm (solucan) gibi davranarak kendilerini çoğaltıp, yaymazlar. (Bazı tür adware yazılımları antiadware programlarını bozabilmektedirler.)

Ama her şeye rağmen durum daha iyiye gidiyor. Çoğu popüler antivirüs programları virüs taraması yanında adware ve spyware taraması da içermektedir.
Ayrıca bazı İnternet Servis Sağlayıcıları (America Online (AOL), EarthLink gibi) adware ve spyware’dan nasıl korunacağına ilişkin tanıtım yapmaktadırlar. Fakat bu konuda avantajlı olabilmek için internet servis sağlayıcılarının en son sürümlerini güncellemeniz gerekmektedir.

Saydığımız bu sebeplerden dolayı, kurtulmak için izlenecek en iyi yöntem bir antispyware yazılım kullanmanız olacaktır. Bu yazılımlar yüksek tanıma ve temizleme oranlarıyla en büyük yardımcınız olacaktır.
Gladiotta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
12/2010
Nereden:
Bakü
Yaş:
31
Mesajlar:
703
Konular:
42
Teşekkür (Etti):
39
Teşekkür (Aldı):
108
Ticaret:
(0) %
20-12-2010 01:48
#2
emege saygi.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler