THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

ADSL Guvenlıkı Bakmadan Gecme derim

uykucuibo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
03/2010
Nereden:
Crypterstb.org
Mesajlar:
600
Konular:
250
Teşekkür (Etti):
21
Teşekkür (Aldı):
249
Ticaret:
(0) %
08-06-2010 16:56
#1
Red face
ADSL Guvenlıkı Bakmadan Gecme derim
Bilgisayar çağındayız.
Her geçen gün yeni buluşlar, yeni icatlar, yeni yöntemler...Bu günlerde belkide önceden de var olan bir tehlike.

ADSL güvenliği.

ADSL: TTNET tarafından saqlannan YÜKSEK HIZLA AZ PARA HARCIYARAK İNTERNETTE DOLAŞIM saqlayan bir sunum.Tabiki de bu ne kadar doqrudur bilinmez.Neyse bir konumuza gelelim.Artık ADSL kullancıları hızla çoqaldığı için bir çok kirli yöntemlerde çıktı. Örneğin; Siyah Şapkalı Hackerler Kurbanının ADSL modemine baqlantı kurarak sanki o işlem yapıyormuş gibi bir çok kirli emellerine ulaşıyor.Bu durum karşısında hiç bir şekilde hak taleb edemiyorsunuz. SUÇLU SİZ OLUYORSUNUZ.

Nasıl Korunur?
İlk önce TTNET tarafından size verilen şifrenizi değiştiriniz.Bu şifre herkese ortak olarak verilen "12345678" ya da telefon numaranızdır.http://adslkota.ttnet.net.tr/adslkota/login.jsp Kullanıcı Adı ve şifrenizi girdikten sonra Şifre Değiştir butonunu kulllanarak yapabilirsiniz.

UYARI
Bu işlemi yaptıktan sonra modem ayarlarına girip yeni şifrenizi eski şifrenizle değiştirmek gerekir. Aksi taktirde internetle baqlantınız kesilir.

Daha sonra modem giriş Kullanıcı Adı ve Şifrenizi değiştirniz.Bu da kalıplaşmış bazı şifreler vardır. Mesela ZooM marka bir modem için Giriş Kullanıcı adı: admin Şifre:admin'dir.Sonra modeminizde 21,23 ve 80 portlarınızdan başka herhangi bir portunuz açık kalmamalıdır. Aksi halde mode güvenliğiniz düşecektir.

UYARI
21:FTP Port 23:Telnet Port 80:HTTP Port şeklindedir.Modeminizi fabrika ayalarlarını KESİNLİKLE değiştirmelisiniz.İşleriniz veya başka nedenlerden dolayı Modeminize Port açmak veya yönlendirmek için NAT NAPT gibi Router Modem araçlarını KESİNLİKLE KULLANMAYINIZ.

Bu konuya açıklık getirelim.Genel Bir bakış;NAT (Network Address Translation) (Adres dönüşümü) Sadece tek bir IP adresi ile tüm ağ kullanıcılarının internete çıkmasını sağlar ve yerel ağ ortamındaki IP adresleri tamemen internet ortamından yalıtılmış olarak kullanılabilir. Güvenlik duvarı ile birleşmiş bir kavramdır. NAT\'ın bir genişletmesi olan NAPT (yada PAT) portlar ile beraber adres dönüşümünü sağlar, yani bütün ağdaki kullanıcılarının IP adresleri gibi aynı portlarını da tek bir port altında toplar. Böylece dışarıdan portlara ulaşılmaya çalışıldığında hiç bir yere varılamaz. Bu nedenlerden dolayı NAT ve NAPT güvenliği oldukça arttıran etmenlerdir.Bunları disable halinde modem güvenlğiniz düşecektir. Ve hazim sonuçlar doqurabilir.Şimdilik bu kadar.

Güvenli günler.


Bi Teşekur Yeter !

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler