THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Windows 8: Sistem Geri Yükleme

Köstebek-02 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
05/2008
Nereden:
Köstebek
Mesajlar:
15.599
Konular:
3883
Teşekkür (Etti):
4721
Teşekkür (Aldı):
9165
Ticaret:
(0) %
12-01-2013 10:47
#1
Windows 8: Sistem Geri Yükleme
Bu yazı giriş seviyesi kullanıcılar için diğer yazılara bağlantı verebilmek adına hazırlanmıştır ve Windows 8 işletim sisteminde bir Sistem Geri Yükleme'yi kullanarak nasıl sisteminizi önceki bir tarihe geri yükleyebileceğinizi açıklar...
*Sistem Geri Yükleme özelliği, Windows 8 RT'de kullanılamaz.

Sistem Geri Yükleme hakkında merak edilenler;

  • Sistem Geri Yükleme nasıl çalışır?

Sistem Geri Yükleme, kişisel dosyaları etkilemeden daha önceki bir tarihe ait sistem dosyalarınıza ve ayarlarınıza dönmek için geri yükleme noktalarını kullanır. Geri yükleme noktaları otomatik olarak her hafta ve program veya aygıt sürücüsü yüklemesi gibi önemli sistem olaylarından hemen önce oluşturulur. Ayrıca, bir geri yükleme noktasını el ile de oluşturabilirsiniz.
  • Sistem Geri Yükleme'nin yaptığı değişiklikleri geri alabilir miyim?

Evet. Sistem Geri Yükleme'yi her kullandığınızda, işleme devam edilmeden önce bir geri yükleme noktası oluşturulur; böylece sorununuz giderilmezse değişiklikleri geri alabilirsiniz. Sistem Geri Yükleme'yi bilgisayar güvenli moddayken veya Sistem Kurtarma Seçenekleri'ni kullanarak kullanırsanız, geri yükleme işlemini geri alamazsınız. Ancak, Sistem Geri Yükleme'yi yeniden çalıştırarak, varsa farklı bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz.
  • Sistem geri yükleme sırasında hangi dosyalar değiştirilir?


Sistem Geri Yükleme, Windows dosyaları, programlar ve kayıt defteri ayarlarını etkiler. Ayrıca, bilgisayarınızdaki herhangi bir kullanıcı hesabı altında oluşturulmuş komut dosyalarını, toplu iş dosyalarını ve diğer yürütülebilir dosya türlerini de değiştirebilir. Sistem Geri Yükleme, e-posta, belgeler veya fotoğraflar gibi kişisel dosyaları etkilemediğinden, silinmiş bir dosyayı geri yüklemenize yardımcı olamaz. Dosyalarınızın yedeklerini aldıysanız, yedeği kullanarak dosyaları geri yükleyebilirsiniz.  • Geri yükleme noktaları ne kadar süre saklanır?

Geri yükleme noktaları Sistem Geri Yükleme için ayrılmış disk alanları doluncaya kadar saklanır. Yeni geri yükleme noktaları oluşturuldukça eskiler silinir. Diskte sistem korumasını (Geri yükleme noktaları oluşturan özellik) kapatırsanız, tüm geri yükleme noktaları silinir. Sistem korumasını yeniden açtığınızda yeni geri yükleme noktaları oluşturulur.
  • Sistem Geri Yükleme sorunu gidermezse ne olur?


Sistem Geri Yükleme sorunu gidermezse, geri yükleme işlemini geri alabilir ya da farklı bir geri yükleme noktası seçebilirsiniz. Sistem geri yükleme seçilmek üzere herhangi bir geri yükleme noktası görüntülemiyorsa sistem korumanızın açık olduğundan ve sabit diskinizde en az 300 MB boş alanınız olduğundan emin olun. Sistem Geri Yükleme sorunu çözemezse, Sistemi yenilemeyi veya sıfırlamayı deneyebilirsiniz:


Eğer sisteminiz açılır durumda ise,
İşleme başlamadan önce antivirüs programınızı kapatın. Bazı antivirüs programları işlemin başarısız olmasına sebep olabiliyor.
1- Yönetimsel Araçlar Menüsü'nü açın ve Sistem'e tıklatın.


2- Açılan Sistem penceresinde sol üstteki Sistem Koruması bağlantısına tıklatın.
3- Sistem Özellikleri penceresi açılacak. Sistem Geri yükleme butonuna tıklatın.

4.1- Önerilen geri yükleme noktasını seçip İleri butonuna tıklayabilir ve 6. adıma atlayabilir ya da


4.2- Farklı bir geri yükleme noktası seçmek istiyorsanız Farklı bir geri yükleme noktası seç seçeneğini seçip İleri butonuna tıklayarak 5. adımdan devam edebilirsiniz.

5- Dilediğiniz geri yükleme noktasını seçin. (Bende 1 tane görünüyor ama normal bir sistemde genelde daha fazla olur)

6- Son'a tıklatın.

7- Uyarıyı Evet'e tıklatarak atlayın ve işlemin tamamlanmasını bekleyin.
Eğer sisteminiz açılmıyorsa,


1- Kurtarma Seçenekleri'ni açın
2- Gelişmiş seçenekler penceresinde Sistem Geri Yükleme seçeneğini seçin.

3- Windows 8'i seçin.

4- İleri'ye tıklatın.

5- Dilediğiniz geri yükleme noktasını seçin ve İleri'ye tıklatın. (Bende 1 tane görünüyor ama normal bir sistemde genelde daha fazla olur)

6- Uyarıyı Evet'e tıklatarak atlayın.

7- İşlem başlayacak. Tamamlanmasını bekleyin.


8- Tamamlandığında bilgilendirileceksiniz. Yeniden başlat'a tıklatarak sistemi başlatın.
Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler