THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Hayatımızı kolaylaştıran windows yazılımları

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.947
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
397
Teşekkür (Aldı):
245
Ticaret:
(0) %
14-01-2013 15:18
#1
Hayatımızı kolaylaştıran windows yazılımları
Mozilla Firefox
Yıllarca Internet Explorer tarayıcısının tahtını sallandıran bir tarayıcı olmamıştı. Ne Netscape Navigator ne de Opera insanları Internet Explorer’dan vazgeçiremedi. Internet Explorer’ın kullanımdaki hantallığı ve güvenlik açıkları insanları bezdirmişken 2004 yılında karşısına rakip çıkan Mozilla’nın tarayıcısı Firefox’tu. Ücretsiz olmasının yanında sunduğu özellikler ile hepimizi rahatlattı. Devamlı geliştirilebilir bir halde olan Firefox’un en önemli kolaylığı masaüstünde kalabalık yapan Internet Explorer pencerelerinin hepsini sekmeli tarama ile tek bir pencereye sıkıştırmasıydı. Kullanıcılar tarafından oldukça benimsenen bu özellik ancak Internet Explorer 7’de Microsoft tarafından sunulmaya başlanabildi. Ayrıca yapısı itibariyle kendisine plug-in ekleyerek istediğimiz gibi kişiselleştirebileceğimiz Firefox bu konuda da insanları oldukça rahatlatıyor. Arama motorlarından görünümüne kadar her şeyini kişiselleştirebildiğiniz Firefox’a hava durumu sağlayıcısı ya da radyo eklemek bile mümkün.

Nod32
2000’li yıllardan itibaren hayatımıza giren virüsler bilgisayarlarımızda ciddi boyutta sorunlara yol açabiliyor. Bugün artık güvenli bir şekilde bilgisayar kullanabilmek için sadece bir virüs programı bile yeterli olmayabiliyor. Windows yazılımındaki açıklar sürdüğü sürece bizim gibi kullanıcıların yapabileceği tek şey güzel bir virüs programı ile bilgisayarlarımızı korumak. Nod32, bilgisayarınızda az sistem kaynağı kullanarak güçlü koruma sağlayan bir program. Devamlı kendisini güncelleyen yapısı sayesinde e-maillere kadar bilgisayarınızdaki tüm dosyaları sessiz ve size hiç hissettirmeden tarayarak virüslere karşı koruyor.

VersionTracker Pro
Windows ile birlikte kullandığımız yazılımlar teknolojinin ilerlemesi ile artık çok sık aralıklarla güncellenir ya da yeni versiyonu çıkar hale geldi. Bunları takip etme külfetinden sıkılan ya da güncellemeleri yapmakta zorlanan okuyucularımız bu programı oldukça seveceklerdir. VersionTrackerPro sisteminizde yer alan yazılımların ve donanımınıza ait sürücülerin güncellemelerini kontrol edip yeni bir program ya da sürücü güncellemesi olduğunda bizlere güncelleme imkânı sunuyor. Özellikle çok fazla programı çalıştıran ve fazla donanıma sahip okuyuculara ilaç niyetinde bir program.

IrfanView
Windows’un belki de en zayıf olduğu alanlardan birisi de resim dosyaları. Gerçekten de farklı resim formatlarının hepsini bir arada kullanmak için Windows’un kendi resim görüntüleyicisi oldukça kullanışsız kalıyor. IrfanView bu sorun için birebir. Resim ve fotoğraflarınızı hızlı bir şekilde görüntülerken aynı zamanda da üzerinde değişiklikler yapabilirsiniz.

Diskeeper
Maalesef Windows’umuz zamanla bir çöplük haline gelebiliyor. Windows’a yüklenen ve silinen veriler sabit sürücümüzün yüzeyinde farklı yerlere kaydedilip siliniyorlar. Örneğin yüklediğimiz bir program sabit sürücümüzün farklı farklı kısımlarına yayılmış olabiliyor. Tabii ki bu yayılma da Windows’un hantallaşmasına ve yavaşlamasına yol açıyor. Bu sorunu yaşamamak için sabit sürücümüze belirli aralıklarla birleştirme işlemini yapmamız gerekli. Windows’un disk birleştiricisi oldukça basit ve standart yapısıyla çoğu zaman yetersiz kalabiliyor. Diskeeper sadece bu işlemin ne kadar sıklıkla yapılacağını programlama özelliği sebebiyle bile tercih edilebilir. Kendisinin sunduğu üstün birleştirme özelliklerinden ise fazla bahsetmeye gerek yok.

CCleaner
Windows’un performansındaki düşüşleri önlemek için disk birleştiriciden sonraki adım artık Windows’u optimize eden yazılımları kullanmaktan geçiyor. CCleaner küçük ama oldukça kullanışlı bir program. Farkında olmadan yüklediğimiz gereksiz yazılımlardan, gereksiz kayıt dosyalarına kadar Windows’u yavaşlatan ne varsa hepsini temizleyip daha hızlı bir Windows performansı alabilmek için ideal. Özellikle küçük boyutu ve sistemi çok fazla yormaması ile alternatifleri arasında bir adım daha önde duruyor.

WinRAR
Windows’un basit dosya sıkıştırma programı size yetersiz geliyorsa, birden çok dosyayı daha küçük boyutlarda tek bir dosya haline getirmek istiyorsanız WinRAR sizin için birebir. Yıllardan beri bu alanın en çok kullanılan programı olan WinZip, WinRAR karşısında artık pek fazla direnemiyor. Boyutu ne olursa olsun her türlü dosyayı ZIP, ISO, RAR gibi popüler birçok sıkıştırma formatında kolayca sıkıştıran WinRAR özellikle RAR formatıyla diğer yazılımların önüne geçiyor. Yer kazanmak isteyenler ya da eski dosyalarını arşivleyerek dosya kalabalığından kurtulmak isteyenlere ilaç gibi gelecektir.

Winamp
Geliştirildiği ilk günden beri bilgisayar kullanımında devrim yaratan Winamp o zamanlarda hayatlarımıza bilgisayar ve müzik dinleme ikilisini sokmuştu. Gelişen teknoloji, yeni ses kartları ve hoparlörler ile artık bilgisayarımızı müzik setine çevirmemize imkân veriyorsa Winamp de bizim müzik setimiz olmayı hak ediyor. Özellikle CD’lerini MP3 olarak dinleyenler Winamp’ın arşivleme uygulaması ile sevdikleri sanatçıların albümlerini program içinde arşivleyebilirler. CD okuyucuya taktığınız CD’nin kime ait olduğunu tarayıp şarkı isimlerini ve albüm kapağını otomatik olarak alan Winamp, Windows Media Player’in yanına yaklaşamayacağı bir başarıya sahip.

MoonStar Mtu Sözlük
Moonstar çıktığından beri Windows 5 sürüm değiştirmiş olsa da bu küçük ama kullanışlı program hiç değişmeden bilgisayarlarımızın olmazsa olmazlarından oldu. Kelime haznesi çok geniş olmasa da özellikle bilgisayar başında internetten arama yaparken anlamını bilmediğimiz bir kelime için İngilizce Türkçe sözlük arama külfetini ortadan kaldıran Moonstar, sözlük programları arasında ücretsiz olması ve küçük olması nedeniyle en çok tercih edilenlerden biri.

İyi günler.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler