THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

İnternet Bankacılığı ve Güvenlik

FearlessWarrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
İstanbul
Yaş:
30
Mesajlar:
2.030
Konular:
1091
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
538
Ticaret:
(0) %
18-01-2013 18:38
#1
İnternet Bankacılığı ve Güvenlik
imdi sizlere internet bankacılığında dikkat edilmesi gerekenleri kendi bakış açımdan anlatmaya çalışacağım.

Maddeler halinde belirtmek gerekirse;

Kullanıcı giriş yapacağı banka adresini mutlak suretle kendisi yazmalıdır. E-mail veya başka yollarla gelen banka reklâmlarına tıklayarak girmek şifrelerin çalınmasına, başkaların işlem yapmasında yardımcı rol oynar.

Giriş sırasında sanal klavye, fare ile giriş, değişen karmaşık sayılarla giriş gibi hem sistemin bize sunduğu güvenlik seviyesinden yararlanarak giriş yapmalıyız. Burada sürekli aynı şifre yerinde belli bir süre ile değişken şifre kullanmak kullanıcın yararına olmaktadır.

128bit koruma sistemine dikkat edilmelidir. Bu işlem tarayıcının alt tarafında kilit olarak ifade etmektedir.

Yapılan işlemleri birçok işlemlerden sonra onay aldırmak; Aslında önceden yapılan işlemlerin hemen onaylanması kullanıcı tarafından kötü bir olaydı, çalınan şifrenin üzerinden kolaylıkla işlem yapılabiliyordu. Artık yapılan işlemlerin telefon gelen onay mesajları veya kullanıcı bilgileri harici belirlenmiş başka bir soru cevap şeklinde onay alması kullanıcıların güvenliğini yüksek seviye getirmiştir.

Birçok madde oluşturabiliriz fakat göze ve akla en çok gelen ve sistemde en çok aranan maddeler bunlardır. Bu sisteme giriş ve girişten sonra ki güvenlik bunu banka nasıl sağlıyor peki giriş yaptığınız bankanın size sağladığı güvenlik seviye nasıl yukarıdaki maddeleri içeriyor mu ? Dünya da internet bankacılığı yaygınlaşmakta bu da (online alışveriş, transferler, bankacılık işlemleri, hesap kontrolleri) peşinde getirmektedir. Banka bu işlemlerin en iyi yapılması ve kullanıcıya güvenliğini en yüksek seviyede olduğunu göstermek için bütün imkanları kullanmaktadır.

Burada güvenliği bankadan beklerken kendi güvenliğimizi de almalıyız;

· Anti-vurus son sürüm programlarından bir tanesi mutlaka pc’mizde bulunmalıdır.

· İnternet kafe veya başka bir kişinin bilgisayarından internet bankacılığına başvurmamalıyız.

· Bankaya verdiğimiz e-posta adresimizi sadece banka için kullanmalıyız kimse bilmemeli.

· Trojen ve keyloger gibi şifre çalıcı programların pc de olmadığından emin olmalıyız.


· Şifre koruyucu programlar seçmeliyiz, keepass vb gibi programlarda şifrelerimizi saklamalı onlar ile giriş yapmalıyız.

Keepass basit bir ara yüze sahip olması ile birlikte 256bit şifreleme tekniğine sahiptir. Kendiniz oluşturduğunuz veri tabanı pc nizde bulunması zor olan bir kısa koyarak çalınmasını ve bulunmasını önleyebilirsiniz.

KeyScrambler ise bir web tarayıcısı (browser) yamasıdır. Klavyede yazmış olduğunuz yazıların, şifrelerin kendisi tarafından şifrelenerek keyloger’lara farklı şekilde yollamasını sağlar. Buda kişinin bilgilerinin farklı karakterlere ve her seferinde değişik kümeler şeklinde dışarı aktarır, bu program genellikle internet bankacılığı ile çok uğraşanların tercihi haline gelmiştir.

İnternet üzerinden yaptığımız işlemleri hem banka hem de kendi açımızdan nasıl güvenli kılarız ve güvenliğimizi yüksek seviye getiririz anlatmaya çalıştım. Peki atm’ler de güvenliğimize nasıl dikkat edebiliriz.

· Burada dikkat en ön plandadır kişiler atm’de yaptıkları işlemleri güvenli seviye de yapmaları için tuşları kullandıkları yer iyi bakmalıdırlar sahte tuş takımı (PinPad) olup olmadığına dikkat edilmelidir.

· Papağan(kar bilgi çalıcı- kart okuyucu) dikkat edilmelidir, gündemde çok büyük yankı uyandıran ve çok kolay erişilebilen papağan atm’de kart okuyucuların yerlerine yerleştirilmekte buda kişilerin bilgilerin çalışmasında büyük rol oynamakta.

· Atm’deki güvenlik kamerasına dikkat edilmelidir, atm’lerde kamera sistemi belirgin ve sağ veya sol üst kısımda yer almaktadır. Hiçbir şekilde atm cihazın üzerinde micro kamera bulunmamaktadır.

· Son olarak da alış-veriş sırasında kullandığınız kredi kart ve post makinesini yanınızda olmasına dikkat ediniz.

Bu işlemleri uyguladığınız sürece internet ve atm üzerinden gelebilecek kötü olayları önlemiş olursunuz. Teknoloji yi en iyi şekilde kullanmanıza ve size zarar vermeye çalışanlardan rahatlıkla korunursunuz. En önemli koşul dikkattir bu sizin teknolojiye boyun eğmemenizi sağlar.

Phising İnternet Bankacılığı ve Güvenlik üzerine yazılmıştır.
Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler