THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır?

FearlessWarrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
İstanbul
Yaş:
29
Mesajlar:
2.030
Konular:
1091
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
538
Ticaret:
(0) %
21-01-2013 16:43
#1
Bilgisayar güvenliği nasıl sağlanır?
1- Bilgisayarınızda Mutlaka bir AntiVirus-Firewall-AntiSpam uygulaması bulunsun.

2- Günümüzde Tracking ler Siteler bulunan activex Expoloitleri Yuzunden Mutlaka Ad-Ware yada Spybot kullanın..

3- Tanımadığınız kişilerden gelen mail leri hiç okumuya bile tennezzül etmeden silin.

4- Msn Messenger kullananlar kesinlikle güvenmediğiniz emin olmadığınız kişilerden Resim , Dosya vs.. hiç bir şey kabul etmeyin , çünkü gunumuzde artık trojan ı her türlü dosyaya adapte edebiliyorlar...

5- Tanımadığınız insanların önerdiği sitelere kesinlikle girmeyin..

6- Bilgisayarınızda paylaşıma Açık Klasor bulundurmamaya dikkat edin..

7- Eğer kapsamlı şekilde bilmiyosanız registry ayarları ile oynamayın..

8- Dışarıdan gelen yani Cd , disket vs ile bilgisayarınıza aktardığınız dosyaları mutlaka çalıştırmadan önce Antivirus programınızla taratın..

9- Özellikle hala Dial-Up bağlantısı kullananlar *****grafik ve o tür içerikli sitelere girmemeye özen gösterin bulaşabilecek Dialer dan dolayı telefon faturalarınız çok büyük meblalara ulaşabilir..

10- Mümkünse Internette işiniz bittikten sonra Tempory Internet Files ve Temp klasorunu geçmişi silin..

11- Internette Sitelere vs. Yerlere uye olurken sadece rakam veya sadece harf ten oluşan şifreler kullanmamaya özen gösterin. Orneğin Şifreniz asdf12=x tarzında olsunki güvenliği yuksek olsun ( 123456 ve benzeri şifreler kesinlikle kullanmayın )

12- Çeşitli Yerlere Uyelikte kullanacağınız şifreler mümkünse birbirinden farklı olsun her yerde aynı şifreyi kullanmayın böylelikle saldırgan kişi bir bölümdeki şifrenizi ele geçirse bile diğer taraflarda kullanamasın..

Ayrıca bankaların mutlaka güvenlik çemberi olup olmadığana da dikkat ediniz. Güvenlik çeberleri veya güvensiz olarak düşündüğünüz banka hesaplarına herhangi bir bilgisayardan girmeyiniz. Bazı e-maillerde banka hesabınıza uzun zamandır girmiyorsunuz der ve size şifre yollamanızı sağlayan sistem alt yapısı oluşturur ve siz banka bilgilerini hiç farketmeden gönderirsiniz böylece hırsıza kapı açmış olurusunuz. Çok dikkatli olmak gerekir yoksa internet hayatı kolyalaştırdığı gibi ayrıca hayat da çalabilir.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler