THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Bilgisayar Güvenliği

FearlessWarrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
İstanbul
Yaş:
30
Mesajlar:
2.030
Konular:
1091
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
538
Ticaret:
(0) %
21-01-2013 16:44
#1
Bilgisayar Güvenliği
Hayatımızda her alanda kullanabildiğimiz bilgisayarların güvenliğini sağlamak bizim önce yapmamız gereken görevlerimizden bir tanesi olmalıdır. En Önemlisi bilgisayarlarından İnteraktif bankacılıkla uğraşan kişiler , bilgisayar güvenliğini %100 e yakın bir oranla sağlamak zorundalar.Aksi Ttaktirde haberlerde gördüğümüz yakalanan kredi kartı dolandırıcılarıyla karşılaşacaklardır.
Güvenliğinizi sağlamak için internetteki yemleri farkedin öğrenin araştırın.Bedava kontör,bedava lig tv gibi spam sitelere inanmayınız.Unutmayın ki sanal ortamda kimse kimseye karşılıksız iş yapmaz(Bloglar hariç çünkü kişisellerdir).Eğer msn kullanıyorsanız kişi listeniz tanımadığınız kişileri kabul etmekten kaçının.Msn de tanımadığınız kişilerle dosya alış-verişi yapmayın,kamera açmayın.Hatta tanıdıklarınızdan da karşınızdakini garantiledikten sonra dosya alışverişi yapın. Eğer tanımadığınız kişilerden e-mail geldiyse ve e-mail gönderen adresin uzantısı ücretsiz .hotmail.com , .windowslive.com gibi uzantılar ise maili açmadan silin.
Bilgisayarların güvenliğinin diğer bir önemli noktası ise Modemlerdir. Modeminizi güncel olarak kontrol edin. Paylaşıma açık olup olmadığını,hangi portların açık olduğunu izleyin gerekli işlemlerde bulunun.
Bilgisayarınızın güvenliğini sağlamak için bir önemli husus ise kullandığınız Antivirüs tür. Antivirusu sürekli güncel tutun.Eğer interaktif bankacılık ile uğraşıyorsanız,kullandığınız Anti virüsün mutlaka FireWall koruması olmalı.İnternetten indirdiğiniz tüm dosyaları Anti virüsünüze taratmadan kesinlikle açmayın.Resim dosyasında virüs,html dosyada trojen benzeri şifre çalıcı dosyalar olmaz yanılgısına kesinlikle düşmeyin.
Lime wire ,kazaa tarzı programları mümkünse kullanmayın.Bu tarz programlar kullandığınız harddiski paylaşıma açık hale getirir. Ayrıca bu tür programlardan trojan indirme ihtimainizde yüksek.
İnternet kullanıcısı iseniz tehlikenin büyük kısmı web sitelerinden oluşur. Teknik açıdan baktığımızda web sitelerin bilgisayarınıza zarar vermemesi için şunlara dikkat ediniz.
Resmi site haricinde Sizden şifre isteyen ( Fake ) sitelerden uzak durun.
bedavakontor,bedavakızmsn,parakazan,okeyindir,tavl aindir gibi anlamı olmayan ve özellikle uzantısı .info olan domainlerden uzak durun.
İnternet kafelerde şifrelerinizi girmeyin.Girmek zorunda iseniz Ekran Klavyesi ile Giriş yapın.
Deep Freeze Kullanın.
Eğer film,mp3,oyun indirmek istiyorsanız google’a oyun download,film download gibi kelimeler yazmak yerine arkadaşlarınızdan ya da çeşitli forumlardan güvenilir site adresi öğrenin.
Ücretsiz Tavla indir,ücretsiz okey indir gibi bilgisayarınıza dosya download etmenizi isteyen sitelerden uzaklaşın.
Güvenmediğiniz,ilk defa girdiğiniz bir siteden .exe uzantılı dosya indirmeyin.
Bir Program Film indirmeden önce yorumları dikkatlice okuyun.
Bu şartları sağladığınızda bilgisayarınızı bir kullanıcı olarak ortalama değerde güvenli hale getirmiş olacaksınız ama şunu unutmayın ki internet korsanları her yeni gün bir şeyler keşfetmekteler.
Ayrıca Bilgisayarınızdaki En büyük güvenlik açığı Sizsiniz.

[/url]

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler