THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Bilgisayar Virüsü Nedir

FearlessWarrior - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
10/2012
Nereden:
İstanbul
Yaş:
30
Mesajlar:
2.030
Konular:
1091
Teşekkür (Etti):
9
Teşekkür (Aldı):
538
Ticaret:
(0) %
22-01-2013 11:47
#1
Bilgisayar Virüsü Nedir
Bilgisayarlara zara verme potansiyeline sahip ve bu amaçla yazılmış programlardır.Virüsler genellikle proramcılık ve bilgisayar bilgisi iyi olan kişiler tarafından psikolojik olarak kendilerini gösterme ihtiyaçları ve para kazanma amacıyla yazılır.

Virüsler disketlerden,CD'lerden, internetten,bir bilgisayar takılan ikinci bir sabit diskten ya da ağ üzerindeki başka bir bilgisayardan bulaşabilir. Virüsler bilgisayarların önce RAM belleğe yerleşirler ve oradan da diğer ortamlara geçerler.Dolayısıyla virüs RAM bellek üzerinde çalışmış iken silinemez.
Virüsler bilgisayarlardaki yazılım ve donanımlara zarar verirler.Örneğin Çernobil virüsü bilgisayarın anakartı üzerinde bulunan bios'a girerek bilgisayarın çalışmasını engellemiiş ve hardiske zarar vererek bir çok bilginin silinmesine neden olmuştur.Bir virüs aktif olmak için belli bir şartın yerine gelmesini bekleyebilir. Bu bir dosyanın çalıştırılması ya da bir tarihin gelmesini beklemek olabilir.

--------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar Virüsü Çeşitleri

1.Açılış sektörü Virüsleri :


Açılış disketlerinin açılış sektörüne yerleşir ve bilgisayar açılınca etkinleşirler.Reset yoluyla silinemezler.Bilgisayarın temiz bir sistem disketi ile açılması ya da antivirüs programıy yardımıyla temizlenebilir.
2.Komut İşlemci Virüsleri :

İşletim sistemi dosyalarına bulaşır ve bu dosyalara girdikten sonra kolayca yayılırlar.Özellikle Command.com dosyasını hedef alırlar.
3.Genel Amaçlı Virüsler :

Kolayca farklı dosya türlerine bulaşabilirler.Alt dosyalar yerine genel amaçlı sistem dosyalarına ve açılış sektörlerine bulaşırlar.
4.Çok Amaçlı Virüsler :

Açılış sektörü komut işlemcisi ve genel amaçlı virüslerinini en güçlü özelliklerine sahiptir.Bir dosyadan diğer dosyalara ulaşmak için birden fazla yol ve teknik kullanırlar.
5.Kütük Tipi Virüsler :

İşletilebilir dosyalara bulaşarak yayılırlar. Bellekte yerleşik kalan ve kalmayan tipleri vardır.
5.Bellekte Yerleşik Duran (TSR) Virüsler :

Bulaştıkları bir dosyanın çalıştırılması ile belleğe yerleşerek diğer program dosyalarına bulaşırlar.

--------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar Virüslerinden Korunma Yolları

Elinizdeki anti-virüs programlarına sonuna dek güvenmeyin. Bugün 23, 000'ün üzerinde virüs var. Sadece 4000 civarında Macro ve Trojan virüsü söz konusu. Anti-virüs üreticilerinin sitelerini gezerek yeni virüsler hakkında bilgi edinin.

Sisteminizi boot ederken disket sürücüsünde disket olmamasına dikkat edin. Böylelikle çoğunlukla boot virüslerinin önüne geçersiniz. Eğer boot virüsü olan bir disket varken boot ederseniz, virüs aktif hale gelir ve RAM'de saklanır. Genellikle hafızanın üst kısımlarında saklandıkları için DOS'un gördüğü hafıza miktarı düşecektir (Mesela 640K yerine 639K görürsünüz). Bu şekilde boot virüslerinden haberdar olabilirsiniz. Ancak "stealth" virüsleri de hesaba katmak lazım. . .
Eğer tüm çabalarınıza rağmen sisteminize bir virüs bulaşmışsa, yapacağınız ilk şey soğukkanlı olmak! Eğer paniklerseniz muhtemelen virüsten kurtulmak için format atmak gibi gereksiz arayışlara yönelebilirsiniz. Öncelikle virüsün ne tür bir virüs olduğunu, özelliklerinin ne olduğunu bulmaya çalışın. Piyasadaki her virüs zarar verir diye bir kural yok. Belki de tamamen zararsız ya da kolayca temizlenebilecek bir virüs için kıymetli verilerinizi kaybedebilirisiniz!
Sizin için önemli olan tüm programların ve herşeyden önemlisi verilerin yedeğini MUHAKKAK alın. Haydi programlar neyse; ama kişisel verilerinizi tekrar bulma şansınız yoktur!
Mutlaka write-protect'i açık olan "temiz" bir sistem disketi bulundurun. Mümkünse virüs taraması yapmadan önce sistemi böyle bir disketle açın. Kimden geldiğini bilmediğiniz mailleri açmayınız, güvenliği hakkında hiçbir fikre sahip olmadığınız sitelerden dosya dowland etmeyiniz.

--------------------------------------------------------------------------

Bilgisayar Virüslerinin Tarihçesi
1981:
Prf. Leonard M. Adelman "Bilgisayar virüsü" kavramın ilk kez kullanıyor.
1982 :
Xerox Palo Alto Research Center'da (PARC) ilk solucanlar programlanıyor.Aslında dağıtık işleme için hizmet vermesi gereken bu solucanlardan biri, bir programlama hatası yüzünden kontrolden çıkarak çoğalıyor.
1983 :
Fred Cohen ilk virüsü tanııtıyor.Bu virüs Unix altında programlanmış ve her kullanıcıya sistem yöneticisi hakkını veriyordu.
1984 :
Cohen "Bilgisayar virüsleri-Kuram ve Deney" konulu doktora çalışmasını teslim ediyor.Onun bu çalışması hızlı bir gelişimin önünü açıyor.
1985 :
İlk Truva atı dolaşıma çıkıyor.Kamufle edilmiş program çalıştırılınca sabit disk üzerindeki tüm dosyalar siliniyor.
1986 :
FU Berlin'de büyük bir bilgisayar üzerinde ilk virüs enfeksiyonu keşfediliyor.İlk MS-DOS virüsü ortaya çıkıyor.
Bu virüs Pakistani, Ashar ya da Brian adlarıyla bilibiyor ve disketlerin içerik tablosunun adını değiştiriyor.
1987 :
Bir IBM sistemindeki ilk solucan "Tanenbaum" solucanı bir anda yayılıyor.
Virüslerin ikinci kuşağı: Cascade virüsü belleğe yerleşen ve dosyalara bulaşırken şifrelem yöntemi kullanılan ilk virüs.
1988 :
Atari ST için yazılmış ilk virüs inşa aracı yayınlanıyor.Bu araç yardımıyla, yeni başlayanlar bile kolayca virüs yazabiliyor.
İlk internet solucanı dünyada yayılıyor.
1989 :
İlk çokbiçimli(polymorphing) virüs bulunuyor : Washburn diye de anılan V2px.Bu tip virüsler kendilerini her seferinde başka bir tarzda yeniden değiştiriyor.
Steallht virüsleri(kamuflajlı virüsler) dosyalara bulaşıyor,üstelik yaptıkları değişiklikleri ve kendilerini gizliyorlar.
1990 :
DIR-II virüsü programlara bulaşmak için tümüyle yeni bir yöntemden faydalanıyor.Programların FAT kayıtlarını bulaşan ilk virüs.
Rusya ve Bulgaristan kaynaklı virüs yazarı "Dark Avenger" olarak tanınan saldırgan parazitler geliştiriyor.,
1991 :
Virüs programlama yarışmaları ve toplantıları düzenleniyor .
Yeni bulunan virüsleri bu yıldan itibaren katlanarak artıyor.
1992 :
Michelangelo virüsü ilk kez bir virüs paniğine neden oluyor.
İlk Mutation Engine.Bununla çokbiçimli virüsler kolayca üretilebiliyor.
1993 :
Günde yaklaşık iki ila üç yeni virüs duyuruluyor.Her ay yani virüsler ortaya çıkıyor.
Virüs İnşa Kitleri.Virüsler artık Windows program dosyalarına da bulaşıyor.
1994 :
Multipartite virüsler, programlara değişken şifre çözme rutinleri yoluyla bulaşıyorlar.
1995 :
Concept ve DMV gibi makro virüsleri artık çalıştırılabilir program dosyalarına değil, word belgelerine bulaşıyor.
1996 :
Windows için hazırlanmış ilk çokbiçimli virüs görünüşü değiştirilebiliyor.
PC'de virüs çeşitlerinin sayısı 10.000'in üzerine çıkıyor.
1997 :
İlk Lınux virüsü, Lınux için ilk virüs tarayıcıyla eşzamanlı olarak geliyor.
Makro virüsler sayı itibariyle soya virüslerini solluyor.
1998 :
İnternette ilk kez bir Java virüsü hüküm sürüyor."Strange Brew" platformundan bağımsız olarak yayılıyor.
CIH virüsü, zarar gören donanım bileşenlerinini değiştirilmesine yol açan ilk virüs.
AOL Truva atı bilgi çalıyor ve e-postalara bulaşıyor.
"VS.Rabbit" Windows Scpriting Host'u kullanıyor.Visual Basic Scprit dilinde yazılmış olarak başka *.VSB dosyalarını hedef alıyor.
1999 :
"W97m/Melissa" kurdu büyük firmaların e-posta sunucularını sekteye uğratıyor.Word belgelerine bulaşıyor ve kendini e-posta eki olarak göndermek için MS Outlook'tan yararlanıyor.
Belleğe yerleşen çokbiçimli "W32/Kriz" virüsü Flash BIOS'un üzerine yazıyor,CMOS belleği siliyor ya da mahvediyor,tüm sürücüler üzerindek,i verilerin üzerine yazıyor.
"VBS.BubbleBoy" yalnızca e-postanın okunmasıyla etkinleşiyor.Virüs bir Microsoft program kütüphanesindeki hatadan yararlanıyor.
2000 :
Web üzerinden ilk küresel felaket : "ı love you" solucanı dünya çapında yaklaşık 20 milyar Euro zarar neden oluyor ve internet üzerinde kendiliğinden yayılan ilk virüs ünvanını alıyor.Dünya çapında hatlar ve e-posta sunucuları çöküyor.Virüs aslında basit bir Basic Script'i.
2001 :
Solucanların yılı.Kournikav, yılın en başarılı solucanı.Kullanuıcı dosya eki"AnnaKournikova.jpg.vbs"i açmayı denediğinde, zararlı kod kendini hemen windows dizinine kopyalıyor ve kendini MS Outlook üzerinde adres listesine gönderiyor.
Back Orifice ve Netbus, hacker'lar için uzaktan erişim aracı olarak yazılmışlardı.Bu tip uzaktan erişim programlarının işlevlerine artık Bugbear ya da Fizzer virüslerinde de rastlanıyor.
"Code Red " solucanı dünya çapında NT4 sunucularına bulaşıyor ve web sunucuları arasında yayılıyor.
2002 :
Saldırgan solucan "Nimda" web üzerinde hızla yayılıyor.Artık bulaşması için hiçbir kullanıcı müdahalesi gerekmeyen zararlı yazılım e-posta üzerinden geliyor ya da ağ üzerinden yabancı bilgisayarlarda yuvalanıyor.Web sitelerini çökertip yerel sürücüleri serbestçe paylaşımaaçıyor.
"W32/SirCam" kendi e-posta sunucusuyla (SAMPT-Engine) donatılmış illk solucan.Kendini ağdaki sürücülere kopyalıyabiliyor ve ağ üzerinde de yayılabiliyor.
Salgınların yılı: 12 büyük ve 34 daha küçük salgın tespit edilmiş durumda.
"Spida" SQL Server'lara bulaşıyor.
"Slapper" dünya çapında binlerce Linux sistemine bulaşıyor.
"Malwareé denilen kötü amaçlı ticari yazılımların sayısı artıyor.Buprogramlar gizli verileri ve şifreleri ispiyonluyor.
Her on enfeksiyondan altısı internet solucanlarından kaynaklanıyor.Bunlarda çoğunlukla İnternet Explorer üzerinden geliyor."Klez H" ve "Klez E" gemi azıya alıyor.
2003 :
9 Ocak : Koskoca bir solucan ailesinin ilk örneği "Solbig A" yayılmaya başlıyor.
10 Ocak : O zamana değin tasavvur edilmeyen bir virüs felaketi.Slammer'in internet üzerindeki tüm Microsoft SQL Server'ların yüzde doksanını felce uğratması için geeçen süre yalnızca on dakika. Bu solucan makinelerde bir değişiklik yapmasada UDP protokol yığınını çökertiyor.Bunun sonucunda etkilenen sunucu, solucanı 1434 numaralı UDP portu üzerinden raslantısal IP adresine gönderiyor.
11 Ağustos : Tüm zamanların en başarılı solucanı Blaster ortaya çıkıyor. Blaster, Microsoft RPC'lerdeki (Remote Procedure Calls) bir açık sayesinde yayılıyor.
12 Ağustos : Sobig solucanının 6. sürümü olan Sobig.F ortaya çıkıyor.Yazarı bu programı bir spam göndericinin adres listesi üzerinden yolladığı için e-posta trafiğinin altı üstüne geliyor.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler