THT DUYURU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

chat
Seçenekler

Securdisc nedir?

ShaaDooM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2012
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
1.947
Konular:
623
Teşekkür (Etti):
397
Teşekkür (Aldı):
245
Ticaret:
(0) %
22-01-2013 15:01
#1
Securdisc nedir?
SecurDisc Nedir?
SecurDisc, optik medya üzerindeki verileri korumayı hedefleyen yazılımsal ve donanımsal bir çözüm. Örneğin, yazılımsal olarak yapılan şifrelemede, AES-128 bit'lik şifreleme kullanılıyor. Buna ek olarak, kullanılan medyaya bir de fiziksel güvenlik katmanı eklenmiş. Örneğin verilerin değiştirilmesini engellemek için verilere dijital imza eklemek mümkün hale geliyor, dolayısı ile verinin orjinalliğini de denetlenmiş olunuyor.

Yani SecurDisc, hem kullanıcı tarafında, hem de veri saklama tarafında özellikleri beraberinde getiriyor. SecurDisc ile yapılabilecekleri şöyle özetlemek mümkün:

Şifre koruma: Veriler, AES-128 ile kodlanmış şifreyi girmeden ulaşılamaz durumda oluyor.
Dijital İmza: Veri orjinal mi? Müdahele edildi mi? Kısacası verinin kaynağını öğrenmek için kullanılabilir
Veri güvenirliği: Zarar gören medyadan verileri okumayı artırmayı hedefliyor. Bunu da, aynı veriyi DVD'nin farklı bölgelerine birden fazla yazarak yapıyor.
Kopya koruması: Sadece PDF dosyaları için geçerli bir özellik: PDF'lerin sadece DVD/CD medyası üzerinden okunmasını sağlayarak ve kopyalanmasını engelliyor.
Veri bütünlüğü kontrol
Burada akıllara gelen ilk soru, SecurDisc ile yazılmış bir DVD / CD medyasını nasıl okuyabiliriz? Mutlaka SecurDisc destekli optik sürücü gerekli midir? Hayır. Ancak birkaç gereksinim var:

SecurDisc modunda medya yazmak için doğal olarak SecurDisc destekli bir DVD yazıcı gerekiyor. Verileri yazmak için şu anda sadece Nero Express 7 kullanabilirsiniz. Nero Burning Rom'da ise bu destek şimdilik yok.

Verileri okumak için ise herhangi bir optik sürücü kâfi. Ancak SecurDisc medyaları okumak için bilgisayarda InCD 5 yazılımının olması gerekiyor. Bu da, SecurDisc'in desteklediği işletim sistemini Windows XP ve Vista olarak daraltıyor. Yani MacOS ve Linux desteği yok. InCD yazılımının 5. versiyonu Nero 7 ile beraber geliyor.

Nero'nun Linux için "Nero Linux 3" yazılımı şu anda var, ancak henüz SecurDisc destekli değil. InCD paket yazma yazılımının da Linux versiyonu bulunmuyor. Henüz olmasa bile kısa süre içerisinde Nero'dan Linux altında SecurDisc desteğini görebiliriz.

SecurDisc özelliğinde bir CD / DVD yaratmak için Nero Express'de seçim yapıyorsunuz:SecurDisc medya yarattığınızda, siz 100 MB'lık veri yazsanız bile boş medya kapasitesinin hepsi kullanılmakta. Çünkü SecurDisc'in 2 özelliği, veri güvenirliği ve veri bütünlüğü kontrolü standart olarak kullanılıyor. Bunu iptal etme şansınız yok. Kullanıcının seçimi, şifre ve dijital imza koyma konusunda kullanılabiliyor:Şifreleme ve dijital imza ile ilgili olarak önemli notlar:

Koyacağınız şifre en az 16 karakterli olmalı ve türkçe karakter içermemeli
Koyacağınız dijital imza isterseniz Nero tarafından otomatik olarak yaratılıyor. Klavye tuşlarına rastlegene basarak ve farenizi sağa sola oynatarak rastgele bir anahtar oluşturmuş oluyor. Daha sonra bu anahatarı denetlemesini istediğiniz kişiye e-posta ile gönderebiliyorsunuz.
DVD veya CD medyanızı yazdıktan sonra Nero, sizlere SecurDisc medyanız hakkında bilgiler veriyor:


"Data reliability" olarak geçen değer, sizin yazdığınız veri miktarına bağlı olarak değişiyor. Örneğin 800 MB'lık CD'ye, 100MB'lık veri yazmak isterseniz, geriye kalan 700 MB'lık alan da sizin bu bilgileriniz ile dolduruluyor ve veri güvenirliği oranı 8x, yani 8 kata çıkıyor. Keza tüm diske bu 100 MB'lık veriniz tam 8 defa yazılmış olacak. Buradaki bir diğer önemli nokta, hangi verilerin tekrar yazılacağı üzerinde kullanıcının herhangi bir kontrolünün olmadığı. Yani 800MB'lık CD'ye SecurDisc modunda 600 MB veri yazdığınızda, geriye kalan ve veri güvenirliği için doldurulacak 200 MB'lık alanın hangi verilerle yedekleneceği kullanıcı belirleyemiyor. "Veri yedekleme" işleminin hangi kıstaslara göre yapıldığını maalesef tam olarak bilemiyoruz.

Verilerini daha güvenli saklamak isteyenler için bu sistem mantıklı; örneğin çektiğiniz fotoğrafları DVD'ye yedekleyen birisiyseniz, SecurDisc bir medya oluşturarak çizilmelere karşı verilere ulaşamama riskinizi epey azaltabilirsiniz. Örneğin 4.7 GB'lık bir DVD medyaya 1GB veri yazarsanız, geri kalan boş alanı verilerin kopyasının saklanması için kullanabilirsiniz. Tabii ki bu yöntem, çizilmelere karşı sizi kesin kurtaracak bir çözüm değil. Ufak kuzeniniz eline tükenmez kalemi alıp DVD'nin altını ve üstünü tamamen araba figürleri ile doldurmaya kalkarsa, DVD'deki resimlerinizin üzerine soğuk su içebilirsiniz.
Umarım yararlı olur.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler