THT DUYURU

chat
Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

ugursuz reklam
takipci
Seçenekler

Güvenlik Duvarı

Weardlegend - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yeni Üye
Üyelik tarihi:
01/2013
Nereden:
İstanbul
Yaş:
29
Mesajlar:
768
Konular:
232
Teşekkür (Etti):
27
Teşekkür (Aldı):
51
Ticaret:
(0) %
0
658
23-03-2013 12:32
#1
üvenlik duvarı (firewall) birçok farklı filtreleme özelliği ile bilgisayar ve ağın gelen ve giden paketler olmak üzere internet trafiğini kontrol altında tutar. IP filtreleme, port filtreleme, web filtreleme, içerik filtreleme bunlardan birkaçıdır.
Firewalların iki temel türü vardır. Bunlar:

Stateful Inspection Firewall’lar
Application Layer Firewall’lar

Stateful Inspection Firewall, veriyi kaynağından hedefine kadar takip eder.
Application Layer Firewall ise, yalnızca gelen ve giden verinin başlık kısımlarını kontrol eder ve uygulama katmanındaki protokolleri kısıtlayarak güvenliği sağlar. Örneğin HTTP protokolü üzerinden bir web sitesinin erişiminin engellenmesi buna örnek olarak verilebilir. Daha gelişmiş olanı Stateful Inspection özellikte olanlar olup daha çok büyük networklerin internet ve iç ağdaki trafiklerini kontrol eder.

Günümüzdeki Firewall'lar da sadece port kapamak amaçlı kullanılmıyor. Yeni nesil Firewall'lar da U.T.M. (Unified Threat Management) (firewall, antivirüs, antispam, IDS/IPS, VPN, router gibi özellikleri olan) tümleşik cihazlardır. Her ne kadar bir dönem bilinen Firewall markaları U.T.M. cihazların hantal ve başarız olduğunu iddia etse de günümüzde tüm Firewall üreticileri U.T.M. cihazlarını üretmektedir. Kısaca U.T.M. cihaz markaları şu an bilinen Fortinet, Netscreen, Juniper, NetSafe-Unity, Symantec, Cisco ASA serisi. Bu cihazlar üzerinde port protokol bazında kısıtlama yapabilir. Web filtrelemesi (terör, şiddet, silah gibi kategorilerine göre yasaklama) yapabilir. Dosya indirme gibi işlemleri durdurabilir. İyi kurulmuş bir firewall bilgisayarınızı bir daktiloya çevirebilir.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler