İPUCU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

Bilgisayar Güvenliği//TurkHackTeam

17-04-2014 17:59
#1
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
2.793
Teşekkür (Etti):
355
Teşekkür (Aldı):
573
Konular:
232
Ticaret:
(0) %
BİLGİSAYARINIZ GÜVENDE OLSUN
İnternet, dünyadaki birçok bilgisayarı, her geçen gün sayıları daha da artan akıllı telefon ve diğer aygıtları birbirine bağlayan global bir ağdır. Görünüşte sınırsız bilgi, görüntü ve fırsatlar evreni sunar. Ancak bu avantajların riskleri de vardır.
Bilgisayarınız için temel çevrimiçi tehdit virüsler, solucanlar, Truva atları gibi zararlı yazılımlar ve casus yazılım gibi istenmeyen yazılımlardır. Sadece oturum açtığınızda bile bilgisayarınızda aksaklığa neden olacak ya da bilgisayarınızı ele geçirebilecek, gizliliğinizi tehlikeye atacak veya yok edecek, değerli bilgilerinizi çalabilecek güce sahip tehditlerle karşılaşabilirsiniz.

BİLGİSAYAR GÜVENLİGİ İÇİN 4 BÜYÜK TEHTİT


Bilgisayarınızın güvenliğini tehdit eden dört tür zararlı yazılım vardır.
• Virüsler: Bilgisayar virüsleri, bilgisayarınızı istila etmek, çalışmasına müdahale etmek ve verilerini kopyalamak, bozmak veya silmek için tasarlanmış yazılım programlarıdır. Bu programlar, diğer bilgisayarlara bulaşmak amacıyla tasarlandığı için virüs olarak adlandırılır ancak birçok durumda bulaşması için bir e-posta ekini tıklamak gerekir.
Bilgisayar virüsleri, bilgisayar oyunları, video klipler ya da fotoğraflar gibi faydalı veya eğlenceli görünen programlar veya e-posta eklerine gizlenebilir. Birçok virüs insanlar bunları fark etmeden e-posta eki olarak arkadaşlarına veya iş arkadaşlarına gönderdiğinde bulaşır.
• Solucanlar (Worm): Solucanlar, herhangi bir insan müdahalesi olmadan bir ağdaki diğer bilgisayarlara kendini otomatik olarak gönderebilmesi açısından daha karmaşık virüslerdir. Solucanlar, diğer bilgisayarlara bulaşabilmek için bir bilgisayardaki belirli yazılım programlarının kontrolünü ele geçirir.
• Truva atları (Trojan): Efsanevi Truva atından esinlenerek Truva atları olarak adlandırılan üçüncü bir virüs türü casus yazılım silme aracı gibi faydalı programlar olarak gizlenir. Bilgisayarınıza girdikten sonra verilerinizi yok edebilir veya çalabilirler.
• Casus yazılımlar (Spyware): Casus yazılım, bilgisayarınızda ne yaptığınızı takip eden, hareketlerinizi yazılımı hazırlayana rapor eden veya faaliyetlerinize göre bazı işlemler yapan bir yazılımdır. Casus yazılımlar düzenli olarak ziyaret ettiğiniz web siteleriyle ilişkili olarak sürekli açılan reklamlar görüntüleyebilir. İzniniz olmadan kişisel bilgiler toplayabilir veya bilgisayarınızdaki ayarları değiştirebilir. Bilgisayarınızı devre dışı bırakabilir veya suçluların kimliğinizi çalmasını sağlayabilir.


8 ADIMDA BİLGİSAYARINIZI KORUMANIN YOLLARI

Virüslerin, solucanların, casus yazılımların ve diğer zararlı ve istenmeyen yazılımların riskini biraz önlem ve bilgiyle azaltabilir ve etkilerini ortadan kaldırabilirsiniz.
8 basit adımla bilgisayarınızın zararlı yazılım saldırılarına karşı güvende olmasını sağlayabilirsiniz.
  • Bir internet güvenlik duvarı kullanın ve hep açık tutun
  • İşletim sisteminizi ve diğer yazılımlarınızı güncel tutun.
  • Antivirüs yazılımı kurun
  • Casus yazılım önleme programı kurun
  • Tıklamadan önce iki kere düşünün
  • Dosyalarınızı yedekleyin
  • Gizlilik beyanlarını okuyun
  • Açılan pencereleri kapatmak için kırmızı “X” simgesini kullanın


Güvenlik duvarınızı açık tutun
Çevrimiçinde güvenli olmanın en önemli yolu dikkatli, sağduyulu davranmak ve istenmeyen posta ve kimlik avcılığı postalarını tanımayı ve engellemeyi öğrenmektir.
Bir güvenlik duvarı, bilgisayarınız ve internet arasında bir bariyer, bilgisayarınıza girmeden veya bilgisayarınızdan çıkmadan önce bilgiler ve yazılımların geçmesi gereken bir tür güvenlik kontrol noktası oluşturur.
Güvenlik duvarı, çevrimiçi saldırganlar ve birçok farklı zararlı yazılım türüne karşı bilgisayarınızı gizlemeye yardımcı olduğu için bilgisayarınızı korumada ilk savunma hattınızdır. Güvenlik duvarı ayrıca bilgisayarınızdaki yazılımların izniniz olmadan internetten güncellemeler veya değişiklikler kabul etmesini önlemenizi de sağlar. Kullanabileceğiniz üç tür güvenlik duvarı bulunmaktadır: yazılım güvenlik duvarı, donanım güvenlik duvarı ve kablosuz yönlendiriciler.


İşletim Sistemi ve Yazılımlarınızı Güncel Tutun


Bilgisayarınızı korumak için yapabileceğiniz önemli şeylerden biri aynı zamanda en kolay önlemlerden biridir; İşletim sisteminizi ve diğer yazılımlarınızı güncel tutmak.
Çevrimiçi suçlular, bilgisayarınıza saldırmak ve gizliliğinizi ihlal etmek için sürekli olarak yeni yöntemler üzerinde çalışırlar. Yazılım şirketleri de bu tehditleri karşılamak ve bilgisayarınızı korumak amacıyla kullanabileceğiniz güncellenmiş araçları sağlamak için daha sıkı çalışır.
Bilgisayarınızın işletim sistemini üretici tarafından sağlanan güvenlik güncellemeleriyle düzenli olarak güncellemeniz gerekir. Aynısı antivirüs ve casus yazılım önleme programları, web tarayıcınız ve diğer önemli uygulamalar için de geçerlidir. Bilgisayarınızdaki programları güncelleme hakkında bilgi için yazılım şirketlerinin Web sitelerini kontrol edin.
İnsanlardaki virüslerde olduğu gibi bilgisayar virüslerinde de en iyi tedavi bunların bulaşmasını önlemektir. İnternete her bağlanışınızda güvenlik riskiniz artar. Bilgisayar sisteminizin bir parçası olarak güncel güvenlik özelliklerine sahip olmak mümkün olan en yüksek koruma düzeyine sahip olmanızı sağlar.


Antivirüs Yazılımı Kurun


Antivirüs yazılımları bilgisayarınızda bulunan e-postaları, uygulamaları ve verileri tarayarak bilgisayarınızı korumanızı sağlar. Güçlü antivirüs programları bilgisayarınıza zarar verme şansına sahip olmadan önce binlerce özel virüsü tespit edebilir ve kaldırabilir.
Birçok antivirüs yazılımı, tıpkı polislerin suçluları tespit etmek için parmak izi kullanması gibi zararlı yazılımları tespit etmek için imzaları kullanır. Güncelleme yapmadan antivirüs programı yüklemek ev sigortası yaptırmak ancak ödemelerini yapmamak gibidir. Antivirüs yazılımınızın en güncel imzaları kullanmasını sağlamak için bir antivirüs güncelleme hizmetine kayıt olun ve yazılımı güncel tutmak için en son güncellemelerini düzenli olarak kurun.


Casus Yazılım Önleme Programı kullanın

Casus yazılım önleme programları, bilinen casus yazılımları arayarak izniniz veya bilginiz olmadan kurulan programları takip eder, bir şey bulduğunda sizi uyarır ve bunlara karşı önlem almanızı sağlar. İşletim sisteminiz ve antivirüs yazılımında olduğu gibi casus yazılım önleme programını da güncel tutmak çok önemlidir.


Tıklamadan önce iki kere düşünün
Hatalı bağlantı veya ekin tıklanması bilgisayarınızı casus yazılım, virüs veya ekranınızı doldurabilecek ya da bilgisayarınızı yavaşlatabilecek reklamlara maruz bırakabilir.
E-posta veya anlık mesajlardaki ekler veya bağlantılar konusunda çok dikkatli olun. Göndereni tanıyorsanız ancak mesaj şüpheli görünüyorsa devam etmeden önce kontrol edin. Açılan pencereleri veya başlık reklamlarını tıklatmadan önce iki kez düşünün.


Açılan Pencereleri Kapatmak için Kırmızı “X” Simgesini Kullanın

İnternette gezinirken karşınıza açılan bir pencere çıkarsa pencereyi kapatmak için düğmelerden herhangi birini tıklatmayın. Açılan ekranın köşesindeki kırmızı “X” simgesini kullanın. Açılan pencerede “Hayır” veya “İptal” gibi düğmeler bulunsa bile suçlular bu düğmeleri beklemediğiniz bir işlemi tetikleyecek şekilde programlamış olabilir. Bir düğmenin veya hatta açılan pencerede herhangi bir yerin tıklatılması bilgisayarınızın istenmeyen bir yazılımı yüklemesine neden olabilir. Açılan pencerelerin genelde sağ üst köşesinde bulunan kırmızı “X” simgesi tarayıcı programı tarafından kontrol edilir ve açılan pencereleri kapatmanın güvenli yoludur. İnternet Explorer 7 ile açılan bir pencereyi manuel olarak kapatmak için ALT+F4 tuşlarına da basabilirsiniz.


Dosyalarınızı yedekleyin

Hiçbir güvenlik yöntemi, tamamıyla hatasız değildir. Dolayısıyla bir sorunla karşılaşmadan önce önemli dosyalarınızı düzenli olarak yedeklemeniz çok önemlidir.


Gizlilik Beyanlarını Okuyun

Antivirüs ve casus yazılım önleme programları kurmaya ek olarak sadece güvendiğiniz Web sitelerinden dosyalar yükleyin. Karşıdan yüklemeyi kabul etmeden önce ne aldığınızı tam olarak anlayın. Düzenli olarak ziyaret ettiğiniz tüm Web siteleri ve karşıdan yüklediğiniz programlar için gizlilik beyanları ve lisans sözleşmelerini okuyun. Dosya paylaşım programları ve “ücretsiz” müzik, film, oyun ve başka bilgiler sunan sitelerin yükleme dosyalarının istenmeyen yazılım içerme olasılığı yüksektir.


//BlackWhitexx

Kullanıcı İmzası
Öteki insanlardan daha akıllı olmadığımı biliyorum; yalnız bunu kimse bilmesin istiyorum; çünkü dünya benden daha akıllı olduğunu sanan budalalarla dolabilir.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı