İPUCU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

BiLGİSAYARINIZA HİÇ VİRÜS GİRMEYECEK!NASIL MI?TIKLAA

18-04-2014 22:41
#1
VITALLION - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asistan & Moderatör Sorumlusu
Üyelik tarihi:
04/2013
Yaş:
22
Mesajlar:
11.051
Teşekkür (Etti):
4407
Teşekkür (Aldı):
5532
Konular:
1203
Ticaret:
(0) %
Selam arkadaşlar yine ben.
Bu sefer elimde bomba gibi bilgiler var sisteminizde ne kadar virüs malware keylogger vb. ne varsa hepsini görevlerinden alıyoruz.

Yapmamız gerekenler aşağıda var arkadaşlar.
Uzundur ancak virüsleri öldürmek için idealdir.

1-Virüsler de yavaşlatır.
Önceki konumda sistem yavaşlığından söz etmiştik.Bunlardan birinin nedeni de virüsler.Sistemde çalışarak sistemi yavaşlatır ve yorar.Bazen hızlandırıcı programlar işe yaramayabilir.Herneyse şimdi geçiyoruz yapmamız gerekenlere.

Cmd'yi açıyoruz.Komut satırına netstat -an | find ":25" yazıyoruz.Bu bir keylogger avlama yöntemidir.
Eğer satır hiçbirşey bırakmadan yani sadece boşlukla aşağıya iniyorsa sistemde keylogger yoktur.Ancak birşeyler yazarak inerse (örneğin IP adresi falan) siz keylogger'ı yemişsiniz demektir.
En basitinden ComboFix çalıştırıp güvenli modda taratın.Yine de olmazsa Microsoft Safety Scanner sağlam çözüm sağlar.

ComboFix
ComboFix kısa bir virüs tarama programıdır.Ancak görevini gayet güzel yapmaktadır.Virüsleri yakalar ve otomatik siler.Bunun raporunu da txt olarak size verir.ComboFix'i yükleyerek haftada en az bir kez ağ desteği ile güvenli modda başlatıp taratma yapmanız gereklidir.
NOT:Ağ desteği ile güvenli mod diyorum çünkü ComboFix'i nerden indirirseniz indirin yine de ComboFix'in kendi güncelleme servisinden güncellemeleri alın.Çünkü virüs tanımları orada!

Microsoft Safety Scaner
ComboFix'in arayüz eklenmiş hali diyebiliriz.Bu şekilde bilgisayarınızdaki istediğiniz herhangi bir yeri taratabilir veya tam tarama ve hızlı tarama seçenekleriyle daha ayrıntılı şeyler yapabilirsiniz.
Safety Scanner'ı da güvenli modda başlatmanızı öneriyorum çünkü normal modda başlatılınca çok işlem çalışıyor ve genelde daha geç ve anormal sonuçlar çıkıyor (Bir keresinde sistem dosyasına virüslü demişti!)

Comodo Internet Security
Her zaman dediğim gibi Comodo candır (çaktırmayın ilk kez diyorum ).
Comodo Internet Security güçlü bir antivirüs ve firewall yazılımıdır.Comodo firewall ve Comodo Antivirüs'Ün birleştirilmesinden oluşmuştur.Senelerdir kullandığım antivirüstür ve daha tek bir virüsü bile kaçırdığını görmedim.Kesinlikle yüklemelisiniz.
NOT:Comodo Internet Security'i full sürüm veya crack yapmaya çalışmayın.Ben denedim full veya crack yaptığınızda tüm koruması gidiyor.Free sürümde yaptığım testlerde bulduğu tüm virüsleri crack'li ve serialli sürümlerde bir tanesini bile bulamadı!Comodo için crack veya serial yapmayın!

Malwarebytes Anti Malware V2
Malwarebytes çıkardığı yeni sürümü ile piyasada birçok antivirüs güvenlik yazılımına özellikle de Bitdefender'e meydan okuyor.Bitdefender,Kaspersky ve Comodo gibi dev şirketlerin rakibi olan Malwarebytes yeni sürümü ile onları geride bırakmayı hedefliyor.Ayrıca lisanslı kullanıcılar için sunmuş olduğu yıldırım taraması da bu yeni özellikler arasında.
Malwarebytes, genelde hiçbir virüsü kaçırmayan sağlam taramalar yapabilen, reklam sitelerini ve zararlı siteleri önceden algılayıp durduran ve -yeni sürümde- size bir bildirim ile gösteren çok güçlü bir antivirüs yazılımıdır.Şahsen ben deneme amaçlı bir bilgisayara Malwarebytes lisanslı koydum.Uzaktan Rat,keylogger,trojan,darkcomet vb. saldırı türleri ile denedim.Bilgisayara sızmayı başardım ancak Malwarebytes'ı geçemedim.Sızdığım anda Malwarebytes beni engelledi interneti kesti ve yıldırım taramasını önerdi.Yıldırım taramasında da attığım herşeyi ortaya çıkardı.

Malwarebytes gerçekten mükemmel bir program.Algılama özelliği %80 olsa da sağlam tarama yapabilme özelliğine ben %100 veriyorum.Görselleştirilmiş ve kullanıcı arayüzü sunulan bir ComboFix'den farksız benim için.Malwarebytes'ın benim için özel bir yeri var.

Not:Malwarebytes lisanslı kullanmanız sizin daha iyi koruma almanızı sağlayacaktır.Bu nedenle test edilen son lisans anahtarlarını giriyorum:
Name:1zt29
Lisans Kodu:Ec86-tmat-q95p-l5wa

Name:3gp37
Lisans Kodu:94ta-txxx-778x-p3vr
Bu kodlardan dolayı sayın 0rJiNaL'e teşekkürler...


İndirmemeniz gereken kötü programlar (Sadece fazla alan kaybettirir):
IObit Malware Fighter:İndirmeyin arkadaşlar ancak eğlence istiyorsanız indirin.Genelde antivirüslere uyguladığım 6000 virüslük testte 2049 virüs ile listemde sondan 2. sırada yer aldı.
Ondan önce en sonuncu olarak Microsoft Security Essentials geliyordu.

Auslogics Antivirus:Arkadaşlar isterseniz indirin bilemiyorum.Çünkü daha önce 6000 virüslük bir testte toplamda 4091 virüs ile iyi bir performans elde ederek ilk 10'a girdi.Sorarsanız eğer büyük şirketlerle karşılaştıralım mı?Elbette hayır.Comodo,Bitdefender Kaspersky falan bunlar ezer geçer.


Windows Antivirus:Bir yalan antivirusudur.Fake bir görünüm ile kendini antivirüsmüş gibi göstererek sistem dosyalarına virüslü der ve silmeye başlar.Hatta silmeye onayınız olmadan başlar.Çünkü kurulum esnasında içindeki virüsler kendisini Administrator olarak göstererek programı yönetici ilan ederler.Bu nedenle ASLA BİLİNMEDİK BİR FİRMADAN ANTİVİRUS VEYA BAŞKA BİR İSİMLE DOSYA İNDİRMEYİN!!!

Zone Piracled Antivirus:Google'da yazdığınızda çıkmayabilir çünkü uzun zaman oldu kaldıralı.
Ancak yine de bazı sitelerde sorgusuz indiriliyor ve Chrome'da falan indirmelerde gözükmeden direk kendini sisteme kuruyor.Masaüstü kısayolu falan da yok.Kendini gizli klasöre alarak dosya konumuna yaklaşık olarak 4194 (Comodo hesapladı) alt klasör açıyor ve belgelerini buna aktarıyor.Genelde antivirüsler bulamaz ancak Comodo'nun hesaplamasına göre 4194 adet alt klasöre kopyalamış.Bu nedenle 500 kez sıkıştırılan bir Rar'dan farksız.Bu rar'ı açmaya kalkarsanız bayaa uzun bir zaman olur.İşte bu nedenle çoğu antivirüs algılamıyor.


Sistemi Çok İyi Olanların Kullanması Gerekenler

Arkadaşlar bir kere Comodo ve Malwarebytes mutlaka olacak sisteminiz iyi de kötü de olsa.
Ancak ekstra olarak sistemi gerçekten iyi olanlar mutlaka şunları kullansın:
1-Kaspersky PURE 3.0
2-Bitdefender Internet Security 2014
3-F-Secure Internet Security 2014

Bunları kullanmanız sisteminize virüslerin girme olasılığını %2'ye indirecektir.
Ayrıca eğer maddi durumunuz varsa lütfen programları crack'lemek ve serial almak yerine lisans satın alın.Gerçek lisans ile sisteminiz tam anlamıyla korunur.


Sistemi Orta Düzeyde Olanların Kullanması Gerekenler
Comodo Malwarebytes unutmayın!

1-Avira
2-F-Secure Internet Security 2014
3-Norton 360

Sistemi Kötü Olanların Kullanması Gerekenler
Comodo Malwarebytes unutmayın!!


1-Avira
2-AVG Internet Security 2014
3-Microsoft Security Essentials


ESET NOD32 kullanıyorsanız silmenizi öneririm hiçbir şeyi bulmuyor genelde.Flood dosyalarını .bat start start start şaka virüslerini falan bulsun anca

McAfee diyorsanız zaten o sistem dosyalarına virüslü demesiyle ünlüdür.

Dr.Web diyorsanız da ilk önce kendini korusun sallayın.
Siz yazdıklarımı uygulayın bakın nasıl bilgisayar sağlam oluyor.

Unutmadan bir de önemli bir ayrıntıyı hatırlatayım.
Windows Gezgini ile C diskinde Windows klasöründe falan çok dolaşmayın.Virüs varsa ilk sizi orda avlar.

Disk Defrag yapın ve disk defrag yaparken comodo'yu (öneririm) veya antivirüsünüzü açık tutun.Disk defrag sırasında birleştirilen dosyalar aynı zamanda antivirüsünüz iyiyse gerçek zamanlı korumada taramadan da geçirilir.

Ayrıca USB belleğinize Emsisoft Emergency Kit yükleyin.Bu sayede bilgisayarınızda kalıcı bir hasara yol açan ve antivirüsünüzü engelleyen bir virüs anında USB ile Emsisoft Emergency Kit'i açarak tarama yaptırabilir ve virüsü avlayabilirsiniz.
Emsisoft'un tarama gücüne gelince, tabii ki bir Comodo veya bir Malwarebytes kadar iyi değil ancak F-Secure'a yetişti yetişecek sınırlarda dolaşıyor.Yani %85-90


Arkadaşlar eğer bunları gerçekten de uygularsanız sisteminiz kale gibi olacaktır.
Ancak uyarıyorum, sistemi kötü olan arkadaşlar kalkıp da Sistemi iyi olanlar için yazdıklarımı yaparsa, eh tabii ki onlara ne hız ne de güvenlik kalır.
Lütfen bilgisayarınızın özelliklerine göre aşağıdaki listeden iyi orta veya kötü olduğunu bulunuz.

İyi bilgisayar özellikleri Minimum:
4GB DDR3 Ram
2GB Ekran Kartı
Intel Core i3 veya daha üstü -En az 2.50GHZ işlemci.

Orta bilgisayar özellikleri minimum:
2GB DDR3 Ram
1GB Ekran KArtı
Intel Core i3 veya daha üstü-En az 2.0GHZ işlemci.


Kötü bilgisayar (üzgünüm beyler ) özellikleri minimum:
1GB DDR3 veya 2GB DDR2 ram
512 MB ekran kartı
Intel Core i2 veya daha üstü-En az 1.50GHZ işlemci


Arkadaşlar yukarıda kötü bilgisayarı yazarken üzüldüm valla Keşke herkeste en az 8GB DDR3 ramli bilgisayar olsa

Neyse arkadaşlar okuduğunuz için sizlere çok teşekkür ederim.Gerçekten bu yazıyı yazarken çok uğraştım bayağı emek verdim.


Emeğe saygı yararlıysa 1 teşekküre tıkla.
2 saat az değil!
Kullanıcı İmzası
ƬHΣ GHΘЅƬLΨ , ƁLΔCƘ ΔΓΜΘƱΓΣD CΣƬƱΓIΘ


solidstar@thtmoderasyon.com


- SolidStar -
Konu SolidStar tarafından (18-04-2014 22:52 Saat 22:52 ) değiştirilmiştir.

18-04-2014 22:50
#2
Sensizolmaz61 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
E-Mail onayı yapılmamış üye
Üyelik tarihi:
02/2013
Nereden:
İstanbul
Mesajlar:
297
Teşekkür (Etti):
59
Teşekkür (Aldı):
13
Konular:
49
Ticaret:
(0) %
Eline sağlık dostum adamsın ...
18-04-2014 22:53
#3
VITALLION - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asistan & Moderatör Sorumlusu
Üyelik tarihi:
04/2013
Yaş:
22
Mesajlar:
11.051
Teşekkür (Etti):
4407
Teşekkür (Aldı):
5532
Konular:
1203
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
Sensizolmaz61´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Eline sağlık dostum adamsın ...
Teşekkürler hocam Bayağı vaktimi aldı ama değdi ya
Bir de şu yazı tipi boyutu falan değişmesin moderatörlerim böyle daha iyi göze çarpıcı yapıyorum bilerek ki insanlar iyi okusun falan rica ediyorum saolun

Edit:Tamamen kendi dökümanım alıntı değildir
Kullanıcı İmzası
ƬHΣ GHΘЅƬLΨ , ƁLΔCƘ ΔΓΜΘƱΓΣD CΣƬƱΓIΘ


solidstar@thtmoderasyon.com


- SolidStar -
18-04-2014 22:57
#4
mhhck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2009
Nereden:
K.IRAK
Mesajlar:
3.604
Teşekkür (Etti):
451
Teşekkür (Aldı):
782
Konular:
1185
Ticaret:
(0) %
Senin yazdığını biliyorlar merak etme teşekkürü o yüzden verdim
Kullanıcı İmzası
-------------------------------------------
VITALLION Teşekkür etti.
18-04-2014 22:58
#5
VITALLION - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asistan & Moderatör Sorumlusu
Üyelik tarihi:
04/2013
Yaş:
22
Mesajlar:
11.051
Teşekkür (Etti):
4407
Teşekkür (Aldı):
5532
Konular:
1203
Ticaret:
(0) %
Alıntı:
mhhck´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Senin yazdığını biliyorlar merak etme teşekkürü o yüzden verdim
Saolun hocam teşekkürler Tüm THT Ailesine
Kullanıcı İmzası
ƬHΣ GHΘЅƬLΨ , ƁLΔCƘ ΔΓΜΘƱΓΣD CΣƬƱΓIΘ


solidstar@thtmoderasyon.com


- SolidStar -
20-04-2014 14:50
#6
cor-vo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
07/2013
Mesajlar:
8.047
Teşekkür (Etti):
4149
Teşekkür (Aldı):
2323
Konular:
2193
Ticaret:
(0) %
Microsoft Security Essentials, xD diyesim geldi Yav kardeşim O antivirüs'ün bulduğu virüsleri sana teker teker sayayim,

Hani .BAT virüsü varya, start start start diye Onu bulabiliyor. Onun dışında başka bir şey bulduğunu görmedim

COMODO Firewall acayip bir şey interneti kullanmak isteyen her programı size soruyor böylelikle server yediyseniz bulabiliyorsunuz. Fakat, ilk yüklediğinizde başınızın etini yiyecek

Microsoft Security Essentials kullananları tebrik ediyorum
Kullanıcı İmzası
cor-vo | corvo9394
20-04-2014 14:52
#7
VITALLION - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Asistan & Moderatör Sorumlusu
Üyelik tarihi:
04/2013
Yaş:
22
Mesajlar:
11.051
Teşekkür (Etti):
4407
Teşekkür (Aldı):
5532
Konular:
1203
Ticaret:
(0) %
Ee zaten belirttim orda kötü bilgisayar diye kalkıp da kaspersky yüklicek hali yok adamın
anca security essentials kurtarır
Kullanıcı İmzası
ƬHΣ GHΘЅƬLΨ , ƁLΔCƘ ΔΓΜΘƱΓΣD CΣƬƱΓIΘ


solidstar@thtmoderasyon.com


- SolidStar -

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı