İPUCU

Bilgisayar Güvenliği Bilgisayar Güvenlik Sistemleri makaleleri, virüs korumasından, güvenlik duvarlarına kadar her şeyin nasıl çalıştığı hakkında bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Seçenekler

Truva Atı

21-04-2014 00:00
#1
Üyelik tarihi:
02/2014
Nereden:
TurkHackTeam
Mesajlar:
288
Teşekkür (Etti):
54
Teşekkür (Aldı):
34
Konular:
106
Ticaret:
(0) %
Truva atları ne yaparlar? Truva atları, günümüzde, arka planda bir program indirilirken kullanıcının zararlı bir siteye yönlendirilmesiyle gerçekleşen tarayıcı saldırıları ile yayılır. İşletim sistemi komutları, HTTP üzerinden ek dosyaları indirir - bunlar çeşitli bot, casus yazılım, arka kapı ya da diğer Truva atları olabilir. Hacker’ler daha sonra avlama amaçlı e-postaları kullanıcılara gönderir ve şüphelenmeyen kullanıcılar kişisel bilgilerini açıklayarak mağdur olurlar. Hacker’ler aynı zamanda sitelerdeki güvenlik açıklarından da yararlanarak Truva atlarını yasal yazılımlar içine gömebilir ve normal kullanıcılar tarafından yüklenmelerini sağlayabilirler.

Truva atı bilgisayarıma nasıl bulaşır?

Kişiler arası (P2P) ağlar, yani dosya paylaşım siteleri virüsleri için bir yuva haline gelmiştir. Saldırganlar ücretsiz indirilen dosyaların içine casus yazılım, virüs, Truva atı ve solucanlar yerleştirirler. P2P programlarının en tehlikeli özelliklerinden biri de üçüncü kişilerin bilgisayarınızdaki paylaşılan klasörlerde gezinmesine olanak tanıyan "sunucuya gözat" özelliğidir. P2P yanlışlıkla giriş, kullanıcı adı ve şifre bilgilerine; raporlara; mektup, Chat geçmişi, çerezler ve e-postalar gibi bilgilere ve bilgisayarda bulunabilecek tıbbi kayıtlara erişim sağlayabilir. E-posta ve anında mesajlaşmada olduğu gibi, P2P'deki virüsler de ulaşabildikleri kadar çok kullanıcıya ulaşarak bilgilerin çalınmasına ve bunların siber suçlular tarafından kullanılarak sahte kimlik oluşturulmasına ve suç işlenmesine olanak tanır. Kötü amaçlı yazılım ve Truva atlarından korunmak için öneriler Hacker’ler kimlikleri çalarak suç işlemek için yeni teknikler geliştirmeyi hiç bırakmayacak da olsalar tüketiciler sistemlerini korumak için önlem alabilirler. Gereken yanlızca güvenilir bir güvenlik yazılımı ve bir kaç güvenlik kuralına uymaktır. -

*Bilgisayarınızı güçlü bir güvenlik yazılımı ile koruyun ve güncel kalmasını sağlayın. TTNET Güvenlik McAfee Internet Security; Truva atı, hacker, casus yazılım ve daha fazlasına karşı kesin koruma sağlar. Anti-virüs, casus yazılım koruması, güvenlik duvarı, anti-spam, anti-phishing teknolojileri günümüzün çok yönlü saldırılarına karşı savaşmak için birlikte çalışır.

*Otomatik Windows® güncellemeyi etkinleştirin ya da güncellemeleri indirerek işletim sisteminin bilinen açıklara karşı yamalı olduğundan emin olun. Diğer yazılımların yamalarını da çıktıkları anda yükleyin. Güvenlik duvarının arkasında güncel yamalara sahip bir bilgisayar, Truva atı ve casus yazılıma karşı en iyi korumadır.

*Ekli dosyaları açarken dikkatli olun. Antivirüs yazılımınızı tüm e-posta ve anlık mesajları kontrol edecek şekilde yapılandırın. E-posta programının ekli dosyaları ve resimleri otomatik olarak açmadığından ve ön izlemenin kapalı olduğundan emin olun. Beklenmeyen iş e-postalarını ya da eklerini açmayın - tanıdığınız kişilerden gelseler bile!

*Dosya paylaşımında (P2P) dikkatli olun. Truva atları dosya paylaşım programlarında indirilmeyi beklerler. Dosya indirirken e-posta ve mesajlaşmada gösterdiğiniz hassasiyeti gösterin. .exe, .scr, .lnk, .bat, .vbs, .dll, .bin, ve .cmd uzantılı dosyaları indirmemeye dikkat edin. Antivirüs ve güvenlik duvarı sisteminizi kötü amaçlı yazılımlardan koruyacaktır.

*Tarayıcının en son sürümünü kullanın ve tamamen güncellenmiş olduğundan ve Truva atı yükleyebilecek phishing sayfalarını tanıyacak en son filtreleme teknolojisine sahip olduğundan emin olun.
*Mesajlaşma uygulamanızı doğru yapılandırın. Bilgisayarınızla birlikte otomatik açılmadığından emin olun. Kullanmadığınızda bilgisayarınızı ve DSL ya da modem hattınızı kapatın. Spam tabanlı yemleme(phishing) şablonlarına dikkat edin - e-posta ve mesajlardaki bağlantılara tıklamayın.

*Bir web sitesine girmeden önce yasal olduğundan emin olun.
Dosyalarınızı düzenli olarak yedekleyin ve bunları bilgisayarınızın dışında saklayın. Bir Truva atı saldırısına uğrarsanız fotoğraf, müzik ve vergi ya da banka bilgileri gibi kişisel bilgilerinize tekrar ulaşabilirsiniz. Temel koruma sağlayan TTNET Güvenlik McAfee Antivirus Plus; virüs, casus yazılım ve hackerlere karşı gerekli korumayı sağlar.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı