Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
THT Makaleler
> Bilgisayar Teknolojileri

Mikro Bilgisayarların Çalışma Prensibi // UnknownOrG

Bilgisayar Teknolojileri

 
 
Seçenekler
Alt 20-05-2018 22:00   #1
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2018
Nereden
3333
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 101
Teşekkür (Aldı): 76


Mikro Bilgisayarların Çalışma Prensibi // UnknownOrGMerhabalar TürkHackTeam Ailesi baslıkta da yazdıgım gibi Mikro bilgisayarların Çalışmasını ve Yapısını Yormayacak Şekilde Değinicem.

Mikro Bilgisayarlar: Binler ve milyonlarla ifade edilen transistör ve kompleks pek çok elemandan meydana gelen mikro bilgisayarlar, temel olarak şu birimlerden meydana gelmektedir:


Geçici saklama elemanları (Registers): Birkaç bitlik bilgiyi tutan belirli sayıdaki kaydedicinden meydana gelir. Bu kaydediciler 8 bitlik veya 16 bitlik bilgisayar komutu, veri ve adres bilgisini saklar.

Aritmetik Mantık Birimi (Arihtmetic lojic unite): Mantıksal karar veren (ve, veya, deği lojik sistem gibi) ve aritmetiksel işlemleri yapabilen sistemlerdir. Örneğin, sayıları kafadan atıyorum motorun su sıcaklık seviyesi 100 derece ama normali 50 derece bunu sensörlerden ecuya gönderiyor ecu'da gerekli işlemi yapıyor.

Zamanlama ve kontrol devreleri (Counters): Hem mikroişlemcinin iç işlemesini hem de dış mikrobilgisayar sisteminin işlemesini kontrol eden zamanlama ve kontrol devreleridir. Bu devreler aritmetik mantık birimi ve kaydedicilerin çalışmasını, bellek ve I/O(in/out) portlarına dışarıdan yapılan bilgi transferleri ile bu elemanlardan dışarıya doğru yapılan bilgi transferini kontrol
eder. Aynı zamanda bu devreler program komutları tarafından belirlenen işlerin
yerine getirilmesini temin ederler.

Tutucular (Latches): Merkezî işlem biriminin oluşturduğu adres, veri ve kontrol sinyallerinin bir sonraki değişikliğe kadar saklanmasını sağlamaktır.

Mikrobilgisayarlar; CPU, Bellek ve I/O (Input/OutputGiriş/Çıkış)
portları olmak üzere üç ana kısımdan oluşmaktadır. Mikroişlemcili bir sistemde,
Bellek, CPU ve I/O ayrı ayrı kullanılmaktadırlar. Mikroişlemcilerde, bellek ve I/O entegre
devreleri üç yol yardımıyla birbirine bağlanmıştır. Bu yollar:

Kontrol yolu (CONTROL BUS): Mikroişlemcinin zamanlama ve kontrol devrelerinde üretilen kontrol sinyallerini belleğe ve I/O birimlerine göndermek için kullanılan yoldur. Örneğin oku/yaz sinyallerini belleğe, giriş ve çıkış portlarına taşır.

Veri yolu (DATA BUS): Veri yolu, makine komutlarını ve verileri bellekten
mikroişlemciye taşır. Aynı zamanda giriş/çıkış transferleri ile ilgili verileri de taşımak için kullanılır.

Adres yolu (ADRESS BUS): Adres yolu, bellekteki bir yerin veya veri
transferinde görev alan giriş / çıkış portunun adresini iletmekte kullanılır. Kısacası verinin saklandığı yere ulaşmakta kullanılan adresi iletmek için kullanılır.

Not: Bir kısmı alıntıdır___________________________________________

Bize Biat Etmeyen Potansiyel Düşman Sayılır.

 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
Siber Güvenlik
sosyal medya bayilik paneli

wau