Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Haberler
> Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Dünyasındaki Son Gelişmeler...Memristors güç hızlı öğrenme sinir ağı

Bilim ve Teknoloji

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 04-02-2018   #1
  • Offline
  • Asteğmen
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Nov 2010
Nereden
istanbul
Mesajlar
Konular


  
Memristors güç hızlı öğrenme sinir ağıMemristors ile yapılan yeni bir sinir ağı türü, öğretim makineleri tarafından insanlar gibi düşünülme verimliliğini ehemmiyetli ölçüde artırabilir.
Rezervuar bilgi işlem sistemi isimi verilen ağ, konuşmalar esnasında söylenmeden önce sözcükleri evvelce düşünebilecek ve mevcut neticelere dayalı gelecekteki neticeleri düşünmede yardımcı olabilir.

Michigan Üniversitesinde elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri profesörü Wei Lu tarafından yönetilen rezervuar hesaplama sistemini oluşturan araştırma ekibi, yakın vakitte Nature Communications’ta çalışmalarını yayınladı .

Geçmişte, tipik bir sinir ağı kapasitesini geliştiren ve ihtiyaç duyulan eğitim müddetini azaltan rezervuar bilgisayar sistemleri daha büyük optik bileşenlerle oluşturulmuştur. Bununla beraber, UM grubu sistemlerini daha az alan gerektiren ve mevcut silikon tabanlı elektronik aletlere daha kolay entegre olabilen memristörleri kullanarak yarattı.

Memristors hem mantık yapabilir hem de verileri depolayabilen özel bir dirençli alet türüdür. Bu, işlemcilerin hafıza modüllerinden ayrı olarak mantık yürüttüğü tipik bilgisayar sistemleriyle tam terstir. Bu çalışmada, Lu ekibi yakın tarihte sadece olayları anan özel bir kayıt görevlisi kullandı.

Beyinlerden esinlenen sinir ağları, nöronlar veya düğümler ile düğümler arasındaki sinapslardan oluşur.

Bir görev için bir sinir ağı yetiştirmek için, sinir ağı çok sayıda suali ve bu suallerin yanıtlarını alır. Denetimli öğrenme denilen bu süreçte, doğru cevap vermede hata miktarını en üye indirgemek için düğümler arasındaki irtibatlar daha ağır veya hafifçe ağırlıklandırılır.

Eğitimden geçirildikten sonra, bir sinir ağı, yanıtı bilmeden test2 edilebilir. Sözgelişi, bir sistem yeni bir resimi işleyebilir ve bir insan yüzünü doğru bir şekilde belirleyebilir, zira eğitim setindeki diğer resimlerden insan yüzlerinin özelliklerini öğrenmiştir.

Lu, “Çoğu kez, bir ağ kurmak günler veya aylar alır” diye konuştu. “Bu çok pahalı.”

Görüntü tanıma da statik bir görüntü dışında rastgele bir bilgi gerektirmeyen oranla kolay bir meseledir. Konuşma tanıma gibi daha karmaşık görevler bağlama büyük ölçüde bağımlı olabilir ve nöral ağların, neyin daha oluştuğunu veyahut önceden söylenenleri bilmesine ihtiyaç duyabilir.

“Konuşmayı metne çeviri ederken veyahut dilleri çevirirken, bir kelimenin manası ve hem de telaffuzu, evvelki heceye bağlı olarak değişecektir” diye konuştu.

Bu, ağı ağa bir hafıza efekti kazandıran döngüler içeren tekrar eden bir sinir ağı gerektirir. Bununla beraber, bu tekrarlayan sinir ağlarının eğitimi bilhassa pahalı, diye konuştu Lu.

Memristors ile yapılmış rezervuar bilgisayar sistemleri pahalı eğitim sürecinin birçoğunu atlayabilir ve yeniden de ağa anımsama imkanı sağlayabilir. Zira sistemin en kritik bileşeni – rezervuar – eğitim gerektirmez.

Rezervuara bir dizi data girildiğinde, rezervuar verinin ehemmiyetli giderek alakalı özelliklerini tanımlar ve daha basit bir biçimde ikinci bir ağa aktarır. Bu ikinci ağın daha basit sinir ağları, özellikleri ve çıktıların ağırlığını değiştirerek kabul edilebilir bir hata düzeyine erişinceye kadar ilk ağın geçişi gibi eğitime ihtiyacı vardır.

Lu, “Depo hesaplamanın güzelliği, onu tasarlarken eğitmek zorunda değiliz” dedi.

Ekip, rezervuar hesaplama konseptini, sinir ağları arasında ortak bir mukayese etme olan el yazısı tanıma testini kullanarak ispat etti. Sayılar piksel sıralarına ayrıldı ve bilgisayara Morse kodu gibi gerilimle girdi, koyu renkli bir piksel için sıfır volt ve beyaz bir piksel için bir volttan biraz fazla.

Nominal sayıları belirlemek için yalnızca 88 tane memristörü kullanarak, görev için binlerce düğüm isteyen ananesel bir ağa mukayese et, rezervuar% 91 doğruluk ele geçirdi.

Rezervuar bilgi işlem sistemleri, bir data akışı veya sözcük akışı veya geçmiş neticelere bağlı bir işlev gibi giderek değişen verileri işlemek ile ilgili bilhassa ustalık içindedir.

Bunu göstermek için ekip mühendislik alanlarında yaygın olan çok geçmiş neticelere bağlı olarak karmaşık bir işlev test2 etti. Depo hesaplama sistemi karmaşık işlevi minimal hata ile modelleyebildi.

Lu bu araştırmayla iki gelecek yol keşfetmeyi tasarılıyor: konuşma tanıma ve tahmini tahlil.

Lu, “Konuşulan tabii dilde tahmin yapabiliriz, bu yüzden tam söz etmek zorunda dahi değilsiniz,” dedi. “Aslında ne diyeceğini önceden düşünebiliriz.”

Akıllı analizde, Lu uzaktan radyo istasyonlarındaki statik gibi gürültülü sinyaller almak için sistemi kullanmayı ve daha temiz bir veri akışı üretmeyi ummaktadır.

“Teşebbüs durdu bile bir çıkış sinyali öngörebilir ve üretebilir” dedi

Kaynak Adresi
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.