Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Haberler
> Bilim ve Teknoloji

Bilim ve Teknoloji Bilim ve Teknoloji Dünyasındaki Son Gelişmeler...

Laboratuvarda Çıkan Yangın, 7 Yıldır Çözülemeyen Bir Problemin 6 Ayda Çözülmesini Sağladı

Bilim ve Teknoloji

 
 
Seçenekler
Alt 16-04-2018 12:52   #1
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2018
Mesajlar
KonularLaboratuvarda Çıkan Yangın, 7 Yıldır Çözülemeyen Bir Problemin 6 Ayda Çözülmesini SağladıNobel ödüllü bilim insanı Tim Hunt, Erzurum Teknik Üniversitesi'nde düzenlenen bir konferansta kendisini Nobel'e taşıyan çalışmasına nasıl başladığını ve nasıl sonlandırdığını anlattı.
2001 yılında Nobel Tıp Ödülünü Paul Nurse ve Leland H. Hartwell ile birlikte kazanmış olan İngiliz biyokimyacı Tim Hunt, Erzurum Teknik Üniversitesi (ETÜ) Fen Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Genaktüel Kulübünce düzenlenen Uluslararası Katılımlı Nobelyum Bilim Kongresi’nde kendisini nobel ödülüne taşıyan hücre döngüsü esnasında, siklin proteinlerini nasıl keşfettiklerini anlattı.

1965 yılında bir konferansta dinlediği iki bilim insanının bilime olan bakış açısını tamamen değiştirdiğini söyleyen Hunt, ‘’Konferanstaki bir bilim insanı yaptığı çalışmada, hemoglobin yapısının oluşturduğu hem grubunun öneminin ortaya konulmasına ilişkin işlemini gerçekleştirmiş. Bu bilim insanı, hem grubunun hemoglobin içindeki önemini, canlıların yumurtalarındaki döllenme olduktan sonra protein sentezi miktarının arttığını ortaya koydu.’’ dedi.

Bu konferansın ardından arkadaşları ile ‘Bu bilim insanı, ribozom hem grubuna geldiğinde globinin proteine nasıl bağlanacağını nereden biliyor?’ sorusuna yoğunlaştıklarını belirten Hunt, bilim insanının bu konuda yanıldığını fark ettiklerini dile getirdi. Bu soruya yanıt için uzun süre çalışmalar yürüttüklerini kaydeden Hunt, ‘’Çalışmalarımızı sürdürürken laboratuvarımızda yangın çıktı. Yangından sonrası en güzel süreçti. 3 mil ötedeki bir laboratuvarın karşısına taşındık. Yangınla birbiriyle alakası olmayan veya desteklemeyen çok sayıda sonuçlar kül olmuştu. Yangının ardından yeni bir yaklaşım ve bakış açısıyla deneylerimize devam ettik.’’ dedi.

Yeni laboratuvarlarındaki 6 aylık araştırmanın çalışmalarını bambaşka bir seviyeye getirdiğini belirten Hunt, ‘’Geriye dönüp baktığınızda, 7 yıllık çalışmalarımıza rağmen sanki üzerimize sis çökmüştü, bir şey görmüyormuşuz. Laboratuvarımızda çıkan yangının ardından 7 yılda çözemediğimiz problemi sadece 6 ayda çözdük. Hem grubu ve eIF2-alfa protein kinaz varlığında, protein sentezinin durdurulabildiğini keşfettik.’’ diyerek sözlerini sonlandırdı. ETÜ Rektörü Prof. Dr. Muammer Yaylalı, konuşmasının ardından Hunt’a bir plaket takdim etti.

Kaynak___________________________________________

Kul Bela Görmez Hak Yazmadıkça Hak Bela Yazmaz Kul Azmadıkça
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.