Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim HukukuCep Telefonu ve MSN üzerinden yapılan dolandırıcılıklar

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-07-2014 15:58   #1
  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2009
Nereden
Bursa
Yaş
22
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 1877
Teşekkür (Aldı): 2497


Cep Telefonu ve MSN üzerinden yapılan dolandırıcılıklarGünümüzde teknoloji ağının gelişmesi ile birlikte buna paralel olarak suç işlemeyi alışkanlık haline getiren veya suça meyilli olan şahısların teknolojiyi (Özellikle bilgisayar, internet ve cep telefonu vs.) kullanmak suretiyle muhtelif suç türlerini de geliştirdikleri ve haksız yere menfaat temin ederek vatandaşlarımızı dolandırdıkları tespit edilmiştir.

İnternet üzerinden e-mail veya MSN ile kendilerini Emniyet, Jandarma veya herhangi bir kamu görevlisi olarak tanıtan şahısların sahtecilik ve dolandırıcılık yaptıkları anlaşılmıştır.

Hiçbir Emniyet Teşkilatı personeli internet üzerinden herhangi kişisel bilgi ve belge istememektedir. Bu gibi bilgi ve belge isteyenlere hiçbir zaman rağbet gösterilmemesi gerekmektedir.

Bu tür girişimlere maruz kalan vatandaşlarımızın hiç bir işlem yapmadan kolluk kuvvetlerine bilgi vermesi rica olunur.


MSN ÜZERİNDEN KONTÖR HIRSIZLIĞI

MSN şifrelerinin çalınmasının yaygınlaşması ile birlikte, MSN mağduru vatandaşların sayısında da artış yaşanmaktadır. İnternet kullanıcılarına ait EMAİL ve MSN gibi haberleşme programlarına ait şifrelerin ele geçirilerek mağdurun iletişim listesinde bulunan irtibatlarına, mağdurun konuşmaları taklit edilerek, mağdur adına konuşan hackerlar, karşılarındaki kişilerden kontör veya borç para talep edebilmekte, daha sonra ise bu kişileri bazı sitelere yönlendirerek ya da resim ve dosyalar göndererek bu kişilere ait şifre bilgilerini haksız kazanç elde edebilmek, şahsı yeni kurban haline getirmek ve aynı yöntemle kurban zincirini genişletmek için ele geçirmeye çalışmaktadırlar.

TELEFONLA KONTÖR HIRSIZLIĞI

Kendilerini emniyet görevlisi olarak tanıtarak başkalarına ait cep telefonu numaraları ile arayan şahısların dolandırıcılık yaptıkları anlaşılmıştır. Olay genellikle şu şekilde olmaktadır.

Vatandaşın cep telefonuna kendisinde kayıtlı olmayan bir numara çağrı bırakır. Vatandaş çağrı bırakan telefonu aradığında telefonu açan şahıs kendisinin Emniyet Müdürlüğünde görevli olduğunu, vatandaşa ait telefon ile bir bayanın rahatsız edildiği hatta tehdit edildiği, bu konuda şikayet olduğu, gerçek şüphelisinin tespit ve yakalanması için çalışma yapıldığını, bu konuda kendilerine yardımcı olunması gerektiğini beyan ederek, bu görüşme yapıldığı esnada telefondan telsiz sesleri fonu verilir. Vatandaşı polis olduğuna ikna ettikten sonra en yakın markete yada petrol istasyonları marketlerine gitmelerini telefonuna ait kontör almalarını, bu olayın gizli yürütüldüğünü kimseye herhangi bir şey söylememelerini telefonun ise kendileri kapatmalarını isteyinceye kadar kapatmamalarını, şahsı teknik olarak takip ettiklerini beyan ederek vatandaşın markete yada petrol istasyonuna gönderirler.Telefonu açık olan vatandaşa marketten 5 veya 10 tane 250′lik kontör aldırırlar. Kontörleri alan vatandaştan şifreleri söylemesini isterler şifreleri aldıktan sonra olayın gizliliğini öne sürerek kontör kartlarının imha edilmesini isterler. Müşteki saatlerce telefonu açık şekilde oyalayarak vatandaşlardan tekrar kontör almasını isterler. Vatandaşlar parasının olmadığını söylediklerinde veya bahane uydurduğu zaman paranızı teşkilatımız daha sonra ödeyecek şahıs yakalanmak üzere lütfen bağlantıyı kesmeyin gibi bahaneler uydurdukları anlaşılmaktadır. Vatandaşların ya şarzı bitmesi üzerine ya da şahısların polis olmayacağına inandıkları anda telefonu kapattıkları, bu şekilde dolandırılan vatandaşlarımızın çoğunluğunun polise herhangi bir müracaatta dahi bulunmadıkları öğrenilmiştir.

ADLİ BOYUT

Bilişim suçları kapsamında değerlendirilen MSN adres ve şifresinin hacklenmesi ve devamında nitelikli dolandırıcılık suçu şikayete bağlı bir suç türüdür. MSN Hırsızlığından mağdur olan vatandaşlarımızın şikayetçi olduğu konular ile ilgili elde edebildiği tüm deliller ile birlikte en yakın Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat ederek şikayetçi olabilir, ayrıca emniyet müdürlüklerinin online sikayet kısmından da şikayette bulunabilir.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau