İPUCU

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku

Seçenekler

Facebook Emniyet Teşkilatı

14-07-2014 01:16
#1
IKANTUTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2013
Nereden:
istanbul
Mesajlar:
1.198
Teşekkür (Etti):
352
Teşekkür (Aldı):
176
Konular:
142
Emniyet Teşkilatı için Bilgiler

Bu operasyonel bilgiler, Facebook'tan kayıtları talep eden emniyet teşkilatı görevlileri içindir. Davacılardan ve davalılardan gelen talepler dahil özel tarafların talepleri için facebook.com/help/?page=1057 adresini ziyaret edin. Kendi hesapları hakkında bilgi isteyen kullanıcılar Hesap Ayarları'na giderek Facebook'un "Bilgilerini İndir" özelliğine erişebilir (bkz. facebook.com/help/?page=18830). Bu bilgiler her zaman değişebilir.
Bu kuralların asıl İngilizce metinleri PDF olarak da indirilebilir.
ABD Yasal İşlem Gereklilikleri

Hesap kayıtlarını yalnızca hizmet koşullarımıza ve federal Kayıtlı İletişimler Yasası ("SCA"), 18 U.S.C. Kısım 2701-2712 dahil ilgili yasalara uygun olarak açıklıyoruz. ABD yasalarına göre:
  • Temel abone kayıtlarının (bu bilgilere ad, hizmet süresi, kredi kartı bilgileri, e-posta adresleri ve yakın zamandaki bir giriş/çıkış IP adresi dahil olabilir) açıklanmasını zorunlu kılmak için, resmi bir cezai soruşturmayla bağlantılı geçerli bir mahkeme celbi gereklidir (18 U.S.C. Kısım 2703(c)(2) uyarınca).
  • Yukarıda belirtilen temel abone kayıtlarına ek olarak mesaj başlıkları ve IP adresleri içerebilen iletişim içerikleri hariç olmak üzere, hesapla ilgili belirli kayıtların veya başka bilgilerin açıklanmasını zorunlu kılmak için, 18 U.S.C. Kısım 2703(d) kapsamında bir mahkeme emri gereklidir.
  • Herhangi bir hesabın mesajlar, fotoğraflar, videolar, duvar yazıları ve konum bilgileri gibi kayıtlı içeriklerinin açıklanmasını zorunlu kılmak için, Federal Ceza Kanunları (Federal Rules of Criminal Procedure) veya buna eşdeğer geçerli nedenlerin belirtilmesi üzerine Devlet izin usulleri kapsamında çıkarılmış arama emri gereklidir.
  • Facebook için geçerli olan ulusal güvenlik dilekçesi hükmünün sadece 2 kategorideki bilgilerin verilmesini gerektirdiğini yorumluyoruz: ad ve hizmet süresi.

Uluslararası Adli İşlem Gereklilikleri

Hesap kayıtlarını yalnızca hizmet koşullarımıza ve ilgili yasalara uygun olarak açıklıyoruz. Hesabın içeriklerinin açıklanmasını zorunlu kılmak için bir Karşılıklı Adli Yardımlaşma Anlaşması isteği veya istinabe müzekkeresi gerekli olabilir. Daha fazla bilgiyi şurada bulabilirsiniz: facebook.com/about/privacy/other.
Hesapların Muhafazası

Resmi cezai soruşturmalarla bağlantılı hesap kayıtlarını, mahkemeden alınmış resmi bir belge elimize geçinceye kadar 90 gün boyunca korumak için gerekli adımları izleyeceğiz. Resmi kayıt koruma taleplerini facebook.com/records adresindeki Emniyet Teşkilatı Çevrimiçi Talepler Sistemi'nden hızla gönderebilir veya aşağıda belirtildiği gibi e-posta, faks veya posta yoluyla gönderebilirsiniz.
Acil Talepler

Bir çocuğa zarar gelmesi olasılığı veya herhangi bir kişinin ölüm riski ya da ciddi fiziksel yaralanması ile ilgili ve gecikme olmaksızın bilgilerin açıklanmasını gerektiren bir durumda, emniyet teşkilatı yetkilileri facebook.com/records adresindeki Emniyet Teşkilatı Çevrimiçi Talepler Sistemi'nden talep gönderebilir. Önemli not: Bu e-posta adresine emniyet teşkilatı yetkilisi olmayan kişilerin gönderdiği mesajları okumayacağız ve yanıtlamayacağız. Acil bir durumla karşılaşan kullanıcılar derhal ve doğrudan yerel emniyet teşkilatına başvurmalıdır.
Çocukların Güvenliğiyle İlgili Konular

Devlet kurumlarının talepleri aracılığı ile dikkatimize sunulan içerikler de dahil olmak üzere dünyanın herhangi bir yerinde sitemizde belirlenen tüm çocuk istismarı durumlarını Ulusal Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi'ne (National Center for Missing and Exploited Children, NCMEC) bildiriyoruz. NCMEC, Uluslararası Kayıp ve İstismara Uğramış Çocuklar Merkezi'yle ve dünyanın her yerinden emniyet yetkilileriyle ortak çalışmaktadır. Bir talep çocuk istismarı veya çocukların korunması konularıyla ilgiliyse, lütfen bu sorunlarla hızlı ve verimli şekilde ilgilenebilmemizi sağlamak için talebinizde ilgili durumları belirtin (ve ilgili NCMEC rapor tanımlayıcılarını dahil edin).
Verilerin Muhafazası ve Ulaşılabilirliği

Özellikle mahkemeden alınmış uygun bir belgede belirtilen ve bulup sistemden çekmemizin mümkün olduğu verileri arayıp açıklayacağız. Kullanıcı içeriği sitemizden silmeden önce geçerli bir koruma talebi almadığımız sürece emniyet teşkilatına yönelik veriler tutmuyoruz.
Verilerin ve hesapların silinmesi hakkında detaylar Veri Kullanımı İlkemizde (facebook.com/policy.php), Hak ve Sorumluluklar Bildirimimizde (facebook.com/terms.php) ve Yardım Merkezimizde (facebook.com/help/?faq=224562897555674) bulunabilir.
Taleplerin Biçimi

Çok geniş veya belirsiz talepleri işleme alamayız. Tüm talepler istenen kayıtları ayrıntılı olarak tanımlamalı ve şunları içermelidir:
  • Düzenleyen makamın adı, sorumlu yetkilinin rozeti/kimliği, emniyet güçlerine ait bir etki alanından e-posta adresi ve doğrudan iletişim için telefon numarası.
  • Facebook profilinin e-posta adresi, kullanıcı kimlik numarası (Profil non disponible | Facebook) veya kullanıcı adı (http://www.facebook.com/username).

Kullanıcı Rızası

Emniyet teşkilatından bir görevli, bir Facebook kullanıcısı hakkında bilgi istiyorsa ve kullanıcı bu görevlinin hesap bilgilerine erişmesine veya hesap bilgilerini almasına izin verdiyse, kullanıcı bu bilgileri hesabından kendisi almalıdır. Mesajlar, fotoğraflar, videolar ve duvar yazıları gibi hesap içerikleri için kullanıcı Hesap Ayarları'na giderek Facebook'un "Bilgilerini İndir" özelliğini kullanabilir (bkz. facebook.com/help/?page=18830). Kullanıcılar Hesap Ayarları'ndaki Güvenlik Ayarları/Aktif Oturumlar kısmından yakın zaman giriş yapılan IP adreslerini de görebilir. Kullanıcılar mahkemeden alınmış resmi bir belge olmadan daha eski IP bilgilerine erişemez.
Bildirim

Our policy is to notify people who use our service of requests for their information prior to disclosure unless we are prohibited by law from doing so or in exceptional circumstances, such as child exploitation cases, emergencies or when notice would be counterproductive. Law enforcement officials who believe that notification would jeopardize an investigation should obtain an appropriate court order or other appropriate process establishing that notice is prohibited. If your data request draws attention to an ongoing violation of our terms of use, we will take action to prevent further abuse, including actions that may notify the user that we are aware of their misconduct.
Tanıklık

Facebook uzman tanıklık desteği sunmamaktadır. Ayrıca, Facebook kayıtları yasalar uyarınca kendi kendini doğrular niteliktedir ve kayıtları koruyan bir kişinin tanıklığını gerektirmemelidir. Özel bir belge türü gerekiyorsa, bunu lütfen kayıt talebinize ekleyin.
Maliyet Tazmini

Bilgi taleplerine yanıt verme maliyetleri için yasaların izin verdiği ölçüde tazminat isteyebiliriz. Bu ücretler hesap başına uygulanır. Sıra dışı veya külfetli taleplere yanıt verirken oluşan maliyetler için de ek ücret isteyebiliriz.
Çocuklara, Facebook'a ve kullanıcılarımıza zarar gelmesi olasılığının olduğu soruşturmalarda ve acil taleplerde bu ücretlerden feragat edebiliriz.Talep Gönderimi

Çevrimiçi

Emniyet teşkilatı yetkilileri talep gönderimi, takibi veya işlemi için facebook.com/records adresindeki Emniyet Teşkilatı Çevrimiçi Talepler Sistemi'ni kullanabilir.
Emniyet Teşkilatı Çevrimiçi Talepler Sistemi'ne erişmek için bir devlet kurumu tarafından verilmiş bir e-posta adresi gerektiğini lütfen unutmayın. Aşağıda belirtildiği gibi e-posta veya faksla da talep gönderebilirsiniz.
E-posta

records@fb.com
Faks

ABD: +1 650 472-8007
İrlanda: +353 (0)1 653 5373
Posta

Amerika Birleşik Devletleri Posta Adresi: 1601 Willow Road, Menlo Park CA 94025
Ireland Mail Address: Facebook Ireland Ltd | 4 Grand Canal Square | Dublin 2
Attention: Facebook Security, Law Enforcement Response Team
Taleplerini facebook.com/records adresindeki Emniyet Teşkilatı Çevrimiçi Talepler Sistemi üzerinden göndermeyen emniyet teşkilatı yetkililerinin yanıt bekleme süresi daha uzundur.
Notlar

  • Mahkemeden alınan belgenin yukarıdaki herhangi bir yöntemle kabul edilmesi kolaylık içindir ve görevsizlik ya da uygun tebliğ dahil herhangi itirazdan muaf tutmaz.
  • Yukarıdaki adreslere emniyet teşkilatı görevlisi olmayan kişilerin gönderdiği başvuruları yanıtlamayacağız.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı