İPUCU

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku

Seçenekler

Siber Suçlar ?

06-09-2014 11:04
#1
GeceSakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
09/2014
Nereden:
Residents
Mesajlar:
10
Teşekkür (Etti):
1
Teşekkür (Aldı):
1
Konular:
6
Siber Suçlar
__________
Siber Suç Nedir
 • Her geçen gün teknolojinin ve bu teknolojilere erişilebilirliğin artmasına paralel olarak bilişim sistemlerine yönelik işlenen suçlar da artmaktadır. Siber Suç, bir bilişim sisteminin güvenliğini ve / veya buna bağlı verileri ve / veya kullanıcısını hedef alan ve bilişim sistemi kullanılarak işlenen suçlardır. Siber Suçu diğer suçlardan ayıran özelliği bir bilişim sistemi olmadan işlenememesidir. Bu suç türü bilgisayar ve internete özgü suçlar olarak da adlandırılabilir.
  Tüm suçların bilişim sistemleri kullanılarak işlenebileceği de bir gerçektir. Ancak böyle olması o eylemi siber suç yapmayacaktır. Siber Suçlar Sözleşmesi ve şubemizin görev alanı perspektifinde bakıldığında, siber suç bir bilişim sistemine izinsiz olarak ve hukuka aykırı olacak şekilde girilmesi ve sonrasında yapılan eylemdir. Bu suçta hedef bir kişi olabileceği gibi kişinin malvarlığı veya bir sistemin kendisi de olabilir. Örneğin, bir sisteme girerek, zarar verme, verileri silme, şifreleme, ele geçirme, veri ekleme, sistemin kullanımını engelleme, özel hayatın gizliliğine müdahale etme, iletişimi engelleme, iletişimi izinsiz izleme ve kayıt etme gibi eylemler siber suç kategorisinde değerlendirilir.
Hacking
 • Kısaca hacking diye tabir edilen eylem, bilişim sistemine yetkisiz ve izinsiz erişim olarak da adlandırılabilir. Bir bilişim sistemine hukuka aykırı olarak ve sahibinin bilgisi veya rızası dışında erişilmesi suçudur. Birçok ülkede de olduğu gibi ülkemizde de suç olarak sayılmaktadır. Genelde bu suçla beraber bir çok hak ihlali de yapılmakta, başka suçların işlenmesi için bir kapı açmaktadır.
Verilere Yönelik Suçlar
 • Yetkisiz ve hukuka aykırı erişimden sonra verilerin sistemdeki verilere eklenmesi, verilerin silinmesi, değiştirilmesi, şifrelenmesi, çalınması verilere erişimin engellenmesi, yeni veri eklenmesi, bu kapsamda değerlendirilir.
Bot-Net / D-Dos Saldırıları
 • Bir sistemin erişilmesini engellemek amacıyla yapılan saldırıdır. Daha önceden zararlı yazılım yüklenerek ele geçirilmiş ve BOT olarak tabir edilen bilgisayarlara komut vererek istenen web sitesine kısa sürede çok sayıda istek göndererek başka kullanıcıların ulaşmasının engellenmesi eylemidir. Aynı anda 10 kişinin geçebileceği bir market kapısına 10.000 kişinin yığılması gibi bir benzetme yapılabilir. Genelde ticari amaçla yapılır ama siyasi ve terör amacı ile de yapıldığı görülmektedir.
Çocukların Cinsel İstismarı Ve *****grafisi
 • Çocukların cinsel istismarı, onbeş yaşını tamamlamamış veya tamamlamış olmakla birlikte fiilin hukuki anlam ve sonuçlarını algılama yeteneği gelişmemiş olan çocuklara karşı gerçekleştirilen her türlü cinsel davranış ve diğer çocuklara karşı sadece cebir, tehdit, hile veya iradeyi etkileyen başka bir nedene dayalı olarak gerçekleştirilen cinsel davranışlardır.

 • Çocuk *****grafisi ise yaşı 15 yaşından küçük veya yaşı büyük olsa da aklen kavrama yeteneğinden yoksun kişilerin vücutlarının bir kısmını veya tamamının görüntülenmesi, kaydedilmesi, depolanması, yayınlaması suçlarıdır. Bu görüntülerde çocuk ile cinsel birleşme yapılmış olması suçu, ayrı bir suç olarak yargılamada değerlendirilmektedir. Bu tip görüntüleri üreten, görüntüde çocuğa karşı eylemde bulunan, görüntüyü elinde bulunduran ve yayan herkes ayrı ayrı suç işlemiş olur.

 • Çocuk *****grafisi tüm dünyada siber suçlar ile mücadele eden birimlerce en hassas biçimde takip edilen ve yaptırımları en ağır olan suç türleri arasındadır.
Online Örgütlü Kumar
 • Kanunlarımıza göre kumar oynama eylemine Kabahatler Kanunu’na; kumar oynamaya yer ve imkân sağlamak suçuna ise Türk Ceza Kanunu‘na göre işlem yapılır. Sokakta bunun örneğini kumarhaneler, kumar oynatan kahvehaneler olarak görürken internet ortamında ise para karşılığı yasa dışı bahis ve kumar oynatma olarak görüyoruz. İnternet ortamında kumar oynamaya yer ve imkan sağlayan kişilerin oluşturdukları örgüt yapısının tespit edilip yakalanması birimimizce takip edilmektedir.
Nitelikli İnteraktif Dolandırıcılık
 • Bir bilişim sistemlerinin, banka ve kredi kurumlarının aracı olarak kullanılması suretiyle yapılan dolandırıcılık suçudur. Sahte e-postalar ile kullanıcıların bilgilerinin istenmesi ,sahte sitelerle kullanıcıların bu sitelere bilgilerini girmesi suretiyle kişisel verilerin ele geçirilmesi ve bu verilerin kullanılarak menfaat temin edilmesidir.
Nitelikli Hırsızlık
 • Temel olarak bir takım zararlı yazılımlar ile bir sistemdeki veya sistemler arasındaki trafik içinde aktarılan verilerin sahibinin rızası ve bilgisi dışında ele geçirilmesidir.
Banka ve Kredi Kartı Hakkında İşlenen Suçlar
 • Banka ve kredi kartları üzerinde bulunan manyetik kart bilgilerinin kopyalanması veya mail order için gerekli olan bilgilerin bilişim sistemleri üzerinden çalınması ve sahibinin bilgisi dışında hukuka aykırı kullanılması suçlarıdır.
Görev Alanımız
______________
Bilişim Sistemine Girme
 • Bir bilişim sisteminin bir kısmına veya tamamına girme suçudur. Burada veri silinmesi veya bedel karşılığı hizmet verilen sistemlere karşı yapılırsa ayrıca artırıcı sebeptir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 243’de düzenlenmiştir.
Sistemi Engelleme,Bozma,Verileri Yok Etme Veya Değiştirme
 • Bir sistemin her ne surette olursa olsun işleyişini engellemek, sistemde bulunan verileri bozmak, değiştirmek, başka yere göndermek, yok etmek ve benzeri eylemler suçtur. Bu suç banka sistemleri üzerinde işlenirse cezayı artırıcı sebeptir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 244’de düzenlenmiştir.
Haberleşmenin Gizliliğini İhlal
 • Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleştirilirse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.
 • Kişiler arasındaki haberleşme içeriklerini hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Kendisiyle yapılan haberleşmelerin içeriğini diğer tarafın rızası olmaksızın alenen ifşa eden kişi, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır. Kişiler arasındaki haberleşmelerin içeriğinin basın ve yayın yolu ile yayınlanması halinde, ceza yarı oranda artırılır.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 132’de düzenlenmiştir.
Özel Hayatın Gizliliği
 • Özel hayatın gizliliğinin ihlal edilmesi suçtur. Bu suç işlenirken özel hayat ile ilgili ses ve görüntü alınması ile bu ses ve görüntülerin dağıtılması ağırlaştırıcı sebeptir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 134’de düzenlenmiştir.
Kişisel Verilerin Kaydedilmesi
 • Kişilerin siyasî, felsefî veya dinî görüşlerine, ırkî kökenlerine; hukuka aykırı olarak ahlâkî eğilimlerine, cinsel yaşamlarına, sağlık durumlarına veya sendikal bağlantılarına ilişkin bilgileri kişisel veri olarak kaydetmek ayrıca kişilere ait olan verilerin hukuka aykırı olarak ve rızası dışında kaydetmek de bu suç kapsamındadır.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 135’de düzenlenmiştir.
Nitelikli Hırsızlık
 • Temel olarak bir takım zararlı yazılımlar ile bir sistemdeki veya sistemler arasındaki trafik içinde aktarılan veri veya verilerin sahibinin rızası ve bilgisi dışında ele geçirilmesi suçudur. Örneğin, çevirimiçi – online oynanan oyunlarda oyun karakterinin çalınması, banka hesabındaki mevduatın başka hesaplara eft / havale edilmesi bu tip suçlardandır.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 142/2-e’de düzenlenmiştir.
Nitelikli İnteraktif Dolandırıcılık
 • Bilişim sistemlerinin, banka ve kredi kurumlarının aracı olarak kullanılması suretiyle yapılan dolandırıcılık suçudur. Sahte e-postalar ile kullanıcıların bilgilerinin istenmesi, sahte sitelerle kullanıcıların bu sitelere bilgilerini girmesi suretiyle kişisel verilerin ele geçirilmesi ve bu verilerin kullanılarak menfaat temin edilmesidir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 158/1-f’de düzenlenmiştir.
Banka Ve Kredi Kartı Suçları
 • Bilişim sistemlerinin, banka ve kredi kurumlarının aracı olarak kullanılması suretiyle yapılan dolandırıcılık suçudur. Sahte e-postalar ile kullanıcıların bilgilerinin istenmesi, sahte sitelerle kullanıcıların bu sitelere bilgilerini girmesi suretiyle kişisel verilerin ele geçirilmesi ve bu verilerin kullanılarak menfaat temin edilmesidir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 158/1-f’de düzenlenmiştir.
Çocuk *****grafisi
 • Çocuk *****grafisinden önce cinsel istismar konusuna kısaca değinecek olursak: Cinsel istismar, 15 yaşından küçük veya bu eylemin hukuki sorumluluğunu anlayamayacak akıl yapısında kişiye karşı cinsel yönden yapılan eylemlerdir. Bu suçta ç o cu ğun vücuduna cinsel organ veya başka bir şey sokulması durumunda alt sınırı 8 yıldan başlayan hapis cezası öngörülür. Akrabalar tarafından, cebir ve şiddet ile veya sağlığı bozacak şekilde yapılması yine ağırlaştırıcı sebeplerdir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 103’de düzenlenmiştir.
 • 15 yaşını doldurmamış veya bunun hukuki anlamını anlayamayacak durumda olan kişilere karşı cinsel yönden istismar etmek suç olduğu gibi bunu kaydetmek, yayınlamak, saklamak, depolamak, ülkeye sokmak, satmak, ihraç etmek, başkalarının kullanımına sunmak veya bulundurmak da suçtur. Türk Ceza Kanunu’nda alt sınırı 5 yıl hapis cezası öngörülmüştür. Yayınlama işi basın yayın organları üzerinde yapılırsa ağırlaştırıcı sebeptir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 226’da düzenlenmiştir.
Online Örgütlü Kumar
 • Kumar oynamaya yer ve imkan sağlamak suçtur. Burada yer kavramı gerçek yer olabileceği gibi yer sağlayıcılarda alınmış bir alan üzerinde sanal olarak sağlanmış bir yer de olabilir. Çocukların erişim sağlayabileceği şekilde bir yer sağlama faaliyeti ağırlaştırıcı sebeptir.
 • Türk Ceza Kanunu Madde 228’de düzenlenmiştir.
Mağdur Olmamak İçin
_____________________

Siber Dolandırıcıların Yapacağı 10 Şey
 • Teknolojiler değişse de siber suçlular, ister e-posta yoluyla, ister kısa mesaj veya telefon yoluyla olsun, banka bilgilerini ele geçirmek için kullanıcıları kandırmanın yeni yollarını her zaman buluyorlar.
 • Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’in iletişim platformu WeLiveSecurity.com’un editörlerinden Rob Waugh’e göre son zamanlarda siber suçlular; arama, kısa mesaj hatta kurye yoluyla kullanıcının parasını ele geçirmeye çalışıyor. Bu saldırıların çoğu çok ikna edici görünebiliyor; en azından ilk bakışta. “Güvende kalmanın anahtarı, gelen mesajların üslubunu ayırt etmektir“ diyen Waugh, kullanıcıları dikkatli olmaya çağırdı ve bankanızın asla yapmayacağı, fakat siber dolandırıcıların yapacağı 10 şeyi sıraladı.
 • İşte o maddeler...
 • 1) Mesajla sizin, siz olduğunuzu doğrulamak için bilgilerinizin istenmesi - Bankalar kesinlikle mesaj yoluyla bilgilerinizi doğrulamanızı veya şifrenizi göndermenizi istemez. Ayrıca bankalar, uygulamalarını bu şekilde güncellemezler. Mesaj yoluyla gelen linklere tıklamayın ve gelen mesajdaki herhangi bir numarayı aramayın. Onun yerine bankanızın normal numarasını arayın.
 • 2) Banka hesabınızın kendisini silmemesi için 24 saat sürenizin olduğunun söylenmesi - Zaman sınırlaması olan bütün mesajlara çok şüpheli yaklaşılmalıdır. Siber suçlular hızlı çalışmak zorundadırlar. Çünkü web siteleri işaretlenebilir, bloke edilebilir veya hızlıca kapatılabilir. O nedenle düşünmeden tıklamanızı sağlamaları gerekir. Bankalarsa sadece iletişime geçmenizi bekler, genellikle zaman sınırlaması belirlemezler.
 • 3) Bankacılık uygulamanızın yeni bir sürümünü içeren link yollanması - Örneğin, ESET tarafından keşfedilen bankacılık truva atı Hesperbot, kullanıcıların cep telefonu numaralarını girmelerini isteyen kötü amaçlı bir web sayfası kullanıyor. Bankanız uygulamalarını bu şekilde paylaşmaz. Onun yerine resmi uygulama mağazalarından indirerek uygulamanızın güncel olmasını sağlar. Ayrıca yeni sürümlerle ilgili link de paylaşmaz.
 • 4) E-postada kısaltılmış bir web adresi (URL adresi) kullanılması - Siber suçlular, sözde bankanızdan gelen e-postadaki zararlı web sayfalarının daha gerçek görünmesini sağlamak için çeşitli numaralar kullanırlar. Bunların en basitlerinden biri URL kısaltma servisleridir. Bankanızdan e-posta veya kısa mesaj yoluyla gelen kısa linklere asla tıklamayın. Onun yerine bankanızın her zaman kullandığınız web sitesine gidin (her zaman kullandığınız URL adresinden) veya e-postadaki numaradan değil resmi numarasından bankanızı arayın.
 • 5) Sahte banka kartınızı alması için kurye gönderilmesi - Özellikle İngiltere’de görülen kurye dolandırıcılığı oldukça yeni bir yöntem. Telefonunuz çalar, arayan bankanızdır ve sahte bir banka kartını değiştirmeleri gerektiğini söylerler. Kurye ile değiştirmeyi teklif ederler ve bankanız, sahte kartları toplayan kuryenin kısa bir süre içinde size ulaşacağını söyler. Kurye geldiğinde "doğrulamak" için kartınızın şifresini ister ve paranız sihirli bir şekilde ortadan kaybolur. Eğer kartınız sahteyse, bankanız sizi kartı imha etmeniz gerektiği konusunda bilgilendirir ve yenisini size posta yoluyla gönderir.
 • 6) Banka olduklarını kanıtlamak için sabit hattınızı arayıp, onları geri aramanızın istenmesi Yeni dolandırıcılık yöntemlerinden biri de, polis veya bankanız tarafından aranıp, kartınızdan yapılmış geçersiz bir işlem tespit edildiğinin söylenmesidir. Bunun ardından suçlular kim olduklarını kanıtlamak için telefonu kapatarak normal numarasından bankanızı aramanızı isterler fakat aslında telefonu kapatmayıp size çevir sesi dinletirler. O sırada bankanızın numarasını tuşlarsınız ve karşınıza yine aynı çete çıkıp sizden kredi kartı detaylarınızı ve şifrenizi ister.
 • 7) Hiçbir uyarı yapmadan yeni bir e-posta adresinize mesaj yollanması - Bankanız aniden, normalde kullandıklarından farklı bir e-posta adresinizden sizinle iletişime geçerse, kuşkulanın! Bankalar kafalarına göre yeni e-posta adresleri eklemezler.
 • 8) Güvenli olmayan bir web sayfasının kullanılması - Gerçek bir banka sayfasındaysanız, tarayıcınızın adres çubuğunda sayfanın güvenli olduğunu gösteren, asma kilit veya kırılmamış anahtar gibi bir sembol olmalıdır. Eğer sembol görünmüyorsa çok çok dikkatli olun. Banka sitelerine kişisel bilgisayarınızdaki tarayıcıdan girmenin en iyi yöntem olma sebeplerinden biri budur. Akıllı telefon tarayıcılarından hangi sayfaların güvenli olduğunu anlamanız daha zor olabilir. • Site : Phishing Quiz - OpenDNS
 • 9) Size "Sayın Müşteri" veya "Sayın e-postaadresiniz@gmail.com" şeklinde hitap edilmesi - Bankalar genellikle size adınız ve ünvanınızla hitap ederler ve genellikle hesap numaranızın son 4 hanesi gibi başka bir güvenlik katmanı ekleyerek bunun gerçek bir e-posta olduğu, oltalama olmadığı güvencesini verirler. "Sayın müşteri" veya "Sayın e-posta adresiniz" şeklinde hitap eden herhangi bir e-postadan hemen şüphelenin! Büyük miktarlarda yollanan otomatik spam mesajlar, sizi gafil avlamaya çalışır.
 • 10) Annenizin kızlık soyadını istemek için e-posta gönderilmesi - Bankalar iletişime geçtiğinde - örneğin dolandırıcılık şüphesiyle - bir parola veya gizli bir numara isteyebilirler. Ancak bütün bilgilerinizi sormayacaklardır. Eğer bilgilerinizin çoğunu soran bir form görürseniz linki kapatın ve bankanızı arayın.
Wi-fi Ağlarının Kullanımı
 • Kablosuz ağınıza mutlaka şifre koyun.
 • Belirlediğiniz şifreyi en az 8 karakterden oluşan ve içeriğini de BÜYÜK HARF, küçük harf ve sayılardan (3408….) oluşturun.
 • Bilgisayarınızdan modem ara yüzüne girerek evde / işyerinde kablosuz olarak bağlanacağınız cihazların MAC adreslerini modeme tanımlayarak MAC filtreleme kurun ve başka cihazların modeme bağlanmasını engelleyin.
İnternet Bankacılığının Güvenlik Kullanımı
 • Türkiye’de doğrulama şifresi olmadan internet bankacılığı kullanılamamaktadır. Bunun en alt seviyesi SMS şifresidir. İnternet bankacılığı için şifre üreten cihazlar gibi daha güvenli sistemler tercih edin.
 • Ortak kullanım alanlarında (birden fazla kişinin aynı bilgisayarı kullandığı) internet bankacılığı kullanmayın.
 • Wireless modeminiz varsa ilgili başlıktaki talimatları uygulayın.
 • Virüs programı satın alın ve güncel tutun.
 • Lisanslı işletim sistemi ve programlar kullanın ve güncel tutun.
 • Mümkünse bankanızdan ip tanımlayarak tek bir ip üzerinden erişime izin verin.
Güvenli Şifrenin Özellikleri
 • Şifrenizi size ait bilgilerin bulunduğu ve tahmin edilebilir bilgilerden oluşturmayın.
 • En az 8 karakterden oluşan ve içeriğini de BÜYÜK HARF, küçük harf ve sayılardan (3408….) oluşturun.
 • Şifre hatırlatan güvenlik sorularını kolay tahmin edilmeyecek şeylerden seçin.
 • Şifrenizi bir yere yazmayın, özellikle bilgisayarınızda “şifrelerim, passwords” gibi isimlerle oluşturulmuş Word belgesi veya notepad belgesine yazmayın.
 • Şifrelerinizi, özellikle eposta ve sosyal ağlarınızın şifrelerini mutlaka farklı farklı belirleyin.
Banka Ve Kredi Kartlarının Güvenli Kullanımı
 • Yüksek limitli ve yurtdışı harcamalara her zaman açık kredi kartı kullanmanın riskli olduğunu unutmayın.
 • Mümkünse Sanal kart kullanmayı tercih edin. Limitini istediğiniz gibi sürekli değiştirmek elinizde olacaktır. Sanal kartın bilgileri çalınsa da gerçek kartınız muhafaza edilmiş olur.
 • SMS şifre , şifrematik , Cep şifre , 3D secure şifre gibi bankanızın sağladığı güvenlik önlemlerini kullanmayı tercih edin.
 • Kart şifrelerinizi tahmin edilebilir bilgilerinizden seçmeyin.
 • Her sistemde aynı şifreyi kullanmayın.
 • Kartınızı güvenmediğiniz / tanımadığınız kimselere vermeyin ve şifrenizi paylaşmayın.
 • Kartınıza ulaşamadığınız zaman kartı bulmak ile vakit harcamayın, en kısa sürede bankanızı arayıp kartınızı iptal ettirin.
 • ATM ve BTM işlemlerinde önce kart giriş haznesini elle kontrol edin, şifre girerken mümkünse diğer elinizi şifre giren elinize siper ederek şifreyi girin.
 • Restoran gibi yerlerde kartla ödeme yapacaksanız pos cihazını masanıza isteyin, kartınız ile göz temasınızı kesmeyin.
Sosyal Ağlarının Güvenli Kullanımı
 • “Önce düşün sonra paylaş” kuralını aklınızdan çıkarmayın. Paylaştığınız her şeyin, (fotoğraf, yer, bilgi, arkadaş vs.) kayıt olurken kabul ettiğiniz kurallar kapsamında haklarını devrettiğiniz site sunucusu üzerinde, kaldığını unutmayın. Paylaştığınız fotoğraflarınızı ve diğer bilgilerinizi gerçek hayatta başkalarına verip vermeyeceğinizi düşünün.
 • İlgili ayarları yapmadığınız takdirde ev / işyeri adres, telefon bilgilerinizin herkes tarafından görüleceğini unutmayınız. Arkadaş listelerinden akrabalık bağlarınızın buna bağlı olarak anne kızlık soyadınız gibi bilgilerinizin öğrenilebileceğini unutmayın.
 • Sosyal ağların zaman zaman yaptıkları güncellemeler ile güvenlik seviye ayarlarınızın değişebileceğini unutmayın, zaman zaman güvenlik ayarlarınızı kontrol edin.
 • Sohbetlerde gönderilen her türlü belgeyi önce virüs taramasından geçirip sonra açın.
 • Maddi değeri olan bir şey internette ücretsiz olamaz. Bu yönde ekrana gelen her linke tıklamayın, link kontrolü önlemini uygulayın.
 • Peer to peer paylaşım programlarından indirdiğiniz müzik, film vb. dosyaların aslında zararlı yazılım olabileceğini unutmayın.
 • İnternetten indirilen ücretsiz uygulamalara her zaman güvenmeyin, bazı programların geri planda kimlik bilgilerini, şifreleri ve arkadaş listenizi alabileceğini unutmayın.
 • Cracklenmiş yazılım kullanmayın. Crackli yazılım güvenilirliğini yitirmiş yazılımdır, arka planda nasıl bir işlem yaptığını bilemezsiniz.
Anti Virüs Programları,Bilgisayar Ve İnternet Güvenliği
 • Mutlaka profesyonel bir anti-virüs yazılımı satın alın ve yazılımı güncel tutun.
 • Server kullanıyorsanız bu server altyapısını güncel tutun. Örneğin 2008 sürümü çıktıysa 2002 sürümünden bu sürüme yükseltme yapın. Güvenlik duvarı kurdurun.
 • Özel bilgilerinizi kolay erişilebilir klasörlerde saklamayın. Mümkünse çok özel bilgileri kriptolayın ve şifreleyin. Önemli verilerinizi belirli aralıklarla yedekleyin.
 • Bilgisayarınızı kullanmadığınız zamanlarda oturumu kapalı veya tamamen kapalı halde bırakın.
 • Web browserınızda pop up filtreleri ve diğer güvenlik seçeneklerini açık tutun.
 • Bilgisayarınızı herhangi bir harici bellek bilgisayara her takıldığında önce virüs tarama yapacak şekilde ayarlayın.
 • Aynı bilgisayarı birden fazla kişi kullanıyor ise kendinize ait bir kullanıcı profili oluşturun ve şifre ile erişim olmasına dikkat edin. Her kullanımdan önce mutlaka bilgisayarı yeni takılan parçalara karşı kontrol edin ve virüs taraması yapın.
 • www.guvenliveb.org.tr sitesinden güvenlik paketi kurulumu yapın. Evebeyn filtresi kurulumu yapın.
 • Çocuk odasında ve yatak odasında bilgisayar bulundurmayın. Çocuğunuz tek başına bilgisayar kullanıyorsa sıklıkla kontrol edin. Bunu yaparken kısıtlayıcı değil eğitici ve koruyucu olun. Bir arkadaş gibi sohbet edin.
 • Kullanmadığınız zamanlarda bilgisayarın kamerasını elektrik bandı gibi bir şey ile kapatın.
 • İnternet ortamında tanıdığınızı zannettiğiniz kişilerin bile başka birisi olabileceğini asla unutmayın. Tanımadığınız veya yeni tanıdığınız kişilerle hemen samimi olmayın. Bu hususta ç o cu ğunuzu da mutlaka eğitin, çocuk istismarları ve çocuk *****sunun bu şekillerde başladığını unutmayın. (bkz. Sosyal Ağların Güvensizliği)
 • Gönderenini tanımadığınız e-postaları açmayın.
 • Gelen e-posta ve sahibini tanımıyorsanız ekinde gelen sıkıştırılmış (zipli, rarlı) dosyaları açmayın
 • Sosyal ağlarda veya e-posta gövdesinde gelen bir link gördüğünüzde link kontrolü yapmadan hemen tıklamayın.
  • Basit olarak link kontrolü yapmak için:
 • Mouse imlecini link üzerine g ö türün ama linke tıklamayın,
 • Linkin üzerindeyken browser / tarayıcı penceresinin alt kısmında bulunan durum çubuğu üzerinde sol tarafında linkin gideceği adres yazacaktır.
 • Bu adres çubuğunu kontrol edin,
 • Şüpheleniyorsanız linke tıklamayın. (örneğin, güvenli bağlantı anlamına gelen https:// yerine http:// yazıyorsa linke tıklamayın)
İhbar-Şikayet
____________

İhbar (Suçlu Saydığı Bir Kişiyi veya Suç Saydığı Olayı Bildirme)Tanığı olduğunuz suç sayılan bir olayı veya suçlu sayılan bir kişiyi bildirme.
 • 1. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15 Kasım 2002 gün ve B.02.PPG.0.12-320-19407(2002/51) sayılı genelgesine göre; "Memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılan ihbar ve şikayetlerde soyut ve genel nitelikte olanlar, somut olay veya kişi belirtilmeyenler, isim ve imza bulunmayan veya hayali imza ve isim numarası taşıyan ihbar ve şikayetleri işleme alınmayacaktır."
 • 2. İhbar edeceğiniz olay, site vb. durumların var ise ekran görüntüsü, video görüntüsü, fotoğtaf gibi dökümanları e-postanıza ekleyiniz.
 • 3. Eğer belirttiğiniz konu ile ilgili yapılan işlem sonucunu almak istiyorsanız geçerli bir E-Posta adresinizle iletişime geçiniz.
 • 4. İsminiz, e-posta adresiniz ve telefon numaranız üçüncü kişiler tarafından bilinmeyecektir.
 • 5. İhbarınızı bu sayfadaki e-posta adresine göndererek bize iletebilirsiniz. Lütfen tıklayınız
Şikayet (Mağduru Olduğu Bir Olayı veya Kişiyi Bildirme)Mağduru olduğunuz bir olayı veya kişiyi bildirme.
 • 1. Başbakanlık Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğünün 15 Kasım 2002 gün ve B.02.PPG.0.12-320-19407(2002/51) sayılı genelgesine göre; "Memurlar ve diğer kamu görevlileri hakkında yapılan ihbar ve şikayetlerde soyut ve genel nitelikte olanlar, somut olay veya kişi belirtilmeyenler, isim ve imza bulunmayan veya hayali imza ve isim numarası taşıyan ihbar ve şikayetleri işleme alınmayacaktır."
 • 2. Şikayetinizin sağlıklı bir şekilde işleme alınabilmesi için Sık Sorulan Sorular bölümündeki olaylardan size uygun olanı belirleyip gerekli adımları atınız. Lütfen tıklayınız
Konu -SiPaHi- tarafından (06-09-2014 14:40 Saat 14:40 ) değiştirilmiştir.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı