İPUCU

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku

Seçenekler

Mahkeme kararı olmadan bilgisayara el konulabilir mi?

03-07-2015 22:05
#1
IKANTUTAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
02/2013
Nereden:
istanbul
Mesajlar:
1.198
Teşekkür (Etti):
352
Teşekkür (Aldı):
176
Konular:
142
Ceza Muhakemeleri kanunun 134. maddesi hangi durumlarda bilgisayara ya da diğer elektronik cihazlara el konulması gerektiğini açıkça belirtmiş durumdadır.
Madde 134 - (1) Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturmada, başka surette delil elde etme imkânının bulunmaması halinde, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine şüphelinin kullandığı bilgisayar ve bilgisayar programları ile bilgisayar kütüklerinde arama yapılmasına, bilgisayar kayıtlarından kopya çıkarılmasına, bu kayıtların çözülerek metin hâline getirilmesine hâkim tarafından karar verilir.
Bu kanun kapsamında başka surette delil elde edilmemesi derken neden bahsetmektedir? Burası yoruma açıktır. Mesela kişinin IP adresi öğrenildi fakat suçun konusu bilişim sistemine hukuka akyırı olarak girme, müdahele etme gibi bir suç ise burada bu eylemin yapıldığı bilişim cihazı(bilgisayar,tablet, akıllı telefonlar) da arama yapılabilir, incelenmek üzere el konulabilir. Sonuçta bir eylemden bahsediliyorsa bu eylemin gerçekleşmesinde araç olarak kullanılan cihaz üzerinde olayı aydınlatmak adına deliller bulunabilir.
Ama bir hakaret suçunda(burada hakaret eyleminin web siteleri aracılığıyla gerçekleştiğini varsayıyorum) deliller içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı ve erişim sağlayıcı ile elde edilebiliyorsa böyle bir durumda kişinin bilgisayarına el koymanında bir mantığı yoktur.
Nitekim kanunun ikinci bendinde el koyma kapsamına da değinmektedir;
(2) Bilgisayar, bilgisayar programları ve bilgisayar kütüklerine şifrenin çözülememesinden dolayı girilememesi veya gizlenmiş bilgilere ulaşılamaması halinde çözümün yapılabilmesi ve gerekli kopyaların alınabilmesi için, bu araç ve gereçlere elkonulabilir. Şifrenin çözümünün yapılması ve gerekli kopyaların alınması halinde, elkonulan cihazlar gecikme olmaksızın iade edilir.
Bu kanun kapsamında görüyoruz ki bilgisayara el koyabilmek, inceleme yapabilmek ya da kopya alabilmek için kesinlikle Mahkeme kararı gerekmektedir. Bununla birlikte mahkeme kararı olmadan el konulan ya da el konulmadan kopyası alınarak inceleme yapılan bilgisayar ya da bilişim sistemlerine ait incele raporları ya da elde edilen deliller, hukuka aykırı olarak elde edildiğinden delil olarak sayılmayacaktır.
vahcet12 Teşekkür etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı