Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim HukukuMahkeme kararı olmadan bilgisayara el konulabilir mi?

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 03-07-2015 22:05   #1
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2013
Nereden
istanbul
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 352
Teşekkür (Aldı): 176


Mahkeme kararı olmadan bilgisayara el konulabilir mi?Ceza Muhakemeleri kanunun 134. maddesi hangi durumlarda bilgisayara ya da diğer elektronik cihazlara el konulması gerektiğini açıkça belirtmiş durumdadır.
Madde 134 - (1) Bir suç dolayısıyla yapılan soruşturmada, başka surette delil elde etme imkânının bulunmaması halinde, Cumhuriyet savcısının istemi üzerine şüphelinin kullandığı bilgisayar ve bilgisayar programları ile bilgisayar kütüklerinde arama yapılmasına, bilgisayar kayıtlarından kopya çıkarılmasına, bu kayıtların çözülerek metin hâline getirilmesine hâkim tarafından karar verilir.
Bu kanun kapsamında başka surette delil elde edilmemesi derken neden bahsetmektedir? Burası yoruma açıktır. Mesela kişinin IP adresi öğrenildi fakat suçun konusu bilişim sistemine hukuka akyırı olarak girme, müdahele etme gibi bir suç ise burada bu eylemin yapıldığı bilişim cihazı(bilgisayar,tablet, akıllı telefonlar) da arama yapılabilir, incelenmek üzere el konulabilir. Sonuçta bir eylemden bahsediliyorsa bu eylemin gerçekleşmesinde araç olarak kullanılan cihaz üzerinde olayı aydınlatmak adına deliller bulunabilir.
Ama bir hakaret suçunda(burada hakaret eyleminin web siteleri aracılığıyla gerçekleştiğini varsayıyorum) deliller içerik sağlayıcı, yer sağlayıcı ve erişim sağlayıcı ile elde edilebiliyorsa böyle bir durumda kişinin bilgisayarına el koymanında bir mantığı yoktur.
Nitekim kanunun ikinci bendinde el koyma kapsamına da değinmektedir;
(2) Bilgisayar, bilgisayar programları ve bilgisayar kütüklerine şifrenin çözülememesinden dolayı girilememesi veya gizlenmiş bilgilere ulaşılamaması halinde çözümün yapılabilmesi ve gerekli kopyaların alınabilmesi için, bu araç ve gereçlere elkonulabilir. Şifrenin çözümünün yapılması ve gerekli kopyaların alınması halinde, elkonulan cihazlar gecikme olmaksızın iade edilir.
Bu kanun kapsamında görüyoruz ki bilgisayara el koyabilmek, inceleme yapabilmek ya da kopya alabilmek için kesinlikle Mahkeme kararı gerekmektedir. Bununla birlikte mahkeme kararı olmadan el konulan ya da el konulmadan kopyası alınarak inceleme yapılan bilgisayar ya da bilişim sistemlerine ait incele raporları ya da elde edilen deliller, hukuka aykırı olarak elde edildiğinden delil olarak sayılmayacaktır.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

vahcet12 Teşekkür etti.
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau