Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku


Siz Öldükten Sonra Ne Olur?

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 10-12-2015 22:56   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
07/2014
Nereden
Mutfak
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 175
Teşekkür (Aldı): 391


Siz Öldükten Sonra Ne Olur?Son bir kaç bin yıldır ölüm mevzusu çok basit bir hal almıştır. Öldükten sonra sizden geriye kalanlar isteğinize göre mirasçılara paylaştırılır. Süre gelmiş bir durum olarak, sizden geriye kalanlar; ev , araba, altın,bilgisayar, cep telefonu, foto albümler vb. vb. Peki bugün ölmeyeceğinizi nerden bilebilirsiniz?Facebook, PayPal, Dropbox, e-mailler ve diğer hesaplarınız siz öldükten sonra tüm bu dijital kayıtlar gözden kaybolacak.

Netteki bir çok çevrim içi hizmet veren sitenin üyelerine karşı resmi olarak bir ölüm anlaşması vardır. Yahoo, Ebay, Blizzard, ve LinkedIn gibi siteler, eğer öldüğünüz ispatlanırsa hesabınızı kapatıyor ya da silebiliyorlar.Örnek olarak; PayPal, ölümünüz durumunda hesabınızı kapatacak, hesapta para olsa dahi hesap sahibi adına karar verebilecek. Diğer bir ifadeyle ölmeden önce orda para bırakmayın.

Durum ne olursa olsun, öldükten sonra vasiyetinizde belirttiğiniz kişi dahi olsa sizin özel mesajlarınıza ya da hesabınıza erişim sağlayamayacak. Facebook’a vefat bildirisi gönderirseniz, söz konusu hesap arkadaşlarının yorum yapmasına izin verilmesi kaydıyla “memorialized” olacak ve facebook, hesaba girişleri kapatacak .

Diğer taraftan, Google ve Microsoft, ölümünüzden sonra varisinizin, sizin Gmail, Hotmail, and Google+ hesaplarınıza erişimi için tam yetki olanağı sağlayacak. Varisinizim bunu yapabilmesi için ölüm belgesi dahil olmak üzere bir çok detayı sağlaması gerekecek ve tabi bunun yanında gözden geçirme süreci de biraz zaman alacak. Son olarak işlemler tamamlandığında merhumun e-posta gelen kutusu ve giden kutusu vb özel mesajlarına ulaşılabilecek.

Şöyle ileriye yönelik düşünüldüğünde, insan ömrünü 80 yıl olarak baz alırsak çocuklarınız yüzlerce yıllık e-mail hesaplarına, şifrelere, özel mesajlara erişebilecekler.

Durun ve Sadece bir saniye düşünün. Çevrim içi olarak kaydolduğunuz şu an ki ve geçmişteki servisleri. Forumlar, oyunlar, sosyal ağlar, bulut depolama, tanışma siteleri, bloglarınız. Öldükten sonra tüm bu bilgiler kaybolacak.

Dijital Miras

Şu ana kadar sadece online hizmet veren servisler ele alındı. Ya sabit diskleriniz? Şifreli koruma programları işe yarayabilir. Peki ya sabit diskinizde önemli dosyalar varsa banka hesapları gibi ya da sizden sonrakilerin bilmesi gereken bilgiler,dokumanlar, resimler, videolar , anılar..

Yedeklerinizi nereye depoladığınızı birine söylediniz mi? Telefon ya da tabletinizdeki görülmesi gereke fotoğraflar.

Kısaca; Siz öldükten sonra dijital olarak herşey sona erecek. Tabi dijital bir anlaşma yapmadığınız süreceÖlü adamın anahtarı:

Siz öldükten sonra dijital olarak sizden geride kalanlardan emin olmanın tek yolu; dijital (miras) anlaşmanızın olmasıdır. Dijital anlaşmada tüm giriş bilgileri (en azından sizin paylaşmak istedikleriniz), çeşitli cihazlarda saklanan tüm veriler yer almalıdır.Siz öldükten sonra dijital mirasınız gerçek mirasınızdaki gibi halka açık olmamalı aksine güvenli bir yerde bulundurmalı.

Bunun için en iyi çözüm; ölü adamın anahtarı adı verilen siz öldükten sonra otomatik olarak tetiklenen bir cihazdır. Bu cihaz, öldükten sonra sabit diskinizdeki tüm bilgileri gözden geçirir, siler ve varisinize tüm şifre ve e-mailleri gönderir.

Burdaki asıl sorun, sizi daha uzun yıllar hatırlatacak olan ölü adamın anahtarı nı bulmanız gerektiğidir. Tabi düzinelerce çevrim içi site var ve bunların siz öldükten 50 yıl sonra da hayatta kalabilecekleri garanti değil.

Dahası, sağlam tek bir sitede tüm değerli bilgilerinizi saklamak isteyebilirsiniz. Tabi böyle sitelerin hackerlar için bal küpü olduğunu da unutmamak gerekir. Eğer gerçekten böyle sitelerden birini kullanmak istiyorsanız en güvenilir ve eskilerden biri olan Parting Wishes kullanabilirsiniz.

Dijital Cenaze Kaldırıcı

Sonuç olarak anlatılmak istenen asıl mesele; dijital varlığınızın fiziksel varlığınız gibi ele alınmamış olmasıdır. Fiziksel varlığınız genellikle belli belgelerle takip edilebilir. Nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, kredi anlaşmaları, araç belgeleri, ve tüm bunlar hayatınız boyunca kolaylıkla takip edebileceğiniz şeylerdir. Siz öldükten sonra kodlanmış yasal süreç sizin dijital anlaşmanızı gerçekleştirir. Ölüm belgesi imzalanır

Sonuç:

Çevrim içi hizmetler, sizin oluşturduğunuz ölü adamın anahtarı nı uygulamalıdır. Facebook’a 3 ay giremezseniz hesağ askıya alınmalı, 6 ay giremezseniz hesap memorialized konuma alınmalı. Gmail ve Hotmail ölüm bildirgesi istemek yerine “Acil iletişim” alanı sağlamalı hesap pasife alınmalı..

Netteki bu değişiklikler er ya da geç yapılmalı. Aksi takdirde ortalıkta milyonlarca facebook, twitter, Flickr ölü hesabı olacak. Aramalarda ölü hesap ve sitelerde yer alacağı için karmaşık bir durum olacak.

Yakın zamanda World Wide Web dünya çapında bir mezarlık halini alacaktır.___________________________________________

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau