Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim HukukuDijital Delil Kavramı ve Hakuksal Boyutu

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 13-01-2016 01:22   #1
  • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2013
Yaş
26
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 10721
Teşekkür (Aldı): 7716


Dijital Delil Kavramı ve Hakuksal Boyutu

İJİTAL DELİLİ: maddi bir olayın ispatına yarayan ve sayısal ortamda veya bilişim sistemlerinden elde edilen delillere dijital delil veya sayısal delil denilmektedir. Tanımında da anlaşılacağı üzere dijital deliller fiziksel veya manyetik olarak bulunabilirler.

Türk hukuk sisteminde deliller :
Maddi deliller (Fiziksel deliller) = gözle görülen elle tutulan maddi gerçeği ortaya çıkarabilecek delillerdir. Bu kapsamda her türlü cisimlerdir.
Görgü tanıkları = Olayda beyana dayanan delillerdir. Bu kapsamda Şüpheli ve mağdur ifadeleri her türlü bilgi alma tutanakları bu delil çeşidi içerisine girmektedir.
Emareler = emareler maddi bir gerçeğin ortaya çıkarılmasında tek başına delil olarak kullanılmayan yalnız olayın olayın aydınlatılmasında fail ile olay arasındaki kanıtları destekleyen her türlü materyal emare kapsamına girmektedir. Dijital delilleri biz bu bağlamda değerlendirmemiz gerekmektedir. Örneğin kredi kartı dolandırıcılığı suç şebekesinden elde edilen kart kopyalama cihazı fiziksel delil şüpheli ve mağdur ifadeleri tanık kapsamındaki deliller. Kartı kopyalanması sonucu kopyalanan bilgiler in bir bellek altına kaydedilmesi ise dijital deliller kapsamında incelenmektedir.
Dijital delillerin elde edilmesinde kolluk mensupları bazı normlar çerçevesinde hareket etmektedir. Bu normlar yapılan işlemler sonucu oluşabilecek kanuna aykırılıkların sınırlarını çizmektedir. Yapılan uygulamalarda standart hareket tarzının kişiden kişiye değişmesine rağmen hukuken temeli bellidir. CMK 134 – Adli ve Önleme aramaları 17. Md bilişim sistemlerinde yapılacak hukuksal işlemleri düzenlemektedir.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau