İPUCU

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku

Seçenekler

TCK’da Yer Alan Bilişim Suçları

13-01-2016 01:25
#1
2nokta - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2013
Yaş:
27
Mesajlar:
16.758
Teşekkür (Etti):
10721
Teşekkür (Aldı):
7716
Konular:
2064
Bilişim suçları son yıllarda adından sıkça sözettirmeye başlayan bir suç şekli olarak ön plana çıkmaktadır. Suçun oluşumu, mağdur ve sıradan suçlara nazaran uygulanma şekli bu suçu özel kılmaktadır. Bilişim sektörünün hızlı ve başdöndüren gelişmeleri hukuk alanında geç de olsa takip edilmeye çalışılmaktadır. 5273 sayılı TCK nın 243,244,245,246.ıncı maddelerinde tasvir edilen bilişim suçları dar kapsamlı bırakılmıştır. buda gerek soruşturma gerekse koğuşturma evresinde adil yargılamayı etkilemekte , soruşturma evresindeki bürokratik engeller kanunda artık bazı değişikliklerin yapılması gerektiği hususunda herkesi hem fikir kılmıştır.

Bilişim suçlarının doğurduğu sonuçlar göz önüne alındığında ‘3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu’ gibi özel bir kanun yapılması sonucunu ortaya çıkarmaktadır. 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda bilişim suçları, “Bilişim Alanında Suçlar” başlıklı bölümde düzenlenmiş bulunmaktadır. Buna göre

1-) Bilişim sistemine girme (Madde 243):

(1) Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

(2) Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

(3) Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

2-)Sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme (Madde 244):

(1) Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(2) Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

(3) Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır.

(4) Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

3-) Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması (Madde 245):

(1) Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(2) Başkalarına ait banka hesaplarıyla ilişkilendirilerek sahte banka veya kredi kartı üreten, satan, devreden, satın alan veya kabul eden kişi üç yıldan yedi yıla kadar hapis ve onbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(3) Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı takdirde, dört yıldan sekiz yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezası ile cezalandırılır.

(4) Birinci fıkrada yer alan suçun;

(a) Haklarında ayrılık kararı verilmemiş eşlerden birinin,

(b) Üstsoy veya altsoyunun veya bu derecede kayın hısımlarından birinin veya evlat edinen veya evlâtlığın,

(c) Aynı konutta beraber yaşayan kardeşlerden birinin, zararına olarak işlenmesi hâlinde, ilgili akraba hakkında cezaya hükmolunmaz.

(5) Birinci fıkra kapsamına giren fiillerle ilgili olarak bu Kanunun malvarlığına karşı suçlara ilişkin etkin pişmanlık hükümleri uygulanır.

4-) Tüzel Kişiler Hakkında Güvenlik Tedbiri Uygulanması (Madde 246):

Bu bölümde yer alan suçların işlenmesi suretiyle yararına haksız menfaat sağlanan tüzel kişiler hakkında bunlara özgü güvenlik tedbirlerine hükmolunur.
Okan8 Teşekkür etti.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı