Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku



İnternetteki forumlarda ve yorum sayfalarındaki içerikten site yöneticisi sorumlu mudur?

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-02-2016 02:38   #1
  • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2013
Yaş
26
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 10721
Teşekkür (Aldı): 7716


İnternetteki forumlarda ve yorum sayfalarındaki içerikten site yöneticisi sorumlu mudur?



Sorunun cevabı aşağıda açıklanan şartlara göre ‘Evet’ veya ‘Hayır’ olabilir:

1. Bazı forumlarda, belki de bir çoğunda, forum yöneticisi(moderatör) fiili anlamda aktif değildir. Moderator forumu başlatmış ancak daha sonra forumda aktif olarak yer almamaya başlamış veya forumu başka moderatorlere devretmiş durumdadır ya da artık forumu modere etmeyi tamamen bırakmıştır. Bu durumda moderator olmadığı için forum herkesin her şeyi yazabildiği bir platform haline gelmiş de olabilir. Bu nedenle, moderatörün sorumlu olup olmadığını tespit ederken, öncelikle ilgili forumun aktif olarak modere edilen bir ortam olup olmadığı ve forumdaki tüm mesajların bir moderatorden geçip geçmediği de önemlidir.

2. Foruma üye kabulü sırasında bir Feragat(disclaimer) yazısının kullanıcılara sunulmuş olması gerekir. Yani foruma katılırken hakaret, küfür, vb içerik yazamayacaklarına dair üyelere bir uyarı sunulmalı ve üyelerin foruma katılabilmesi için oradaki şartları kabul etmiş olmaları gerekir. Bu nedenle moderatorun böyle bir feragat yazısını koymuş olup olmadığı da önemlidir.

3. İdeal şartlarda, bir forumda herhangi bir nedenle suç teşkil eden bir mesaj var ise moderatörü yargılamak yerine önce, suç teşkil eden mesaj forum moderatorüne bildirilmeli ve moderator de ilgili mesajı kaldırmalıdır. Uyarıya ragmen, gerçekten suç teşkil ettiği açıkça görünen bir mesajı bir moderator bilerek ve isteyerek forumda tutmamalıdır. Ancak uyarı mesajının moderatore ulaşmış olduğundan emin olunması gerekir. Çünkü yukarıda da belirtildiği üzere bazı gruplarda moderator varmış gibi görünse de gerçekte aktif bir moderator olmayabilir. Bu durumda da hosting firmasından söz konusu içeriğin kaldırılması talep edilebilir.

4. Bir diğer konu da, bir forumda suç teşkil ettiği iddiasıyla kaldırılması talep edilen bir içeriğin (örnek, hakaret içerikli bir mesaj) gerçekten suç teşkil eden bir içerik olması gerekir. Gerçekte suç teşkil etmediği halde bir kişiye uygun gelmeyen bir içerikten dolayı moderatör sorumlu tutulamaz. Örnek olarak, bir öğrencinin “filanca hocayı antipatik bulduğunu” belirttiği bir forumdaki bir mesajın hocanın kızması neticesinde kaldırılmasını isterse, moderatör o mesajı hemen kaldıracak mıdır? Tabi ki hayır. Çünkü “antipatik” sözcüğü düşünceyi ifade etme sürecinde kullanılmıştır ve zaten sözcük anlamı olarak hakaret içerikli bir sözcük değildir. Hayatta bir çok kişi bir çok başka kişiyi antipatik bulabilir ve insanların bunu korkmadan ifade etme hakları zaten evrensel hukuk sistemlerince korunmaktadır.

İşte bunun gibi, bir moderatör ancak ve ancak suç olduğu açıkça belirli olan içeriği uyarıya rağmen kaldırmamışsa sorumlu tutulabilir. Aksi takdirde, moderatörden ifade özgürlüğünün sınırlanması yönünde hareket edip kişilerin kendi bakış açılarını başkalarına empoze ettirmelerine aracı olmaları beklenemez. Forum moderatörlerine, içerisinde “İŞGÜZAR”, “ANTİPATİK”, “ÇOK BİLMİŞ” gibi sıfatlar geçtiğinden ve hakaret olduğundan kaldırılması istenen talepler hiç de az değildir. İşte bunlar gibi kişiden kişiye değişen, yoruma açık, sübjektif, net olmayan konularda moderator doğal olarak ifade özgürlüğünün korunması yönünde yaklaşmış ve ilgili içeriği kaldırmamış olabilir. Bu hususun da göz önüne alınması gerekir.

Yukarıdaki belirtilen tüm unsurların göz önüne alınması ve suç teşkil ettiği açıkça bilinen bir içeriğin bilerek ve isteyerek uyarıya rağmen kaldırılmadığı açıkça ortaya konulması halinde moderatör sorumlu tutulabilir. Diğer durumlarda, moderatörlerin sorumlu tutulması teknik, bilimsel ve insan hakları açısından uygun düşmeyecektir ve insanlarda korku oluşturmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

Dr. Yunus BALI
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 05-02-2016 04:18   #2
  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
İstanbul
Mesajlar
Konular
5

Teşekkür (Etti): 55
Teşekkür (Aldı): 48




açığı olmayan tek sistem evrendir.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.



         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau