Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim HukukuIP numarası delil midir? Tek başına IP numarası kişinin suçlu olduğunu gösterir mi?

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 15-02-2016 02:16   #1
  • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
02/2013
Yaş
26
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 10721
Teşekkür (Aldı): 7716


IP numarası delil midir? Tek başına IP numarası kişinin suçlu olduğunu gösterir mi?IP numaraları tek başına delil değildir ve bir kişinin hüküm giymesi için IP numarası tek başına yeterli değildir.

Teknik açıdan zaten internet üzerindeki IP numaraları çoğu zaman doğrudan bir bilgisayarı göstermez, kişiyi ise hiç işaret etmez, ancak sadece bir Internet aboneliğini işaret edebilir. Abonelik ise bir kişi olmayıp, internete bağlanma hakkı olan hesabı işaret eder. Tıpkı bir şirketteki tüm dahili telefonlar harici arama yaparken tek bir harici numara ile dışarı çıkış yaptığı gibi, internet bağlantısında da internete tek bir abonelik üzerinden bağlanan tüm bilgisayarlar aynı IP numarasıyla çıkış yaparlar.

Dolayısıyla IP numaraları çoğu zaman bir kişiyi işaret etmez ve o abonelik üzerinden bağlanan tüm bilgisayarlar tespit edilip incelenmeden sadece “IP numarası bu aboneliği gösteriyor” diye bir abonenin suçlanması büyük hatadır. Ancak o abonelikte tek bilgisayar olduğu ve o bilgisayarın da tek kişi tarafından kullanıldığı, kablosuz bağlantının bulunmadığı ve hiç bir şekilde o IP’nin başka kimse tararından kullanılmış olmayacağı kesin olarak ispatlanır ise o zaman IP’nin ispat gücü biraz daha artabilir. Ancak yine de IP’nin değiştirilebilir yapıda olmasından dolayı, servis sağlayıcıların IP kayıtlarını gerçekten düzgün tutulup tutulmadığı da garanti edilemediğinden kişilerin yalnızca bir IP numarasına bağlı olarak suçlanmaları doğru değildir.

Zaten isnad edilen eylemle ilgili olarak, eylem sırasında kişinin yararlandığı IP numarasına kötü niyetli şahısların da ulaşarak, isnad edilen suçu gerçekleştirmiş olmaları ihtimalinin söz konusu olması karşısında, kişinin müsnet suçu işlediği hususunda her türlü süpheden uzak kesin ve inandırıcı delillere ulaşılamamış demektir.

Başka hiç bir şey söylenmeden sadece bir IP numarasına bağlı olarak yapmadığınız bir şeyin şüphelisi olarak savcılığa çağrılmış iseniz veya suçlanıyor iseniz, masumiyetinizi ortaya koymanız için aşağıdakileri yapmanızda fayda vardır:

a) İlgili IP numarasının şahsınızı değil aboneliği işaret ettiğini belirtiniz. (Çünkü çoğu savcı ve hakim IP’nin ne anlama geldiğini bilmiyor)
b) Sizin aboneliğiniz üzerinden başkalarının da bağlandığını veya bağlanmış olabileceğini olabileceğini beyan ediniz. Bağlantınız kablosuz bağlantı ise bunu da belirtiniz.
c) Ayrıca doğrudan bir adli bilişim uzmanından konu ile ilgili “uzman mütalaası” raporu alıp IP numarasının tek başına şahsı işaret etmeyeceğini ve değişebilir olduğunu belirtmesini sağlayınız.
d) İlave olarak, savunmanızı yaparken savcılık veya mahkemeye, söz konusu olaydan daha yeni haberiniz olduğunu, olayla hiç bir ilginiz olmadığını ve gerekirse bilgisayarınızı incelenmek üzere verebileceğinizi dahi belirtiniz.

Önemli olan, sadece IP numarasıyla size isnad edilen suçla hiç bir ilginiz olmadığını savcı veya hakimi tatmin edici şekilde açıklamanızdır. Eğer ki savcı veya hakim tatmin olmaz ise herhangi bir şekilde yıllar önce sizin aboneliğiniz tarafından kullanıldığı söylenen ve kendinizin doğrulama imkanı dahi olmayan bir IP numarasına bağlı olarak haksız yere suçlamayla karşılaşabilirsiniz.

Maalesef yaşanan örnekler hiç de az değildir.

Dr. Yunus BALI
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

zanli46, Yéni-Çéri Teşekkür etti.
Alt 15-02-2016 02:20   #2
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
12/2015
Nereden
Ankara
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 30
Teşekkür (Aldı): 102
Yararlı olabilir. Eline sağlık.___________________________________________

TÜRK
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 15-02-2016 02:30   #3
  • Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
12/2015
Nereden
K.maraş
Yaş
21
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 415
Teşekkür (Aldı): 408
Bende Öyle Düşünüyorum Abi Çünkü Misal Ben Proxy Kullanıp Bi Siteyi Hackleyebilirim
Ben Hackleyince Tabikide O Kullandıgım Proxy'nin Sahibi Suçlanamaz..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau