İPUCU

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku

Seçenekler

\~Bilişim Sistemine Girme~/

30-06-2016 02:54
#1
Leopic - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
Üyelik tarihi:
02/2016
Mesajlar:
9.951
Teşekkür (Etti):
28
Teşekkür (Aldı):
4331
Konular:
2068
Bilişim Sistemine Girme


Bilişim Sistemine Girme:

Madde 243.:

1.Bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir.

Maddenin bu fıkrası ile birlikte hukukumuz bilişim sisteminin her alanına yetkisiz olarak her ne suretle olursa olsun girmeyi ve girdikten sonra orada kalmayı suç olarak saymakla birlikte, bilişim sisteminde her hangi zarar verilmese bile yahut bilişim sistemi üzerinde veriler silinip değiştirilip , silinmese veya yetkisiz giriş yapılan bilişim sisteminin engellenip, bozulmasa bile suç saymıştır.

2. Yukarıdaki fıkrada tanımlanan fiillerin bedeli karşılığı yararlanabilen sistemler hakkında işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranına kadar indirilir.

3. Bu fiil nedeniyle sistemin içerdiği veriler yok olur veya değişirse, altı aydan iki yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.

Madde 244.:

1. Bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan
beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

2. Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

3. Bu fiilerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde verilecek ceza yarı oranında artırılır.

4. Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması halinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adli para cezasına hükmolunur.

Banka veya kredi kartlarının kötüye kullanılması

Madde 245.:

1. Başkasına ait bir banka veya kredi kartını, her ne suretle olursa olsun ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin veya kartın kendisine verilmesi gereken kişinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya başkasına yarar sağlarsa, üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası ve adli para cezası ile cezalandırılır.

2. Sahte oluşturulan veya üzerinde sahtecilik yapılan bir banka veya kredi kartını kullanmak suretiyle kendisine veya başkasına yarar sağlayan kişi, fiil daha ağır cezayı gerektiren başka bir suç oluşturmadığı taktirde, dört yıldan yedi yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Haberleşmenin Engellenmesi

Madde 124.:

1. Kişiler arasındaki haberleşmenin hukuka aykırı olarak engellenmesi halinde , altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezasına hükmolunur.

2. Kamu kurumları arasındaki haberleşmeyi hukuka aykırı engelleyen kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Haberleşme gizliliğinin ihlali

Madde 132.:

1. Kişiler arasındaki haberleşmenin gizliliğini ihlal eden kimse, altı aydan iki yıla kadar hapis veya adli para cezası ile cezalandırılır.Bu gizlilik ihlali haberleşme içeriklerinin kaydı suretiyle gerçekleşirse bir yıldan üç yıla kadar hapis cezasına kadar hükmolunur.

Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme

Madde 136.:

1. Kişisel verileri, hukuka aykırı olarak bir başkasına veren, yayan veya ele geçiren kişi, bir yıldan dört yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Nitelikli Hırsızlık

Madde 142.:

1. Hırsızlık suçunun;

e) Bilişim sistemlerinin kullanılması suretiyle,

........ İşlenmesi halinde, üç yıldan yedi yıla kadar hapis cezasına hükmolunur.Suçun bu fıkranın (b) bendinde belirtilen surette beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak olan kimseye karşı işlenmesi halinde, verilecek ceza üçte biri oranına kadar artırılır.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı