Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim Hukuku


Hacker lerin Ceza Sorumlulugu//Hacker Nedir Ne Demektir

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 11-02-2017 02:29   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2016
Nereden
Cc+
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 258
Teşekkür (Aldı): 407


Hacker lerin Ceza Sorumlulugu//Hacker Nedir Ne DemektirHacking Nedir? Hacker Ne Demektir?
Bilgisayar Güvenliği bağlamında Hacking, bilgisayardaki veya bilgisayar ağındaki zayıflıkların tespit edilmesi ve bunların istismar edilmesi olarak tanımlanabilir. Hacker, bilgisayar ve bilgisayar ağları hakkında ileri düzeyde bilgi sahibi olan kişilerdir.

Hackerlar kazanç sağlama, protesto etme, meydan okuma gibi birçok nedenden dolayı bilgisayarları veya bilgisayar ağlarını hacklemektedirler. Hackerlar kendilerini diğer hacker gruplarından ayrıştırıcı bazı isimler kullanmaktadırlar. Bazı hacker grupları şu şekildedir:
Beyaz Şapkalı Hackerlar (White Hat Hackers) güvenlik sistemlerini kazanç sağlama amacı olmaksızın bazı durumlarda da güvenlik sistemini test etmek amacıyla hackleyen gruptur. Son zamanlarda sıkça duymakta olduğumuz “penetration test” yani bir güvenlik sistemini aşmaya çalışmak amacıyla yapılan anlaşma sonucunda gerçekleştirilen testin uygulamasında rol oynayan bireyler de white hacker olarak adlandırılabilmektedir.

Siyah Şapkalı Hackerlar (Black Hat Hackers) kişisel kazanç sağlama amacıyla ya da kötülük için karşı tarafın bilgisayar güvenliğini çökertirler. (Moore,2005). Güvenlik ağları sistemi kırılarak verinin yok edilmesi veya ağın kullanıcılara karşı kullanılmaz hale getirilmesi gibi sonuçlar ortaya çıkar. Diğer hacker gruplar Grey Hat Hackers(Gri Şapkalı Hackerlar), Script kiddie(Senaryo Yavrusu), Blue Hat Hackers (Mavi Şapkalı Hackerlar) vb. dir.


Hack Fiilinin Ceza Sorumluluğu

Türk Ceza Kanunu’nun 243. Maddesi bilişim sistemine girme suçuna ilişkindir. Bu madde uyarınca bir bilişim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye bir yıla kadar hapis veya adli para cezası verilir. Bu fiil bedeli karşılığı yararlanılabilen sistemlere karşı işlendiğinde verilecek ceza oranı yarı yarıya indirilecektir. Bu fiiller sonucunda sistemin içerdiği bilgilerin, verilerin yok olması veya değişmesi halinde verilecek ceza altı ay ile 2 yıl arasında olacaktır.

Kanunun 244. Maddesi ise sistemi engelleme, bozma, verileri yok etme veya değiştirme suçlarına ilişkindir. Bu madde uyarınca bir bilişim sisteminin işleyişini engelleyen veya bozan kişi, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Bir bilişim sistemindeki verileri bozan, yok eden, değiştiren veya erişilmez kılan, sisteme veri yerleştiren, var olan verileri başka bir yere gönderen kişi, altı aydan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya kuruluşuna ait bilişim sistemi üzerinde işlenmesi halinde, verilecek ceza yarı oranında artırılır. Yukarıdaki fıkralarda tanımlanan fiillerin işlenmesi suretiyle kişinin kendisinin veya başkasının yararına haksız bir çıkar sağlamasının başka bir suç oluşturmaması hâlinde, iki yıldan altı yıla kadar hapis ve beşbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

Hack işlemi sonucunda erişimi engellenen sitede değiştirilen içeriğin ayrıca hakaret suçuna vücut vermesi halinde ayrıca Türk Ceza Kanunu’nun hakaret suçuna ilişkin 125. Maddesi gereğince cezalandırılması söz konusu olacaktır.___________________________________________

☪★𝓢𝓔𝓢𝓢𝓘𝓩𝓒𝓔 𝓝𝓞𝓑𝓔𝓣𝓣𝓔𝓨𝓘𝓩★☪

ByKaranlikGece


Birtakım kuşbeyinli kimselere kendinizi beğendirmek hevesine düşmeyiniz bunun hiçbir kıymeti ve önemi yokturKonu ByKaranlikGece tarafından (11-02-2017 02:35 Saat 02:35 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 11-02-2017 02:44   #2
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
11/2006
Nereden
TÜRK
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 6666
Teşekkür (Aldı): 3392
Misyonumuz un Ne kadar Değerli olduğunu Hatırlatan bir konu Eline sağlık___________________________________________

Türklüğü yüceltmek için yaşa, Türk’e kılıç kaldıran eli kır!

Her Gün Ölmekten Se Bir gün Ölmeyi Tercih Ederim !

TurkHackTeam.Org/Net © 2006 - 2019 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau