Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Turkhackteam Under Ground
> Genel Güvenlik > Bilişim Hukuku

Bilişim Hukuku Bilişim HukukuVpn Suç mu?

Bilişim Hukuku

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 23-05-2017 17:50   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
.
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 121
Teşekkür (Aldı): 936


Vpn Suç mu?Vpn Suç mu?Ankara’da önceki akşam saatlerinde meydana gelen terör saldırısı sonrası Facebook ve Twitter başta olmak üzere sosyal ağlara erişim engeli getirilmesi, kullanıcıları da daha önceki deneyimlerinin de etkisiyle VPN ve DNS gibi yöntemlere yöneltti. Peki VPN kullanarak veya DNS ayarlarını değiştirerek, yasaklanan sitelere erişim sağlamak suç mu?

Teknoyo.com ve Business HT’nin haberine göre, öncelikle bir fiilin suç sayılabilmesi için “kanunilik” ilkesi gereği yasasının olması gerekiyor. Yani doğrudan bir yasası olmadığı için de (‘Kanunsuz suç olmaz’ prensibi gereği) VPN kullanmak veya DNS ayarları değiştirmek, suç olarak kabul edilmiyor.

Türkiye’de VPN kullanımını yasaklayan bir yasa olmadığı için VPN araçlarını kullanarak erişim engeli getirilen sosyal ağlara girmek de yasalara aykırılık teşkil etmiyor.

Ancak 5651 Sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkındaki Kanun’da 2014 yılında yapılan değişiklikle erişim sağlayıcıları, erişimi engelleme kararı verilen yayınlarla ilgili olarak VPN ve DNS gibi alternatif erişim yollarını engelleyici tedbirleri almakla yükümlü kılındı. Bu engelleyici tedbirlerin nasıl uygulanacağı konusu hala belirsizliği korumakla birlikte, bu yükümlülük erişim sağlayıcılarını bağlıyor. Diğer bir deyişle, VPN (Virtual Private Network – Sanal Özel Ağ) ve DNS (Domain Name System) gibi alternatif erişim yollarını kullanan kullanıcılara herhangi bir yasal yaptırım getirmiyor.

Anımsanacağı gibi, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB), dün akşam meydana gelen Kızılay’daki terör saldırısının ardından, sosyal medyada paylaşılan yaralı veya hayatını kaybeden kişilere ait görüntülere erişimin engellenmesi kararı aldırdı. Karar, Gölbaşı Sulh Ceza Mahkemesi tarafından 5651 sayılı kanun çerçevesinde verilmişti.


Erişim engelleme kararında, “… soruşturma tamamlanıncaya kadar soruşturma dosyası kapsamındayazılı, görsel ve sosyal medya ile internet ortamında faaliyet gösteren medyada her türlü haber, röportaj, eleştiri ve benzeri yayınların yapılmasının yasaklanmasına karar verildi… ” denildi.
___________________________________________

Bakıp görmeyenlerden, Konuşup dinlemeyenlerden, dokunup hissetmeyenlerden uzak durun...

26-06-2018 01:00
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Teşekkür

Milliyetci87, #By.KapTaN Teşekkür etti.
Alt 23-05-2017 18:03   #2
  • Üsteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Nereden
Adana
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 38
Teşekkür (Aldı): 49
Yararlı___________________________________________

Ne Mutlu Türküm Diyene

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 23-05-2017 18:23   #3
  • E-Mail onayı yapılmamış üye
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
03/2017
Nereden
Roma
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 12
Teşekkür (Aldı): 271
VPN suç mu sorusuna kendi kişisel cevabım VPN senin bulunduğun yeri saptırarak söyler yani sen Türkiye'de iken Fransa'da gösteriyor yani yalan söylemiş oluyor dinimizce yalan günah hukukumuza görede yalan söylemeninde belli başlı bir cezası var bana göre suç oluyor tabi
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau