THT DUYURU

 
 
Capture The Flag Vulnerable VM Walkthrough & Capture The Flag (CTF) Writeup Yazabileceğiniz Bölüm

Seçenekler

Os-Hax: 1 Zafiyetli Makinenin Çözümü//By Ghost

By Ghost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
C:\Linux
Yaş:
24
Mesajlar:
939
Konular:
144
Teşekkür (Etti):
400
Teşekkür (Aldı):
457
Ticaret:
(0) %
1
1458
21-11-2019 00:06
#1
Merhabalar herkese. Bu yazıda sizlerle beraber Os-Hax: 1 zaafiyetli makinenin çözümünü inceleyeceğiz.

https://www.vulnhub.com/entry/os-hax-1,389/

Makine ismi: Os-Hax: 1

Yayınlanma Tarihi: 1 Kasım 2019

Yapan: Rahul Gehlaut

Boyut/Format: 918mb / OVA

Zorluk: Orta

İşletim Sistemi: Linux-Ubuntu

Seri: Os-Hax

Açıklama: Sırasıyla makinedeki bütün flag dosyalarını bulup hashleri almak.

Not: Başlamadan önce belirtmek isterim. İndirdiğiniz makine VMware 'da düzgün çalışmayacaktır. VirtualBox üzerinden CTF'i çözmenizi öneririm.


İlk önce makinemizin ip adresini tespit etmek için "netdiscover" komutunu kullanıyoruz. Duruma göre uzun da sürebilir kısa da sürebilir.Şimdi makinemizin açık portlarını öğrenmek için nmap komutunu kullanıcaz.

Kod:
nmap -sS -sV -O -p- 192.168.1.41
Tarama sonunda SSH servisi ve Web servisinin açık olduğunu öğrendik. Tarayıcımıza ip adresimizi yazıp web servisini bi kontrol edelim.Pek bişi ifade etmedi şuan için. İp adresiminiz sonuna "robots.txt, admin, login, flag.txt" gibi ilk akla gelen bi kaç adres denemesini manuel yapsak da bi bilgi edinemedik şuan. Hemen terminale geri dönüp "dirb" komutunu kullanalım.


Kod:
dirb http://192.168.1.41
Tarama sonucunda bulduğu dosyaları tek tek inceliyoruz. 2 tane işe yarar dosya bulduk. '../wordpress/' ile '../img/' bize bir şeyler vermeye başladı.
Galiba ilk flag dosyamızı bulduk. Ama bi terslik var gibi. Genelde flag.txt gibi bişi bekleriz. Ama bu bir resim dosyası. Tabi flaglar txt olacak diye bi zorunluluk yok ama bu resim dosyasını daha derin incelemem için yeterli bir şüphe oluşturdu.Resim aslında bana, makinenin ip adresine localhost domainini ata diyor. Hatta bağıra bağıra diyor. Çünkü bir kaç adım geride yaptığımız dirb taraması ile wordpress de bulmuştuk. http://localhost/wordpress/ şeklinde kullanabilmek için hosts dosyasında değişiklik yapılmasını anlatıyor burada. Ama bişi eksik ben bu aşamaları yapsam bile user:Pass yok hala. Biz bu fotodan şüphemizi devam edelim derin araştırmamızı yapalım.

Kod:
exiftool flaghost.png
Ve aradığımız ipucunu exif bilgisinde bulduk. '[email protected]' i tarayıcımızda açıyoruz.
Flag2.txt e ulaştık. İçeriğini incelediğimizde karşımıza alışılmadık bir şifre çıkıyor. Bunu çözmek için aşağıdaki siteyi kullanacağız.

Bulduğumuz hash i sol üstte direk search ettiğinizde bizlere decode edebileceğimiz şifreleme türlerini gösteriyor. Bir kaçını inceleyip baktığınızda bizim aradığımız şifre türü BrainF... olan.Ve aradığımız user:Pass bilgilerine ulaştık. Şimdi elimizde neler var onlara göre hareket edelim. İlk port taraması yaptığımızda SSH da açıktı. Dirb ile yaptığımız taramada da wordpress tespit etmiştik. Şimdi 2 farklı yol var. Bulduğumuz bilgiler wordpress panel bilgileri de olabilir SSH bilgileri de olabilir veyahut her ikisi içinde geçerli olabilir. Biz ilk önce SSH ı deneyelim.


Ve istediğimiz bağlantıyı gerçekleştirdik. Artık zaafiyetli makinedeyiz. Aşağıda vermiş olduğum komut ile /bin/bash shell kabuğunu kullanabilirsiniz.


Kod:
python -c 'import pty;pty.spawn("/bin/bash")'

Dipnot: bash shell kabuğunu eklemek daha rahat çalışmanıza olanak sağlar. Ctf çözümlerinde çok görmeseniz de pentest işlemlerinde daha rahat çalışmak için sıkça kullanılır.Hemen bulunduğumuz dizinden "ls" komutuyla neler var bakıyoruz ve 'flag3.txt' dosyamızı da buluyoruz ve ekranda göstermek için "cat flag3.txt" komutunu kullanıyoruz. Bu flag içerisinde ipucu da göremeyenler için -GO TO ROOT- Artık son flag'ımızı bulmak için /root klasörüne geçmemiz gerek.Biz sisteme 'web' kullanıcısı üzerinden bağlandık ve yetkimiz yetmediği için root klasörüne erişemiyoruz şuan. Yetki yükseltmek için sistemde root şifresi istemeyen bişi yüklümü/var mı ona bakalım.

Kod:
sudo -l
root şifre istemeden çalışan bir komut. Aşağıdaki komut sayesinde biz awk üzerinden root hesabına geçiş yapacağız.

Kod:
sudo awk 'BEGIN {system("/bin/bash")}'


ya da


Kod:
sudo /usr/bin/awk 'BEGIN {system("/bin/bash")}'


ikisi de olur farketmez.Ve yetkimizi de yükselttiğimize göre artık son flagımızı gösterelim


Evet arkadaşlar elimden geldiğince çözümü anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı ve doğru anlatabilmişimdir. Bir başka CTF çözümünde buluşmak üzere Allah'a emanet olunNot: Makine wordpress üzerinden de çözülebilmektedir. Onu burada çok kafa karıştırmamak için anlatmadım. Ama en üstte verdiğim indirme linkinde biraz dikkatli bakarsanız wordpress için bişiler bulabilirsiniz
---------------------
Öfkene hakim olamıyorsan;
Niye yaşıyorsun?

-->Muslims Freedom!!!<--
Konu By Ghost tarafından (21-11-2019 00:10 Saat 00:10 ) değiştirilmiştir.
AhmetKaan46, Rey, kahkahax, P4RS Teşekkür etti.
P4RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
5.139
Konular:
626
Teşekkür (Etti):
1779
Teşekkür (Aldı):
3708
Ticaret:
(0) %
22-11-2019 23:11
#2
Ellerine sağlık Ghost
---------------------


𝖘𝖊𝖞𝖈𝖎𝖑𝖊𝖗
By Ghost Teşekkür etti.

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler