THT DUYURU
Coin Blockchain tabanlı finansal sistemler ve dijital paralar hakkında bilgiler, tartışmalar.

siber güvenlik eğitimi
Seçenekler

En Değerli 10 Kripto Para

Lemurr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Üye
Üyelik tarihi:
12/2018
Mesajlar:
205
Konular:
41
Teşekkür (Etti):
53
Teşekkür (Aldı):
109
Ticaret:
(0) %
1
1168
3 Hafta önce
#1
Anlık olarak değerleri binlerce dolar azalsa ya da artsa da uzun zamandır zirvede olan ve zirveyi zorlayan en değerli 10 kripto para birimi hala piyasalarda aktif rol almaya devam ediyor.


Kripto para nedir
Kısaca;

Kripto para takas işlemlerinde kullanılabilen tamamen dijital şifrelenmiş sanal para birimi. Kimilerine göreyse geleceğin para birimi.
Kripto para birimlerinin en dikkat çeken noktası herhangi bir merkeze bağlı olmamalarıdır. Hiçbir devlet ya da banka güvencesi olmadan yalnızca bir blok zinciri içinde bulunan kullanıcılar tarafından üretilir ve güvenliği sağlanır. Kripto paraların toplam değerinin önümüzdeki yıllarda 2 trilyon dolara kadar çıkabileceği düşünülüyor.En değerli kripto paralar:

1-)Bitcoin - 254,4 milyar dolar

2-)Ethereum - 43,3 milyar dolar

3-)Tether - 16,7 milyar dolar

4-)XRP - 10,7 milyar dolar

5-)Bitcoin Cash - 4,4 milyar dolar

6-)Chainlink - 3,9 milyar dolar

7-)Binance Coin - 3,8 milyar dolar

8-)Litecoin - 3,4 milyar dolar

9-)Polkadot - 3,3 milyar dolar

10-)USD Coin - 2,9 milyar dolar
USD Coin

Ortaya çıktığı sene: 2018
Piyasa değeri: 2,9 milyar dolar
Piyasada USDC kısaltması ile anılan USD Coin pek çok kripto para biriminden farklı olarak Amerika Birleşik Devletleri tahvilleri ile desteklenmektedir. Kuruluşunda 1 ABD Dolarının 1 USD Coin’e eşit olması amacıyla üretilmiştir.

Polkadot

Ortaya çıktığı sene: 2020
Piyasa değeri: 3,3 milyar dolar
Piyasada DOT kısaltması ile anılan Polkadot kripto para projesi merkezi İsviçre’de bulnan Web3 Vakfı tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir projedir. Projenin en önemli amacı kripto para borsalarında bulunan tüm blok zinciri ağlarının birlikte çalışmasını sağlamaktır.

Litecoin

Ortaya çıktığı sene: 2013
Piyasa değeri: 3,4 milyar dolar
Piyasada LTC kısaltması yani Litecoin ilk kez eski bir Google çalışanı olan Charlie Lee tarafından 2001 yılında oluşturuldu. Ancak ortaya çıkması 2013 yılında gerçekleşti. Litecoin Bitcoin’e göre daha hafif bir para birimi olması için oluşturuldu.

Binance Coin

Ortaya çıktığı sene: 2017
Piyasa değeri: 3,8 milyar dolar
Piyasada BNB kısaltması yani Binance Coin ilk olarak Ethereum blok zincirindeki bir ERC - 20 belirteci olarak oluşturuldu. Ancak daha sonra Binance blokzinciri üzerinden piyasaya sürülmeye başlayınca Ethereum blokzincirinde barındırılmamaya başladı.

Chainlink

Ortaya çıktığı
sene: 2017
Piyasa değeri: 3,9 milyar dolar
Piyasada LINK kısaltması ile anılan Chainlink ağı dünyadaki tüm blok zincirlerini ve kripto para borsalarını birleştirmek amacıyla oluşturulmuştur. Güçlü bir akıllı sözleşme ağı bulunan Chainlink sisteminin piyasada bir itibarı olması nedeniyle büyük sözleşmeler ödüllendirilir ancak doğru bilgilerin sağlanmaması gibi durumlar token düşmesi ile sonuçlanır.

Bitcoin Cash

Ortaya çıktığı sene: 2017
Piyasa değeri: 4,4 milyar dolar
Piyasada BCH kısaltması ile anılan Bitcoin Cash kripto para birimi bildiğimiz Bitcoin blok zincirinde yaşanan ayrılık sonrası oluşturuldu. BCH küresel piyasaların gelişen sisteminde yeni bir nakit anlayışı sunmayı hedefliyor.

XRP

Ortaya çıktığı sene: 2013
Piyasa değeri: 10,7 milyar dolar
Piyasada ismiyle aynı olan XRP kısaltması ile anılan XRP kripto para birimi XRP Ledger veritabanı üzerinde bulunan RippleNet dijital ödeme platformunda kullanılır. XRP Ledger tamamen açık kaynaklı ve herhangi bir blokzincirine bağlı olmayan bir sistemdir. Diğer ödeme platformlarından daha hızlı daha az maliyetli daha güvenli ve ölçeklendirilir.

Tether

Ortaya çıktığı sene: 2015
Piyasa değeri: 16,7 milyar dolar
USDT kısaltması ile anılan Tether kripto para birimi Tether isimli merkezi Hong Kong’da bulunan bir şirket tarafından ABD Dolarına sabitlenerek oluşuturulmuş bir kripto para birimidir. 1 USDT’nin 1 ABD Doları değerini koruması için şirketin rezervinde her zaman ABD Doları bulundurulur. Yani USDT diğer pek çok kripto para biriminden farklı olarak bir merkeze ve destek alanlarına sahiptir.

Ethereum

Ortaya çıktığı sene: 2015
Piyasa değeri: 43,3 milyar dolar
ETH kısaltması ile anılan Ethereum yaklaşık iki yıllık bir hazırlık süreci sonrası 2015 yılında resmi olarak başlatılan bir blokzinciridir. ETH kurucuları akıllı sözleşme olarak adlandırılan yazılımların kullanıldığı bir platform geliştirerek ve böylece ara ürün sayısını azaltarak gereksiz maliyetleri ortadan kaldırmayı ve madencilere çok daha büyük karlar sunmayı hedefliyorlar.

Bitcoin

Ortaya çıktığı sene: 2009
Piyasa değeri: 254,4 milyar dolar
BTC yani Bitcoin ilk ortaya çıkan kripto para birimlerinden bir tanesidir ve piyasanın zirvesinde bulunmaktadır. İlklerden olması piyasa değeri gibi pek çok konuda Bitcoin’e avantaj sağlamaktadır. Üretilme amacı merkezleri destekleri ara elemanları ortadan kaldırarak iki finans merkezi arasında yapılan alım ve satımları hiçbir aracı olmadan kardan pay kaybetmeden ve harcamaları minimumda tutarak gerçekleştirmektir.
En değerli 10 kripto para birimi sıralamasında zirvedeki ve listedeki birimlerin değerleri anlık olarak değişmektedir. Bugün için çok yaygın bir kullanım alanına sahip olmasalar da kripto para birimlerinin piyasa değeri her geçen gün daha kararlı bir hal almakta ve gerçekten geleceğin para birimi olma yolunda emin adımlarla ilerlemektedir.
---------------------
4 Temmuz 2003 günü

Niye ruhunu sattın bankaya?
kanserojen Teşekkür etti.
IQ
IQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
BH80'in Öğrencisi
Üyelik tarihi:
04/2020
Nereden:
-Türkistan-
Mesajlar:
2.630
Konular:
174
Teşekkür (Etti):
602
Teşekkür (Aldı):
811
Ticaret:
(0) %
3 Hafta önce
#2
Eline sağlık dostum
---------------------


BH80
P4RS
Rey,Lost

Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler