Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Grafik Tasarım
> Grafik Tasarım Programları > Coreldraw


CorelDraw Nedir ? Ne İşe Yarar ?

Coreldraw

 
 
Seçenekler
Alt 14-02-2015 23:54   #1
  • Grafik Tim Lideri
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2014
Nereden
Reykjavik
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 1581
Teşekkür (Aldı): 6867


CorelDraw Nedir ? Ne İşe Yarar ?

CorelDraw nedir?

Coreldraw vektorel nesne tanımlı bir grafik programıdır. her istediginiz nesneyi (kare, daire, elips, yıldız, yada bir fotografı v.b.) istediginiz boyuta getirmenize olanak saglayan ve windows95 e geçişle ortaya çıkan çok amaçli tasarım programıdır. bu geçişten once Banner adında bir program olarak bilinirVektor nedir ?

coreldrawdaki vektor anlayışı şu şekildedir. bir duzlem uzerinde noktalama ve ya dogrulardan oluşan şekillerin koordinat sistematigi ile kodlanıp bu kodlamalardan çıkan nesne veya nesne toplulugunu çeşitli formatlara çevirerek bizlere geniş bir çalışma alanı saglayan mantıktır. biraz daha açmak gerekirse; coreldrawdaki vektor mantıgını iki şeyle daha kıyaslayabiliriz. 3D grafiklerde bir nesnin uzay boşlugundaki kapladıgı alan ve bu alandaki farklı bakış açılarından bakılarak gorunmesini saglayan bir mantık varken diger ikicisi ise image(pixel) yani tonlu çizimlerde (fotograflar, jpg, gif, tiff formatları) bir duzlem uzerindeki kareleme mantıgı hakimdir. yani nasıl bir cetvelin en küçük birimi cm veya mm ise image da en küçük birimleri pikseldir. Tek nokta ve tek renktirler. Elimizde 150'ye 200 piksel boyutlarında bir resim varsa, o resimde toplam 150x 200= 30000 piksel bulunuyor demektir. Ekran çözünürlüklerinde de 800x 600, 1024x 768 gibi terimlerin kullanılması da bu sebeptendir.coreldraw yaptıgımız bu iki tanımdan bagımsız olarak tamamiyle bir duzlem uzerindeki noktalamalar ve dogrulamalardan ortaya çıkan bir çalışma alanıdır.Çalişma Mantigi

Coreldraw çalışma mantıgını anlamak kavramak için çok az geometri bilgisi ve biraz da matematik bilgisi olması yeterli olur sanırım. oncelikle yapılacak olan çalışma hakkında bazı gerekli olan temel geometrik şekillerin duşunule bilmesi ve bunların hesaplanabilmesi gerektigini duşunuyorum. geometrideki dairelerin tanımı şoyledir ve bu tanım coreldrawda da aynı şekilde dir. sonsuz adet noktadan oluşan çemberlere daire denir. yada geometirideki bir karenin tanımını yapmak gerekirse dort kenarı bir birine eşit olan ve dort noktadan oluşan duzlemlere kare denir. coreldrawda da mantık ayındır ve çalışılacak olan şekillerin hepsi geometirk şekilleri kullanılarak elde edilmesinden kaynaklanan bir "dogru", "duzlem" ve "koordinat" mantıgı hakimdir.

ornek verecek olursak yukada da bahs ettigimiz gibi vektorlere belirli şekiller vererek bu şekillerin bir biri ile olan kombinasyonlarının kullanımından ibarettir. ve bu kombinasyonların degişik formatlara çevirilerek elde edilen çalışmaların baskı, kalip, ve şablonların oluşumunu saglayan bir program mantıgıdır.___________________________________________

"Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."
Konu 'DARK tarafından (10-03-2018 20:51 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir..
 Offline  
 
 

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau