İPUCU

Seçenekler

CorelDraw Nedir ? Ne İşe Yarar ?

14-02-2015 23:54
#1
RAUN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Genelkurmay Başkanı
Üyelik tarihi:
05/2014
Nereden:
Reykjavik
Mesajlar:
6.873
Teşekkür (Etti):
1613
Teşekkür (Aldı):
6990
Konular:
1178


CorelDraw nedir?

Coreldraw vektorel nesne tanımlı bir grafik programıdır. her istediginiz nesneyi (kare, daire, elips, yıldız, yada bir fotografı v.b.) istediginiz boyuta getirmenize olanak saglayan ve windows95 e geçişle ortaya çıkan çok amaçli tasarım programıdır. bu geçişten once Banner adında bir program olarak bilinirVektor nedir ?

coreldrawdaki vektor anlayışı şu şekildedir. bir duzlem uzerinde noktalama ve ya dogrulardan oluşan şekillerin koordinat sistematigi ile kodlanıp bu kodlamalardan çıkan nesne veya nesne toplulugunu çeşitli formatlara çevirerek bizlere geniş bir çalışma alanı saglayan mantıktır. biraz daha açmak gerekirse; coreldrawdaki vektor mantıgını iki şeyle daha kıyaslayabiliriz. 3D grafiklerde bir nesnin uzay boşlugundaki kapladıgı alan ve bu alandaki farklı bakış açılarından bakılarak gorunmesini saglayan bir mantık varken diger ikicisi ise image(pixel) yani tonlu çizimlerde (fotograflar, jpg, gif, tiff formatları) bir duzlem uzerindeki kareleme mantıgı hakimdir. yani nasıl bir cetvelin en küçük birimi cm veya mm ise image da en küçük birimleri pikseldir. Tek nokta ve tek renktirler. Elimizde 150'ye 200 piksel boyutlarında bir resim varsa, o resimde toplam 150x 200= 30000 piksel bulunuyor demektir. Ekran çözünürlüklerinde de 800x 600, 1024x 768 gibi terimlerin kullanılması da bu sebeptendir.coreldraw yaptıgımız bu iki tanımdan bagımsız olarak tamamiyle bir duzlem uzerindeki noktalamalar ve dogrulamalardan ortaya çıkan bir çalışma alanıdır.Çalişma Mantigi

Coreldraw çalışma mantıgını anlamak kavramak için çok az geometri bilgisi ve biraz da matematik bilgisi olması yeterli olur sanırım. oncelikle yapılacak olan çalışma hakkında bazı gerekli olan temel geometrik şekillerin duşunule bilmesi ve bunların hesaplanabilmesi gerektigini duşunuyorum. geometrideki dairelerin tanımı şoyledir ve bu tanım coreldrawda da aynı şekilde dir. sonsuz adet noktadan oluşan çemberlere daire denir. yada geometirideki bir karenin tanımını yapmak gerekirse dort kenarı bir birine eşit olan ve dort noktadan oluşan duzlemlere kare denir. coreldrawda da mantık ayındır ve çalışılacak olan şekillerin hepsi geometirk şekilleri kullanılarak elde edilmesinden kaynaklanan bir "dogru", "duzlem" ve "koordinat" mantıgı hakimdir.

ornek verecek olursak yukada da bahs ettigimiz gibi vektorlere belirli şekiller vererek bu şekillerin bir biri ile olan kombinasyonlarının kullanımından ibarettir. ve bu kombinasyonların degişik formatlara çevirilerek elde edilen çalışmaların baskı, kalip, ve şablonların oluşumunu saglayan bir program mantıgıdır.
Kullanıcı İmzası
"Ben her şeyden önce bir Türk milliyetçisiyim. Böyle doğdum. Böyle öleceğim. Türk birliğinin, bir gün hakikat olacağına inancım vardır. Ben görmesem bile, gözlerimi dünyaya onun rüyaları içinde kapayacağım. Türk birliğine inanıyorum, onu görüyorum. Yarının tarihi, yeni fasıllarını Türk birliğiyle açacaktır. Dünya sükununu bu fasıllar içinde bulacaktır. Türk'ün varlığı bu köhne aleme yeni ufuklar açacak, güneş ne demek, ufuk ne demek, o zaman görülecek."Konu 'DARK tarafından (10-03-2018 20:51 Saat 20:51 ) değiştirilmiştir.


Bookmarks


« Önceki Konu | Sonraki Konu »
Seçenekler

Yetkileriniz
Sizin Yeni Konu Acma Yetkiniz var yok
You may not post replies
Sizin eklenti yükleme yetkiniz yok
You may not edit your posts

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-Kodları Kapalı
Trackbacks are Kapalı
Pingbacks are Kapalı
Refbacks are Kapalı