Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform...  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform... >
Sunucu Yönetimi ve Güvenliği
> Databases

Databases Access Oracle MSSQL MySQL Sybase DB2 Databases

Foreign Key Nedir ? Mysql'de Kullanımı Arge Klübü

Databases

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 04-03-2017   #1
  • Offline
  • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2014
Nereden
127.0.0.1
Mesajlar
Konular


  
Foreign Key Nedir ? Mysql'de Kullanımı Arge KlübüMerhaba arkadaşlar bugün sizlere birlikte foreign keyi açıklayacağım. Veritabanı ile haşır neşir olanlar için kesinlikle bilmesi gereken konudur.

Foreign Key Nedir ?
Bir veya birden fazla tabloyu ilişkilendirmektir. Mesela kullanıcı adında bir tablonuz var ve bu tablonun içinde id,user,pass adında colonlarınız mevcut, birde kullanıcı_bilgi adında tablonuz var diyelim içinde id,user_id,ad,soyad diye colonlarınız var. Normalde user_id siz girmek zorundasınız eğer ki kullanıcıyı sildiniz diyelim ee haliyle kullanıcı_bilgi de bulunan o kullanıcya ait bilgileri de silmek zorundasınız.

İşte burda foreign key devreye giriyor siz kullanıcı tablosundaki id değerini kullancı_bilgideki user_id'ye referans olarak gösterirseniz bir güncelleme veya silme işleminde ikisini de etkileyecektir.

Kullanımı (MySql) ?
Yukarıda anlattığım örneği isterseniz yapalım. Localhost'da phpmyadmin'i açalım. Eğer hostunuz felan varsa phpmyadmine girmelisiniz. Veritabanı oluşturalım.(veritabanı oluşturmayı, colon oluşturma gibi işlemleri bildiğinizi varsayıyorum.) Şimdi 2 adet tablo oluşturacağız birinci tablo adı kullanici diğeri ise kullanici_bilgi olacaktır. Kullanici tablosuna id,user,pass adında colonları oluşturacağız. (Colon oluşturmadan önce aşağıdaki önemli uyarısını okuyun). Kullanici_bilgi tablosunda id,user_id,ad,soyad adında colon oluşturacağız. İki tablodaid colonları primary key olacaktır.

Önemli: Colon oluştururken Depolama Motoru InnoDB
, seçilmelidir aksi halde foreign key oluşmayacaktır. Eğer InnoDB şeklinde yapamadıysanız colona gelip yukarıdan işlemlere basarak değiştirebilirsiniz.Görünümü bu şekilde olacaktır. Şimdi id ile user_id colonlarını ilişkilendirelim. İlk önce kullanici_bilgi tablosuna girelim. Yukarıda yapıya basalım ve İlişki görünümüne basalım. Şimdi ise resimdeki gibi yapacağıziliski yerine istediğinizi yazınız. user_id, id değerinden aldığı referansı kayıt eden colon. İd ise user_id ye referans vereceği değerdir. On delete ve on update cascade yaparsanız silme veya güncelleme işleminde user_id colonu da etkilenecektir (eğer kullanıcı silerseniz kullanıcı_bilgi tablosundaki bilgiler de silinir veya güncellenir.) Kaydete basalım ve yeni değerler ekleyelimher iki tabloya da artık deneme vakti geldi.

Kullanıcı tablosuna girip bir tane colon silin ve kullanici_bilgi tablosuna dönüp bakın kullanıcıya ait bilgilerin silindiğine eğer silindi ise sorun yoktur ama silinmedi ise bir noktada yanlış yapmışsınızdır. Adımları tekrarlayın.

Sağlıcakla kalın..
    
Offline
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 04-03-2017   #2
  • Online
  • Yüzbaşı
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Sep 2016
Mesajlar
Konular


  


Ellerine sağlık Enes
    


__________________

"Benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır."
"Türk olmak, üstün olmak için kâfidir"
Mustafa Kemal ATATÜRK
Online
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 04-03-2017   #3
  • Online
  • Ar-Ge Tim Lider Yardımcısı
  • Genel Bilgiler
Üyelik tarihi
Oct 2015
Nereden
rm -rf /
Mesajlar
Konular


  


Ellerine sağlık
    


__________________

I surrender my soul
Odin hear my call

hacknology@hacknologyroot:~/

Online
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından açılmaktadır.
Bu konular yönetimimiz tarafından takip edilsede gözden kaçabilen telif hakkı olan veya mahkeme kararı çıkmış konular sitemizde bulunabilir. Bu tür konuları bize turkhackteamiletisim [at] gmail.com adresine mail atarak bildirdiğiniz takdirde en kısa sürede konular hakkında gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com


Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Turkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Turkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Turkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme VakfıGoogle Links

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.