Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Sunucu Yönetimi ve Güvenliği
> Databases

Databases Access Oracle MSSQL MySQL Sybase DB2 DatabasesDateBases (Veritabanı) Günlük Hayatımızdan 15 Kullanım Örneği / SessizKalpler

Databases

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 02-10-2017 01:11   #1
  • Yarbay
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
.
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 121
Teşekkür (Aldı): 936


DateBases (Veritabanı) Günlük Hayatımızdan 15 Kullanım Örneği / SessizKalplerDateBases (Veritabanı) Günlük Hayatımızdan 15 Kullanım Örneği / SessizKalpler
Merhaba arkadaşlar ben SessizKalpeler bu konu çerçevesinde sizlere DateBases yani Veritabanı teknolejinin en yaygın kullanım alanlarından 20 adet örnek vereceğim hadi başlayalım:


1- Eğitim sektöründen başlayalım Okul notlarımız e okul adı verilen sistem tarafından devlet çapında oluşturulan veritabanında saklanmaktadır.

2- TC kimlik belgenizin içerisinde bulunan Aile Sıra Numarası, Ad, Soyad, Fotoğraf vs. kritik değerler aynı şekilde devlet tarafından özel korunan veritabanlarında saklanmaktadıri.

3- En basitinden Bloglar içerisinde barındırılan makaleler, günlükler, notlar kişisel web sayfalarında bulunan küçük çaplı veritabanlarında saklanmaktadır.

4- Finans sektörü içerisinden bir örnek vermek gerekirse Bunca yıllık emeğimiz sonucunda bankamızda yüklü olan para sadece bir kaç rakam şeklinde banka veritabanların saklanmaktadır.

5- Kitaplardan örnek vermek gerekirse Kütüphanelerde bulunan kitap listeleri ve kayıtları orta dereceli kütüphaneler tarafından oluşturulan veri tabanlarında kayıtlı olmaktadır.

6- Adli sicil kayıtlarınız polisiye sektörü tarafından özel olarak saklanan veritabanları içerisinde kayıt altındadır.

7- Alışveriş merkezlerini gittiğiniz zaman satın aldığınız ürünler işlevsel olarak hızlı davranılması için marketlerin veritabanında depo edilmektedir.

8- Ülkemizin tarihi açısında önemli bilgiler ve veriler bu işin sorumluları tarafından özel bir veritabanına işlenmektedir.

9- Kişiler tarafından istihbarat açısından toplanan veriler özel bir İstihbarat ağı içerisinde bulunan veribanlarında barındırılmaktadır.

10- İnternet üzerinden alışveriş yaptığımız zaman Kurye bilgilerimiz kargo şirketi tarafından veritabanında depolanmaktadır hatta kurye numaramızı girerek bu veritabanında sorgulama yaptığımıza anımsıyabilirsiniz.

11- Sağlık açısından aldığımız randevular sağlık bakanlığının bu alandaki yetkilileri tarafından hazırlanmış olan veritabanlarında bulunmaktadır.

12- Girdiğimiz sınavlar sonucunda eldet ettiğimiz başarılar puan bilgileri milli eğitim bakanlığı tarafından aynı şekilde bu işin sorumluları tarafından hazırlanan ve kontrol edilen veritabanlarında bulunmaktadır.

13- Müzik indirmek için girdiğimiz sitede bulunan müzükler sayfa yetkilileri tarafından veritabanına depo edilerek saklanmaktadır anımsamımız için örnek verirsek bizde müzik indirme işlemini başlattığımız zaman hedef müziği veritabanından çekmeye başlarız.

14- Dizi ve film yapımcıları tarafından hazırlanan görüntüler yapım şirketlerinin kontrolü altında özel veritabanlarında bulundurumaktadır bu konuda güzel bir örnek verir isek amerikan yapımı en çok izlenen filimlerden biri olan Game of Thrones filminin veritabanına sızılarak bölümler daha önceden yayınlanmıştı.

15- Ulaşım için aldığımı ücret karşılığında verilen biletler sektörün yetkilileri tarafından veritabanına işlenmektedir daha sonra aynı şekilde kontrolden geçtiğinide belirtmekte fayda var.


Evet, arkadaşlar Ben SessizKalpler bir konumun daha sonuna geldim bu konuda çerçevesinde Günlük hatımızda ve bilişim sektöründe kullanıma sunulan Veritabanı teknoleji hakkında örneklemelerde bulundum bu örneklemelerin genel amacı bu konuyu daha iyi anlamanızdan geçmektedir umarum sizlere bir şey katabilmişimdir başka bir konumda görüşmek üzere hayattan hep zevk almanız dileğiyle iyi forumlar dilerim bay bay.___________________________________________

Bakıp görmeyenlerden, Konuşup dinlemeyenlerden, dokunup hissetmeyenlerden uzak durun...

26-06-2018 01:00
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Alt 09-10-2017 18:53   #2
  • Tamamen Forumdan Uzaklaştırıldı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
08/2016
Nereden
Toprak
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 80
Teşekkür (Aldı): 339
Ellerine sağlık kardeşim. Ama çok tanıtma gereği duruyorsun kendini. Zaten yan tarafta profilin var biz senin kim olduğunu oradab görüyoruz.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+
Pomeranian Boo
instagram takipci hilesi

wau