Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Sunucu Yönetimi ve Güvenliği
> Databases

Databases Access Oracle MSSQL MySQL Sybase DB2 Databases

Sql Veritabanı Nedir

Databases

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 20-05-2018 14:10   #1
  • Asteğmen
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
05/2018
Mesajlar
KonularArrow Sql Veritabanı Nedir

Bilgisayar ortamına aktarılan, işlenmemiş (ham) bilgiler veri olarak adlandırılır. Bilgisayara girilen, bilgisayar tarafından saklanabilen ve işlenebilen her şeye veri denir. Veri saklamaktaki ana amaç, daha ileri bir tarihte saklanan verilere yeniden ulaşabilmek ve kullanabilmektir.

Veritabanı kullanılmayan bütün programlar anlık(Veriyi işler ve çıkar) çalışmaktadır. Bu tür programlarda veriyi daha sonraki bir tarihte erişmek ve daha sonrasında bir işlem yapabilmemiz imkânsızdır. Çünkü bütün programlar RAM denilen bellekte çalışır. RAM bellek elektrik ile yazılıp silinebilen bir donanım olduğundan dolayı bilgisayarın gücü kesildiği an içerisindeki tüm bilgiler silinecektir.

Bunun için programların dataları Harddisk denilen donanımda saklamalıdır. Harddisk, RAM belleğin haricinde mekanik ve mıknatıslanma ile dataları saklamaktadır. Dolayısıyla elektriğe ihtiyaç duymamaktadır. Bu yüzden herhangi elektrik enerjine gerek duymadığından güç kesilmesi durumunda bile datalar korunmaktadır.

Örnek olarak bir “İngilizce-Türkçe Sözlük Programı” yaptığımızı düşünelim. Bu programda tüm Türkçe kelimelerin ve bu kelimelerin karşılığı olan İngilizce kelimelerin olduğu bir ortamın bulunması gerekmektedir. Programı kullanan kişi bu program içerisinde bir kelimeyi yazar, yazılan kelime veritabanı içerisinde aratılır ve bulduğu anda karşılığı olan İngilizce kelimeyi geri döndürür ve kullanıcıya tekrar yansıtılır. Böyle bir uygulamada veritabanı kesinlikle kullanılmalıdır.

Veritabanı kullanılarak yazılabilecek çeşitli uygulamalar aşağıdaki gibidir:

Kişisel adres defterleri
Telefon rehberi
TV rehberi
Online sözlükler
Kütüphane sistemleri
Ödeme ve borç sistemleri
Ürün satış ve sipariş sistemleri
E-Ticaret siteleri
Banka sistemleri
Okul sistemleri
Hastane sistemleri
VeriTabanı Tarihsel Süreci
İlk olarak hepimizin bildiği not defteri veritabanı olarak kullanılmıştır. Bazı uygulamalarda hala kullanılmaya devam etmektedir. Not defterinden veri çekilirken satır satır veriler alınmaktadır. Genellikle basit oyunlarda scoreboard yapımında kullanılır.
Daha sonra daha büyük uygulamalar için not defteri yetersiz kalmış. Ayrıca performans açısından kötü sonuçlar doğurmuştur. Tüm programların yavaş çalışmasından şikayet edilmiştir. Bu nedenlerinden biriside gelişigüzel verilerin çekilmesidir.
100 satırlık bir verimiz olduğunu düşünelim. Bizim ulaşmak istediğimiz veri ise 970. Satırda olduğunu varsayalım. İşlemci ilgili veriyi bulana kadar yaklaşık 969 kere karşılaştırma yapacaktır. Dolayısıyla gereksiz çalışacaktır. Bu da ağır çalışmaya neden olacaktır.
Bu yüzden verileri hiyerarşik bir şekilde saklama ve en az karşılaştırma yapılarak verilere ulaşma gereksinimi doğmuş ve JSON ve XML yapılarının temelleri atılmıştır.
JSON ve XML uygulamasına geçildikten sonra işlemcinin gereksiz yere karşılaştırma sorunları aşılmış. Ancak şöyle bir sorun ortaya çıkmıştır.
Mesela şehir ve ilçelerin 2 ayrı xml yada json dökümanında saklandığını düşünelim. Bunların birbiri ile ilişkisini ayarlamaya çalıştığımızda sıkıntılar ortaya çıkacaktır. Mesela Ankara şehrine ait ilçeleri çekmek gibi…
Bu tür sorunu aşmak için ise yeni bir sistem geliştirilmiş ve şu zamanda kullandığımız İlişkisel Veritabanı Sistemlerinin (VTYS-DBMS) temelleri atılmıştır.
İlişkisel veritabanı yönetim sistemlerine örnek olarak SQL Server,Oracle,MYSQL ve birçok veritabanı örnek olarak gösterilebilir. Belki ilerleyen zamanlarda bu sistemlerde tarihin tozlu sayfalarında kaybolup gidecektir.
 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2018

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

wau

Search Engine Friendly URLs by vBSEO 3.6.0 ©2011, Crawlability, Inc.