Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Programlama
> Delphi

Delphi Web, Desktop, Mobile uygulamalar için geliştirme ortamıdır, bununla ilgili dökümanların paylaşıldığı kategoridir.

Delphi Nedir Ne işe Yarar ?

Delphi

Yeni Konu aç Cevapla
 
Seçenekler
Alt 05-11-2017 15:27   #1
  • Yüzbaşı
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
01/2016
Nereden
Cruciatus
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 61
Teşekkür (Aldı): 191


Delphi Nedir Ne işe Yarar ?Programcılığa yeni başlıyorum. Delphi ile başlamamı önerir misiniz?

Delphi öğrenimi kolay bir dildir. Diğer dillere nazaran çok daha rahat bir yapısı var. Yanlış bir izlenim sahibi olmadıysam, programcılığı yan meslek ya da hobi olarak düşünenler Delphi’yi tercih etmektedir. Delphi’yi yüksek grafik işlemleri gerektiren oyun yapımında, Windows dışında kalan İşletim Sistemleri ya da Cep Telefonu için program yapımında kullanmayacaksanız, kesinlikle tercih etmemelisiniz. Delphi muhtemelen bu özelliklere sahip olmadığından ya da çok az destek sunduğundan birçok yazılım firması tarafından göz ardı edilmektedir. Yani, Delphi’yi bir yazılım firmasında çalışmak için öğreniyorsanız, iş bulma olasılığınız diğer popüler dillere oranla çok düşüktür.

Delphi, .NET desteği sunuyor mu?

Evet, Delphi, .NET desteği sunuyor, ancak Delphi öğrenme sebebiniz .NET ise, C# öğrenmeniz daha faydalı olacaktır. Delphi ile .Net kullanılabilir olsa da, ciddi bir kaynak sıkıntısı ile karşılaşırsınız. Bu desteğin en önemli amacı, Delphi ile programcılık yapanların .NET’e ihtiyaç duymaları halinde, başka dillere yönelmelerini engellemektir.

Delphi ile .NET’in kullanılması halinde aynı dil yapısını kullanabilecek miyiz?
Bazı küçük farklılıkları saymazsak, aynı yapı üzerine olduğunu söyleyebilirim.

Lazarus nedir?
Lazarus, Delphi’nin de kullandığı dil yapısı ile daha çok Linux İşletim Sistemi için program geliştirmenizi sağlayan, Delphi’den bağımsız bir dildir. Delphi’ye benzerliğinden dolayı, Delphi kullanıcıları Linux için program geliştirmek istediklerinde bu dile yönelirler. Delphi kullanıcıları için önerebilirim, ancak yeni bir kullanıcı iseniz, amacınız da Linux üzerinde program geliştirmekse, java öğrenmenizi öneririm. Yakın zamanda Delphi’nin de Linux desteğini sunması bekleniyor.

Delphi’nin avantajı nelerdir?
Delphi’nin belki de tek avantajı, C# ve Java aksine, daha hızlı ve herhangi bir kütüphaneye ihtiyaç duymadan çalışabilecek programlar geliştirmenizi sağlamasıdır. Ayrıca öğrenim kolaylığını da bir avantaj olarak görebiliriz.

Delphi Öldü mü?
Bir dilin ölmesi için geliştiricilerinin olmaması gerekmektedir. Delphi ise Embarcadero firması tarafından hâlâ geliştirilmektedir. Bu sebeple Delphi’nin öldüğünü söylemek yanlış olur. Kastedilen popülerliği ise, düşüşte olduğu söylenebilir; ancak geliştirici ve programcıların desteği ile bu durum değişebilir.

Hangi dili öğrenmeliyim?
Bir ev alırken ihtiyacınıza göre nasıl bir seçim yapıyorsanız, dil seçiminde de aynı kriterleri uygulayın. Önemli olan nokta; evi ne kadar döşediğinizdir. Bir dili öğrenmeniz halinde, diğer dile geçişiniz zor olmayacaktır.
Alıntıdır___________________________________________

Allah Türkü Korusun.

 Offline  
 
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

paykasa
web tasarım

wau