Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform  
Geri git   Turkhackteam.net/org - Turkish Hacking & Security Platform >
Programlama
> Diğer Programlama Dilleri ve Databaseler

Kotlin Programlama Dili

Diğer Programlama Dilleri ve Databaseler

Yeni Konu aç Konu Kapatılmıştır
 
Seçenekler
Alt 06-01-2019 15:01   #1
  • AR-GE Tim
  • Üye Bilgileri
Üyelik tarihi
09/2016
Mesajlar
Konular

Teşekkür (Etti): 184
Teşekkür (Aldı): 571


Kotlin Programlama Dili
KOTLINKotlin; 2011 yılında duyurulan, 2012 yılında ise Apache 2 lisansı altında açık kaynak kodlu olarak kullanıma sunulmuş olan programlama dilidir. Rusya merkezli bir şirket olan Jetbrains tarafından geliştirilmiş olup ismini Kotlin Adası'ndan almıştır. Kotlin'in ortaya çıkışında Java programlama dilinden daha iyi bir programlama dili oluşturma fikri etkili olmuştur. Bu sebepten ötürü derleme süresi gibi performans etkenlerinden taviz vermeden Java'ya göre sade ve özgün bir sözdizimi ile JVM (Java Virtual Machine - Java sanal makinesi) üzerinde -Java ile tam uyumlu- çalışabilen statik bir programlama dili geliştirilmiştir.
(Statik programlama dillerinde değişken tipleri program yazılırken belirtilir. int x = 10;[Java] Dinamik dillerde ise değişken tipi çalışma esnasında belirlenir. x = 10 [Python])
Kotlin'in birkaç önemli özelliğini aşağıdaki şekilde listelemek mümkündür.
● Nesne yönelimli bir programlama dilidir.
● Kotlin projesi açık kaynak kodludur.
● Java ve Javascript ile uyumlu çalışmaktadır. Java'da yazılan kodu Kotlin'e çevirebilir, Java kütüphanelerine Kotlin ile erişebilirsiniz. Yazdığınız kodu Javascript koduna derlemeniz de mümkündür. Bu özellikleri, Kotlin'i sunucu ve istemci tabanlı web uygulamaları geliştirmek için uygun bir dil haline getirmektedir.
● Kotlin ile Android uygulamaları geliştirilebilir. Bu açıdan kendisi Java'ya alternatif bir programlama dilidir. Ancak önümüzdeki yıllarda Java alternatif konumuna düşecek gibi duruyor Google I/O 2017 etkinliğinde Kotlin, resmi bir Android geliştirme dili olarak duyurulmuştur.
● Kotlin'in en önemli özelliklerinden biri de bir çok hataya (exception) yol açan null veri tipini ele alış şeklidir. NullPointerException (NPE) hatalarının önüne geçmek için Kotlin'de pek çok önlem alınmış ve bu sayede Java'daki güvenlik sorunları giderilmeye çalışılmıştır. Ayrıntı için bkz: https://kotlinlang.org/docs/reference/null-safety.html
● Kotlin'in resmi sitesinde (Kotlin Programming Language) dilin 4 temel özelliğine değinilmiştir. Bunlar sözdiziminin özlü olması (az kod, çok iş), NPE konusunda güvenli olması, Java ve kütüphaneleri ile uyumlu olması ve pek çok IDE (Integrated development environment - tümleşik geliştirme ortamı) tarafından desteklenmesidir.


Nerelerde Kullanılır?

● JVM -> Java kütüphanelerini kullanarak Java sanal makinesi üzerinde çalışacak sunucu tabanlı uygulamalar geliştirebilirsiniz.
● Android -> Java ile karşılaştırıldığında hiçbir kısıtlama olmadan Android uygulamaları geliştirebilirsiniz.
● Browser -> Kotlin ile yazdığınız kodları Javascript olarak derleyip uygulamalar geliştirebilirsiniz. Kotlin for JavaScript - Kotlin Programming Language
● Native -> Sanal makinenin (JVM gibi) tercih edilmediği veya sanal makine kullanımının mümkün olmadığı sistemlerde bu köprüyü aradan kaldırmak ve native (donanım bazında) çalışan uygulamalar geliştirmek için Kotlin Native kullanıma sunulmuştur. (Buna gömülü sistemler, iOS örnek olarak verilebilir.) Kotlin Native birçok platformda desteklenmektedir. Kotlin/Native - Kotlin Programming Language

Sektördeki Yeri

Hem Android geliştirme alanında hem de Java/Javascript uyumluluğu konusunda sağladığı yararlar Kotlin'in popülaritesini her geçen yıl artırmaktadır. Sektörde yeri çok yeni olmasına rağmen hızlı bir yükseliş gösterdiğini ve özellikle Android konusunda tercih edildiğini söylemek yanlış olmayacaktır.

Frameworkler

https://spring.io -> Kendi sunduğu API'ler ile Kotlin kullanarak sunucu tabanlı uygulamalar geliştirmenizi sağlamaktadır.
http://vertx.io -> JVM üzerinde Reactive (reaktif: yan etmenler ile işleyebilen) uygulamalar geliştirilebilmektedir. Kotlin desteği bulunmaktadır.
https://github.com/ktorio/ktor -> Kotlin ile web uygulamaları oluşturmayı sağlayan, JetBrains tarafından geliştirilmiş bir framework'tür.
https://github.com/kotlin/kotlinx.html -> Kotlin ile HTML sayfalar oluşturmak için DSL çözümü sunan bir kütüphanedir. JSP ve FreeMarker gibi şablonlara alternatif olarak geliştirilmiştir. (DSL: Domain Specific Language - Belirli bir çözüm için belirlenmiş programlama dili)

Yararlı Linkler

Kotlin Programming Language
https://kotlinlang.org/docs/tutorials/


Diğer Programlama Dillerini Görmek için Tıklayınız___________________________________________

~humanity is overrated~
 Online  
 
Teşekkür

Maokani Teşekkür etti.
Konu Kapatılmıştır

Bookmarks

Seçenekler


Bilgilendirme Turkhackteam.net/org
Sitemizde yer alan konular üyelerimiz tarafından paylaşılmaktadır.
Bu konular yasalara uygunluk ve telif hakkı konusunda yönetimimiz tarafından kontrol edilse de, gözden kaçabilen içerikler yer alabilmektedir.
Bu tür konuları turkhackteamiletisim [at] gmail.com mail adresimize bildirebilirsiniz, konular hakkında en kısa sürede gerekli işlemler yapılacaktır.
Please Report Abuse, DMCA, Harassment, Scamming, Warez, Crack, Divx, Mp3 or any Illegal Activity to turkhackteamiletisim [at] gmail.com

Türkhackteam saldırı timleri Türk sitelerine hiçbir zararlı faaliyette bulunmaz.
Türkhackteam üyelerinin yaptığı bireysel hack faaliyetlerinden Türkhackteam sorumlu değildir. Sitelerinize Türkhackteam ismi kullanılarak hack faaliyetinde bulunulursa, site-sunucu erişim loglarından bu faaliyeti gerçekleştiren ip adresini tespit edip diğer kanıtlarla birlikte savcılığa suç duyurusunda bulununuz.         

Powered by vBulletin® Copyright ©2000 - 2019

TSK Mehmetçik Vakfı

Türk Polis Teşkilatını Güçlendirme Vakfı

Google+

paykasa
web tasarım

wau